Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε digekas, έχεις υπολογίσει το κόστος της "ιδέας" σου? Λέμε τώρα....

Βρε μπας και είσαι κολλητός του Υπ. Οικονομικών :lol:

Πάντα φιλικά :-)

 

ΥΓ Πάντως αν ανήκεις κι εσύ στην πλειοψηφία αυτών που ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ... μην περιμένεις να πάρεις πίσω δραχμή... ;)

 

:lol: Μου αρέσει το χιούμορ σου φίλε μου. :-)

 

Όχι φίλε μου :-), ούτε κολλητός της κυβέρνησης, εξάλλου διαβάζεις πόσα τους "σούρω" ούτε χρήματα μου έχουν φάει. :-)

 

Δεν προσπαθώ απελπισμένα να βρω μία λύση, αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν εμείς οι Έλληνες σαν σύνολο θέλουμε να αλλάξουμε την κατάσταση και αν ναι αν αυτή η κατάσταση θέλουμε να αλλάξει για τους άλλους και εμείς να παραμείνουμε στο απυρόβλητο. :-)

 

Θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση και να πληρώνουμε όλοι αυτό που μας αναλογεί;;;

(Ναι δυστυχώς το ερώτημα δεν είναι ρητορικό)

 

Υ.Γ. Το κόστος θα καλυφθεί από ένα μικρό ποσοστό των φόρων που πλέον δεν θα διαφεύγουν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:lol: Μου αρέσει το χιούμορ σου φίλε μου. :-)

 

Όχι φίλε μου :-), ούτε κολλητός της κυβέρνησης, εξάλλου διαβάζεις πόσα τους "σούρω" ούτε χρήματα μου έχουν φάει. :-)

 

Δεν προσπαθώ απελπισμένα να βρω μία λύση, αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν εμείς οι Έλληνες σαν σύνολο θέλουμε να αλλάξουμε την κατάσταση και αν ναι αν αυτή η κατάσταση θέλουμε να αλλάξει για τους άλλους και εμείς να παραμείνουμε στο απυρόβλητο. :-)

 

Θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση και να πληρώνουμε όλοι αυτό που μας αναλογεί;;;

(Ναι δυστυχώς το ερώτημα δεν είναι ρητορικό)

 

Υ.Γ. Το κόστος θα καλυφθεί από ένα μικρό ποσοστό των φόρων που πλέον δεν θα διαφεύγουν. :-)

Φίλε digekas, ακόμα και αν εφαρμοζόταν το σύστημα που λες, θα έβρισκαν τρόπο τα λαμόγια να ξεφύγουν (και πάλι)...

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να αποδώσω φόρους που μου αναλογούν, αφού είμαι μισθωτός και ΠΑΝΤΑ εκπληρώνω τις υποχρεώσεις μου, θέλοντας και μη:whistle:

Αυτό ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΤΩ ΠΛΕΟΝ, είναι η παραμικρή ΠΑΡΑΠΑΝΩ ταλαιπωρία στις καθημερινές μου συνδιαλλαγές.

Βλέπεις, εγώ και τόοοοσοι άλλοι, είμαστε "ανοιχτό βιβλίο" στην εφορία και στο κράτος.

Να βρούνε άλλους τρόπους να τα μαζέψουνε από τα λαμόγια.

Αλλά αφού τα περισσότερα λαμόγια είναι οι πολιτικοί μας και οι φίλοι τους, δεν περιμένω τίποτα.

Με αυτό κλείνω την "παρέμβασή μου" στο νήμα και πραγματικά χαίρομαι που σπας το κεφάλι σου να βρεις λύση, η οποία όσο καλή και αν είναι ΔΕΝ πρόκειται να εφαρμοστεί ΠΟΤΕ σε αυτή τη χώρα, τουλάχιστον από αυτά τα 2 κόμματα της τελευταίας 30ετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε digekas, ακόμα και αν εφαρμοζόταν το σύστημα που λες, θα έβρισκαν τρόπο τα λαμόγια να ξεφύγουν (και πάλι)...

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να αποδώσω φόρους που μου αναλογούν, αφού είμαι μισθωτός και ΠΑΝΤΑ εκπληρώνω τις υποχρεώσεις μου, θέλοντας και μη:whistle:

Αυτό ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΤΩ ΠΛΕΟΝ, είναι η παραμικρή ΠΑΡΑΠΑΝΩ ταλαιπωρία στις καθημερινές μου συνδιαλλαγές.

