Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα μπορούν να γνωρίζουν ποιος αγόρασε τι από το τάδε κατάστημα αλλά θα ξέρουν πόσα χρήματα έχεις σαν πολίτης και ποια είναι τα έσοδα της κάθε επιχείρησης

 

 

 

αλλά αν χαθεί η δυνατότητα ανωνυμίας μέσω του ρευστού τίθεται άμεσα θέμα προσωπικών δεδομένων

 

ενω αν ξερουν ποσα χρηματα διαθετεις και ποια χαρτονομισματα συγκεκριμενα μαλιστα δεν τιθεται;;

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@digekas μα για αυτο σου ειπα οτι παλι θα πρεπει να κρατησει παραλληλα και το αφμ του απλου πελατη (αρα φακελωμα κατα μερικους), και οχι μονο το τι κανει η εταιρια.

Ενα παραδειγμα.

Παω στο καταστημα με ενα 100ευρω και ψωνιζω 10 ευρω πραγματα. Το κρατος ξερει πλεον οτι το 100ευρω το εχει η εταιρια, αλλα τα 90 ευρω ρεστα (ας πουμε 1 50ευρω και 2 20αευρα), φευγουν απο την εταιρια με δρομο το αγνωστο (αν δεν μου κανει παραλληλα ταυτοποηση).

Παω λοιπον στον μπακαλη της γειτονιας που τον ξερω και με ξερει, και του ριχνω το 20ευρω (σημαδεμενο κιολας), ψωνιζω και με κοινη αποφαση δεν περνιεται στο συστημα. Το συστημα ακομη νομιζει οτι το εχει αυτος που το πηρε απο το πρωτο καταστημα. Ο μπακαλης παει στο φουρνο παιρνει το ψωμι του με αυτο το 20ευρω κλπ κλπ, και δημιουργειται ετσι ενα δευτερο πακετο χρηματων μεσα στο πρωτο, οπου θα λειτουγει χωρις να περνιεται στο συστημα. Καποια στιγμη ισως το 20ευρο να ξαναμπει στο συστημα, αλλα παρανομο δε θα ειναι αφου το συστημα δεν ξερει ποιος το ειχε μεχρι τωρα. Πιασε το αυγο και κουρευ'το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω ρε παιδια, προσπαθειτε να βρειτε λυσεις για την φοροδιαφυγη και αναφερεστε και στα θετικα της καρτας αλλα και διαφορους τροπους (barcode κτλ).

 

Οι γερμανοι, αγγλοι, γαλλοι και λοιποι πως διαολο δεν εχουν τετοια ποσοστα φοροδιαφυγης, εχετε αναρωτηθει? Δηλ ο μονος τροπος να πεισεις τον ελληνα να πληρωσει φορους ειναι το φοβητρο της τιμωριας, ελεγχοντας προληπτικα και απολυτα καθε του κινηση?

 

Νοοτροπια θα αλλαξουμε ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω ρε παιδια, προσπαθειτε να βρειτε λυσεις για την φοροδιαφυγη και αναφερεστε και στα θετικα της καρτας αλλα και διαφορους τροπους (barcode κτλ).

 

Οι γερμανοι, αγγλοι, γαλλοι και λοιποι πως διαολο δεν εχουν τετοια ποσοστα φοροδιαφυγης, εχετε αναρωτηθει? Δηλ ο μονος τροπος να πεισεις τον ελληνα να πληρωσει φορους ειναι το φοβητρο της τιμωριας, ελεγχοντας προληπτικα και απολυτα καθε του κινηση?

 

Νοοτροπια θα αλλαξουμε ποτε?

 

Ετσι οπως εχουν φτασει τα πραγματα δεν γινεται να αλλαξει η νοοτροπια, οχι γιατι δεν θελουμε αλλα γιατι δεν μπορουμε. Οταν το κρατος παλιοτερα δεν μπορουσε να εισπραξει τους φορους, αντι να βρει τοτε τροπους εισπραξης, απλα εκανε αυξηση αυτων που εισεπρατε. Αυτο εφτασε σε ενα loop, οσο το κρατος αυξανει τους φορους τοσο ο πολιτης προσπαθει να τους αποφυγει. Δεν ειναι θεμα παιδειας πια ουτε νοοτροπιας, ειναικαθαρα θεμα επιβιωσης για τους πιο πολλους. Αν λοιπον βρει τροπο το κρατος να φερει τη φορολογια σε σωστα επιπεδα, πιστευω οτι σιγα σιγα θα αλλαξει και η νοοτροπια, αλλιως μην περιμενουμε αλλαγη νοοτροπιας. Τι νοοτροπια δηλαδη να αλλαξει ο ελληνας, αν σε ενα εξαμηνο σου παει το φπα απο 23 σε 25 "για να μειωσει το ελλειμα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν εκλέγονται και μόνοι τους όλοι αυτοί που πάνε το φπα απο το 18 σε 25 μέσα σε μερικά χρόνια..

