Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σας θυμίσω ότι εδώ και μέρες έχει παγώσει το θέμα της κάρτας αυτής;

Η Ευρωπαϊκή Ένωση έκρινε ότι τίθεται θέμα προστασίας προσωπικών δεδομένων.

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1055688

 

Από την στιγμή που οι Βρυξέλλες λένε κάτι, τέλος.

 

Όχι, όλοι εμείς που είμαστε κατά του μέτρου είμαστε συντηρητικοί/οπισθοδρομικοί/συνομοσιολόγοι/το κέντρο του κόσμου.

Απ' ότι φαίνεται θα αργήσουμε εξομοιωθούμε ως αμερικανάκια με τον αρχηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ To θεμα δεν ειναι μονο αν εφαρμοστει ή οχι, ή αν η ΕΕ εγκρινει ή οχι.Μονο και μονο η ιδεα υλοποιησης που εχει τεθει επι ταπητος απο την κυβερνηση με τους επισημους τοκογλυφους της δημιουργει τεραστιο για εμενα θεμα.Αυτη η φασιστοχουντοναζιστικη πολιτικη που ασκειται απο το 1975 στην Ελλαδα και φτανει στο peak της σημερα δεν ειναι δυνατον να μενει ατιμωρητη.Τη στιγμη που δισεκατομμυρια ευρω αλλαζουν πολιτικα χερια κατω απο το τραπεζι δεν προκειται να καθισω με σταυρωμενα τα χερια οταν θα μου καταγραψεις για μελλοντικο "παραδειγματισμο" (ο νοων νοειτω) την προσωπικη αγορα ενος π.χ. υπολογιστη.

Υπαρχουν παμπολλα παραδειγματα που η Ελλαδα αγνοει υποδειξεις και οδηγιες της ΕΕ με τα προστιμα να πεφτουν βροχη (βλ. "τεχνικα" παιγνια και φρουτακια..).

Προσωπικα ανυπομονω να "περασει" τελικα η καρτα.Εκτιμω οτι θα σφραγισει το τελος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λονδινο ισχυει ηδη πληρωμη με την καρτα μισθοδοσιας σου και πραγματικα βολευει απο την αποψη οτι δεν κουβαλας κανονικα χρηματα πανω σου. Οι περισσοτεροι σε πολλες περιπτωσεις το χρησιμοποιουν, φυσικα δεν ειναι δυνατον να το χρησιμοποιεις παντου και παντα οπως και με τις πιστωτικες...

 

Καλα μη μπερδευεις τον κοσμο, οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι πιο πισω. Ειδα στο σκαϊ οτι αυτη η καρτα δεν ειναι για πληρωμες. Αυτη θα εχει:

 

1)Στοιχεια ταυτοτητας, συν οτι θα ισοδυναμει με ταυτοτητα. Δηλαδη μπορουμε να κυκλοφορουμε με αυτην χωρις να εχουμε την ταυτοτητα μας (Ελλαδα και ΕΕ παρακαλω)

 

2)ΑΦΜ , οτι υπηρεσια θελει το ΑΦΜ μας παμε μονο με αυτην. Και εδω λαϊκιζουν μερικοι μερικοι, δεν θα ελεγχουν τα ψωνια μας, απλος αντι να μαζευεις αποδειξεις (που γηνεται τωρα) θα μπαινουν στο ΑΦΜ σου, δηλαδη γλητωνουμε τη χαρτουρα (αυτοι που μαζευουν).

 

3)ΑΜΚΑ (δε ξερω που χρησιμευει, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να κουβαλαμε τη καρτουλα του ΑΜΚΑ)

 

4)Βιβλιαριο υγειας, παμε νοσοκομειο μονο με αυτην

 

5)Το κυριοτερο, αυτη η καρτα θα ειναι το γνησιο της υπογραφης μας! Ωωω! Ναι, τερμα πια τα "τραβα βγαλε φωτοτυπιες και πηγαινε στο ΚΕΠ να τις θεωρησεις"

 

6) Κατι για τα πανεπιστημια και τις εγγραφες (σορυ δεν ξερω τι παιζει στα ΑΕΙ ΤΕΙ)

 

7) Εφοσον ειναι ταυτοτητα, θα μπορουμε να κανουμε συναλλαγες με τις τραπεζες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΤΙΚΗ Ή ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ, απλος ταυτοτητα.

 

+) Μελετανε να βαλουν και το δηπλωμα οδηγησης.

 

 

 

Με λιγα λογια αυτη η καρτα θα ειναι ολα σ'ενα, αρα ολες η θεωριες σας περι φακελωματος ειναι ατοπες εφοσον δεν μπαινει καποιο νεο στοιχειο.

