Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγώ νομίζω και στο ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ το ίδιο:lol:

Φίλε μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ τέτοιου είδους κάρτα για μαζική καταγραφή καταναλωτικών συνηθειών στο εξωτερικό, ΤΕΛΟΣ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από την αρχή προστασίας δεδομένων εξ ορισμού :-)

 

Γιατι trollaρεις; Δεν υπαρχει τετοιο θεμα._ Αυτη η καρτα θα ειναι απλος ενα "τσαντακι" που θα εχει μεσα, μια αποδοση ΑΦΜ ενα βιβλιαριο υγειας, μια ταυτοτητα ενα πιστοποιητικο γεννεσης μια αποδοση δημοτη και παιζει να εχει και ενα δηπλωμα.

 

Αυτο που λες εχει σχεση με το "συστημα των αποδειξεων" που υπαρχει αυτη τη στιγμη, αντι να μαζευεις αποδειξεις, θα ζητας απο το υπαλληλο να στη περναει στη καρτα επειδη εχει το ΑΦΜ. Εγω πχ δεν μαζευω αποδειξεις (επειδη ειμαι πλουσιος βγαζω 7κ το μηνα (χρονου θελω να πω)) αρα δεν θα δουν τη καποτες ψωνιζω.

 

@fearwhatnow Ειπα οτι το ακουσα στο ΣΚΑΪ. Θεωρω οτι ειναι αξιολογη πηγη, μπορει και οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^^ Bλεπεις ελληνικη τηλεοραση?!?

Φυσικα δυσκολευομαι να φιλτραρω τους λαϊκισμους, αλλα... δε βαριεσαι κατι μαθαινεις.

Δυστυχως η αποψη σου περι "τσαντακιου" ειναι το λιγοτερο αστοχη.

Δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει εφαρμοστει πουθενα.Αυτο αναφερει και στην γνωμοδοτηση της η ΕΕ.Μην παραπληροφορειτε αν δεν γνωριζετε σιγουρα.

 

Eχεις βγει ποτε εξω απο ελλαδα; Λονδινο παιζει εδω και καιρο αυτο και Γερμανια απο οσο λενε... Δεν μιλαμε για 100% πληρωμων απο την καρτα, δεν θα κοπουν τα μετρητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι trollaρεις; Δεν υπαρχει τετοιο θεμα._ Αυτη η καρτα θα ειναι απλος ενα "τσαντακι" που θα εχει μεσα, μια αποδοση ΑΦΜ ενα βιβλιαριο υγειας, μια ταυτοτητα ενα πιστοποιητικο γεννεσης μια αποδοση δημοτη και παιζει να εχει και ενα δηπλωμα.

 

Αυτο που λες εχει σχεση με το "συστημα των αποδειξεων" που υπαρχει αυτη τη στιγμη, αντι να μαζευεις αποδειξεις, θα ζητας απο το υπαλληλο να στη περναει στη καρτα επειδη εχει το ΑΦΜ. Εγω πχ δεν μαζευω αποδειξεις (επειδη ειμαι πλουσιος βγαζω 7κ το μηνα (χρονου θελω να πω)) αρα δεν θα δουν τη καποτες ψωνιζω.

 

@fearwhatnow Ειπα οτι το ακουσα στο ΣΚΑΪ. Θεωρω οτι ειναι αξιολογη πηγη, μπορει και οχι.

OK σταματώ να "trollάρω" όπως λες και από εμένα απλά.... με γειά το ... τσαντάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τελικά εφαρμοστή αυτή η συγκεκριμένη κάρτα έχει τα πλεονεκτήματα της και τα μειονεκτήματα. Το θέμα για έμενα δεν είναι εάν θα καταγράφουν κάθε κίνηση μου, Αυτό είναι το λιγότερο. Εδω πριν από λίγα χρόνια έχασα την ταυτότητα μου και έπρεπε να πάω στην αστυνομια,τυρεσια, εφορία να ακυρώσω από παντού ότι υπάρχει. Γιατί θα μου πείτε, γιατί κάποιος μπορούσε με αυτά τα στοιχειά εάν ήθελε να βγάλει δάνεια στο όνομα μου Ηλεκτρολογικές άδειες(έχω άδεια) και μετά να τρέχω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