Η νοοτροπία (αυτή η καινούρια.. η καλή που θα 'χουμε) είναι αυτή που θα μας δώσει μια καλύτερη ζωή. Μην περιμένεις να αλλάξει η κυβέρνηση. Αυτοί, αυτό που θέλουν το πήραν και το παίρνουν απο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ ο μονος τροπος να πεισεις τον ελληνα να πληρωσει φορους ειναι το φοβητρο της τιμωριας, ελεγχοντας προληπτικα και απολυτα καθε του κινηση?

 

Νοοτροπια θα αλλαξουμε ποτε?

 

 

Θα αλλαξουμε οταν αποφασισουν τα βαλουν κανενα λαμογιο μεσα και οταν θα δημεσυουν την περιουσια αρκετων πολιτικων .

Οταν τα χρηματα θα πηγαινουν εκει που πρεπει (υγεια,παιδεια,αναπτυξη κ.λ.π ) και οχι στις τσεπες τους .

 

Και ας προσεξουμε λιγο παραπανω και εμεις στις εκλογες που ερχονται γιατι δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas μα για αυτο σου ειπα οτι παλι θα πρεπει να κρατησει παραλληλα και το αφμ του απλου πελατη (αρα φακελωμα κατα μερικους), και οχι μονο το τι κανει η εταιρια.

Ενα παραδειγμα.

Παω στο καταστημα με ενα 100ευρω και ψωνιζω 10 ευρω πραγματα. Το κρατος ξερει πλεον οτι το 100ευρω το εχει η εταιρια, αλλα τα 90 ευρω ρεστα (ας πουμε 1 50ευρω και 2 20αευρα), φευγουν απο την εταιρια με δρομο το αγνωστο (αν δεν μου κανει παραλληλα ταυτοποηση).

Παω λοιπον στον μπακαλη της γειτονιας που τον ξερω και με ξερει, και του ριχνω το 20ευρω (σημαδεμενο κιολας), ψωνιζω και με κοινη αποφαση δεν περνιεται στο συστημα. Το συστημα ακομη νομιζει οτι το εχει αυτος που το πηρε απο το πρωτο καταστημα. Ο μπακαλης παει στο φουρνο παιρνει το ψωμι του με αυτο το 20ευρω κλπ κλπ, και δημιουργειται ετσι ενα δευτερο πακετο χρηματων μεσα στο πρωτο, οπου θα λειτουγει χωρις να περνιεται στο συστημα. Καποια στιγμη ισως το 20ευρο να ξαναμπει στο συστημα, αλλα παρανομο δε θα ειναι αφου το συστημα δεν ξερει ποιος το ειχε μεχρι τωρα. Πιασε το αυγο και κουρευ'το.

 

Παιδιά καταρχήν να ζητήσω συγνώμη, δεν είχα πρόθεση ή σκοπό να κάνω hijacking το topic απλά κάποια στιγμή θεώρησα καλό να αντιπροτείνω κάτι άλλο και από εκεί και πέρα κάπου βρέθηκα να μονοπωλώ την συζήτηση που δεν ήταν ούτε ωραίο αλλά ούτε και σωστό αλλά εξαρχής δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

 

pournara, φίλε μου, η σκέψη μου ήταν απλή. Το κάθε χαρτονόμισμα που θα έχει ο κάθε πολίτης να πρέπει να το δηλώνει τουλάχιστον μία φορά το 24ωρο και όταν οι συναλλαγές του καλύπτονται από αποδείξεις τότε στην κάρτα του θα είναι περασμένα όσα χαρτονομίσματα έχει πάνω του (και όσα χρήματα έφυγαν από τα χέρια του και ενδεχομένως και το πότε) οπότε περνάει από ένα μηχανάκι και ενημερώνει σε ελάχιστο χρόνο την εφορία οπότε και μηδενίζεται το ιστορικό των δοσοληψιών του.

