Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτη που θα σου δινουν χρεωστικη θα ειναι, εσενα σε ενοχλει δηλαδη το γεγονος οτι εκτος απο την τραπεζα οι αγορες σου θα πηγαινουν και στην εφορια για να μην πρεπει να μαζευεις αποδειξεις... Μηπως τελικα εχεις κατι να κρυψεις εσυ; Λεω εγω τωρα. Α παρεπιπτωντος. Προτιμω να ξερει το κρατος τις αγοραστικες μου συνηθειες παρα οι τραπεζες και ο καθε υπαλληλος της τραπεζας ;)

 

φίλε μου λίγο πολύ ναι και εγώ και πολύ κόσμος θέλουμε/έχουμε/πρέπει πολλά να κρύψουμε, όχι για το φπα ή την εφορία, αλλά για το τι αγοράζουμε, και ναι το προτιμώ σε χαρτί που θα είναι πολύ δύσκολο να μηχανογραφηθούν οι καταναλωτικές μας συνήθεις και σε κλάσματα δευτερολέπτου χοντροί, διεφθαρμένοι, καρεκλοκένταυροι δημόσιοι και πάνω απ'όλα ακλόνητοι απο τις θέσεις τους (δε μιλάμε για υπαλληλάκους, ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε αυτό) υπάλληλοι να έχουν πρόσβαση σε μαζικά δεδομένα για τους πολίτες, κάνοντας τους μηχανισμούς της αποβλάκωσης ακόμη πιο αποδοτικούς.

 

ο υπαλληλάκος της τράπεζας κινδυνεύει (σε αντίθεση με τον δημόσιο) με άμεση απόλυση και διαπόμπευση για να μη χαλάσει το καλό της όνομα και τη φερεγγυότητά της η τράπεζα, μέσα σε 30 χρόνια σαπιοδημοκρατίας εσύ πιστεύεις πως το κράτος και οι εκάστοτε κυβερνήσεις του νοιάζονται μήπως τους συμβεί το ίδιο;

 

ps: αύριο αν ανακοινώσει η κυβέρνηση της χώρας οτι κάθε μέρα θα εκτελούνται τυχαία 10 πολίτες κάθε μέρα, προκειμένου να μη χρεοκοπήσει η χώρα πάλι δε θα ξεσηκωθούμε και θα κράζουμε απο φόρουμ για να οικοδομήσουμε τις ψεύτικες και στη κουλτούρα και στην υπόσταση, διαδικτυακές περσόνες μας, αντί να ξεσηκωθούμε απέναντι σε μια κομματική δικτατορία που εξαπλώνει και στηρίζει την ηλιθιότητα.

 

ps2: και εγώ τα ίδια σκατά με τους υπόλοιπους είμαι, γενιά προς γενιά αποβλακωμένοι και σκλαβωμένοι θα αναλωνόμαστε σε σαχλαμάρες/ματαιότητες αν προτιμάτε οι κουλτουριάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ps: αύριο αν ανακοινώσει η κυβέρνηση της χώρας οτι κάθε μέρα θα εκτελούνται τυχαία 10 πολίτες κάθε μέρα, προκειμένου να μη χρεοκοπήσει η χώρα πάλι δε θα ξεσηκωθούμε και θα κράζουμε απο φόρουμ για να οικοδομήσουμε τις ψεύτικες και στη κουλτούρα και στην υπόσταση, διαδικτυακές περσόνες μας, αντί να ξεσηκωθούμε απέναντι σε μια κομματική δικτατορία που εξαπλώνει και στηρίζει την ηλιθιότητα.

Σιγά μην ανακοινώσει ότι θα κοιμόμαστε κάθε βράδυ με έναν αράπη για το καλό της οικονομίας. Τέτοιες βλακείες να μην λέγαμε καλά θα 'ταν...

 

ps2: και εγώ τα ίδια σκατά με τους υπόλοιπους είμαι, γενιά προς γενιά αποβλακωμένοι και σκλαβωμένοι θα αναλωνόμαστε σε σαχλαμάρες/ματαιότητες αν προτιμάτε οι κουλτουριάρηδες.

Να μιλάς για τον εαυτό σου.

Προσωπικά δεν έχω υποστηρίξει την σαπίλα που κυριαρχεί ούτε μέσω κλεψιών (συνεπέστατος πάντα στις φορολογικές μου υπχρεώσεις), ούτε μέσω "δικτύωσης" (μου προκαλεί αηδία και μόνο η σκέψη του βύσματος), ούτε μέσω της πολιτικής υποστήριξης, ούτε μέσω της καθημερινής συμπεριφοράς και κουλτούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σιγά μην ανακοινώσει ότι θα κοιμόμαστε κάθε βράδυ με έναν αράπη για το καλό της οικονομίας. Τέτοιες βλακείες να μην λέγαμε καλά θα 'ταν...

 

Το βρίσκεις ποιο σκληρό από τις εκτελέσεις ε ; :P

 

Πέρα από τη πλάκα σε διαλογική συζήτηση πιστεύω καταλαβαίνεις που αποσκοπεί το αποθετικό "ΑΝ" του φίλου μας...

 

Να μιλάς για τον εαυτό σου.