Βλέπεις, εγώ και τόοοοσοι άλλοι, είμαστε "ανοιχτό βιβλίο" στην εφορία και στο κράτος.

Να βρούνε άλλους τρόπους να τα μαζέψουνε από τα λαμόγια.

Αλλά αφού τα περισσότερα λαμόγια είναι οι πολιτικοί μας και οι φίλοι τους, δεν περιμένω τίποτα.

Με αυτό κλείνω την "παρέμβασή μου" στο νήμα και πραγματικά χαίρομαι που σπας το κεφάλι σου να βρεις λύση, η οποία όσο καλή και αν είναι ΔΕΝ πρόκειται να εφαρμοστεί ΠΟΤΕ σε αυτή τη χώρα, τουλάχιστον από αυτά τα 2 κόμματα της τελευταίας 30ετίας...

 

To αντιλαμβάνομαι αυτό που λες και ενδεχομένως να φαντάζει δύσκολο και σκέτη ταλαιπωρία αυτό που πρότεινα ενώ δεν είναι.

 

Το τι χαρτονομίσματα θα έχεις στο πορτοφόλι σου θα το ξέρει η κάρτα που θα έχεις και που θα ενημερώνεται για το ποια έδωσες και ποια πήρες (αυτόματα από τα ταμεία). Θα μπορούσαν λοιπόν στα μεγάλα καταστήματα (πέρα από τους δημόσιους χώρους, τράπεζες, ή ο καθένας από το σπίτι του) να έχουν online μηχανήματα (όπως είναι τα καρτοτηλέφωνα, που στην χειρότερη και αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αυτόματη ενημέρωση) οπότε και με μία κίνηση 5-10 δευτερολέπτων μια φορά την ημέρα να ενημερώνουν την εφορία σχετικά με το ποια χαρτονομίσματα έχει πάνω του ο κάθε πολίτης.

 

Αν κάποιος σου κλέψει το πορτοφόλι ή ακόμα και την κάρτα, δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και όπου αυτά χρησιμοποιηθούν δεν θα γίνουν δεκτά (μετά από την ενημέρωση του συστήματος, χώρια που θα μπορεί να εντοπιστεί από την χρήση αυτών αλλά και των "ρέστων" που θα παίρνει (όχι βέβαια αυτόματα)) ενώ εσύ θα πάρεις το ποσό των χρημάτων σου πίσω.

 

Τώρα το αν το σύστημα μπορεί να δουλέψει με το αν θέλουν να το εφαρμόσουν είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Προς το παρόν λέγαμε ότι δεν υπάρχει κάποιο σύστημα που να λειτουργεί χωρίς να καταπατά στοιχειώδη ατομικά δικαιώματα και αυτό ήταν δικαιολογία για να πούμε ότι δεν μπορεί να αλλάξει η κατάσταση.

 

Αν όμως υποθετικά πούμε ότι το πρόβλημα της φοροδιαφυγής και της εισφοροδιαφυγής (της ανασφάλιστης εργασίας και πάει λέγοντας) μπορεί να λυθεί σε πρώτη φάση εμείς θα ζητούσαμε να εφαρμοστεί;

 