 

Τώρα με την συγκεκριμένη κάρτα ένας επιδέξιος άνθρωπος ξαφνικά μπορεί να βγάλει ότι εγώ χρωστάω 30000 ευρώ σε αυτόν. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όταν έχει ΟΛΑ σου τα στοιχειά, εδω με μια ταυτότητα σου λένε κράτα το χαρτί ακύρωσης για τουλάχιστον 15 χρόνια. Μετά το ίδιο το κράτος θέλει έκτακτη εισφορά γιατί ως συνήθως τα έχει κανει σκατα, τσουπ νατα λεφτά από όλους μας χωρίς καν να μας ρωτήσει. Επιπλέον εάν πας κόντρα στο σύστημα το ίδιο το σύστημα κλείνει την κάνουλα και τέρμα δεν μπορείς ούτε να φας.

 

Τόσα παραδείγματα και αλλά χιλιάδες. Το θέμα είναι ότι εάν ζούσαμε σε ένα κόσμο που δεν συμβαίνουν αυτά κάθε μέρα με τα τόσα λίγα στοιχειά που έχουν για εμάς, θα στεφόμουν καλό είναι. Το θέμα όμως είναι ότι συμβαίνουν και εάν τελικά εφαρμοστή , τι θα μπορούν να κάνουν όταν τα ξέρουν όλα για εσένα. Πολύ ελπίζουν να μην γίνει αλλά αυτό δεν είναι αρκετό η αντίσταση είναι λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις βγει ποτε εξω απο ελλαδα; Λονδινο παιζει εδω και καιρο αυτο και Γερμανια απο οσο λενε... Δεν μιλαμε για 100% πληρωμων απο την καρτα, δεν θα κοπουν τα μετρητα...

 

Πριν λιγο καιρο ημουν Παρισι και Βερολινο και τιποτα δεν ισχυει απο οσα λετε.Μαλλον δεν εχετε καταλαβει περι τινος προκειται.Δηλαδη βγαζεις την Επιτροπη της ΕΕ απληροφορητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στοιχεία όπως ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, δίπλωμα οδήγσης κουλουπου κουλουπυ δεν τα έχει ήδη το σύστημα (aka κράτος)?

Εδω μιλάμε απλώς για ψηφιοποίηση της συναλλαγής των στοιχείων αυτών, καθαρά για διευκόλυση και εξυπηρέτηση. Τι διαφορά έχει αν παρουσιάσεις/δείξεις/χάσεις την κάρτα αυτή με το να παρουσιάσεις/δείξεις/χάσεις ένα τσαντάκι που μέσα έχει δίπλωμα οδήγησης, ταυτότητα, βιβλιάριο τράπεζας, βιβλιάριο υγείας κλπ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στοιχεία όπως ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, δίπλωμα οδήγσης κουλουπου κουλουπυ δεν τα έχει ήδη το σύστημα (aka κράτος)?

Εδω μιλάμε απλώς για ψηφιοποίηση της συναλλαγής των στοιχείων αυτών, καθαρά για διευκόλυση και εξυπηρέτηση. Τι διαφορά έχει αν παρουσιάσεις/δείξεις/χάσεις την κάρτα αυτή με το να παρουσιάσεις/δείξεις/χάσεις ένα τσαντάκι που μέσα έχει δίπλωμα οδήγησης, ταυτότητα, βιβλιάριο τράπεζας, βιβλιάριο υγείας κλπ.?