Προσωπικά δεν έχω υποστηρίξει την σαπίλα που κυριαρχεί ούτε μέσω κλεψιών (συνεπέστατος πάντα στις φορολογικές μου υπχρεώσεις), ούτε μέσω "δικτύωσης" (μου προκαλεί αηδία και μόνο η σκέψη του βύσματος), ούτε μέσω της πολιτικής υποστήριξης, ούτε μέσω της καθημερινής συμπεριφοράς και κουλτούρας.

 

Δυστυχώς (και σορρυ για την παρέμβαση) σε αυτές τις καταστάσεις αρκεί να είσαι απαθείς ή ανυποψίαστος καταναλωτής. Εγώ καταλαβαίνω πως το λες και να είσαι σίγουρος ότι πολλά εκατομμύρια πολιτών ήταν και είναι στη θέση που περιγράφεις, άρα πως φτάσαμε μέχρι εδώ ; θες δε θες μας οδηγούν και πάμε! δεν αρκεί να είσαι ευυπόληπτος, χρειάζεται ενεργό δράση και όχι μια φούσκα αντίδραση - κουλτούρα (δικτυακού και μη) καφενείου. Αλλιώς η σιωπή λειτουργεί σαν συνενοχή. Με το διαιρε και βασίλευε μια χαρά μας καταφέρνουν! ήμαστε συνένοχοι φίλε μου, και μόνο με την νωχελικότητα μας, όσο σκληρή και αν ακούγεται αυτή η διαπίστωση...

 

Υ.Γ Αν αύριο μεθαύριο φέρουμε τα παιδιά μας σε ένα κόσμο "στρατόπεδο" με μηδαμινά περιθώρια αντίστασης.

Στην ερώτηση "γιατί μπαμπά ;" πιστεύεις ότι θα βοηθήσει καθόλου το ελαφρυντικό "έφταιγαν οι άλλοι και όχι εγώ!" ;

και εσύ τι έκανες γιαυτό ; Τις ίδιες μούτζες θα φάμε όλοι αδελφέ! δανικά είναι αυτά...και μάλιστα η μεγαλύτερη ευθύνη πέφτει στον ευσυνείδητο! ποιος περιμένεις να αντιδράσει ; αυτοί που τα κάνουν ;

Επεξ/σία από activex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι μιλάτε λες και αυτό με την κάρτα είναι ένας ΓΑΜΑΤΟΣ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΌΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΌΣ και ΕΥΚΟΛΟΣ τρόπος για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Για να γκρινιάξω για τα προσωπικά δεδομένα μου (που θα γκρινιάξω) πρέπει να με πείσεις ότι είναι καλύτερος αυτός ο τρόπος από το απλό σύστημα των ΣΩΣΤΏΝ ελέγχων που γίνονται και στις άλλες χώρες του κόσμου. Γιατί στην Ελλάδα μάθαμε τους τελευταίους μήνες στις απειλές ότι ή κάνουμε το Χ ή θα χρεοκοπήσουμε και ότι δεν υπάρχει άλλη λύση. Απόδειξε το πρώτα και μετά συζητάμε εάν τα καλά είναι τόσα ώστε να πουλήσω τα προσωπικά μου δεδομένα. Συγγνώμη πουλήσω είπα? ΧΑΡΊΣΩ εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To θέμα του topic αφορούσε κάποιο σχέδιο που υπήρχε για την χρησιμοποίηση καρτών ώστε οι ίδιοι οι πολίτες να μην χρειάζεται να μαζεύουν έντυπες αποδείξεις.

 

Από εκεί και πέρα το σχέδιο αυτό απαγορεύτηκε από την ΕΕ με την λογική της παραβίασης των προσωπικών δεδομένων οπότε και αντιπρότεινα ένα άλλο το οποίο δεν θα ενέπλεκε καθόλου τα προσωπικά δεδομένα μας αλλά θα έκοβε μαχαίρι την φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή και ο σχολιασμός που έγινε για αυτό ήταν 1-2 ποστ και από εκεί και πέρα άκρα του τάφου (ένοχη) σιωπή...

 

Όπως λοιπόν λέμε αρκετοί στα προηγούμενα ποστ μας ότι εμείς (το σύνολο της κοινωνίας μας) είμαστε που συντηρούμε αυτή την κατάσταση της διαφθοράς και αυτά φυσικά είναι γνωστά στους 300 της βουλής για να μην πω το βαρύτερο ότι ακολουθώντας οι υφιστάμενοί τους το παράδειγμά τους φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα.

 

Το θέμα δεν είναι απλά να αντιδράσεις και να μην αναλώνεσαι μόνο σε συζητήσεις (καφενείου είπαν κάποιοι υποβαθμίζοντας και προσβάλλοντας μαζί με τον εαυτό τους και τους υπόλοιπους που φυσικά και δεν γνωρίζουν την δράση τους) αλλά το αν αυτές τις αντιδράσεις τις οργανώνουν κομματικοί χώροι ώστε να εξασφαλίσουν ψήφους, αυτοί οι κομματικοί χώροι που υπάρχουν τόσες δεκαετίες στην βουλή και που από το πόστο τους έκαναν και αυτοί την δουλειά τους για αυτό και δεν τα έβγαζαν στην φόρα, γιατί το να λένε ότι δεν έβλεπαν ή ότι δεν ήξεραν ήταν κατά πολύ χειρότερο αφού άμεσα παραδέχονται την ανικανότητά τους να λειτουργήσουν ως αντιπολίτευση.