Το θέμα είναι τα επιχειρήματα που θα προέβαλαν για να δείξουν ότι δεν είναι εφικτό να γίνει, γιατί αυτή θα είναι και η ταφόπλακά τους. Δεν μπορούν ξεδιάντροπα, ανοικτά και ξεκάθαρα να πουν ότι εμείς τα παίρνουμε μόνο από τα μικρά και μεσαία εισοδήματα. (Σήμερα το λένε αλλά το λένε έμμεσα, οπότε μάλλον ο κόσμος πρέπει να το ακούσει με τα αυτιά του για να το αντιληφθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου οτι για να σκαναρεις ενα χαρτονομισμα πρεπει να πεσει κανονικο scanarisma και με λογισμικο να αναγνωρισει τα νουμερα. σε ταλαιπωριμενο χαρτονομισμα δεν γινεται. Τι αλλο πρεπει να σου πουμε δηλαδη; Για να πληρωσω για βενζινη θα πρεπει να περασουν τουλ 5 λεπτα μεχρι να τα σκαναρουν και να τα στειλουν. Δεν ειναι κουτακι κοκα κολα με barcode αλλα χαρτονομισμα το οποιο ΔΕΝ εχει barcode. Δεν μπορεις να ταλαιπωρεις τον κοσμο οταν μπορεις να το κανεις με την καρτα και πιο φθηνα και πιο γρηγορα και χωρις λαθη στην εισαγωγη ΑΦΜ γιατι για καθε συναλαγη σου θα πρεπει να εχεις επικυρωμενο αντιγραφω του AΦΜ σου για να περασει στην εφορια αυτοματα. Επιτελους... η ιδεα σου μπαζει απο παντου, move on και σκεψου κατι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι αλλο, με το συστημα σου θα πρεπει οσοι εχουμε χαρτονομισματα σπιτι μας να πρεπει να παμε σε τραπεζες για να τα σκαναρουν, γιατι το βενζιναδικο προφανως δεν θα μπορει να κανει εκεινη τη στιγμη δηλωση του χαρτονομισματος με barcode και με την αξια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
σκεψου οτι για να σκαναρεις ενα χαρτονομισμα πρεπει να πεσει κανονικο scanarisma και με λογισμικο να αναγνωρισει τα νουμερα. σε ταλαιπωριμενο χαρτονομισμα δεν γινεται. Τι αλλο πρεπει να σου πουμε δηλαδη; Για να πληρωσω για βενζινη θα πρεπει να περασουν τουλ 5 λεπτα μεχρι να τα σκαναρουν και να τα στειλουν. Δεν ειναι κουτακι κοκα κολα με barcode αλλα χαρτονομισμα το οποιο ΔΕΝ εχει barcode. Δεν μπορεις να ταλαιπωρεις τον κοσμο οταν μπορεις να το κανεις με την καρτα και πιο φθηνα και πιο γρηγορα και χωρις λαθη στην εισαγωγη ΑΦΜ γιατι για καθε συναλαγη σου θα πρεπει να εχεις επικυρωμενο αντιγραφω του AΦΜ σου για να περασει στην εφορια αυτοματα. Επιτελους... η ιδεα σου μπαζει απο παντου, move on και σκεψου κατι καλυτερο

 

Χαίρομαι που το πιάνουμε σε τεχνικό επίπεδο και γίνεται αντιληπτό γιατί είναι ευκολότερο και γρηγορότερο το barcode. (Μου αρέσει το avatar σου).

 

Δεν χρειάζεται να σκαναριστεί όλο το χαρτονόμισμα σε περίπτωση που δεν πάμε σε λύση barcode αλλά από το περίγραμμα του χαρτονομίσματος (άρα και το μέγεθός του) να σκανάρει την περιοχή που βρίσκεται ο σειριακός αριθμός του και δεν τίθεται καν θέμα χρήσης κινητών μερών σαν τα επιτραπέζια σκάνερ και φωτοτυπικά που έχουμε αλλά χρήση μίας φτηνής ccd κάμερας ενώ το λογισμικό της αναγνώρισης μπορεί να τρέχει σε μία φτηνή πλατφόρμα με arm επεξεργαστή. (Με λίγα λόγια απαιτούνται κλάσματα δευτερολέπτου για κάθε χαρτονόμισμα σε ένα κατάστημα)

 

Το ΑΦΜ που ανέφερα και η ενημέρωση της εφορίας μπορεί να παρέχεται και αυτό σε ηλεκτρονική μορφή είτε από την ίδια κάρτα είτε από την κάρτα του πολίτη αν προβληματίζεσαι ότι τα καταστήματα καταχρηστικά μπορεί να διαβάζουν το ΑΦΜ ακόμα και αν αυτό θέλει pin για να ξεκλειδώσει.

 

Σε ότι αφορά το δεύτερο ποστ σου, όχι, αν έχεις στο σπίτι σου υπολογιστή ή κινητό με φωτογραφική και java θα μπορείς από μόνος σου να ενημερώσεις την εφορία ότι τα έχεις αυτά τα χαρτονομίσματα στην κατοχή σου. Είτε μέσω ocr είτε με barcode είτε περνώντας ο ίδιος τον σειριακό του χαρτονομίσματος.