 

Μου κάνει εντύπωση που δε μπορούν ορισμένοι να δουν όχι μόνο ένα βήμα παρακάτω, αλλά ούτε τον προφανή στόχο. Επειδή τίθεται θέμα "αφέλια vs φαντασία" θα αναπτύξω γενικά και ιδικά όσο ποιο σύντομα γίνετε...Δηλαδή πως φαντάζεστε ότι περάσαμε απο την ανταλλαγή προϊόντων στην εγχρήματη κοινωνία ; με κάποιου είδους ακαριαίο "αυτοματισμό" που υπόσχονταν στο λαό μόνο αρνητικά ; Φυσικά και παρουσίαζε τα θετικά ο νομοθέτης ως επιτακτική ανάγκη και πάντα με ανεπαίσθητες αλλαγές! και τότε υπήρχαν οι "καχιποπτοι" κατ άλλους ευφάνταστοι , που τελικά απλά υποψιάζονταν. μαντέψτε ποιοι επιβεβαιώθηκαν όταν το χρήμα ξεκίνησε με αντίκρυσμα χρυσού , και επ ουδενί δεν φαντάζονταν ορισμένοι πως κατά ένα "μαγικό" τρόπο θα περάσουμε σε απλούς ψηφιακούς αριθμούς, δηλαδή τέρμα πλασματικά μεγέθη που έδωσαν τεράστια διαχειριστική ευελιξία στην άρχουσα τάξη...

 

Από τη στιγμή που δώσαμε το δικαίωμα να οδηγούμαστε δια αντιπροσώπου, Κάθε αλλαγή θα έχει δυο όψης και η μια είναι πρόφαση! είναι αφέλεια να θεωρείς πως οι νομοθέτες που τυγχάνει να είναι και εξουσιαστές - χειραγωγοί του πλήθους , έχουν κανένα εύκολο έργο και άρα μόνο θετικές προθέσεις! αν είναι δυνατό, θα ζούσαμε ήδη σε παράδεισο οραματιστών... ώρα να πούμε πως η εξουσία δε διαφθείρει και όλα είναι στο μυαλό μας!

 

Κοντολογίς απόλυτος κανείς δε πρέπει να είναι σε τόσο δυσδιάκριτες καταστάσεις, αλλά λυπάμαι...η ιστορία μας επιβεβαιώνει περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Στο λονδινο ισχυει, πηγαινε να μεινεις ή ρωρα οσους δουλευουν εκει.

β) Για τις πιστωτικες που εχει βγαλει για να αγοραζεις απο το νετ δεν βλεπω να λες τιποτα. Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι.

γ) δεν ειπε κανεις οτι οι συναλαγγες θα γινονται μονο με την καρτα αυτη ουτε οτι θα ειναι υποχρεωτικη η χρηση της, ισως μονο στις κρατικες υπηρεσιες.

δ) Δεν λεω οτι το υπαρχον χρηματοοικονομικο συστημα ειναι σωστο. Οι μονοι που εποφελουνται πουλοντας κωλοχαρτα ειναι οι τραπεζες, σε αυτο συμφωνουμε αλλα στην παρουσα κατασταση με τα πληθυσμιακα μεγεθη που εχουμε φτασει το προηγουμενο συστημα δεν ειναι ρεαλιστικο. Δεν μπορουν ολοι να ανταλαζουν ντοματες για υπολογιστες για παραδειγμα. Αν βγαιναν απο την μεση οι τραπεζες και οι χωρες τυπωναν μονες τους τα λεφτα στο υπαρχων συστημα θα ηταν το ιδανικο. Απο εκει και περα στο θεμα της καρτας δεν τιθεται θεμα παρακολουθησης εκτος αν υπαρξει αρση του απορρητου απο εισαγγελεα και ο καθε υπαλληλισκος δεν θα εχει προσβαση στα στοιχεια της καρτας του καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Eχεις βγει ποτε εξω απο ελλαδα; Λονδινο παιζει εδω και καιρο αυτο και Γερμανια απο οσο λενε... Δεν μιλαμε για 100% πληρωμων απο την καρτα, δεν θα κοπουν τα μετρητα...

 

...

Επιπλέον, η Επιτροπή υπογραμμίζει ότι “δεν γνωρίζει εάν έχει διενεργηθεί τέτοιου είδους αξιολόγηση, ούτε εάν έχει ζητηθεί η γνώμη της εθνικής αρχής προστασίας των δεδομένων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του σχετικού μέτρου”.

 

Επισημαίνει παράλληλα ότι δεν γνωρίζει την ύπαρξη παρόμοιων συστημάτων σε κράτη μέλη βάσει των οποίων συγκεντρώνονται δεδομένα, γενικά, κατά την αγορά προϊόντων ή υπηρεσιών μέσω ατομικής ηλεκτρονικής κάρτας.