 

Δεν το προχωράω πιο πέρα το θέμα στην πολιτική και ευνόητους λόγους, εξάλλου αυτά που αναφέρω είναι γνωστά και αυτονόητα, το θέμα είναι πως μπορούμε να αντιδράσουμε και τί μπορεί να γίνει για να αλλάξει η κατάσταση.

 

Έγινε μία κίνηση (σωστή κατά την γνώμη μου στα χαρτιά) να υπάρξει διαφάνεια στο δημόσιο. Ηλεκτρονική διακυβέρνηση το ονομάσανε και κάθε απόφαση κάποιου οργανισμού, κάθε έντυπο που θα πρωτοκολλούταν, ότι είχε να κάνει με τα οικονομικά των οργανισμών θα έβγαιναν στο δίκτυο οπότε και δεν θα μπορούσαν στα μουλωχτά να κάνουν την δουλειά τους όπως έκαναν δεκαετίες τώρα.

 

Έγινε ότι είναι δυνατό να γίνει από τις υπηρεσίες ώστε το σχέδιο να αποτύχει, όπως και με τα ΚΕΠ που τους χάλαγαν την πιάτσα και που δεν μπορούσαν να έρθουν σε άμεση επαφή με τους πελάτες, λάθος, πολίτες ήθελα να πω.

 

Ακόμα και αν υπάρχει η πολιτική βούληση (πέρα από τα λόγια), όλο το σύστημα κάτω από τους πολιτικούς δεν αλλάζει και δεν είναι τόσο δύσκολο να περιορίσεις την διαφθορά από την πλευρά των κρατικών φορέων όσο από την μεριά της βάσης. Πλέον η αδικία εις βάρος του διπλανού μας είναι αυτή που μας οδηγεί στο να δώσουμε το φακελάκι, να λαδώσουμε, να βάλουμε βύσμα και πάει λέγοντας.

 

Έχουμε μπει σε ένα φαύλο κύκλο αδικίας όπου αδικούμε ώστε να έχουμε τα χρήματα που σε περίπτωση που κάποιος πάει να μας αδικήσει να λαδώσουμε κάποιο μεγαλύτερο βύσμα και να κάνουμε την δουλειά μας.

 

Οπότε όσοι υποστηρίζουν ότι είναι κυρίως θέμα παιδείας δεν κάνουν λάθος. Όλα ξεκινούν και τελειώνουν εκεί. Η παιδεία όμως κάποιου δεν αποκτάται μόνο στο σχολείο ή στο σπίτι του, αλλά διαμορφώνεται από τις συνθήκες και τις ανάγκες της κοινωνίας μας. Δεν έχουμε τον χρόνο να αλλάξουμε την κοινωνία μας πλέον, όχι τώρα στο σημείο που βρισκόμαστε.

 

Πως να αντιδράσουμε; Βγαίνοντας στον δρόμο και κάνοντας τα όλα λίμπα; Παίρνοντας μήπως κεφάλια πολιτικών; Πως θα αλλάξει η κατάσταση; Με αποχή; Στηρίζοντας μήπως κάποιους μικρότερους πολιτικούς χώρους που τόσες δεκαετίες εθελοτυφλούσαν;

 

Η δική μου πρόταση είναι η δημιουργία ενός νέου χώρου αχρωμάτιστου και στηριζόμενου στην άμεση δημοκρατία μέσω δικτύου. Να στέλνονται εκπρόσωποι αυτού του χώρου στην βουλή αλλά δεν θα αποφασίζουν και θα ψηφίζουν κατά βούληση αλλά από το τι θέλει ο κόσμος που τους έστειλε εκεί και αυτό ηλεκτρονικά μέσω δικτύου μπορεί να γίνει και όταν οι πολλοί είναι αυτοί που αποφασίζουν δεν μπορούν τα ισχυρά οικονομικά συμφέροντα να περάσουν τις θέσεις τους διαφθείρωντας αυτούς τους πολιτικούς.

 

Έτσι θα μπει σφήνα η άμεση δημοκρατία στο υπάρχον πολιτικό σύστημα, αλλά το θέμα είναι το θέλουμε; Ένα σύστημα που αξιοκρατικά θα αποφασίζουμε σαν σύνολο και που αυτό το σύστημα δεν θα μπορεί να μας κάνει χάρες;

 

Ξαναγυρίζω λοιπόν στο θέμα της παρακολούθησης των χαρτονομισμάτων και όχι των συναλλαγών που πρότεινα σε προηγούμενο ποστ και εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων κανείς δεν πήρε θέση. Θέλουμε πράγματι να αλλάξει αυτή η κατάσταση;

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas Έτσι είναι...και απορώ γιατί θίχτηκες με τον όρο "κουλτούρα καφενείου" στη παρούσα φάση εδώ είμαστε, και αν δε γίνει κάτι άμεσο, δυστυχώς θα επιβεβαιωθεί πως η αντίδραση μας πληρώνεται και εκτονώνετε σε μια σαπουνόφουσκα! κάνει ενα πουφ και ξεφουσκώνει. Μακάρι εν καιρό να διαψευσθούν αυτές οι υποψίες, εξάλλου σαν προβληματισμό το έθεσα και όχι ότι ντε και καλά δεν μπορεί με λίγο δουλειά να οδηγήσει σε θεαματικά αποτελέσματα, ως οργανωτικό προστάδιο έχει αξία, αρκεί να μη μείνει μόνο εκεί με τη ψευδαίσθηση ότι έκανες το χρέος σου και τέλος!