 

Το θέμα φίλε μου είναι όσοι τα έχουν σε στρώματα, καταψύκτες, ντιβάνια, ή δεν ξέρω και εγώ που, να υποχρεωθούν να τα δηλώσουν για να μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν και προφανώς δεν εννοώ τον παππού και την γιαγιά που παίρνουν μια ξερή σύνταξη.

 

Φίλε μου εγώ αυτό σκέφτηκα και υποστηρίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί (και με και χωρίς barcodes), αν εσύ έχεις κάποια καλύτερη ιδέα που θα μπορούσε να αντικαταστήσει το σύστημα που έφαγε "άκυρο" από την ΕΕ, ευχαρίστως να αλλάξουμε θέσεις και να γίνω εγώ το πνεύμα αντιλογίας. :-)

 

Μέχρι τότε να μου επιτρέψεις :lol: να υποστηρίζω την άποψή μου και αν την βλέπεις να μπάζει πίστεψέ με τα σχόλιά σου τα διαβάζω με προσοχή και τα δέχομαι πάντα ως καλοπροαίρετα ως μία προσπάθεια να βελτιωθεί. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα το κανείς που θα το κανείς. Αφού η αγορά που θα κανείς θα περάσει ατην εφορία ψηφιακά, γιατί να μην το κανείς κατευθείαν από την καρτα και να μπαίνεις στηβ διαδικασία να σκαναρεις χαρτονομίσματα;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas πιστευω οτι το παλευεις σε λαθος κατευθυνση. Οσο θεμιτη και να ηταν αυτη η προσπαθεια ειναι αδυνατη πλεον, απο τη στιγμη που εχεις κοινο νομισμα με τοσες χωρες. Θα εμφανιστους απειρα προβληματα στην πορεια. Και εκτος αυτου παλι θα πρεπει να υπαρξει παραλληλα και η καταγραφη του προσωπου που εχει το χαρτονομισμα, αλλιως πως θα ξερει το κρατος τη διαδρομη του χαρτονομισματος;

 

Επισης δεν κατανοοω το νοημα αυτης της προτασης που εγραψες στο #151

 

ο θέμα είναι τα ποσά να μπορούν να επιβεβαιώνονται ηλεκτρονικά τόσο από την ταμειακή του κάθε καταστήματος όσο και από την κάρτα του αγοραστή αφού είναι γνωστό το ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει και θα είναι θέμα ημερών από την κυκλοφορία των καρτών να σπάσει η κρυπτογράφηση οπότε και ο κάθε πολίτης θα την φορτώνει όσο θα πρέπει να φορτωθεί με αγορές, οπότε καλύπτεται με αυτό τον τρόπο και η περίπτωση κλοπής της ή η απώλειά της.

 

Σκοπος ολου αυτου του εγχειρηματος θα ηταν η πιο γρηγορη διασταυρωση συναλλαγων. Δεν βλεπω που πρεπει να κολλησει στα προσωπικα δεδομενα, μιας και ειναι το ιδιο ακριβως γινεται και τωρα. Απλα θα προσωποποιησει τις αποδειξεις λιανικης πραγμα που δε βλεπω καπου να ειναι στραβο. Αυτο μπορει να το κανει και τωρα, χωρις καρτες και λοιπες μλκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με αυτό τον τρόπο όλοι θα είναι υποχρεωμένοι να κόβουν ή να ζητούν αποδείξεις, ενώ με το σύστημα που πρότειναν οι φωστήρες μας, αν ήθελες έπαιρνες απόδειξη, αν δεν ήθελες μπορούσες να ζητήσεις μία καλύτερη τιμή στο προϊόν όπως γίνεται σήμερα.

 

Ο Pigeon έλεγε παραπάνω ότι μπορεί να φτάσει να τσακώνεται με τον φούρναρη της γειτονιάς του αν ο τελευταίος δεν θέλει να του κόψει απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ περιμένεις ο φούρναρης να κάτσει να σκαναρει χαρτονομίσματα; δεν θα το κάνει και δεν θα δου κόβει απόδειξη όπως έκανε μέχρι σήμερα. Νε την κάρτα θα το κανει υποχρεωτικά γιατί δεν θα πάρει λεφτά αν δεν το κανει αφού θα πληρώνεται από την κάρτα σου.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournaras αναφερόμαστε στο σύστημα που πρότεινα και στο οποίο θα αποθηκεύονται όχι οι αποδείξεις των συναλλαγών αλλά οι κωδικοί των χαρτονομισμάτων που θα έχει πάνω του ο πολίτης.

