Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Μια ασυμβατότητα μέχρι τώρα δεν πέτυχα.

Για δώσε τα sites που έχουν πρόβλημα να τα δούμε

 

νομίζω ότι ο Chrome έχει πρόβλημα με το encoding στο http://www.visiostudio.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δοκιμασα τον Chrome 6 και τοσες ασυμβατοτητες με σελιδες ειχα να δω παρα πολυ καιρο

 

Χρησιμοποιώ τον chrome από τότε που βγήκε.

Όντως στην αρχή είχε κάποια προβλήματα ασυμβατότητας (κυρίως κρασαρε ο flashplayer σε άσχετες στιγμες) αλλά πλέον δεν έχει τέτοια προβλήματα...

 

Αν λαβει κανεις υποψην ποσους Linuxades εχουμε, ποσους με Mac και ποσους που γενικα δεν συμπαθουν την MS δεν με αφηνουν εκπληκτο

 

Ας ήταν ο ΙΕ όπως θα έπρεπε να είναι και δεν θα είχε την πτώση που έχει τώρα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ασυμβατότητα μέχρι τώρα δεν πέτυχα.

Για δώσε τα sites που έχουν πρόβλημα να τα δούμε.

 

http://www.megaron.gr

Ανοιξε το πρωτα με chrome, και μετα ανοιξε το με IE ακομη και με τον 9 παιζει τελεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτούς που η ταχύτητα δεν είναι το παν, αλλά η λειτουργικότητα είναι πάνω απ'όλα, ο firefox είναι ακόμα μονόδρομος... και ο λόγος είναι τα addons. Οι διαφορές σε ταχύτητα δεν είναι τόσο αξιοσημείωτες ώστε να πει κανείς πως ξεχνάει τα addons όπως το greasemonkey, downloadhelper και ένα σωρό άλλα... Δεν νομίζω άλλοστε το google να αφήσει εύκολα να περάσει ένα addon που να κατεβάζει flv αρχεία, λόγο του youtube φυσικά. Δεν λέω, σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν extensions του chrome, αλλά σε καμμία περίπτωση τόσο εύχρηστα όσο του firefox. To chrome το έχω πλέον μόνο για ένα παλιό λαπτοπ μου που ούτε τον ΙΕ δεν σηκώνει. Και ευτυχώς, στο firefox4 ακόμα και η ταχύτητα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

 

Είναι κρίμα πάντος να βλέπει κανείς site που ήταν σοβαρά στο παρελθόν να υποστηρίζουν χωρίς να το πολυψάχνουν, υπηρεσίες και προγράμματα του google. Το lifehacker έχει βγάλει μέχρι και το gmail καλύτερο email client... λες και μπορεί ένα web based mail να συγκριθεί με email clients... ήμαρτον. Είχε και το θράσος να βγάλει πρώτο browser το chrome με ένα τρελό ποσοστό, περίπου 40%... λες και ο κόσμος είναι χαζός και δεν μπορεί να καταλάβει τι διαφημιστικά κόλπα κρίβονται πίσω από έναν αριθμό.

 

και κάτι τελευταίο για τον chrome, διαβάστε καλά τα παρακάτω από το παλιό End User License Agreement:

---------------------------------

11. Content licence from you

 

11.1 You retain copyright and any other rights that you already hold in Content that you submit, post or display on or through the Services. By submitting, posting or displaying the content, you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free and non-exclusive licence to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content that you submit, post or display on or through the Services. This licence is for the sole purpose of enabling Google to display, distribute and promote the Services and may be revoked for certain Services as defined in the Additional Terms of those Services.

 

11.2 You agree that this licence includes a right for Google to make such Content available to other companies, organisations or individuals with whom Google has relationships for the provision of syndicated services and to use such Content in connection with the provision of those services.

 

11.3 You understand that Google, in performing the required technical steps to provide the Services to our users, may (a) transmit or distribute your Content over various public networks and in various media; and (B) make such changes to your Content as are necessary to conform and adapt that Content to the technical requirements of connecting networks, devices, services or media. You agree that this licence shall permit Google to take these actions.