 

Επί του θέματος μια που το πήγες ένα βήμα παρακάτω, δες μια ενδιαφέρουσα πρόταση πάνω στη "Διακυβέρνηση μέσω της Άμεσης Δημοκρατίας"

 

http://alithinapsemata.wordpress.com/2010/09/20/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas

Για το σύστημα που λες, γιατί να μην το πάμε ένα βήμα παραπάνω και αντί να καταγράφεται το σύνολο των barcodes να καταργήσουμε το χρήμα και να κάνουμε όλες τις συναλλαγές με αυτήν (και μάλιστα θα μπορείς να έχεις και άλλες όπου να τις χρεώνεις 100euro για τα παιδιά σου, ή για να μην κουβαλάς όλα τα χρήματα μαζί σου).

 

Όσο για το άλλο σύστημα, νομίζω θα έβρισκες πάρα πολλούς υποστηρικτές μέσα στο Internet.Όποτε θες ξεκινάμε με άλλα λόγια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην ανακοινώσει ότι θα κοιμόμαστε κάθε βράδυ με έναν αράπη για το καλό της οικονομίας. Τέτοιες βλακείες να μην λέγαμε καλά θα 'ταν...

 

 

Να μιλάς για τον εαυτό σου.

Προσωπικά δεν έχω υποστηρίξει την σαπίλα που κυριαρχεί ούτε μέσω κλεψιών (συνεπέστατος πάντα στις φορολογικές μου υπχρεώσεις), ούτε μέσω "δικτύωσης" (μου προκαλεί αηδία και μόνο η σκέψη του βύσματος), ούτε μέσω της πολιτικής υποστήριξης, ούτε μέσω της καθημερινής συμπεριφοράς και κουλτούρας.

 

κλαπ, κλαπ. βρήκες εμένα πάτημα για να δείξεις - ανώνυμα - σε δημόσιο φόρουμ πόσο νομοταγείς πολίτης είσαι; και όχι ρε μεγάλε δεν είπα πουθενά ότι έκλεψα το οτιδήποτε δημόσιο, το κράξιμο για τον εαυτό μου και για τη μάζα γενικότερα, ήταν επειδή δε βγαίνω έξω, όπως και όλοι μας, για να κατεβάσω/-ουμε τα μούτρα των μεγαλο-κερακλοκένταυρων, στους μικρότερους πρέπει να κάνουμε τα στραβά μάτια για να μη καταλήξουμε σε εμφύλιο.

 

ps: @Mercyful_Fate, σε παρακαλώ μη μου απαντήσεις με την επιδειξιομανη ηθικολογία σου, δε μου αρέσει να αποδεικνύω συνέχεια οτι δεν είμαι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να προχωρήσει ορίστε και οι πρώτες αντιδράσεις απο την Ευρωπαική Ενωση διοτι αμα περιμέναμε απο την δικιά μας ΑΠΠΔ...

 

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1055688

 

 

Ευρω-στοπ στην "έξυπνη κάρτα" για τις αποδείξεις!

Τετάρτη, 29/09/2010 printer.png disk.png Του Νεκτάριου Β. Νώτη

 

Δεν πρόλαβε καλά – καλά να ανακοινωθεί επίσημα από τους υπουργούς οικονομικών και περιφερειακής ανάπτυξης και οι Βρυξέλλες θέτουν θέμα εφαρμογής του. Ο λόγος για το σχέδιο, που ανακοίνωσε χθες ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου, που προβλέπει όλες οι πληρωμές και αγορές των φορολογουμένων να γίνονται με ηλεκτρονική κάρτα, η οποία θα έχει –μέσω bar code– ενσωματωμένο τον αριθμό φορολογικού μητρώου του κάθε πολίτη.

 

Ο φορολογούμενος, δηλαδή, θα είναι εφοδιασμένος με αυτή την έξυπνη κάρτα, την οποία θα δίνει στις επιχειρήσεις, σε κάθε του αγορά. Τα καταστήματα, με τη σειρά τους, θα έχουν ταμειακές μηχανές συνδεδεμένες με το ΚΕΠΥΟ. Κατ΄ αυτό τον τρόπο, το υπουργείο οικονομικών θα έχει πλήρη εικόνα τόσο των συναλλαγών του φορολογούμενου, όσο και του ΦΠΑ, που εισπράττουν οι επιχειρήσεις. Έτσι, δεν θα χρειάζεται η συλλογή αποδείξεων, αφού στο ΚΕΠΥΟ θα γνωρίζουν πλήρως τις καταναλωτικές μας δαπάνες και θα υπολογίζουν αυτόματα την έκπτωση από το φόρο. Υπενθυμίζουμε ότι το συγκεκριμένο μέτρο είχε προαναγγείλει με συνέντευξή του στο Capitaltax, ο γενικός γραμματέας του ΚΕΠΥΟ, Διομήδης Σπινέλλης, τον περασμένο Μάρτιο (βλ. 29/03 “Με έξυπνη κάρτα η δήλωση των αποδείξεων”).