 

Το θέμα στο όλο σκεπτικό σου είναι ότι ο μπακάλης σου δεν ξέρει αν το έχεις δηλώσει το χαρτονόμισμα στην εφορία. Αν το έχεις δηλώσει και δεν σου κόψει απόδειξη τότε δηλώνεις την εξαφάνιση/κλοπή του χαρτονομίσματός σου οπότε και αυτό που έχει στα χέρια του δεν έχει καμία αξία χώρια που όπου το παρουσιάσει αν το σύστημα ενημερώνεται on-line θα χτυπήσει καμπανάκι ή να τον τσιμπήσουν οι αρχές μετά από έλεγχο του βίντεο της κάμερας ασφαλείας του καταστήματος αφού θα ξέρουν πότε κόπηκε η απόδειξη.

 

Πες ότι θα την γλιτώσει μία-δυο-τρεις. Κάποια στιγμή δεν θα ενημερώσει το σύστημα με κάποιο χαρτονόμισμα που θα έχει πάρει ρέστα δίνοντας κάποιο από τα "μαύρα" του;;; Ότι λοιπόν πήγε να γλιτώσει κάποια στιγμή θα τα πληρώσει πολλαπλάσια.

 

Σίγουρα θα ήταν πολύ ευκολότερος ο έλεγχος αν σε κάθε συναλλαγή πέρα από τα χαρτονομίσματα καταγραφόταν και το ΑΦΜ του πελάτη οπότε και σε περίπτωση που τα χρήματα αλλάζουν χέρια χωρίς να υπάρχει απόδειξη η εφορία θα αναζητήσει τον αρχικό κάτοχο του χαρτονομίσματος και εκείνος θα πρέπει να εξηγήσει πως βρέθηκε το χαρτονόμισμα στον επόμενο χωρίς απόδειξη, αλλά σε αυτή την περίπτωση η εταιρία θα ξέρει ποιο ΑΦΜ έχει αγοράσει τι οπότε και τίθεται το θέμα της παραβίασης των προσωπικών δεδομένων που είναι και ο λόγος που απαγορεύτηκε το σύστημα από την ΕΕ.

 

Αν περνούσαν στην απόδειξη και το ΑΦΜ δεν θα χρειαζόταν να κάνει κάποια άλλη κίνηση ο πολίτης (πχ να ενημερώσει ο ίδιος την εφορία) αλλά μπαίνει σε αυτή την "ταλαιπωρία" ώστε οι εταιρίες να μην γνωρίζουν τις καταναλωτικές συνήθειές του.

 

Προς το παρόν τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο σύστημα στο οποίο θα έχουμε και τον σκύλο χορτάτο αλλά και την πίτα ολόκληρη.

 

Το πρόβλημα που αναφέρετε τώρα και που έχει να κάνει με την νοοτροπία του Έλληνα σε αντίθεση με άλλους Ευρωπαίους, δημιουργήθηκε από το ίδιο το σύστημα στο οποίο οι Έλληνες προσαρμοζόντουσαν αντί να γίνει το αντίθετο.

 

Βλέπαμε το σήμερα και επιδεικτικά αγνοούσαμε το αύριο. Λες και αν σήμερα κλέβαμε το κράτος μην ζητώντας αποδείξεις και μή πληρώνοντας τον φόρο που έπρεπε να πληρώσουμε κάποια στιγμή δεν θα μας γύριζε μπούμερανγκ και θα καλούμασταν εμείς να σηκώσουμε το βάρος που θα αναλογούσε σε άλλους οπότε ναι μεν χθες κερδίσαμε 1 αλλά σήμερα θα το πληρώσουμε πολλαπλάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν πιο απλό να χρησιμοποιηθεί η κάρτα για να καταγράφει μόνο το συνολικό ποσό των αγορών; Φυσικά και θα υπάρχει αντιστοιχία με ΑΦΜ, αλλιώς είναι άχρηστο. Αλλά χωρίς να κρατάει τι και πότε αγοράστηκε ή τίποτε άλλο.