...

 

Από ότι λένε οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι επίτροποι που είναι και οι πλέον αρμόδιοι για να γνωρίζουν, δεν γνωρίζουν να έχει εφαρμοστεί κάποιο παρόμοιο σύστημα.

 

Θα είχε όμως μεγάλη πλάκα να έχει εφαρμοστεί και να αποδεχτεί ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται... :lol:

 

Αφού λοιπόν έφαγαν "'άκυρο" για το συγκεκριμένο σύστημα θα πρέπει να βρουν κάποιο άλλο το οποίο να μην συμπεριλαμβάνει τις καταναλωτικές συνήθειες των πολιτών αλλά ταυτόχρονα να σταματήσει (έστω σε μεγάλο βαθμό) την φοροδιαφυγή.

 

Συμπληρωματικά λοιπόν σε αυτά που έχω γράψει στα 3 προηγούμενα ποστ μου, θα μπορούσε αυτή η καρτούλα να μην περιέχει στοιχεία αγορών που δημιουργούν το πρόβλημα με την προστασία των προσωπικών δεδομένων αλλά τους σειριακούς αριθμούς των χαρτονομισμάτων που έχουμε πάνω μας.

 

Όταν πηγαίνουμε σε κάποιο κατάστημα και πληρώνουμε, στο κατάστημα θα ενημερώνεται η κάρτα σχετικά με τους σειριακούς αριθμούς των χαρτονομισμάτων που δώσαμε και λάβαμε χωρίς να δίνεται κάποιο άλλο στοιχείο οπότε κάποιο χαρτονόμισμα μπορεί να περάσει από δεκάδες ταμία και χέρια κάθε μέρα χωρίς να μπορεί να βρει κάποιος ποιος ήταν αυτός που έκανε την συγκεκριμένη αγορά με αυτό το χαρτονόμισμα σε κάποιο κατάστημα, οπότε και δεν τίθεται θέμα δυνατότητας διασταύρωσης.

 

Οι αποδείξεις από τις ταμιακές θα έπρεπε σε αυτή την περίπτωση να φέρουν τους σειριακούς αριθμούς των χαρτονομισμάτων που έλαβαν χώρα κατά την συναλλαγή οπότε όταν κάνουν έλεγχο οι εφοριακοί (ακόμα και αν κρασάρει το ηλεκτρονικό σύστημα) ελέγχοντας γρήγορα και απλά τις κορδέλες των ταμειακών να ζητήσουν να τους δείξουν τα χαρτονομίσματα που πρέπει να έχουν στην κατοχή τους (άρα δεν θα μπορούν να δώσουν ρέστα αν δεν κόψουν απόδειξη).

 

Για τους πολίτες τώρα θα μπορούσαν να υπάρχουν δημοσίως κάποια μηχανήματα στα οποία θα μπορούσαν να βάζουν τα χαρτονομίσματά τους και να δηλώνουν στην εφορία ότι αυτά τα χαρτονομίσματα εκείνη την χρονική στιγμή βρίσκονται στην κατοχή τους, ή κάποιο σχετικό πρόγραμμα στον υπολογιστή τους ή ακόμα πιο απλά κάποιο στο κινητό τους που απλά θα πρέπει να έχει κάμερα και java που έχουν τα περισσότερα.

 

Με αυτό τον τρόπο μπορεί να πιαστεί η φοροδιαφυγή, ή εισφοροδιαφυγή, τα πλαστά, οι ληστείες (αν το σύστημα στα καταστήματα ενημερώνεται σχετικά με ποια χαρτονομίσματα έχουν μαρκαριστεί ως "ύποπτα" οπότε και ο άλλος δεν έχει νόημα να κλέψει χαρτονομίσματα αν δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει), αρκεί να μετατραπεί ο σειριακός αριθμός των χαρτονομισμάτων σε barcode ώστε να διαβάζεται εύκολα και γρήγορα από τα μηχανήματα κάτι που μπορεί να γίνει εύκολα από τις τράπεζες στις οποίες θα πηγαίνει ο κόσμος τα χαρτονομίσματα που δεν έχουν barcode και θα παίρνουν πίσω αυτά που έχουν.