 

Όμως, πριν καν δοθούν περαιτέρω πληροφορίες και λεπτομέρειες για το πώς θα εφαρμοστεί το μέτρο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εντόπισε κενά σε θέματα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Στις Βρυξέλλες εκτιμούν ότι “η χρήση ατομικών καρτών με γραμμωτό κωδικό συνεπάγεται την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων των καταναλωτών, κάτι που υπόκειται στις εθνικές διατάξεις εφαρμογής της Οδηγίας για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και της ελεύθερης κυκλοφορίας των δεδομένων αυτών. Επίσης, οι διατάξεις της εν λόγω Οδηγίας ορίζουν ότι η επεξεργασία πρέπει να γίνεται για συγκεκριμένους και νόμιμους σκοπούς, να είναι συναφής και όχι δυσανάλογη σε σχέση με τον σκοπό για τον οποίο χρησιμοποιείται”.

 

Επιπλέον, η Επιτροπή υπογραμμίζει ότι “δεν γνωρίζει εάν έχει διενεργηθεί τέτοιου είδους αξιολόγηση, ούτε εάν έχει ζητηθεί η γνώμη της εθνικής αρχής προστασίας των δεδομένων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του σχετικού μέτρου”.

 

Επισημαίνει παράλληλα ότι δεν γνωρίζει την ύπαρξη παρόμοιων συστημάτων σε κράτη μέλη βάσει των οποίων συγκεντρώνονται δεδομένα, γενικά, κατά την αγορά προϊόντων ή υπηρεσιών μέσω ατομικής ηλεκτρονικής κάρτας.

 

Η γνωμοδότηση αυτή περιλαμβάνεται σε απάντηση, που έδωσε ο αρμόδιος Επίτροπος Φορολογίας και Τελωνειακής Ένωσης, Algirdas Semeta, στον ευρωβουλευτή της Νέας Δημοκρατίας, Κώστα Πουπάκη. Ο κύριος Πουπάκης προχώρησε στη σχετική ερώτηση, μετά από το δημοσίευμα του Capitaltax τον περασμένο Μάρτιο. Ο αρμόδιος επίτροπος υποστήριξε ότι: «Μολονότι ο στόχος της επιβολής φορολογικής νομοθεσίας είναι θεμιτός, προκύπτει το ερώτημα, εάν το προτεινόμενο σύστημα συμμορφώνεται προς τις αρχές της ανάγκης και της αναλογικότητας όσον αφορά στον επιδιωκόμενο στόχο, ιδίως εφόσον το προτεινόμενο σύστημα συνεπάγεται τη λήψη αυτοματοποιημένων αποφάσεων σχετικά με πρόσωπα στα οποία αναφέρονται τα δεδομένα, όπως τεχνικές διαμόρφωσης χαρακτηριστικών, οι οποίες μπορεί να επιτρέπουν στις φορολογικές αρχές να αποκτούν πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα τα οποία υπερβαίνουν τον αρχικό, νόμιμο σκοπό και να τα επεξεργάζονται».

 

Το Capitaltax απευθύνθηκε στο υπουργείο οικονομικών. Στέλεχος της οδού Νίκης σχολίασε ότι “πρόκειται για μία δράση, η οποία προς το παρόν βρίσκεται υπό συζήτηση και στο επόμενο διάστημα θα οριστούν οι τεχνικές λεπτομέρειες και αφού προηγηθεί η σχετική διαβούλευση”. Θεωρούν, πάντως, ότι “δεν υπάρχει θέμα προσωπικών δεδομένων, γιατί τα στοιχεία που θα διαχειρίζεται η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων είναι το ίδιο ευαίσθητα με αυτά που ήδη διαχειρίζεται έως τώρα”.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 σελίδες είναι η απόδειξη γιατί η ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε, θα μείνει για καιρό και θα βγει με άλλους ανθρώπους (σοβαρούς).

 

προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να ασχολείτε με το αν εγώ αγοράζω βοηθήματα, τζοντοπεριοδικά και αν ξύνω τη μύτη μου όταν οδηγώ ή όταν είμαι στο σαλόνι.

 

έλοες και πάλι έλεος για την μπανανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρώντας το επιχείρημα της παραβίασης των προσωπικών δεδομένων, θεωρώ οτι μια κάρτα τέτοιου τύπου ενεχει κι αλλους σημαντικούς κινδύνους:

 

1ον. Ευτελίζονται οι εντυπες αποδείξεις και οι ταμειακές μηχανές, εφόσον αυτες δεν μπορουν να συνυπολογιστουν στις δαπάνες που εχουν καταχωρηθεί στην κάρτα. Περνάμε σε μια νοοτροπία οπου σημασία εχει η κάρτα και οχι το εγγραφο παραστατικό. Επισης οφείλουμε να κρεμάμε την καρτα σαν περιλαίμιο μη τυχον και την ξεχάσουμε.