 

11.4 You confirm and warrant to Google that you have all the rights, power and authority necessary to grant the above licence.

----------------------------

 

Με λίγα λόγια, όπως λέει και ο γνωστός Masud: any content that you submit using the Chrome browser can be used by Google in anyway it chooses without paying royalties to you.

 

Το συγκεκριμένο τμήμα έχει αφαιρεθεί πλέον από την google, στην τελευταία τουλάχιστον έκδοση, χωρίς όμως να έχει απαντήσει επίσημα η google αν τελικά συλλέγει πληροφορίες από τους χρήστες του chrome, που τελικά δεν χρησιμοποιεί... Αυτό δεν είναι open source... open source abuse είναι. Ελπίζω πάντως σε ένα καλύτερο chrome, γιατί ο ανταγωνισμός μόνο καλό μπορεί να κάνει για εμάς.

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο τα στατιστικά στοιχεία μπορω να πω οτι ο 64μπιτος ΙΕ ειναι μια χαρα και πολυ γρηγορος αν και βλεπω οτι ο chrome τα καταφερει επισης πολυ καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

internet.... πως τον είπαμε?? :-)

exporter μαλλον :lol:.

 

Στο insomnia έχουμε

 

Firefox 50.44% (55.67%)

Internet Explorer 23.06% (31.27%)

Chrome 18.48% (4.61)

Safari 3.95% (3.85%)

Opera 3.54% (3.54%)

 

Σε παρένθεση τα περσινά μερίδια. Η άνοδος του Chrome είναι εντυπωσιακή.

 

 

επεσε ο Firefox απο τον chrome λογικα απορω ποιοι χρησιμοποιουν ie και έρχονται εδω :lol:.

 

τον chrome απο οτι εχω ακούσει απο όλους τους φιλους μου που τον χρησιμοποιουν τον θελουν μονο επειδη ανοιγει γρήγορα κατα τα άλλα ολοι λενε οτι ειναι καλος μονο για αυτο εμενα δεν με απασχολει βεβαια μιας και στα κύρια sites εχω το prism που τα βαζω σε αρχειακια και για γενικα ff μιας και παει γρηγορα και μια χαρα και φορτωνει γρηγορα την σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.megaron.gr

Ανοιξε το πρωτα με chrome, και μετα ανοιξε το με IE ακομη και με τον 9 παιζει τελεια...

site το οποίο λέει Best Viewed with IE 6;

Ούτε Safari,Firefox,Opera το "διαβάζουν" καλά

Οτιδήποτε ασυμβατότητα με αυτό το site βαραίνει το site και όχι τον browser.

Τηρεί κάποιο στανταρ ο ΙΕ 6;

 

screenshot20101007at321.png

 

 

 

Για αυτούς που η ταχύτητα δεν είναι το παν, αλλά η λειτουργικότητα είναι πάνω απ'όλα, ο firefox είναι ακόμα μονόδρομος... και ο λόγος είναι τα addons. Οι διαφορές σε ταχύτητα δεν είναι τόσο αξιοσημείωτες ώστε να πει κανείς πως ξεχνάει τα addons όπως το greasemonkey, downloadhelper και ένα σωρό άλλα... Δεν νομίζω άλλοστε το google να αφήσει εύκολα να περάσει ένα addon που να κατεβάζει flv αρχεία, λόγο του youtube φυσικά. Δεν λέω, σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν extensions του chrome, αλλά σε καμμία περίπτωση τόσο εύχρηστα όσο του firefox. To chrome το έχω πλέον μόνο για ένα παλιό λαπτοπ μου που ούτε τον ΙΕ δεν σηκώνει. Και ευτυχώς, στο firefox4 ακόμα και η ταχύτητα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

 

Είναι κρίμα πάντος να βλέπει κανείς site που ήταν σοβαρά στο παρελθόν να υποστηρίζουν χωρίς να το πολυψάχνουν, υπηρεσίες και προγράμματα του google. Το lifehacker έχει βγάλει μέχρι και το gmail καλύτερο email client... λες και μπορεί ένα web based mail να συγκριθεί με email clients... ήμαρτον. Είχε και το θράσος να βγάλει πρώτο browser το chrome με ένα τρελό ποσοστό, περίπου 40%... λες και ο κόσμος είναι χαζός και δεν μπορεί να καταλάβει τι διαφημιστικά κόλπα κρίβονται πίσω από έναν αριθμό.

