Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εσυ τον χαβα σου, εκει να σκαναρουμε χαρτονομισματα... χαχαχχα θα κατσουμε να σκαναρουμε μερικα δισεκατομμυρια χαρτονομισματα που κανουν κυκλο σε ολη την ευρωπη, και στο τελος αφου τα πληρωνεις με χαρτονομισματα απλα δεν θα κοβουν αποδειξη, δεν θα περναει κανεις τα στοιχεια στην εφορια και παλι θα ειμαστε εδω που ειμαστε τωρα. Να σου πω. Τα 1000αδες ατομα που χρειαζονται για να σκαναρουν τοσα χαρτονομισματα ποιος θα τους πληρωσει. Αν πεσουν δε και πλαστα χαρτονομισματα στην αγορα να δεις γελιο. Θα χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα. Ξεκολλα απο αυτη την ιδεα λεμε. Ειναι οτι πιο γελιο μπορει να σκεφτει κανεις. Σιγα μην κουβαλαω και σκανερ για να σου πουλησω μια καρτα γραφικων. Ελεος.

 

Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι απαντώ σε 12χρονο που βαριέται να διαβάζει όσα γράφω.

 

Το αρχικό σκανάρισμα θα γίνει από τις τράπεζες από όπου και ο περισσότερος κόσμος προμηθεύεται τα χαρτονομίσματά του ενώ το σκανάρισμα προφανώς αν εφαρμοζόταν ένα τέτοιο σύστημα θα γινόταν αυτόματα όπως και σήμερα που οι δεσμίδες μετρούνται αυτόματα και όχι ένα προς ένα τα χαρτονομίσματα με το χέρι.

 

Αν εφαρμοζόταν ένα τέτοιο σύστημα και ο άλλος δεν δήλωνε τα χρήματα που έχει στην κατοχή του την επόμενη δεν θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει. Το ίδιο θα ίσχυε και για τις επιχειρήσεις, ενώ το θέμα του σκαναρίσματος και το κόστος απόκτησης μίας τέτοιας συσκευή που θα συνδεόταν με την ταμειακή και θα πέρναγε τους σειριακούς αριθμούς δεν θα κόστιζε πάνω από 70-80 ευρώ και θα μπορούσε να επιδοτηθεί. Τα χρήματα που θα δοθούν από το κράτος θα είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που θα μαζέψει.

 

Τα ρώτησες και σε προηγούμενο ποστ και σου απάντησα. Ούτε ο χρόνος σκαναρίσματος για ένα κατάστημα δεν είναι μεγάλος ούτε το κόστος του εξοπλισμού. Επίσης τα πλαστά θα εντοπίζονται πάρα πολύ εύκολα καθώς και η πορεία τους με αποτέλεσμα οι παραχαράκτες να μην μπαίνουν καν στον κόπο. :-)

 

Το τελευταίο δε το έχω αναφέρει 4-5 φορές, από εκεί να δεις πόσο προσέχεις ή καταλαβαίνεις τα όσα γράφω (για να μην πω τα όσα διαβάζεις).

 

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο σύστημα ευχαρίστως να το ακούσω ή έστω να το διαβάσω επίσεις αν έχεις κάποιες ενστάσεις για αυτό που προτείνω ευχαρίστως να τις διαβάσω αρκεί να λείπουν οι χαρακτηρισμοί γιατί χτυπάει άσχημα στους χαρακτηρισμούς σου να απαντώ με επιχειρήματα. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι απαντώ σε 12χρονο που βαριέται να διαβάζει όσα γράφω.

 

Το αρχικό σκανάρισμα θα γίνει από τις τράπεζες από όπου και ο περισσότερος κόσμος προμηθεύεται τα χαρτονομίσματά του ενώ το σκανάρισμα προφανώς αν εφαρμοζόταν ένα τέτοιο σύστημα θα γινόταν αυτόματα όπως και σήμερα που οι δεσμίδες μετρούνται αυτόματα και όχι ένα προς ένα τα χαρτονομίσματα με το χέρι.