 

2ον. Ευτελίζονται εντελώς οι αποδείξεις στις μικρές αγορες (ψωμι, τσιχλες, τσιγάρα κτλ). Ειναι πρακτικά αδυνατον κατω απο να ασχολείται ο κόσμος να παιρνει μαζί του την κάρτα, να περιμένει και να τσακώνεται με το ψιλικατζίδικο για να του περάσουν τα "φουντούνια".

 

3ον. Οι κάρτες δεν διαβάζονται απο τους χρήστες-κορόιδα , δεν θα υπάρχουν δημόσιοι αναγνώστες καρτων δηλαδη. Δεν θα ξέρουμε αν εχουν περαστεί τα σωστά στοιχεία, δεν θα ξέρουμε το συνολικό ποσό που εχουμε καταναλώσει. Θα ξέρουν αυτοι αλλα δεν θα ξέρουμε εμεις. Αδικό και ενδεχομένως παράνομο.

 

4ον. Σε περιπτώσεις κλοπής, απώλειας τι γίνεται; Θα ισχυουν οι γραπτές αποδείξεις; Απ'οτι σκεφτηκαν, οχι, διοτι το πρόβλημα δεν ειναι μονο η απόδοση ΦΠΑ απο τα καταστήματα αλλα και το "τσιμπιμα" φοροκλεφτων που βάζουν διπλες-τριπλες αποδείξεις απο συγγενείς.

 

5ον. Αφου εχουν τοσο ευκολες τις καθε λογης κάρτες γιατι δεν φτιάχνουν αυτη την περιβόητη κάρτα για τα Μεσα Μαζικής Μεταφοράς οπου θα πληρώνεις αναλογικά με τη διαδρομή πχ. Καλλιθέα - Θησείο 0,50ε και οχι 1ε για 5 λεπτά διαδρομή; Γιατι το εισιτήριο θα παει 1,5ε απο την αρχή του χρόνου αλλα τα κορόιδα (εμεις) θα πληρωνουμε το ιδιο Πειραιας-Κηφισια, το ιδιο Θησείο-Μοναστηράκι. Βγαλαμε καρτες για να τα αρπάξουμε , εντάξει. Ας βγάλουμε τωρα να δώσουμε και τιποτε πίσω διοτι, συνταγματικά, η φορολόγηση των πολιτων ειναι ανταποδοτική. Αυτο που κάνουν ειναι αντισυνταγματικό - παράνομο - περα απο το ξεδιάντροπο.

 

Και κατι τελευταίο. Το υπουργείο οικονομικών και δη το ΚΕΠΥΟ στην Καλλιθέα απασχολει περι τους 2000 υπαλλήλους, στην πλειονότητα τους διορισμένοι επι υπουργίας Γ. Δρυ και μαλιστα οι περισσότεροι απο περιοχές της Κερκυρας. Αυτοι λοιπον οι "κουρασμενοι" συνανθρωποι μας, παντελονιάζουν περι τα 2000ε μηνιαίως για να περνάνε σε υπολογιστές τις φορολογικες μας δηλώσεις, οι οποιες θα γίνουν υποχρεωτικά ηλεκτρονικές απο το 2011. Πειτε μου ενα λόγο υπαρξης 2000 υπαλλήλων δακτυλογράφησης (data-entry), περα απο το να περνάνε τις εντυπες αποδείξεις που θα τους στέλνουμε; Τωρα τι θέλουμε, να μη το κάνουν ΟΥΤΕ αυτο; Ηδη χρησιμοποιούνται 3-4 ατομα ανα θέση (βασικος, αναπληρωτης, αναπληρωτης του αναπληρωτη...) και τσακώνονται μεταξύ τους για τα ρεπο, τα offακια και το ποιος θα παει για τους καφέδες..

 

Εκτος αν προτίθεται να απολύσει προσωπικό για να κάνει οικονομια, οποτε παω πάσο και περιμένω οτι να γίνουμε κράτος δικαίου εντος του 2011... LOL και παλι LOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 σελίδες είναι η απόδειξη γιατί η ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε, θα μείνει για καιρό και θα βγει με άλλους ανθρώπους (σοβαρούς).

 

προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να ασχολείτε με το αν εγώ αγοράζω βοηθήματα, τζοντοπεριοδικά και αν ξύνω τη μύτη μου όταν οδηγώ ή όταν είμαι στο σαλόνι.

 

έλοες και πάλι έλεος για την μπανανία.

 

αν (σίγουρα δηλαδή με βάση παλιότερα περιστατικά) στα στοιχεία αυτά έχουν πρόσβαση ιδιώτες, με νόμιμους ή όχι τρόπους, τότε ναι είναι χρήσιμο για την κάθε εταιρεία και όχι μόνο τις διαφημιστικές αν αγοράζεις βοηθήματα, τζοντο, αν ξύνεις τη μύτη σου κτλ αθροιστικά αν προκύψει οτι έστω διψήφιο Χ% του πληθυσμού έχει αυτή τη συνήθεια, είναι προφανές το αποτέλεσμα: το κάνουν διαφήμιση και το πλασάρουν με ότι αηδία προϊόν τους πληρώσουν να το κάνουν.