 

Για την εφορία τα πόσα χρήματα έχει κάποιος και πόσο θα πρέπει να φορολογηθεί για αυτά δεν αποτελεί ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο του πολίτη.

 

Νομίζω ότι το παραπάνω σύστημα έχει μία λογική και μπορεί να εφαρμοστεί εξίσου εύκολα, αν νομίζεται ότι υπάρχουν ουσιαστικά κενά και δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αφού το άλλο έφαγε "άκυρο", τουλάχιστον να υπάρξει ένας σχετικός αντίλογος για κάποιο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. :-)

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάνετε ένα μεγάλο λάθος. Στο Λονδίνο πληρώνεις με την payroll κάρτα η οποία δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια χρεωστική κάρτα. Έχεις λεφτά στο λογαριασμό και χρησιμοποιείς εκείνη για τις αγορές σου ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και εδώ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα ριξει καποιος μερικα εκατομμυρια ευρω στην αγορα σε πλαστα και το συστημα με τα χαρτονομισματα θα καταρευσει σε 2 ωρες ... :P

 

Σε ποιον θα τα δώσει; Ποιος θα τα πάρει; Δες τον σειριακό αριθμό που βρίσκεται στο πίσω μέρος ενός χαρτονομίσματος. Αυτός θα μετατραπεί σε barcode και θα μπορεί οποιοσδήποτε να διασταυρώσει την γνησιότητά του και φυσικά αλλά και ηλεκτρονικά τσεκάροντάς το με την βάση της εφορίας.

 

Όταν τα χαρτονομίσματα δηλώνονται στην εφορία και ξέρει ποιος έχει ποια αν πέσουν πλαστά στην αγορά αυτά θα φαίνονται είτε εκτός της βάσης είτε με αριθμούς που ήδη υπάρχουν στο σύστημα και κυκλοφορούν στην αγορά. Οπότε και τα δυο μαρκάρονται ως μαύρα και όταν ξαναπεράσουν αυτά από κάποιο ταμείο θα ελεγχθεί τοπικά η γνησιότητά τους και θα ζητηθούν τα στοιχεία των καταναλωτών. Δλδ ότι ισχύει και σήμερα.

 

Απλά με αυτό το σύστημα η δίωξη οικονομικού εγκλήματος θα μπορούσε να δει που διακινήθηκαν αυτά τα χρήματα (σε ποια ταμεία) και από την ώρα που κόπηκε η απόδειξη και από τις κάμερες ασφαλείας να αναζητηθεί ο αρχικός διακινητής. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δυσκολο δηλαδη ειναι να καταλαβετε καποιοι οτι αλλο ειναι να επιλεγεις εσυ να δινεις προσωπικα δεδομενα (πιστωτικες, χρεωστικες, μασουτικες, καρφουρικες καρτες) και αλλο να σου επιβαλλεται με τους ορους αυτους τους αναισχυντους και φασιστικους να παρακολουθεισαι λεπτο προς λεπτο καταναλωτικα και οχι μονο?Δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να ξεχωρισετε καταστασεις?Τι σχεση εχει η payroll με αυτο που επιχειρουν εδω?Μ'αρεσει που επιμενετε κιολας οτι σε καποιες χωρες του εξωτερικου ισχυει κατι τετοιο.Ο αλλος λεει για Γαλλια, ο αλλος λεει για Γερμανια και ο αλλος για Αγγλια...Εσεις ξερετε και στην ΕΕ δεν εχουν ιδεα.Στειλτε τους λοιπον τις γνωσεις σας και βαλτε την ΕΕ στην θεση της.Εδω κοντευουν να φανε τον Σαρκοζι για τους ρομα και θα ειχε στη Γαλλια επιβληθει τετοια καρτα και οι Γαλλοι θα καθονταν με σταυρωμενα χερια που με το παραμικρο βγαινουν στο δρομο και τα κανουν γης-μαδιαμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...