 

Αν εφαρμοζόταν ένα τέτοιο σύστημα και ο άλλος δεν δήλωνε τα χρήματα που έχει στην κατοχή του την επόμενη δεν θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει. Το ίδιο θα ίσχυε και για τις επιχειρήσεις, ενώ το θέμα του σκαναρίσματος και το κόστος απόκτησης μίας τέτοιας συσκευή που θα συνδεόταν με την ταμειακή και θα πέρναγε τους σειριακούς αριθμούς δεν θα κόστιζε πάνω από 70-80 ευρώ και θα μπορούσε να επιδοτηθεί. Τα χρήματα που θα δοθούν από το κράτος θα είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που θα μαζέψει.

 

Τα ρώτησες και σε προηγούμενο ποστ και σου απάντησα. Ούτε ο χρόνος σκαναρίσματος για ένα κατάστημα δεν είναι μεγάλος ούτε το κόστος του εξοπλισμού. Επίσης τα πλαστά θα εντοπίζονται πάρα πολύ εύκολα καθώς και η πορεία τους με αποτέλεσμα οι παραχαράκτες να μην μπαίνουν καν στον κόπο. :-)

 

Το τελευταίο δε το έχω αναφέρει 4-5 φορές, από εκεί να δεις πόσο προσέχεις ή καταλαβαίνεις τα όσα γράφω (για να μην πω τα όσα διαβάζεις).

 

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο σύστημα ευχαρίστως να το ακούσω ή έστω να το διαβάσω επίσεις αν έχεις κάποιες ενστάσεις για αυτό που προτείνω ευχαρίστως να τις διαβάσω αρκεί να λείπουν οι χαρακτηρισμοί γιατί χτυπάει άσχημα στους χαρακτηρισμούς σου να απαντώ με επιχειρήματα. :-)

 

Για 1000η φορα, δεν ειναι εφικτο το να πρεπει να σκαναρεις barcode σε 100 χαρτονομισματα. Αν παει ο αλλος να παρει κατι με 100 20αρικα που εχει μαζεψει απλα δεν γινεται. Οι ουρες θα αυξηθουν κατακορυφα και οταν θα κανεις αναλυψη με το βιβλιαριο απο την τραπεζα θα πρεπει να σκαναρουν πολλααααα λεφτα. Το συστημα με την καρτα ειναι μια χαρα. Χρεωστικη καρτα που ενημερωνει την εφορια αυτοματα για το ποσο που ξοδευτικε και για τα ΑΦΜ πωλητη και αγοραστη. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1000η φορα, δεν ειναι εφικτο το να πρεπει να σκαναρεις barcode σε 100 χαρτονομισματα. Αν παει ο αλλος να παρει κατι με 100 20αρικα που εχει μαζεψει απλα δεν γινεται. Οι ουρες θα αυξηθουν κατακορυφα και οταν θα κανεις αναλυψη με το βιβλιαριο απο την τραπεζα θα πρεπει να σκαναρουν πολλααααα λεφτα. Το συστημα με την καρτα ειναι μια χαρα. Χρεωστικη καρτα που ενημερωνει την εφορια αυτοματα για το ποσο που ξοδευτικε και για τα ΑΦΜ πωλητη και αγοραστη. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.

 

Έτσι μάλιστα, με ευγένεια συζήτηση μπορεί να γίνει.

 

Τα 70-80 ευρώ που αναφέρω παραπάνω δεν είναι για το σκανάρισμα των barcodes αλλά για το ocr των σειριακών αριθμών. Όσα καταστήματα έχουν μηχανογραφημένη αποθήκη δεν χρειάζεται να αγοράσουν επιπλέον εξοπλισμό για να σκανάρουν χαρτονομίσματα με barcodes για αυτό και είπα από την αρχή ότι αν ξεκίναγε πιλοτικά ένα τέτοιο πρόγραμμα σε βάθος χρόνου 18-24 μηνών θα μπορούσε να λειτουργεί πλήρως παντού και με ελάχιστο κόστος.

 

Στις δε τράπεζες οι υπάλληλοι θα καθυστερούν τόσο όσο να κάνουν την κίνηση να βάλουν τα χαρτονομίσματα στο μηχάνημα της σάρωσης των χαρτονομισμάτων. Αν έχεις δει αυτόματο μηχάνημα καταμέτρησης χαρτονομισμάτων έχεις μία ιδέα σε τι αναφέρομαι.