 

σκέψου επίσης οτι αν κάθεσαι στο σαλόνι και χαζεύεις αθλητικά κανάλια και αυτό πάλι με τι σειρά του το κάνει ενα ΧΧ% του πληθυσμού, το προφανές είναι το ΔΣ εταιρειών συνδρομητικών καναλιών να πείσει με αυτά τα ποσοστά περισσότερους μετόχους να επενδύσουν στην εταιρεία περισσότερα χρήματα για την αγορά των όσο το δυνατόν περισσότερων τηλεοπτικών δικαιωμάτων απο διεθνή και εγχώριες διοργανώσεις, προκειμένου να απορροφήσει - αν όχι ολόκληρο - το μεγαλύτερο ποσοστό συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, αυτού του τηλεοπτικού κοινού, ή να ακυρώσει τη συνέχιση της εξαγοράς δικαιωμάτων από κωμωδίες επειδή ένα ΥΥ% >> ΧΧ% το οποίο περιλαμβάνει και το 50% του ΧΧ%, για ένα χρονικό ορίζοντα κάποιων σεζόν δεν το προτιμάει.

 

αυτά είναι πραγματικές καταστάσεις και πλέον συμβάσεις πάνω στην ανάλυση της καταναλωτικής συμπεριφοράς, η οποία με τη σειρά της αποτελεί ανάδραση στο μάρκετινγκ σχεδόν κάθε επιχείρησης, απο τα παραπάνω "μπλεγμένα" έως το: "Μανώλη φέτος οι γερμανοί σα να μου φάνηκε πως τρώγανε παραπάνω τζατζίκι απο τους άγγλους, του χρόνου αν έχουμε άγγλους περισσότερους απο γερμανούς μη πάρουμε πολύ τζατζίκι και δεν έχει κατανάλωση".

 

@pigeon αρκετά απο αυτά που έγραψες δεν τα είχα σκεφτεί καν (λογικά θα προέκυπταν όπως σε όλους μας, αλλά δυστυχώς όταν θα ήταν αργά) +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν μπροστά, αλλά υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα έλεγαν και για το Γαλιλαίο. Γιατί πρέπει κάθε φορά που διαφαίνεται μια τεχνολογική εξέλιξη που πρέπει το δημόσιο να χρησιμοποιήσει να αρχίζει η παραφιλολογία του big brother?

Όταν ομαδικώς γκρινιάζουμε για την γραφειοκρατεία, γιατί κάνουμε το παν να συνεχιστεί;

 

Εδώ και δεκάδες χρόνια κυκλοφορούν τσόντες και δονητές. Και πωλούνται και εξ αποστάσεως. Αρχή των περισσότερων εταιρειών ήταν να στέλνουν το εμπόρευμα σε διακριτική συσκευασία. Είδε κανείς στην πολυκατοικία του να βάζει ο ταχυδρόμος δέμα που να γράφει πάνω: "ΠΡΟΣΟΧΗ! Περιέχει δονητή"; (και δε νομίζω ότι κανείς στην πολυκατοικία σας δεν έχει αγοράσει κάτι τέτοιο)

Τι κακό έχει η νοοτροπία της κάρτας σε αντιδιαστολή με τη νοοτροπία του έγγραφου παραστατικού; Εκτός κι αν οι αποδείξεις είναι συλλεκτικές σαν τις τηλεκάρτες που μαζεύαμε παλιά. Τι πειράζει αν χαθεί η κάρτα; Τώρα που δεν έχεις κάρτα, έχεις καταχωρημένες τις αποδείξεις σου σε καμμιά βάση δεδομένων; Διαβάζονται οι αποδείξεις που πήρες από το ψιλικατζίδικο στις 2/1/2010; Όταν θες να μάθεις πόσα χρήματα ξόδεψες, μετράς τις αποδείξεις ή πόσα σου περίσσεψαν στο πορτοφόλι;

 

Πάντως, εκτός από τους 2000 νοματαίους που έβαλε ο Δρυς στο ΚΕΠΥΟ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άλλοι που έβαλαν άλλοι υπουργοί σε πολλές ακόμα υπηρεσίες. Αντί να περνάνε αποδείξεις στις βάσεις του ΚΕΠΥΟ, μπορεί να τους στείλει να παραφυλάνε στα ψιλικατζίδικα, μπας και "ξεχάσει" ο μπαρμπα-τάδε να κόψει καμμιά απόδειξη. Και οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν κάτι, πχ να κάνουν πετάλ σε γεννήτριες ηλεκτρικού ρεύματος. Τόσους υπαλλήλους έχει η ΔΕΗ, πρέπει ντε και καλά να λειτουργούν και τα εργοστάσια λιγνίτη;

 

Σε κάθε περίπτωση, λύσεις μπορούν να βρεθούν σε όλα. Ακόμα και στο σωστό τρόπο χρήσης μιας κάρτας συναλλαγών. Ακόμα και λύση στο πρόβλημα της φοροδιαφυγής, χωρίς τη χρήση της κάρτας. Ακόμα και λύση στο πρόβλημα του ΔΝΤ. Ακόμα και στο πρόβλημα των 300 της βουλής.