 

Βλέπαμε το σήμερα και επιδεικτικά αγνοούσαμε το αύριο. Λες και αν σήμερα κλέβαμε το κράτος μην ζητώντας αποδείξεις και μή πληρώνοντας τον φόρο που έπρεπε να πληρώσουμε κάποια στιγμή δεν θα μας γύριζε μπούμερανγκ και θα καλούμασταν εμείς να σηκώσουμε το βάρος που θα αναλογούσε σε άλλους οπότε ναι μεν χθες κερδίσαμε 1 αλλά σήμερα θα το πληρώσουμε πολλαπλάσιο.

 

Ε καλά. Δεν έχεις άδικο αλλά κάνεις την τρίχα τριχιά. Δεν έφτασε εκεί που είναι η οικονομία μας από εμένα κι εσένα που παίρναμε το μπουκάλι το νερό απ'το περίπτερο χωρίς απόδειξη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχήν να ζητήσω συγνώμη, δεν είχα πρόθεση ή σκοπό να κάνω hijacking το topic απλά κάποια στιγμή θεώρησα καλό να αντιπροτείνω κάτι άλλο και από εκεί και πέρα κάπου βρέθηκα να μονοπωλώ την συζήτηση που δεν ήταν ούτε ωραίο αλλά ούτε και σωστό αλλά εξαρχής δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

 

pournara, φίλε μου, η σκέψη μου ήταν απλή. Το κάθε χαρτονόμισμα που θα έχει ο κάθε πολίτης να πρέπει να το δηλώνει τουλάχιστον μία φορά το 24ωρο και όταν οι συναλλαγές του καλύπτονται από αποδείξεις τότε στην κάρτα του θα είναι περασμένα όσα χαρτονομίσματα έχει πάνω του (και όσα χρήματα έφυγαν από τα χέρια του και ενδεχομένως και το πότε) οπότε περνάει από ένα μηχανάκι και ενημερώνει σε ελάχιστο χρόνο την εφορία οπότε και μηδενίζεται το ιστορικό των δοσοληψιών του.

 

Το θέμα στο όλο σκεπτικό σου είναι ότι ο μπακάλης σου δεν ξέρει αν το έχεις δηλώσει το χαρτονόμισμα στην εφορία. Αν το έχεις δηλώσει και δεν σου κόψει απόδειξη τότε δηλώνεις την εξαφάνιση/κλοπή του χαρτονομίσματός σου οπότε και αυτό που έχει στα χέρια του δεν έχει καμία αξία χώρια που όπου το παρουσιάσει αν το σύστημα ενημερώνεται on-line θα χτυπήσει καμπανάκι ή να τον τσιμπήσουν οι αρχές μετά από έλεγχο του βίντεο της κάμερας ασφαλείας του καταστήματος αφού θα ξέρουν πότε κόπηκε η απόδειξη.

 

Πες ότι θα την γλιτώσει μία-δυο-τρεις. Κάποια στιγμή δεν θα ενημερώσει το σύστημα με κάποιο χαρτονόμισμα που θα έχει πάρει ρέστα δίνοντας κάποιο από τα "μαύρα" του;;; Ότι λοιπόν πήγε να γλιτώσει κάποια στιγμή θα τα πληρώσει πολλαπλάσια.

 

Σίγουρα θα ήταν πολύ ευκολότερος ο έλεγχος αν σε κάθε συναλλαγή πέρα από τα χαρτονομίσματα καταγραφόταν και το ΑΦΜ του πελάτη οπότε και σε περίπτωση που τα χρήματα αλλάζουν χέρια χωρίς να υπάρχει απόδειξη η εφορία θα αναζητήσει τον αρχικό κάτοχο του χαρτονομίσματος και εκείνος θα πρέπει να εξηγήσει πως βρέθηκε το χαρτονόμισμα στον επόμενο χωρίς απόδειξη, αλλά σε αυτή την περίπτωση η εταιρία θα ξέρει ποιο ΑΦΜ έχει αγοράσει τι οπότε και τίθεται το θέμα της παραβίασης των προσωπικών δεδομένων που είναι και ο λόγος που απαγορεύτηκε το σύστημα από την ΕΕ.

 

Αν περνούσαν στην απόδειξη και το ΑΦΜ δεν θα χρειαζόταν να κάνει κάποια άλλη κίνηση ο πολίτης (πχ να ενημερώσει ο ίδιος την εφορία) αλλά μπαίνει σε αυτή την "ταλαιπωρία" ώστε οι εταιρίες να μην γνωρίζουν τις καταναλωτικές συνήθειές του.