 

Το κράτος θέλει να μειώσει την φοροδιαφυγή. Δεν θέλει να ξέρει από τις επιχειρήσεις ποιοι πολίτες πέρασαν και άφησαν εκεί τα χαρτονομίσματά τους για αυτό και δεν χρειάζεται οι εταιρίες να έχουν τα στοιχεία (πχ ΑΦΜ) των πελατών (μιλάμε πάντα για αποδείξεις) τους παρά μόνο τους σειριακούς αριθμούς των χαρτονομισμάτων. Με το να γνωρίζει το κράτος ποια χαρτονομίσματα έχει κάθε εταιρία με το κλείσιμο των ταμείων της έχει μία πλήρη εικόνα του τζίρου της οπότε και δεν μπορεί να φοροδιαφύγει.

 

Αν τώρα κάποιος πολίτης βρεθεί με χαρτονομίσματα που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στα χέρια του, πχ έχουν κλαπεί, είναι πλαστά, βρέθηκαν πριν λίγες ώρες στην άλλη άκρη της Ελλάδας κλπ, με το που θα τα δηλώσει στην εφορία εκεί θα χτυπήσει καμπανάκι και μάλιστα ο πολίτης δεν κάνει την πιστοποίησή του ανώνυμα, οι εφορίες ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν. Αν λοιπόν κάποιος σου κλέψει πχ το πορτοφόλι και πάει αμέσως σε ένα κατάστημα, εκεί το σύστημα δεν θα έχει προλάβει να ενημερωθεί ότι είναι ύποπτα τα χαρτονομίσματα οπότε και θα γίνουν δεκτά αλλά κλείνοντας το ταμείο και στέλνοντας ο καταστηματάρχης τους κωδικούς των χαρτονομισμάτων στην εφορία, εκεί θα δουν ότι από εκεί πέρασε ο κλέφτης και από την κορδέλα της ταμειακής μπορούν να βρουν την ώρα και από την ώρα και την κάμερα ασφαλείας ποιος ήταν αυτός κάτι που με το σύστημα σήμερα ως έχει αλλά και αυτό που πρότειναν δεν μπορεί να γίνει.

 

Αυτό εννοούσα στο quote που παρέθεσες περί ποσών. Η εφορία αυτό που θέλει να γνωρίζει είναι αν οι αγορές κάποιου συμβαδίζουν με τα έσοδα που δηλώνει. Το θέμα του σπασίματος της κρυπτογράφησης κλπ δεν νομίζω ότι θέλει πολύ ανάπτυξη. Εξάλλου πλέον δεν θα το δούμε και στην πράξη αφού πριν καν το ξεστομίσουν έτρεξαν να κρυφτούν... Μου άρεσε που στην αρχή είχε ο πρωθυπουργός στο τραπέζι και τον συνήγορο του πολίτη... ούτε καν την την αρχή προστασίας εδώ δεν συμβουλεύτηκαν και βιάστηκαν να το δώσουν στην δημοσιότητα...

 

Επί της ουσία το πρόβλημα είναι ότι με τις έντυπες αποδείξεις που μαζεύουμε σήμερα δεν πρόκειται να κάτσουν στην εφορία να φτιάξουν μία βάση δεδομένων που θα φαίνεται τί αγοράσαμε από πού και πότε οπότε και θα επικεντρωνόντουσαν μόνο στα ποσά και άντε στα πολύ μεγάλα ποσά να έκαναν (δειγματοληπτικά) μία διασταύρωση αν όντως έχει κοπεί η απόδειξη από το συγκεκριμένο κατάστημα. Δλδ τώρα μπορούμε να ανταλλάξουμε αποδείξεις και αφού τις φωτοτυπήσουμε να τις καταθέσουμε τις ίδιες. Προφανώς και δεν ήθελαν να κάνουν επιβεβαίωση στις αποδείξεις που θα προσκόμιζαν οι πολίτες, αυτό που ήθελαν ήταν να βάλουν τους πολίτες να ζητάνε αποδείξεις.