 

Το σύστημα το οποίο προτείνεις έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που απαγορεύτηκε από την ΕΕ. Το θέμα είναι οι εταιρίες να μην μπορούν να συσχετίσουν ΑΦΜ (δλδ να είναι σε θέση να ταυτοποιήσουν τον πολίτη) με την καταναλωτική του συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι εταιρίες δεν θα κρατάνε το αφμ σου γιατί δεν θα το βλέπουν. Θα περνάει αυτόματα από την κάρτα και θα κόβεται απόδειξη μόνο με το αφμ του πωλητή. Μόνο η εφορία θα το βλέπει, πράγμα που το κανει ήδη.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μα οι εταιρίες δεν θα κρατάνε το αφμ σου γιατί δεν θα το βλέπουν. Θα περνάει αυτόματα από την κάρτα και θα κόβεται απόδειξη μόνο με το αφμ του πωλητή. Μόνο η εφορία θα το βλέπει, πράγμα που το κανει ήδη.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνουν οι εταιρίες όταν έστω και αυτόματα θα έχουν την δυνατότητα να διαβάσουν το ΑΦΜ.

 

Ο δε αρμόδιος επίτροπος δεν στάθηκε καθόλου σε αυτό το θέμα (της συγκέντρωσης δεδομένων από τις εταιρείες) και η ένστασή του είχε να κάνει με την συγκέντρωση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων από την ίδια την εφορία.

 

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1055688

 

Η απάντηση των δικών μας φωστήρων ήταν ότι αυτά ήδη μαζεύονται... :lol: με την μικρή λεπτομέρεια ότι δεν είναι συγκεντρωμένα σε κάποια βάση δεδομένων αλλά χαρτούρα που κανείς δεν είναι σε θέση να ελέγξει παρά μόνο δειγματοληπτικά και σε αποδείξεις με μεγάλα ποσά.

 

Είναι ανάλογο της χρήσης εκπτωτικής κάρτας τύπου club σήμερα. Όποιος θέλει επιλέγει να την χρησιμοποιήσει όποιος δεν θέλει δεν την χρησιμοποιεί αλλά αν τα πολυκαταστήματα επιβάλουν στους πολίτες την χρήση τους ώστε να μπορούν να αγοράζουν από τα καταστήματά τους τότε και εκεί θα υπάρξουν αντίστοιχες ενστάσεις ακόμα και αν οι πολίτες έχουν την δυνατότητα να μην αγοράζουν από αυτά τα καταστήματα.

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω οτι την καρτα καταγραφής συναλλαγών ηθελαν να την εκδίδουν τράπεζες και τα δεδομένα θα τα διαχειρίζεται κλειστο κυκλωμα τραπεζών (ΔΙΑΣ Α.Ε.) με μηχανήματα στις εφορίες. Ειτε οι τράπεζες εγιναν ξαφνικά πολυ αθώες , ειτε εμεις γιναμε πολυ μ..... και θα τους πιστέψουμε οτι δεν κρατάνε στοιχεία. Μαλλον ονειρεύομαι οταν μέρα παρα μέρα μου τηλεφωνουν "Ειμαστε απο την χχχχ τραπεζα, παρτε μια κάρτα". Στην Ελλαδα οι τράπεζες εγιναν τίμιες και δεν κλέβουν στοιχεία, πχ. απο τις αεροπορικές εταιρίες λεω γω.. ή απο τις εταιρίες ενοικιασης αυτοκινήτων, ξαναλεω γω... :P

 

Επισης κατι που εχω διαπιστώσει ειναι οτι ο καθένας μας δημιουργεί μια φιλοσοφία που συμφέρει την τσέπη του. Ητοι, αν εκανα κι εγω δουλειες με το δημόσιο θα ημουν νυν υπέρ παντων η τεχνολογία, δώσε και σε μένα μπάρμπα. Ενα εκατομμύριο ευρω για ενα site του δημου , για παράδειγμα...