 

Προς το παρόν τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο σύστημα στο οποίο θα έχουμε και τον σκύλο χορτάτο αλλά και την πίτα ολόκληρη.

 

Το πρόβλημα που αναφέρετε τώρα και που έχει να κάνει με την νοοτροπία του Έλληνα σε αντίθεση με άλλους Ευρωπαίους, δημιουργήθηκε από το ίδιο το σύστημα στο οποίο οι Έλληνες προσαρμοζόντουσαν αντί να γίνει το αντίθετο.

 

Βλέπαμε το σήμερα και επιδεικτικά αγνοούσαμε το αύριο. Λες και αν σήμερα κλέβαμε το κράτος μην ζητώντας αποδείξεις και μή πληρώνοντας τον φόρο που έπρεπε να πληρώσουμε κάποια στιγμή δεν θα μας γύριζε μπούμερανγκ και θα καλούμασταν εμείς να σηκώσουμε το βάρος που θα αναλογούσε σε άλλους οπότε ναι μεν χθες κερδίσαμε 1 αλλά σήμερα θα το πληρώσουμε πολλαπλάσιο.

 

 

Απλα ηθελα να σου δειξω οτι και με τον τροπο σου, αλλα και με οποιον τροπο και να δουλευτει, για να μπορεσει να υπαρξει δυνατοτητα να γινει σωστη δουλεια, η καταγραφη και ο παραλληλισμος του πολιτη με την συναλλαγη, η με το χαρτονομισμα αν θελεις, ειναι αναγκαια.

Διοτι αν εγω εχω καταγεγραμμενα τα χαρτονομισματα μου, οτι συναλλαγη και να κανω, δε θα καταγραφεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν πιο απλό να χρησιμοποιηθεί η κάρτα για να καταγράφει μόνο το συνολικό ποσό των αγορών; Φυσικά και θα υπάρχει αντιστοιχία με ΑΦΜ, αλλιώς είναι άχρηστο. Αλλά χωρίς να κρατάει τι και πότε αγοράστηκε ή τίποτε άλλο.

 

 

 

Ε καλά. Δεν έχεις άδικο αλλά κάνεις την τρίχα τριχιά. Δεν έφτασε εκεί που είναι η οικονομία μας από εμένα κι εσένα που παίρναμε το μπουκάλι το νερό απ'το περίπτερο χωρίς απόδειξη. :P

 

Το θέμα δεν είναι το τι θα καταγράφεται στην κάρτα αλλά το ότι η κάθε εταιρία θα ξέρει τι έχεις αγοράσει αφού θα κρατά το ΑΦΜ σου.

 

Σήμερα σχεδόν όλα τα μεγάλα πολυκαταστήματα έχουν εκπτωτικές κάρτες στυλ carrefour club και γνωρίζουν τι αγοράζουμε για αυτό άλλωστε και κάνουν κάποιες καλύτερες τιμές αλλά είναι στην επιλογή του πολίτη αν θα τις χρησιμοποιήσει ή όχι, ενώ τα συστήματα για τα οποία κουβεντιάζουμε είναι υποχρεωτικά.

 

Δεν έχω άδικο αλλά κάνω την τρίχα τριχιά... δλδ υπερβάλω... μάλιστα...

 

Φίλτατε το να κλέβει κάποιος την εφορία σήμερα και το κράτος γενικότερα (δλδ το σύνολο της κοινωνίας μας) θεωρείται από λογικό έως αναμενόμενο αν όχι για όλους μας έστω για τους περισσότερους συμπολίτες μας και η δικαιολογία είναι ότι οι έχοντες την εξουσία κακοδιαχειρίζονται (να το πω ευγενικά) αυτούς τους πόρους οπότε σε αυτή τους την αδικία απαντάμε πάλι με αδικία.

 

Δεν είναι τόσο το θέμα της μή απόδοσης φόρου, είναι ευρύτερη λογική και η στάση του Έλληνα που έχει αποδεχτεί και δικαιολογήσει αυτή την αδικία. Όταν κλέβουμε το κράτος δεν κλέβουμε τα χρήματα από την εκάστοτε κυβέρνηση αλλά από το σύνολο του Ελληνικού πληθυσμού και μπορεί κάποιος να πει ότι αφού αυτός ο πληθυσμός είναι που επανεκλέγει πολιτικούς που έχουν επανειλημμένα εμπλακεί σε σκάνδαλα καλά τους κάνουμε και τους κλέβουμε, αλλά ξεχνάμε ότι σε αυτό το σύνολο είναι και οι γονείς μας, η οικογένειά μας, οι φίλοι μας, οι συγγενείς μας και πάει λέγοντας.

