Προς το περιεχόμενο

Πολιτική προσφορών Πλαίσιο και πώς μπορούμε να αντιδράσουμε


cortaN@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρασα να πάρω ένα usb stickάκι που λένε ότι έχουν διαθέσιμο στη Φαβιέρου και πήρα τα @@ τους.

 

Είχαν όμως διαθέσιμο ένα με τριπλάσια τιμή.

 

Πολύ παπατζηλίκι όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bάλε και εσύ το λινκ για το θρεντ αυτό στην υπογραφή σου να μάθει ο κόσμος!

 

Και εγώ έτσι το βρήκα καταλάθος και όχι από ιδιαίτερα ενεργό μέλος!

 

Φαντάσου να το βάλουμε και άλλοι και άλλοι σιγά σιγά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σοβαρολογώ!

 

Ε μετά μην κλαίγεσαι εσύ και άλλοι ότι το πλαίσιο μας μ@@@@ και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... Γιατί ΚΑΤΙ μπορούμε να κάνουμε κ από ό,τι θα δεις σε αυτό το θρεντ, ήταν πρόταση που μερικοί έχουμε ακολουθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοεί ο barbamar...

 

Τι εννοεί ρε παιδιά; Γιατί δεν έχω όρεξη να κάνω τον ψυχολόγο μέχρι να "ανακαλύψω" τι μπορεί να εννοεί ο καθένας...:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεί ρε παιδιά; Γιατί δεν έχω όρεξη να κάνω τον ψυχολόγο μέχρι να "ανακαλύψω" τι μπορεί να εννοεί ο καθένας...:shock:

Άστο,συγνώμη για την αναστάτωση,κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια,δεν έχει σχέση με σένα,συγνώμη και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν 20 άτομα να πάρουν υπολογιστή. Πάνε πλαίσιο και τους φτιάχνουν προσφορές 1000€. Από τους είκοσι οι 3 θα πάνε και στο συνοικιακό να ζητήσουν μια προσφορά. Εκεί θα τους βγάλουν 1020€. Οι 2 από τους 3 θα πάνε πλαίσιο γιατί "έχει καλύτερες τιμές".

(το πλαίσιο όμως στα 1000€ βγάζει από τον άλλο 200, το μαγαζάκι στα 1020 βγάζει 50)

Όταν το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο ξέρει ότι 19 στους 20 πελάτες είναι δικοί του δεν αλλάζει. Θα συνεχίσει το ίδιο βιολί και τα μικρότερα μαγαζιά θα συνεχίσουν να κλείνουν μέχρι να μην έχει καν ανταγωνιστή. Μόνοι μας κάναμε το πλαίσιο αυτό που είναι. Και τις περισσότερες φορές για 3-4€

 

*Δεν είναι τυχαίο ότι ο γ.γ. υπερηφανεύεται ότι την τελευταία 20ετία όποια εταιρία πήγε να κάνει κάτι ελάχιστα παραπάνω του συνοικιακού "την έκλεισε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν 20 άτομα να πάρουν υπολογιστή. Πάνε πλαίσιο και τους φτιάχνουν προσφορές 1000€. Από τους είκοσι οι 3 θα πάνε και στο συνοικιακό να ζητήσουν μια προσφορά. Εκεί θα τους βγάλουν 1020€. Οι 2 από τους 3 θα πάνε πλαίσιο γιατί "έχει καλύτερες τιμές".

(το πλαίσιο όμως στα 1000€ βγάζει από τον άλλο 200, το μαγαζάκι στα 1020 βγάζει 50)

Όταν το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο ξέρει ότι 19 στους 20 πελάτες είναι δικοί του δεν αλλάζει. Θα συνεχίσει το ίδιο βιολί και τα μικρότερα μαγαζιά θα συνεχίσουν να κλείνουν μέχρι να μην έχει καν ανταγωνιστή. Μόνοι μας κάναμε το πλαίσιο αυτό που είναι. Και τις περισσότερες φορές για 3-4€

 