 

Δυστυχως τόσα χρόνια ειμαι απο την αλλη μερια και τα ακουμπάω οποτε ο καθε Παπακωνσταντίνου ξυπνάει με... κέφια! Αρα δικαιολογήστε μου μια αντίδραση, εστω και διαδικτυακη, αφου ετσι κι αλλιως διαπλοκείς και διαπλεκόμενοι θα τα τσιμπίσουν τα μιζο-ευρουδάκια τους παλι.. Με εννοείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω οτι την καρτα καταγραφής συναλλαγών ηθελαν να την εκδίδουν τράπεζες και τα δεδομένα θα τα διαχειρίζεται κλειστο κυκλωμα τραπεζών (ΔΙΑΣ Α.Ε.) με μηχανήματα στις εφορίες. Ειτε οι τράπεζες εγιναν ξαφνικά πολυ αθώες , ειτε εμεις γιναμε πολυ μ..... και θα τους πιστέψουμε οτι δεν κρατάνε στοιχεία. Μαλλον ονειρεύομαι οταν μέρα παρα μέρα μου τηλεφωνουν "Ειμαστε απο την χχχχ τραπεζα, παρτε μια κάρτα". Στην Ελλαδα οι τράπεζες εγιναν τίμιες και δεν κλέβουν στοιχεία, πχ. απο τις αεροπορικές εταιρίες λεω γω.. ή απο τις εταιρίες ενοικιασης αυτοκινήτων, ξαναλεω γω... :P

 

Επισης κατι που εχω διαπιστώσει ειναι οτι ο καθένας μας δημιουργεί μια φιλοσοφία που συμφέρει την τσέπη του. Ητοι, αν εκανα κι εγω δουλειες με το δημόσιο θα ημουν νυν υπέρ παντων η τεχνολογία, δώσε και σε μένα μπάρμπα. Ενα εκατομμύριο ευρω για ενα site του δημου , για παράδειγμα...

 

Δυστυχως τόσα χρόνια ειμαι απο την αλλη μερια και τα ακουμπάω οποτε ο καθε Παπακωνσταντίνου ξυπνάει με... κέφια! Αρα δικαιολογήστε μου μια αντίδραση, εστω και διαδικτυακη, αφου ετσι κι αλλιως διαπλοκείς και διαπλεκόμενοι θα τα τσιμπίσουν τα μιζο-ευρουδάκια τους παλι.. Με εννοείτε;

 

Έτσι είναι τα πράγματα και για να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι, το διατραπεζικό σύστημα δεν είναι μία ευγενική προσφορά των τραπεζών που θέλουν να εξυπηρετήσουν το δημόσιο αλλά μάλλον το αντίθετο αν κρίνω από τα 25 δις που θα τους καλύψει το δημόσιο.

 

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%C2%AB%CF%83%CF%8D%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82%C2%BB-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φοβάστε ο μεγάλος αδελφός είναι ήδη εδώ, επειδή δεν ασκεί έλεγχο με τεχνολογικά μέσα; Σιγά το πράγμα..

 

 

Στο μικροσκόπιο μπαίνουν τα σχολικά βιβλία δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου από την Εκκλησία, καθώς έχουν εντοπισθεί «σημάδια αποχριστιανοποίησης» σε ορισμένα από αυτά.

 

Έπειτα από συνεδρίαση της Δ.Ι.Σ., οι μητροπολίτες αποφάσισαν να μελετηθούν τα σχολικά βιβλία, και πιο συγκεκριμένα αυτά των θρησκευτικών και της ιστορίας, από ειδική επιτροπή της Εκκλησίας και στη συνέχεια να συνταχθεί σχετικό πόρισμα για την «καταλληλότητά» τους.

 

Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι τα βιβλία προσπαθούν να απομακρύνουν τους μαθητές από την Εκκλησία, τότε θα γίνει σχετική παρέμβαση στο Υπουργείο Παιδείας.

 

zougla.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φοβάστε ο μεγάλος αδελφός είναι ήδη εδώ, επειδή δεν ασκεί έλεγχο με τεχνολογικά μέσα; Σιγά το πράγμα..

 

 

Στο μικροσκόπιο μπαίνουν τα σχολικά βιβλία δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου από την Εκκλησία, καθώς έχουν εντοπισθεί «σημάδια αποχριστιανοποίησης» σε ορισμένα από αυτά.

 

Έπειτα από συνεδρίαση της Δ.Ι.Σ., οι μητροπολίτες αποφάσισαν να μελετηθούν τα σχολικά βιβλία, και πιο συγκεκριμένα αυτά των θρησκευτικών και της ιστορίας, από ειδική επιτροπή της Εκκλησίας και στη συνέχεια να συνταχθεί σχετικό πόρισμα για την «καταλληλότητά» τους.