 

Όλοι περιμένουμε να ξεκινήσει η κάθαρση από ψηλά για να πούμε και εμείς ότι θα ακολουθήσουμε το καλό παράδειγμα αλλά όταν έρχεται η ώρα να ψηφίσουμε (σαν σύνολο), ψηφίζουμε όλους αυτούς τους πολιτικούς που συντηρούν αυτή την κατάσταση οπότε και εμείς συνεχίζουμε την ίδια τακτική.

 

Εγώ πχ σαν ιδιώτης δεν πληρώνω όπου μπορώ να μην πληρώσω φόρους, οπότε και το κράτος θα τα πάρει από τον συνταξιούχο πατέρα μου και την μισθωτή αδερφή μου. Τώρα αν αυτό είναι τρίχα που γίνεται τριχιά και νομίζεις ότι υπερβάλλω... τι να πω ο καθένας μας με τα συμπεράσματά του. :-)

 

Απλα ηθελα να σου δειξω οτι και με τον τροπο σου, αλλα και με οποιον τροπο και να δουλευτει, για να μπορεσει να υπαρξει δυνατοτητα να γινει σωστη δουλεια, η καταγραφη και ο παραλληλισμος του πολιτη με την συναλλαγη, η με το χαρτονομισμα αν θελεις, ειναι αναγκαια.

Διοτι αν εγω εχω καταγεγραμμενα τα χαρτονομισματα μου, οτι συναλλαγη και να κανω, δε θα καταγραφεται;

 

Κατάλαβα τι έγραψες και το σκεπτικό σου. Δύο είναι τα θέματα. Το πρώτο να γνωρίζει ο πολίτης ότι δεν μπορεί να κλέψει πλέον το κράτος και αν το κάνει αυτό θα είναι σε θέση να τον εντοπίσει και το δεύτερο είναι να μην γνωρίζουν οι εταιρίες από μόνες τους (υποχρεωτικά) ποιες είναι οι καταναλωτικές μας συνήθειες.

 

Πολλά νοσοκομεία έχουν ιατρικούς φακέλους πολιτών με το ιστορικό τους, τις εξετάσεις τους, το οικογενειακό τους ιστορικό και πάει λέγοντας. Και αυτά είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα για εμάς αλλά η χρήση τους σε εκείνες τις υπηρεσίες δεν ενέχει κάποιο άμεσο κίνδυνο για εμάς.

 

Το ίδιο και τα δεδομένα στην εφορία. Αυτό που σκέφτηκα και πρότεινα ήταν η δημιουργία δυο βάσεων δεδομένων για αυτό το σύστημα των αποδείξεων, μία που θα είχε να κάνει με τα στοιχεία που θα έπαιρνε από τις εταιρίες/καταστήματα και άλλη μία που θα είχε τα ΑΦΜ των πολιτών και τα χαρτονομίσματα που έχουν και όσα πέρασαν από τα χέρια τους.

 

Η εφορία μπορεί να κάνει κάποια διασταύρωση στοιχείων αλλά αυτή η διασταύρωση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε βάση με ευαίσθητα δεδομένα από όσους δικαιολογημένα έχουν πρόσβαση σε αυτή και αν παράνομα και καταχρηστικά διαρρεύσουν αυτά τα δεδομένα θα υποστούν τις κυρώσεις του νόμου αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να ζητάς από τους πολίτες να ενημερώνουν τις εταιρίες για το ποιες αγορές έχουν κάνει τόσο στην δική τους επιχείρηση όσο και σε άλλες γιατί ποιος θα αποκλείει την περίπτωση ότι δεν θα διαβάζουν την κάρτα αυτή για να δουν πως ξόδεψες τον μισθό σου;

 

Αν είναι να βρούμε κάποια καλύτερη λύση από αυτό το σύστημα που τελικά δεν θα εφαρμοστεί αφού απαγορεύτηκε από την ΕΕ, αντιλαμβανόμαστε ότι αυτό θα πρέπει να είναι ηλεκτρονικό (και όχι να λειτουργεί δειγματοληπτικά από διεφθαρμένους εφοριακούς) αφού σε ένα ηλεκτρονικό σύστημα πολλοί μπορεί να έχουν πρόσβαση (σε αντίθεση σήμερα με τον εφοριακό που κανείς δεν βρίσκεται από πάνω του όταν παίρνει το φακελάκι).