 

Προσωπικα το θεωρω τελειο, μακαρι να ευαρμοστη. :-)

 

EDIT τωρα ειδα τον απο κατω μου. Λοιπον αυτη η καρτα δεν θα εχει GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι το εξής:

ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΣ να γνωρίζει τι κάνω ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ και κυρίως ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ κάθε μέρα και κάθε ώρα και όλα αυτά να τα έχει στη διάθεσή του στο διηνεκές.

Αν είμαι κλέφτης, αν χρωστάω, ή αν είμαι φοροφυγάς, οφείλει το κράτος να βρει άλλους τρόπους να με πιάσει.

Δεν θα πληρώσω ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ εγώ την ανικανότητα του κράτους.

Όσο για το αν θα είναι υποχρεωτική η χρήση της κάρτας ή όχι, αυτό είναι ολίγον τι ουτοπικό: αν σου πει ή "χτυπάς" την κάρτα ή δεν έχεις αφορολόγητο, πόσο προαιρετική θα είναι η χρήση της?

Το κυριότερο που διαφεύγει όλων όμως, είναι πιστεύω ΤΟ ΧΡΗΜΑ που θα κονομήσει ο ανάδοχος που θα αναλάβει να φτιάξει τόσα εκκατομύρια κάρτες...

Να θυμίσω στο παρελθόν την κάρτα με τον εκλογικό αριθμό για να ψηφίζουμε?

Στο κάτω-κάτω ας βάλει ένα λογισμικό στις επιχειρήσεις (νομίζω οτι υπάρχει ήδη), με το οποίο τα έσοδα της κάθε επιχείρησης σε κάθε απόδειξη που εκδίδει, να φαίνονται άμεσα πόσο ΦΠΑ οφείλει στην εφορία.

Η δε απόδειξη που εκδίδει στον καταναλωτή να έχει την αντίστοιχη σήμανση (bar code ή ο,τι άλλο) για διασταύρωση η οποία θα γίνεται με ένα απλό σκανάρισμα από τις εφορίες (και μετά ξύπνησαμε).

Ούτε ΑΦΜ, ούτε προσωπικά στοιχεία δεν μαζεύονται online για κανέναν με αυτόν τον τρόπο.

Επεξ/σία από kokotas kokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μη μπερδευεις τον κοσμο, οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι πιο πισω. Ειδα στο σκαϊ οτι αυτη η καρτα δεν ειναι για πληρωμες. Αυτη θα εχει:

 

1)Στοιχεια ταυτοτητας, συν οτι θα ισοδυναμει με ταυτοτητα. Δηλαδη μπορουμε να κυκλοφορουμε με αυτην χωρις να εχουμε την ταυτοτητα μας (Ελλαδα και ΕΕ παρακαλω)

 

2)ΑΦΜ , οτι υπηρεσια θελει το ΑΦΜ μας παμε μονο με αυτην. Και εδω λαϊκιζουν μερικοι μερικοι, δεν θα ελεγχουν τα ψωνια μας, απλος αντι να μαζευεις αποδειξεις (που γηνεται τωρα) θα μπαινουν στο ΑΦΜ σου, δηλαδη γλητωνουμε τη χαρτουρα (αυτοι που μαζευουν).

 

3)ΑΜΚΑ (δε ξερω που χρησιμευει, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να κουβαλαμε τη καρτουλα του ΑΜΚΑ)

 

4)Βιβλιαριο υγειας, παμε νοσοκομειο μονο με αυτην

 

5)Το κυριοτερο, αυτη η καρτα θα ειναι το γνησιο της υπογραφης μας! Ωωω! Ναι, τερμα πια τα "τραβα βγαλε φωτοτυπιες και πηγαινε στο ΚΕΠ να τις θεωρησεις"

 

6) Κατι για τα πανεπιστημια και τις εγγραφες (σορυ δεν ξερω τι παιζει στα ΑΕΙ ΤΕΙ)

 

7) Εφοσον ειναι ταυτοτητα, θα μπορουμε να κανουμε συναλλαγες με τις τραπεζες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΤΙΚΗ Ή ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ, απλος ταυτοτητα.

 

+) Μελετανε να βαλουν και το δηπλωμα οδηγησης.

 

 

 

Με λιγα λογια αυτη η καρτα θα ειναι ολα σ'ενα, αρα ολες η θεωριες σας περι φακελωματος ειναι ατοπες εφοσον δεν μπαινει καποιο νεο στοιχειο.