 

Τρύπιο λοιπόν το σημερινό σύστημα, τρύπιο και αυτό που πρότειναν και έφυγε κακήν κακώς πριν καν εμφανιστεί.

 

euklidis με το σύστημα που πρότεινα θα είναι υποχρεωμένος να κόβει αποδείξεις όχι με αυτό που έφαγε άκυρο. Και ο φούρναρης και ο χασάπης και ο παραγωγός στην λαϊκή θα το κάνει, αφού δεν θα μπορεί να κάνει διαφορετικά. Αφού πείστηκαν να βάλουν ταμειακές θα πειστούν να χρησιμοποιήσουν ένα σύστημα με το οποίο θα βγάλουν από πάνω τους το βάρος της εφορίας που τους αναλογεί σήμερα αφού με αυτό τον τρόπο θα κυνηγηθούν οι μεγαλοκαρχαρίες και όχι οι μεροκαματιάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas αυτο που προτεινεις δεν ειναι δυνατον να εφαρμοστει. Ενας λογος οτι συνεχεια καταστρεφονται χαρτονομισματα για να τυπωθουν καινουρια. Δευτερον ειναι πολυπλοκο και χρονοβορο και εκτος του οτι ειναι ενα βημα πιο κοντα στο μεγαλο αδερφο πιο αποδοτικο θα ηταν να γινονται πλεον ολες οι συναλλαγες με καρτες και να μην υπαρχουν καθολου μετρητα παρα αυτο το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas αυτο που προτεινεις δεν ειναι δυνατον να εφαρμοστει. Ενας λογος οτι συνεχεια καταστρεφονται χαρτονομισματα για να τυπωθουν καινουρια. Δευτερον ειναι πολυπλοκο και χρονοβορο και εκτος του οτι ειναι ενα βημα πιο κοντα στο μεγαλο αδερφο πιο αποδοτικο θα ηταν να γινονται πλεον ολες οι συναλλαγες με καρτες και να μην υπαρχουν καθολου μετρητα παρα αυτο το πραγμα

 

Μα δεν είπα ότι η βάση της εφορία δεν θα ανανεώνεται με αριθμούς νέων χαρτονομισμάτων. Όσα είναι φθαρμένα και δεν διαβάζεται ο αριθμός (ο οποίος αναγράφεται σε δυο διαφορετικά σημεία) προφανώς και αντικαθίστανται ενώ αν τώρα σου δώσω ένα φθαρμένο χαρτονόμισμα εσύ δεν θα το δεχτείς και θα μου πεις να το δώσω σε κάποια τράπεζα.

 

Το ότι είναι πολύπλοκο ναι είναι, χρονοβόρο... ίσως για τις εταιρίες που θα πρέπει να ενημερώνουν τα συστήματά τους πριν ανοίξουν το ταμείο αν και για αυτό μπορεί να βρεθεί εύκολη λύση αν δεν είναι δυνατό να επικοινωνούν άμεσα με την εφορία, αλλά ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο αδερφό δεν θα είναι.

 

Δεν θα μπορούν να γνωρίζουν ποιος αγόρασε τι από το τάδε κατάστημα αλλά θα ξέρουν πόσα χρήματα έχεις σαν πολίτης και ποια είναι τα έσοδα της κάθε επιχείρησης. Αν θελήσουν με συμβατικούς τρόπου να κάνουν ελέγχους, ναι μπορούν, αλλά ηλεκτρονικά, εύκολα και γρήγορα να δουν τι αγόρασες δεν μπορούν να το κάνουν.

 

Το να καταργηθεί τελείως το μετρητό θα ήταν μία λύση αφού σήμερα η χρήση του προσφέρει ανωνυμία στις αγορές και νσ αντικατασταθεί πλήρως με πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες. Το θέμα είναι ότι αυτή την στιγμή δεν σε υποχρεώνουν να αγοράσεις κάτι μέσω χρεωστικής/πιστωτικής οπότε σε αυτή την αγορά σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετρητά και να είναι ανώνυμη οπότε και είναι στο χέρι σου αν θέλεις να ξέρουν για τις αγορές σου ή όχι, αλλά αν χαθεί η δυνατότητα ανωνυμίας μέσω του ρευστού τίθεται άμεσα θέμα προσωπικών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...