Προς το περιεχόμενο

Οριστικά το γερμανικό tablet PC WeTab με MeeGo Linux, προπαραγγελία από το Amazon.de


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...about 6 hours when idle...

 

εκτος αν εννοουν οτι μπορεις να το εχεις 6 ωρες με αναμμενη την οθονη να το κοιτας χωρις να κανει τπτ.

 

Από πού είναι αυτό που παραθέτεις?

 

How long does the rechargeable battery run under normal use conditions?

The battery life for normal use is up to 6 hours.

Από το επίσημο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το παρεθεσα εγω , αλλα ο Jastonas.

Λογικα εδω θα το βρηκε.

 

Πρωτη φορα βλεπω να αναφερουν "normal use" (στο επισημο) , τι εννοουν ακριβως??

 

Το ipad στο site τους αναφερει 10 ωρες για ιντερνετ , ταινιες , μουσικη με wifi και 9 ωρες με 3G.

Και στην πραξη με πολυ λιωσιμο κρατα παραπανω...

Με 1-2ωρες games/comics/movies βγαζει λιγο πανω απο βδομαδα. (ολα αναμμενα)

 

Το idle αν ηταν στο επισημο site θα ηταν απαραδεκτος ορος... Οχι πως το "normal use" δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα βλεπω να αναφερουν "normal use" (στο επισημο) , τι εννοουν ακριβως??

 

Δεν ξέρω από που έφτασε αυτό στη Wikipedia. Πάντως στα διάφορα reviews που έχω δει και διαβάσει δεν είδα να προβληματίζεται κανείς για την μπαταρία.

 

Βασικά εννοούν όχι με το WiFi ή το 3G συνέχεια ενεργό ή παίζοντας συνέχεια μουσική. Δηλαδή όχι 6 ώρες με τις πιο ενεργοβόρες δραστηριότητες, αλλά με ένα μείγμα ενεργοβόρων και λιγότερο ενεργοβόρων εφαρμογών (ανάγνωση, επεξεργαστής κειμένου). Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο σαφής στο site.

 

Απλά το άλλο το 6 ώρες χρήσης αν και όχι στο τέρμα των δυνατοτήτων, άλλο 6 ώρες αναμονής. Από κει και πέρα, ναι, έχει σαφώς μικρότερη μπαταρία από το iPad. Σε αυτό μειονεκτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα dead-tree copies στην ηλεκτρονική ανάγνωση

http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/

 

Στο blog σου είδα που λες πως το nook σπάει και παίρνει android applications. Μπορείς να πεις περισσότερα;;

 

Αν μπορείς να μετατρέψεις το nook σε android device τότε πολύ καλή φάση!

Έψαχνα στα specs και αν διάβασα καλά έχει arm11 επεξεργαστή στα 500+ mhz

αλλά 2 GB ram ;;;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και μπαταρια για 60ωρες χρησης να ειχε , οποιοδηποτε tablet δεν διαθετει appstore αντιστοιχου μεγεθους του appstore της apple , ειναι αχρηστο για τα λεφτα του!

Εκτος αν κανει 200-300Ε. (βλ netbook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και μπαταρια για 60ωρες χρησης να ειχε , οποιοδηποτε tablet δεν διαθετει appstore αντιστοιχου μεγεθους του appstore της apple , ειναι αχρηστο για τα λεφτα του!

Εκτος αν κανει 200-300Ε. (βλ netbook)

 

Μην αρχίσουμε την κόντρα, αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις δουλέψει android και android market. Αν δεν το έχεις δουλέψει τότε καλύτερα να μην τα πετάς έτσι.

 

Αν το έχεις δουλέψει, τότε άποψη σου.

 

Μετά από 3 χρόνια με iPhone, στο android μόνο περισσότερα πράγματα βρήκα. Άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο blog σου είδα που λες πως το nook σπάει και παίρνει android applications. Μπορείς να πεις περισσότερα;;

 

Αν μπορείς να μετατρέψεις το nook σε android device τότε πολύ καλή φάση!

Έψαχνα στα specs και αν διάβασα καλά έχει arm11 επεξεργαστή στα 500+ mhz

αλλά 2 GB ram ;;;!

 

Επίσημα η Barnes & Noble δε μας λέει, αλλά σε διάφορα reviews μιλάνε για 2GB RAM (που μου φαίνεται υπερβολικό) και ARM11. Το ζήτημα είναι ότι η απόδοσή του δεν είναι τόσο καλή, δηλαδή έχει ακόμα αρκετά bugs και υστερεί σε σταθερότητα και ταχύτητα από το Kindle.

 

Για το Jailbreak, γίνεται, είναι σχετικά εύκολο, αλλά η οθόνη ηλεκτρονικού χαρτιού έχει αρκετούς περιορισμούς. Βασικά, μην περιμένεις να παίζεις ικανοποιητικά παιχνίδια, αλλά κατεβάζοντας εφαρμογές για κάποια sites η πλοήγηση στο ίντερνετ γίνεται πιο γρήγορη. Ταμπλέτα δε θα το κάνεις πάντως. Το καλό με το jailbreak είναι πέρα από τις εφαρμογές για ίντερνετ ότι εγκαθιστάς εφαρμογές Kindle for Android (και άλλες σχετικές) και ξεπερνάς το εμπόδιο ότι διαβάζεις σε έναν ηλεκτρονικό αναγνώστη e-books μόνο από το δικό του βιβλιοπωλείο. Πάντως, υπάρχει κίνδυνος να μετατραπεί η συσκευή σε brick, γιατί η Barnes & Noble το κυνηγάει το jailbrake και βγάζει updates που κλειδώνουν τις συσκευές αν το επιχειρήσεις. Θέλει πολύ προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίσουμε την κόντρα, αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις δουλέψει android και android market. Αν δεν το έχεις δουλέψει τότε καλύτερα να μην τα πετάς έτσι.

 

Αν το έχεις δουλέψει, τότε άποψη σου.

 

Μετά από 3 χρόνια με iPhone, στο android μόνο περισσότερα πράγματα βρήκα. Άποψη μου.

Καμια κοντρα , ολοι την γνωμη μας λεμε :-)

Δεν το εχω δουλεψει το market αλλα οι android fans του φορουμ , σε καθε topic παραδεχονται οτι ακομη δεν εχει φτασει το επιπεδο του appstore. Εγω το δεχομαι ως ισαξιο , το wetab ομως δεν νομιζω να εχει ως επισημο appstore το market , αφου τις android εφαρμογες θα τις κανει emulation , με οτι αυτο συνεπαγεται... Δες τα πρωτα ποστ του τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 μέρες μετά την κυκλοφορία του οι εντυπώσεις είναι θετικές και για το hardware και για το MeeGo. Θέματα που υπάρχουν είναι ότι την οθόνη την περίμεναν καλύτερη σε ευκρίνεια και πρέπει να στρώσει ακόμα κάπως το λειτουργικό και μερικές εφαρμογές.

 

Υπάρχουν ήδη κάποια unboxing και hands-on βίντεο. Βάζω ένα που είναι στα γερμανικά, αλλά είναι το πιο πλήρες (η γλώσσα δεν επηρεάζει και πολύ την κατανόηση).

 

 

Αν θέλετε κάποια περισσότερα, έχω συγκεντρώσει εδώ μερικά.

 

 

Πω πωωω τι lag ηταν αυτο στον flash player σε fullscreen ..ελεος..ετσι κανει στο laptop μου του 2004.

 

Ατιμη Adobe...:-(

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...