 

Προσωπικα το θεωρω τελειο, μακαρι να ευαρμοστη. :-)

Ευγένιε, συγνώμη, αλλά έχεις πολύ πλάκα (και πάλι συγνώμη) :lol:

Εσύ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ να έχεις σε μία κάρτα ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Πραγματικά ΤΕΛΕΙΟ :lol:

Πρόσεχε γιατί αν τη χάσεις θα πας μάλλον από έμφραγμα (και μπορεί και κάποιοι να το επιδιώκουν αυτό, αφού θα έχει και το ιατρικό σου ιστορικό μέσα) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δειτε- και παμε σοτιχημα- οτι θα ενοποιησουν ολες τις καρτες οπως το ΑΜΚΑ με παοτελεσμα να ειναι ολες συγκεντρωμενες σε μια. Μετα το τσιπακι θα έχει τα πάντα για το αότμο μας και αν το κλεψουν...παμε περιπατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ To θεμα δεν ειναι μονο αν εφαρμοστει ή οχι, ή αν η ΕΕ εγκρινει ή οχι.Μονο και μονο η ιδεα υλοποιησης που εχει τεθει επι ταπητος απο την κυβερνηση με τους επισημους τοκογλυφους της δημιουργει τεραστιο για εμενα θεμα.Αυτη η φασιστοχουντοναζιστικη πολιτικη που ασκειται απο το 1975 στην Ελλαδα και φτανει στο peak της σημερα δεν ειναι δυνατον να μενει ατιμωρητη.Τη στιγμη που δισεκατομμυρια ευρω αλλαζουν πολιτικα χερια κατω απο το τραπεζι δεν προκειται να καθισω με σταυρωμενα τα χερια οταν θα μου καταγραψεις για μελλοντικο "παραδειγματισμο" (ο νοων νοειτω) την προσωπικη αγορα ενος π.χ. υπολογιστη.

Υπαρχουν παμπολλα παραδειγματα που η Ελλαδα αγνοει υποδειξεις και οδηγιες της ΕΕ με τα προστιμα να πεφτουν βροχη (βλ. "τεχνικα" παιγνια και φρουτακια..).

Προσωπικα ανυπομονω να "περασει" τελικα η καρτα.Εκτιμω οτι θα σφραγισει το τελος τους.

 

Πραγματικά. Που φτάσαμε να μας σώζει η ευρωπαϊκή επιτροπή από τη μ:Xλακία των φασιστοειδών που μας κυβερνάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στην Γαλλία πάντως έχει εφαρμοστεί με απόλυτη επιτυχία εδώ και 8-10 χρόνια. Εάν κάνω λάθος με την χώρα ας με διορθώσει κάποιος.

κι εγώ νομίζω και στο ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ το ίδιο:lol:

Φίλε μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ τέτοιου είδους κάρτα για μαζική καταγραφή καταναλωτικών συνηθειών στο εξωτερικό, ΤΕΛΟΣ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από την αρχή προστασίας δεδομένων εξ ορισμού :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με λιγα λογια αυτη η καρτα θα ειναι ολα σ'ενα, αρα ολες η θεωριες σας περι φακελωματος ειναι ατοπες εφοσον δεν μπαινει καποιο νεο στοιχειο.

 

Προσωπικα το θεωρω τελειο, μακαρι να ευαρμοστη. :-)

 

Μέχρι τώρα είχες μια ταυτότητα και τέλος πάντως ευδιάκριτα διακριτικά που ΕΣΥ έβλεπες και έδινες για την εκάστοτε συναλλαγή, ήξερες με τι συνεπαγόταν. Τώρα δεν ξέρεις ούτε καν τι στο καλό θα βλέπει ο εκάστοτε υπάλληλος, πόσο μάλλον τι καταχωρείτε εν καιρό εκεί μέσα.

 

Η γραφειοκρατεία μπορεί να αποφευχθεί με πολλούς ξεκάθαρους τρόπους.

 

Όχι μόνο δεν ξέρεις τι ακριβός αποθηκεύεται σε ένα ηλεκτρονικό μέσο, αλλά δίνεις ένα τεράστιο τεχνολογικό πλεονέκτημα στα χέρια των ήδη δυνατών, ώστε να χειριστούν μεγάλο όγκο πληροφοριών σε χρόνο μηδέν, σχετικά με την είσοδο - έξοδο και επεξεργασία δεδομένων που αφορούν το ποιόν σου ανά πάσα στιγμή.

 

Και μόνο σαν εφικτά υλοποιήσιμο ενδεχόμενο είναι τρομαχτικό!

 

Πλέων δεν απαιτείτε και η χρήση υπαλλήλου. Αυτό δίνει τεράστια ευκολία και δεν αποκλείεται τρις την ώρα να συναντάμε μηχανήματα που θα απαιτούν να χτυπάς την κάρτα σου για να σου παρέχουν υπηρεσίες και πρόσβαση σε χώρους που μέχρι τώρα ήταν μη πρακτικώς ο συγκεκριμένως έλεγχος-καταχώρηση-επεξεργασία.