 

Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι τα βιβλία προσπαθούν να απομακρύνουν τους μαθητές από την Εκκλησία, τότε θα γίνει σχετική παρέμβαση στο Υπουργείο Παιδείας.

 

zougla.gr

 

Αν σαν μεγάλο αδερφό εννοούμε τον μεγάλο αδερφό της νουβέλας "1948" του Orwell. δεν νομίζω ότι η σύγκριση είναι πετυχημένη από την στιγμή που αφενός η πρόσβαση όλων μας είναι εφικτή σε αυτά τα βιβλία και αφετέρου οποιοσδήποτε πολίτης θίγεται από τις όποιες ανακρίβειες μπορεί να υπάρχουν σε αυτά μπορεί να προσφύγει στο υπουργείο παιδείας και να ζητήσει να διορθωθούν ή στην δικαιοσύνη και να ζητήσει αποζημίωση για την βλάβη που υπέστη. Η διαρκής ιερά σύνοδος είναι μέρος της κοινωνίας μας και τα μέλη της είναι πολίτες όπως όλοι μας και έχουν και εκείνοι τα ίδια δικαιώματα με εμάς.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως με ποιο σκεπτικό αναφέρεις εδώ την είδηση. Ίσως να μην τους αρέσει η ονομασία του διατραπεζικού συστήματος (ΔΙΑΣ) στο οποίο θα στηριζόταν το σύστημα καταγραφής των συναλλαγών (:lol:), ίσως επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ ότι από την φορολόγηση της περιουσίας της Εκκλησίας αλλά και των εσόδων της θα μπορούσε να κλείσει το έλλειμμα, ή επειδή τα οικονομικά της καλύπτονται από ένα πέπλο αδιαφάνειας οπότε και στον χώρο της έχουν εισέλθει άτομα που αποσκοπούν σε αυτό τον πλουτισμό και καμία σχέση έχουν με το θρησκευτικό/θεολογικό/κοινωνικό κομμάτι της εκκλησίας, (πχ σκάνδαλο Βατοπεδίου και άλλα λοιπά), ή δεν ξέρω αν εννοείς ότι όσοι αντιτίθενται στο σύστημα παρακολούθησης των χαρτονομισμάτων που αντιπρότεινα μέσω barcode σε αυτά, το κάνουν επειδή φοβούνται ότι θα λάβουν το χάραγμα ή το σφράγισμα του θηρίου... στην συγκεκριμένη περίπτωση της εφορίας... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναφερθηκε με το χαρτζιλικι της γιαγιας ειναι στην πραγματικοτητα πολυ πιο σοβαρο απ'οτι φαινεται εκ πρωτης οψεως.

Προσπερνωντας το γεγονος οτι γιαγια και λοιποι ηλικιωμενοι δεν μπορουν να κατσουν να περνανε σειριακους αριθμους σε μηχανηματα (ενα μεγαλο ποσοστο δεν θα ειναι ουτε σε θεση να δει καθαρα τους αριθμους, ποσο μαλλον να καταλαβει το concept του τι κανει), το ολο θεμα προκαλει τεραστια προβληματα οταν χαρτονομισματα αλλαζουν χερια με νομιμο τροπο δε, αλλα εκτος αγοραπωλησιων.

 

Εστω οτι εγω παραγγελνω απο ενα φιλο να μου αγορασει προιοντα αξιας χ ευρω και θα του τα δωσω πισω μετρητα μετα απο μερικες μερες. Θα πρεπει να το δηλωσω σε μηχανημα? Και ως τι? πληρωμη για συναλλαγη που εγινε για λογαριασμο μου? Θα πρεπει να δηλωσω και ποια ηταν η συναλλαγη? Διαφορετικα για λογους απλοτητας μπορω να το δηλωσω ως απλη δωρεα? Και ποσες τετοιες εχω δικαιωμα να κανω? Αν δεν το κανω τι επιπτωσεις υπαρχουν σε περιπτωση που επισημα "δικο μου" χαρτονομισμα μεσω τετοιων συναλλαγων βρεθει να χρησιμοποιηθει στο μελλον σε παρανομες συναλλαγες? Θα βρεθω εγω υπευθυνος για εγκλημα επειδη δεν δηλωσα οτι χαρισα σε καποιον 20 ευρω?