 

Θα πρέπει ο πολίτης να ενημερώνει την εφορία για τις αγορές του ώστε το κράτος να του επιστρέφει το ΦΠΑ που είναι διπλή φορολόγηση του εισοδήματός του αλλά ταυτόχρονα οι εταιρίες να μην γνωρίζουν ποιος πολίτης αγόρασε τι και πότε.

 

Επίσης για να λειτουργεί ουσιαστικά το σύστημα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να είναι όλοι υποχρεωμένοι να κόβουν αποδείξεις.

 

Αν μπορείτε να βρείτε κάποιο άλλο σύστημα από αυτό που πρότεινα πραγματικά θα χαρώ πάρα πολύ όχι μόνο να το διαβάσω αλλά να το δω να εφαρμόζεται κιόλας. :-)

 

Υ.Γ. Γενικότερα στο θέμα της προστασίας των προσωπικών δεδομένων τίθεται το θέμα της ταυτοποίησης του ατόμου. Το ΑΦΜ μας χρησιμοποιείται σε πάρα πολλές δραστηριότητές μας και τα στοιχεία μας μπορούν να βρεθούν εύκολα με την χρήση αυτού.

 

Μία άλλη λύση θα ήταν η χρήση κάποιου άλλου αριθμού του οποίου η αντιστοίχηση με το ΑΦΜ για την εφορία θα ήταν κάτι εξαιρετικά απλό αλλά για τις εταιρίες θα ήταν απλά ένα νούμερο. Αλλά επειδή μένουμε στην Ελλάδα και ξέρουμε πως έχουν τα πράγματα, αυτή η βάση με τις αντιστοιχήσεις αντιλαμβανόμαστε ότι πολύ γρήγορα θα διέρρεε και από την στιγμή που δεν θα υπήρχαν αλλαγές στην βάση παρά μόνο προσθήκες νέων ΑΦΜ θα ήταν αξιοποιήσιμη από τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εμένα που μου δίνει η γιαγιά μου χαρτζιλίκι θα πρέπει να έχει μηχανάκι για να μου το περνάει στην κάρτα και εγώ να πληρώνω φόρο για το "εισόδειμά¨μου;;;;

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ

ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΧΩΣΟΥΝ ΜΕΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas εισαι εκτος τοπου και χρονου. Δηλαδη επειδη θα εχουν το AΦΜ σου θα ξερουν και τι αγοραζεις; 2ον ποιος σου ειπε οτι η εταιρια θα περνει το AΦΜ σου; Θα περας την καρτα και τελος. Ουτε ΑΦΜ θα δινεις ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δηλαδή εμένα που μου δίνει η γιαγιά μου χαρτζιλίκι θα πρέπει να έχει μηχανάκι για να μου το περνάει στην κάρτα και εγώ να πληρώνω φόρο για το "εισόδειμά¨μου;;;;

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ

ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΧΩΣΟΥΝ ΜΕΣΑ

 

αυτό κατάλαβες από την είδηση? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourgoluko τα προστατευόμενα μέλη της οικογένειας προφανώς και έχουν κοινό πορτοφόλι. Αν πάρεις χαρτζιλίκι από την γιαγιά ή τον παππού στέλνεις πχ ένα μη χρεώσιμο sms με τον κωδικό του 50ευρου και το ΑΦΜ του παππού ή της γιαγιάς και είσαι καλυμμένος ακόμα και αν στο κλέψουν (με το σύστημα που προτείνω). :-)

 

euklidi το θέμα του ΑΦΜ το έθεσε εναλλακτικά ο pournaras και αναφέρεται και στην είδηση ότι αυτό θα υπήρχε στην κάρτα στο σύστημα που τελικά κόπηκε από την ΕΕ. Ξέρεις πόσοι οργανισμοί γνωρίζουν το ΑΦΜ και τα λοιπά στοιχεία σου (όνομα, επίθετο, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ);

 

...