 

Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα ; ακριβώς!

και η βάση δεδομένων μεγαλώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν μπορώ να σκεφτώ όλες τις παραμέτρους τώρα για να αποφασίσω αν είναι καλό ή όχι. Πάντως δε θέλω να εφαρμοστεί γιατί θα αποτύχει από την ανικανότητα και από τη βαρεμάρα μας να το διαχειριστουμε και θα πάνε τζάμπα τα λεφτά. Κρίμα είναι. Θα φέρει απίστευτα προβλήματα. Φαντάσου να 'ουμ' να μπλοκάρουν συστήματα, διακοπές ρεύματος, *τεχνικοι* που θα το επισκευάζουν, όλοι με μέσον διορισμένοι, χοντρές κυρίες να σου λένε "δε γίνεται" και να μασάνε τσίχλα (που είπε και κάποιος πιο πάνω). Ολελελε θα ρίχναμε πολύ γέλιο αν γινόταν!

(Όσοι έχουν καθημερινή επαφή με δημόσιες υπηρεσίες θα με καταλάβουν)

Που θα είναι τα κεντρικά; Τι ποιότητα μηχανημάτων θα αγοράζαμε για αυτό το σκοπό; Ποιος θα έφτιαχνε τις κάρτες; Πόσο συχνά θα μπλόκαραν ή θα χάλαγαν οι κάρτες; Τι ασφάλεια θα υπήρχε; Αν υπάρχει κωδικός για τα προϊόντα, θα φαίνεται (κάπου, σε κάποια λίστα) και το προϊόν. Μπορεί να μην το δει η *χοντρή* κυρία της εφορίας αλλά κάποιος θα μπορεί να δει τι λίστα αυτή και τέλοσπάντων μπορεί να γίνει η στραβή και να διαρρεύσουν οι καταναλωτικές μου συνήθειες. Με άλλα λόγια, αν ήμουν εταιρεία (πχ Amazon) εγώ θα ήθελα να αποκτήσω αυτή τη λίστα.

 

Στην ουσία δεν μπορώ να αποφασίσω. Σίγουρα έχει και αρνητικά και θετικά. Πάντως είναι ωραία κουβέντα και προβληματισμός καλός.

 

(Υ.Γ. έβλεπα στα post να τσακώνονται η φιλολογινα με mercyful fate. Να δείτε αυτοί στο τέλος θα τα φτιάξουνε! χαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δειτε- και παμε σοτιχημα- οτι θα ενοποιησουν ολες τις καρτες οπως το ΑΜΚΑ με παοτελεσμα να ειναι ολες συγκεντρωμενες σε μια. Μετα το τσιπακι θα έχει τα πάντα για το αότμο μας και αν το κλεψουν...παμε περιπατο..

 

Κοιτα, λενε οτι εχει εφαρμοστει στη Γερμανια και δεν εχουν κανα προβλημα. Θα μου πεις εδω ειναι Ελλαδα, αλλα ρε φιλε (σορυ για το ρε) γιατι να μη το δοκιμασουμε, εξαλλου ετσι οπος ειναι σημερα.... ειναι ΣΚΑΤΑ. Για να κανεις μια δουλεια με το διμοσειο πρεπει να καψει μια βδοματα στα πηγαινε ελα στις υπηρεσιες. Οσο το αν τη χασεις, λενε οτι θα εχει και φοτο, αρα οτι μπορεις να κανεις σημερα με μια κλεμμενη ταυτοτητα, αυτο θα μπορεις να κανει και με αυτη τη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, λενε οτι εχει εφαρμοστει στη Γερμανια και δεν εχουν κανα προβλημα. Θα μου πεις εδω ειναι Ελλαδα, αλλα ρε φιλε (σορυ για το ρε) γιατι να μη το δοκιμασουμε, εξαλλου ετσι οπος ειναι σημερα.... ειναι ΣΚΑΤΑ. Για να κανεις μια δουλεια με το διμοσειο πρεπει να καψει μια βδοματα στα πηγαινε ελα στις υπηρεσιες. Οσο το αν τη χασεις, λενε οτι θα εχει και φοτο, αρα οτι μπορεις να κανεις σημερα με μια κλεμμενη ταυτοτητα, αυτο θα μπορεις να κανει και με αυτη τη καρτα.

 

Δεν εχει εφαρμοστει πουθενα.Αυτο αναφερει και στην γνωμοδοτηση της η ΕΕ.Μην παραπληροφορειτε αν δεν γνωριζετε σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...