Ποιος θα μου απαγορευσει να "δωριζω" 5 ευρω την ημερα στο "φιλο" μου το φουρναρη ο οποιος μπορει (η μπορει και οχι ποιος θα το αποδειξει) να με "κερναει" τυροπιτες και καφεδες. Ας προσπερασουμε επισης οτι πολλες μικρες συναλλαγες γινονται μονο με κερματα τα οποια για το συστημα ειναι προφανως αορατα.

Αυτα δεν ειναι ακραιες περιπτωσεις. Πολυ συντομα η εικονα που θα εχει η βαση δεδομενων για το τι χαρτονομισματα ανηκουν σε ποιον δεν θα αντιστοιχει στην πραγματικη και το συστημα θα οδηγηθει σε χαος. Για να αποφευχθει αυτο πρεπει η να απαγορευσεις συναλλαγες χαρτονομισματων εκτος επισημων αγορων (τρομερος περιορισμος, κανεις δεν θα το δεχτει) η να υποχρεωσεις καταγραφη με τρομερη λεπτομερεια που θα κανει τις καθημερινες συναλλαγες πραγματικη κολαση για ολους σε σημειο που οι ανθρωποι θα αποφευγουν να κανουν καποιες μονο και μονο για να γλυτωσουν τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλικιωμένοι που παίρνουν μία σύνταξη προφανώς και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθούν καν με το όλο θέμα. Τα χαρτονομίσματα που θα έχουν στην κατοχή τους θα είναι αυτόματα περασμένα στην κάρτα τους και από τις συναλλαγές στα διάφορα ταμεία θα ενημερώνεται η κάρτα αυτόματα για το ποια μπήκαν και έφυγαν από το πορτοφόλι τους, ενώ το θέμα της μη παρακολούθησης των κερμάτων προφανώς είναι μία εξυπηρέτηση, αφού εκεί θα μπορούν να χρησιμοποιούν κέρματα και να μην μπλέκουν με δηλώσεις χαρτονομισμάτων, πχ αν θέλουν να ανάψουν ένα κεράκι σε μία εκκλησία.

 

Όσα χαρτονομίσματα αλλάζουν χέρια στην πλειονότητά τους σήμερα τα αποκαλούμε μαύρα. Πόσοι έχουν εργαζόμενους που είναι ανασφάλιστοι και που τους "δωρίζουν" το μισό ημερομίσθιο; Θέλεις να κάνεις πραγματικά ένα χρηματικό δώρο σε κάποιον; Δήλωσε στην εφορία (σε αυτό το υποθετικό σύστημα) τα ΑΦΜ των εμπλεκομένων και τους σειριακούς των χαρτονομισμάτων. Πόσες φορές θα το κάνεις και σε πόσα άτομα θα δωρίζεις κάθε μήνα; Να το κάνεις 1-2-3 μπορεί να υπάρξει μία λογική ανοχή όπως και το να βρεθεί ένα 20ευρω στην κατοχή σου ή να φύγει από εσένα και να μην φαίνεται πως πέρασε στα χέρια κάποιου άλλου, αλλά άλλο να μιλάμε για ποσά των 20-50-100 ευρώ κάθε μήνα και άλλο το να αλλάζουν χέρια μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και να μην δηλώνονται πουθενά ούτε φυσικά να κόβονται αποδείξεις.

 

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω, η μεγάλη φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή δεν γίνεται από τους συνταξιούχους, τους μισθωτούς, τους μπακάληδες, τους φουρνάρηδες και γενικότερα από τους μεροκαματιάρηδες. Όλοι αυτοί θα βγουν κερδισμένοι από ένα τέτοιο σύστημα γιατί οι μεγαλοκαρχαρίες δεν θα μπορούν να διακινήσουν μαύρο χρήμα και από την στιγμή που αυτό το μαύρο χρήμα θα φορολογείται τα μικρά και μεσαία εισοδήματα δεν θα κληθούν να πληρώσουν τον φόρο που αναλογεί σε αυτό το μαύρο χρήμα όπως γίνεται σήμερα. Αυτό λοιπόν που λέτε ότι θα είναι ταλαιπωρία για τον απλό κόσμο στην ουσία θα είναι η δαγκάνα που θα μαγκώσει όσους μαζεύουν το χρήμα της αγοράς και δεν το δηλώνουν. Payback time στην κυριολεξία. :-)