*Δεν είναι τυχαίο ότι ο γ.γ. υπερηφανεύεται ότι την τελευταία 20ετία όποια εταιρία πήγε να κάνει κάτι ελάχιστα παραπάνω του συνοικιακού "την έκλεισε"

 

Εντάξει δεν έχεις άδικο σε αυτο που λες... Όμως σε πολλά προϊόντα οι διαφορές μπορεί να είναι και τεράστιες σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες... και δεν είμαστε όλοι πλούσιοι για να πληρώνουμε κάτι καπέλα ΝΑΑΑΑ ώστε να ακολουθήσουμε μία πιο ανθρωπιστική ιδεολογία....:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, ούτε εγώ είμαι ο "Έλληνας κροίσος με 7 γράμματα...". Όταν όμως θα κλείσουν οι περισσότεροι, το καρτελ που ήδη υπάρχει θα σου ανεβάσει ακόμα περισσότερο τις τιμές. Μονοπώλιο... Τότε τι θα κάνουμε?

Τέλος πάντων, δεν λέω να κλείσει το πλαίσιο, το e-shop κι ο κωτσόβολος.

Λέω ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτοί. Πρέπει να στηρίξουμε τα μικρότερα μαγαζιά, μόνο έτσι θα υπάρχει ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι για να γίνεται συζήτηση...

 

1. Η πολιτική που ξεκίνησε να πουλάει ό,τι εκθεσιακό κομμάτι του έχει απομείνει του Πλαισίου

 

2. Η Κατάσταση Αποτελεσμάτων του 1ου εξαμήνου του 2010 με κέρδη μόλις 39.000€(ναι και όμως)

 

Εμένα μου λένε ότι κάτι πάει πολύ χάλια στο Πλαίσιο. . .

 

 

Σελίδα 65 της εξαμηνιαίας οικονομικής έκθεσης για το 2010

 

και θα μαθουμε αρχες του αλλου ετους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι για να γίνεται συζήτηση...

 

1. Η πολιτική που ξεκίνησε να πουλάει ό,τι εκθεσιακό κομμάτι του έχει απομείνει του Πλαισίου

 

2. Η Κατάσταση Αποτελεσμάτων του 1ου εξαμήνου του 2010 με κέρδη μόλις 39.000€(ναι και όμως)

 

Εμένα μου λένε ότι κάτι πάει πολύ χάλια στο Πλαίσιο. . .

Παίζει link για το 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως παιδιά από τιμές υπάρχουν αρκετά καταστήματα με φθηνότερες του πλαισίου σχεδόν καθολικά σε όλα τα προϊοντα... παρατήρησα ότι το vision studio στο hardawre τουλάχιστον είχε αρκετά κλύτερες τιμές από το πλαίσιο... βέβαια δεν έχω καμία εμεπιρία από rma αν και τώρα θα τους στείλω κάποια πράγματα για rma και αν είναι εξυπηρετικοί λέω πλεόν να αγοράζω πολλά από αυτούς..

τι θελω στην ουσία να πω είναι το εξης... δεν είναι πάντα κανόνας ότι το μικρότερο μαγαζί θα είναι και πιο ακριβό απλώς το μεγαλύτερο μαγαζί (βλ. πλαίσιο) έχει και τις δυνατότητες να καθιερώσει το όνομα του στο χώρο όχι μόνο από τη διαφήμιση που αποτελεί από μόνη της μεγάλο αβανταζ αλλά και κάνοντας ορισμένες "εκπληκτικές" προσφορές που δύσκολα ξεχνιούνται με αποτέλεσμα στο μυαλο του καταναλωτή να καθιερώνονται ως οι καλύτεροι ενω στην ουσία τελικά πληρώνεις περισσότερα γιατί μπαίνεις σε ενα τρυπάκι πλαισιο-προσφορές-αγορες όλο το χρόνο...

γενικά κατα τη γνώμη μου η πολιτική προσφορών του πλαισίου είναι αρκετά έξυπνη και διαβολική για τα ελληνικά επίπεδα του καταναλωτισμού, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ηθικά ή και νομικά πολλές φορές σωστή. απλώς για να την εφαρμόζει σημαίνει ότι είναι κερδοφόρα για την επιχείρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...