Το θέμα είναι αν θέλουμε εμείς να βρεθεί λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν μπροστά, αλλά υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα έλεγαν και για το Γαλιλαίο. Γιατί πρέπει κάθε φορά που διαφαίνεται μια τεχνολογική εξέλιξη που πρέπει το δημόσιο να χρησιμοποιήσει να αρχίζει η παραφιλολογία του big brother?

Όταν ομαδικώς γκρινιάζουμε για την γραφειοκρατεία, γιατί κάνουμε το παν να συνεχιστεί;

 

Εδώ και δεκάδες χρόνια κυκλοφορούν τσόντες και δονητές. Και πωλούνται και εξ αποστάσεως. Αρχή των περισσότερων εταιρειών ήταν να στέλνουν το εμπόρευμα σε διακριτική συσκευασία. Είδε κανείς στην πολυκατοικία του να βάζει ο ταχυδρόμος δέμα που να γράφει πάνω: "ΠΡΟΣΟΧΗ! Περιέχει δονητή"; (και δε νομίζω ότι κανείς στην πολυκατοικία σας δεν έχει αγοράσει κάτι τέτοιο)

Τι κακό έχει η νοοτροπία της κάρτας σε αντιδιαστολή με τη νοοτροπία του έγγραφου παραστατικού; Εκτός κι αν οι αποδείξεις είναι συλλεκτικές σαν τις τηλεκάρτες που μαζεύαμε παλιά. Τι πειράζει αν χαθεί η κάρτα; Τώρα που δεν έχεις κάρτα, έχεις καταχωρημένες τις αποδείξεις σου σε καμμιά βάση δεδομένων; Διαβάζονται οι αποδείξεις που πήρες από το ψιλικατζίδικο στις 2/1/2010; Όταν θες να μάθεις πόσα χρήματα ξόδεψες, μετράς τις αποδείξεις ή πόσα σου περίσσεψαν στο πορτοφόλι;

 

Πάντως, εκτός από τους 2000 νοματαίους που έβαλε ο Δρυς στο ΚΕΠΥΟ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άλλοι που έβαλαν άλλοι υπουργοί σε πολλές ακόμα υπηρεσίες. Αντί να περνάνε αποδείξεις στις βάσεις του ΚΕΠΥΟ, μπορεί να τους στείλει να παραφυλάνε στα ψιλικατζίδικα, μπας και "ξεχάσει" ο μπαρμπα-τάδε να κόψει καμμιά απόδειξη. Και οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν κάτι, πχ να κάνουν πετάλ σε γεννήτριες ηλεκτρικού ρεύματος. Τόσους υπαλλήλους έχει η ΔΕΗ, πρέπει ντε και καλά να λειτουργούν και τα εργοστάσια λιγνίτη;

 

Σε κάθε περίπτωση, λύσεις μπορούν να βρεθούν σε όλα. Ακόμα και στο σωστό τρόπο χρήσης μιας κάρτας συναλλαγών. Ακόμα και λύση στο πρόβλημα της φοροδιαφυγής, χωρίς τη χρήση της κάρτας. Ακόμα και λύση στο πρόβλημα του ΔΝΤ. Ακόμα και στο πρόβλημα των 300 της βουλής.

Το θέμα είναι αν θέλουμε εμείς να βρεθεί λύση.

 

+1. Στο κατω κατω και δονητη να παρει καποιος πιο πιθανο ειναι να το βρουνε στα πραγματα του παρα μεσω της εφοριας. Ο αλλος λεεο οτι θα ξερουν ποτε βλεπουμε μπαλα. Καρτα θα σου δωσουν ρε μεγαλε οχι καμερα. Ελεος. Ολοι περι ιδιωτικοτητας λενε, απο ποτε τα προσωπικα δεδομενα ειναι στις αγορες. Συμφωνα με την νομοθεσια οτι αγοραζεις δεν πρεπει να καταθετεις εκει αποδειξη; Ποια η διαφορα. Α ναι πριν δεν την εβαζες, πηγαινες και εσκαγες 100+ ευρω για δονητη και στην εφορια τιποτα. Ασχετα αν αυτο ειναι παρανομο. Λες και αλλη δουλεια δεν εχουν εκει μεσα απο το να λενε.. αααα ο κυριος ταδε πηρε δονητη ή ο κυριος ταδε πηγε σε στριπ σοου. Τι λες ρε παιδι μου σοβαρα; Η μιση ελλαδα εχει δονητες στο κομοδινο της και η υπολοιπη μιση παει σε στριπτιτζαδικα. Και πες οτι ο ταδε υπαλληλος ανοιγει την κατασταση και βλεπει οτι ο κυριος καρτοφοβοπουλος αγορασε τσοντες. Woooow θα αλλαξει η ζωη του. Δηλαδη οι εταιριες εσενα περιμεναν για να μαθουν τι πωλησεις κανουν αυτες και τι οι ανταγωνιστες. Ρε σοβαρευτειτε, ειναι διαφορετικο το να κοιτας τι σελιδες ανοιγει ο αλλος στο νετ για να κρινεις τα ενδιαφεροντα του και να βαρεσεις διαφημισεις απο το να δεις τι σερβιετες περνει ο αλλος για να τις διαφημισεις. Μεγαλε εχασες. Πηραμε πηραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...