 

Το θέμα είναι να γίνει αντιληπτό σε όλους ότι αυτό το σύστημα (τουλάχιστον στα μετρητά) δεν μπορούν να το κλέψουν και αν πάνε να κάνουν την "κουτσουκέλα" θα τους βρουν και θα πληρώσουν όσα γλίτωσαν στο πολλαπλάσιο. Αυτός είναι ο λόγος που ο άλλος λέει, ε, άμα μπορώ να τα γλιτώσω και να μην με πιάσουν και όταν το κάνουν και όλοι σχεδόν οι άλλοι, γιατί να μην το κάνω και εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλικιωμένοι που παίρνουν μία σύνταξη προφανώς και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθούν καν με το όλο θέμα. Τα χαρτονομίσματα που θα έχουν στην κατοχή τους θα είναι αυτόματα περασμένα στην κάρτα τους και από τις συναλλαγές στα διάφορα ταμεία θα ενημερώνεται η κάρτα αυτόματα για το ποια μπήκαν και έφυγαν από το πορτοφόλι τους, ενώ το θέμα της μη παρακολούθησης των κερμάτων προφανώς είναι μία εξυπηρέτηση, αφού εκεί θα μπορούν να χρησιμοποιούν κέρματα και να μην μπλέκουν με δηλώσεις χαρτονομισμάτων, πχ αν θέλουν να ανάψουν ένα κεράκι σε μία εκκλησία.

 

Όσα χαρτονομίσματα αλλάζουν χέρια στην πλειονότητά τους σήμερα τα αποκαλούμε μαύρα. Πόσοι έχουν εργαζόμενους που είναι ανασφάλιστοι και που τους "δωρίζουν" το μισό ημερομίσθιο; Θέλεις να κάνεις πραγματικά ένα χρηματικό δώρο σε κάποιον; Δήλωσε στην εφορία (σε αυτό το υποθετικό σύστημα) τα ΑΦΜ των εμπλεκομένων και τους σειριακούς των χαρτονομισμάτων. Πόσες φορές θα το κάνεις και σε πόσα άτομα θα δωρίζεις κάθε μήνα; Να το κάνεις 1-2-3 μπορεί να υπάρξει μία λογική ανοχή όπως και το να βρεθεί ένα 20ευρω στην κατοχή σου ή να φύγει από εσένα και να μην φαίνεται πως πέρασε στα χέρια κάποιου άλλου, αλλά άλλο να μιλάμε για ποσά των 20-50-100 ευρώ κάθε μήνα και άλλο το να αλλάζουν χέρια μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και να μην δηλώνονται πουθενά ούτε φυσικά να κόβονται αποδείξεις.

 

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω, η μεγάλη φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή δεν γίνεται από τους συνταξιούχους, τους μισθωτούς, τους μπακάληδες, τους φουρνάρηδες και γενικότερα από τους μεροκαματιάρηδες. Όλοι αυτοί θα βγουν κερδισμένοι από ένα τέτοιο σύστημα γιατί οι μεγαλοκαρχαρίες δεν θα μπορούν να διακινήσουν μαύρο χρήμα και από την στιγμή που αυτό το μαύρο χρήμα θα φορολογείται τα μικρά και μεσαία εισοδήματα δεν θα κληθούν να πληρώσουν τον φόρο που αναλογεί σε αυτό το μαύρο χρήμα όπως γίνεται σήμερα. Αυτό λοιπόν που λέτε ότι θα είναι ταλαιπωρία για τον απλό κόσμο στην ουσία θα είναι η δαγκάνα που θα μαγκώσει όσους μαζεύουν το χρήμα της αγοράς και δεν το δηλώνουν. Payback time στην κυριολεξία. :-)

 

Το θέμα είναι να γίνει αντιληπτό σε όλους ότι αυτό το σύστημα (τουλάχιστον στα μετρητά) δεν μπορούν να το κλέψουν και αν πάνε να κάνουν την "κουτσουκέλα" θα τους βρουν και θα πληρώσουν όσα γλίτωσαν στο πολλαπλάσιο. Αυτός είναι ο λόγος που ο άλλος λέει, ε, άμα μπορώ να τα γλιτώσω και να μην με πιάσουν και όταν το κάνουν και όλοι σχεδόν οι άλλοι, γιατί να μην το κάνω και εγώ;