Όπως ανακοίνωσε ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου η κάρτα θα φέρει τον ΑΦΜ και θα χορηγείται είτε από κάθε τράπεζα ξεχωριστά, είτε από το υπουργείο Οικονομικών. Μέσω των ειδικών τερματικών (POS) που διαθέτουν τα καταστήματα θα περνούν στον λογαριασμό του πολίτη τα ποσά των αποδείξεων.

...

 

Πριν λοιπόν αρχίσεις τους χαρακτηρισμούς, ρίξε μια ματιά στην είδηση και αναλογίσου γιατί έφαγε άκυρο από την ΕΕ, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά για να μην εκτεθείς, αφού σου είπα εδώ και τόσα ποστ ότι τα σχόλιά σου τα εκλαμβάνω ως καλοπροαίρετα. :-)

 

Το "θα περνάς την κάρτα και τέλος" δεν είναι τόσο απλό. Τοποθετείς την κάρτα σε κάποιο μηχάνημα που είναι σε θέση να γράψει αλλά και να διαβάσει (για να επιβεβαιώσει την σωστή εγγραφή) τις καταχωρήσεις της.

 

Όπως και να έχει αυτό το σύστημα πήγε "αδιάβαστο" οπότε η συζήτηση στρέφεται στο ενδεχόμενο χρήσης κάποιου άλλου και ποιο θα είναι αυτό. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourgoluko τα προστατευόμενα μέλη της οικογένειας προφανώς και έχουν κοινό πορτοφόλι. Αν πάρεις χαρτζιλίκι από την γιαγιά ή τον παππού στέλνεις πχ ένα μη χρεώσιμο sms με τον κωδικό του 50ευρου και το ΑΦΜ του παππού ή της γιαγιάς και είσαι καλυμμένος ακόμα και αν στο κλέψουν (με το σύστημα που προτείνω). :-)

 

euklidi το θέμα του ΑΦΜ το έθεσε εναλλακτικά ο pournaras και αναφέρεται και στην είδηση ότι αυτό θα υπήρχε στην κάρτα στο σύστημα που τελικά κόπηκε από την ΕΕ. Ξέρεις πόσοι οργανισμοί γνωρίζουν το ΑΦΜ και τα λοιπά στοιχεία σου (όνομα, επίθετο, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ);

 

 

 

Πριν λοιπόν αρχίσεις τους χαρακτηρισμούς, ρίξε μια ματιά στην είδηση και αναλογίσου γιατί έφαγε άκυρο από την ΕΕ, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά για να μην εκτεθείς, αφού σου είπα εδώ και τόσα ποστ ότι τα σχόλιά σου τα εκλαμβάνω ως καλοπροαίρετα. :-)

 

Το "θα περνάς την κάρτα και τέλος" δεν είναι τόσο απλό. Τοποθετείς την κάρτα σε κάποιο μηχάνημα που είναι σε θέση να γράψει αλλά και να διαβάσει (για να επιβεβαιώσει την σωστή εγγραφή) τις καταχωρήσεις της.

 

Όπως και να έχει αυτό το σύστημα πήγε "αδιάβαστο" οπότε η συζήτηση στρέφεται στο ενδεχόμενο χρήσης κάποιου άλλου και ποιο θα είναι αυτό. :-)

Εσυ τον χαβα σου, εκει να σκαναρουμε χαρτονομισματα... χαχαχχα θα κατσουμε να σκαναρουμε μερικα δισεκατομμυρια χαρτονομισματα που κανουν κυκλο σε ολη την ευρωπη, και στο τελος αφου τα πληρωνεις με χαρτονομισματα απλα δεν θα κοβουν αποδειξη, δεν θα περναει κανεις τα στοιχεια στην εφορια και παλι θα ειμαστε εδω που ειμαστε τωρα. Να σου πω. Τα 1000αδες ατομα που χρειαζονται για να σκαναρουν τοσα χαρτονομισματα ποιος θα τους πληρωσει. Αν πεσουν δε και πλαστα χαρτονομισματα στην αγορα να δεις γελιο. Θα χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα. Ξεκολλα απο αυτη την ιδεα λεμε. Ειναι οτι πιο γελιο μπορει να σκεφτει κανεις. Σιγα μην κουβαλαω και σκανερ για να σου πουλησω μια καρτα γραφικων. Ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...