 

Σε ξαναρωταω, αφου η καρτα στο συστημα σου παιζει και αφου οι αγορες σου θα καταγραφωνται στην καρτα, γιατι να σκαναρεις χαρτονομισματα και να μην κανεις την συναλαγγη με την καρτα. Εκτος και αν εισαι ρομαντικος και θες να δινεις ντε και καλα χαρτονομισματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξαναρωταω, αφου η καρτα στο συστημα σου παιζει και αφου οι αγορες σου θα καταγραφωνται στην καρτα, γιατι να σκαναρεις χαρτονομισματα και να μην κανεις την συναλαγγη με την καρτα. Εκτος και αν εισαι ρομαντικος και θες να δινεις ντε και καλα χαρτονομισματα...

 

Στο υποθετικό αυτό σύστημα που πρότεινα, στις κάρτες δεν θα καταγράφονται οι αγορές αλλά οι σειριακοί αριθμοί των χαρτονομισμάτων που έχει ο κάθε ένας μας στο πορτοφόλι του και όσα πέρασαν από τα χέρια μας από την τελευταία ενημέρωση που κάναμε.

 

Το να γίνει το χρήμα όλο ηλεκτρονικό και να μην χρησιμοποιούμε χαρτονομίσματα θα ήταν μία λύση αν οι Ευρωπαίοι εταίροι μας το δεχόντουσαν, δλδ κάθε τουρίστας που ερχόταν για διακοπές (και όχι μόνο) δεχόταν να δώσει τα ευρώ του και να παραλάβει μία χρεωστική κάρτα με την οποία θα έκανε τις αγορές του μόνο με αυτή. Δύσκολο να γίνει δλδ.

 

Από την άλλη παραμένει το θέμα των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων οπότε και δεν μπορείς κάποιον να τον αναγκάσεις να αγοράζει μόνο με χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες.

 

Μακάρι να μπορούσε να εφαρμοστεί ένα τόσο απλό σύστημα αλλά το "άκυρο" από την ΕΕ το φάγαμε ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα προσωπικά δεδομένα τα οποία δε γουστάρω να διαχειρίζεται καμία τράπεζα με την εγκρισή μου μάλιστα, πολλοί αμελείτε κάτι βασικό.

 

Κάποτε με τις δραχμές είχαμε ένα ποσό στα χέρια μας. Π.χ το κουλούρι έκανε 50 δραχμές, το μερεντάκι 30, το yoko choco 150 κοκ. Περνούσες μία μέρα ολόκληρη με 500 δρχ σαν πιτσιρικάς και με 1000 σαν έφηβος. Μπορεί να μην είχε την τεράστια συναλλαγματική αξία το νόμισμα, σε σχέση με το ευρώ, αλλά είχε κάτι πολύ σημαντικότερο: Ρεαλιστική αξία. Είχες πραγματική συναίσθηση των χρημάτων που διαθέτεις.

Με το ευρώ αυτό χάθηκε εντελώς. Χάσαμε τον έλεγχο και ξοδεύουμε ανεξέλεγκτα, γιατί τα 20€ π.χ. ταυτίζονται με τις 20 δραχμές που είχαμε κάποτε και μας φαίνεται ευτελές το ποσό.

Έχει σκεφτεί κανείς σας ότι αν καταργήσουμε και τη χρήση χειροπιαστών μέσων για τις συναλλαγές μας, θα χάσουμε εντελώς τον έλεγχο?

Δηλαδή, θα πληρώνω στο market με την κάρτα και με την ίδια κάρτα θα πληρώνω και για να αγοράσω αυτοκίνητο?

Ντε και καλά να με βάλουν να εθιστώ στο πλαστικό χρήμα...

 

Βρε ουστ...

 

PS Αν το μέτρο δοκιμαστεί πρώτα στους 300 χαραμοφάηδες και οι καθημερινές τους συναλλαγές ανακοινώνονται μέσω γιγαντοοθόνων στο κέντρο κάθε πόλης, δέχομαι να ακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...