 

και κάτι τελευταίο για τον chrome, διαβάστε καλά τα παρακάτω από το παλιό End User License Agreement:

---------------------------------

 

11. Content licence from you

 

11.1 You retain copyright and any other rights that you already hold in Content that you submit, post or display on or through the Services. By submitting, posting or displaying the content, you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free and non-exclusive licence to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content that you submit, post or display on or through the Services. This licence is for the sole purpose of enabling Google to display, distribute and promote the Services and may be revoked for certain Services as defined in the Additional Terms of those Services.

 

11.2 You agree that this licence includes a right for Google to make such Content available to other companies, organisations or individuals with whom Google has relationships for the provision of syndicated services and to use such Content in connection with the provision of those services.

 

11.3 You understand that Google, in performing the required technical steps to provide the Services to our users, may (a) transmit or distribute your Content over various public networks and in various media; and (B) make such changes to your Content as are necessary to conform and adapt that Content to the technical requirements of connecting networks, devices, services or media. You agree that this licence shall permit Google to take these actions.

 

11.4 You confirm and warrant to Google that you have all the rights, power and authority necessary to grant the above licence.

----------------------------

 

 

Με λίγα λόγια, όπως λέει και ο γνωστός Masud: any content that you submit using the Chrome browser can be used by Google in anyway it chooses without paying royalties to you.

 

Το συγκεκριμένο τμήμα έχει αφαιρεθεί πλέον από την google, στην τελευταία τουλάχιστον έκδοση, χωρίς όμως να έχει απαντήσει επίσημα η google αν τελικά συλλέγει πληροφορίες από τους χρήστες του chrome, που τελικά δεν χρησιμοποιεί... Αυτό δεν είναι open source... open source abuse είναι. Ελπίζω πάντως σε ένα καλύτερο chrome, γιατί ο ανταγωνισμός μόνο καλό μπορεί να κάνει για εμάς.

 

Επειδή ήμουν της ίδιας άποψης.

1.Δεν υπάρχει site πιστεύω που να μην έχει Google μέσα,δλδ θα συλλέξει πληροφορίες απο τον Chrome και όχι απο το Google Analytics ας πούμε;Μη μου πεις δεν μπορεί,οπότε είτε Firefox είτε Opera είτε Chrome συλλέγει ότι και όποτε θέλει.Βάλε το Google Alert addon του Firefox και αν πετύχεις site χωρίς Google φτύσε με.

2.Με search box=address bar σημαίνει ότι στέλνεις και τις διευθύνσεις που πατάς ολόκληρες και ναι πλέον στέλνει και ο ΙΕ9,τυχαίο ότι ο Chrome είναι της Google και ο ΙΕ της MS που έχει το Bing;

3.To unique_id που υπήρχε στο preferences file για κάθε εγκατάσταση Chrome τουλάχιστον για την Mac έκδοση έχει αφαιρεθεί,αν το ξαναβάλει θα το ξανασβήσουμε.

4.Όπως είπες το παραπάνω quote πλέον δεν υπάρχει/ισχύει

5.Η 3.6.10 του Firefox είναι τραγική σε ταχύτητα,επειδή τον χρησιμοποιώ στο pc με βασανίζει ακόμα,σέρνεται και κολλάει,επίσης δεν είμαι μεγάλος φαν τον addon,5-6 είχα κάθε φορά και τα έχω και στον Chrome/Chromium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.megaron.gr

Ανοιξε το πρωτα με chrome, και μετα ανοιξε το με IE ακομη και με τον 9 παιζει τελεια...

 

Δεν χρειάζεται να δίνουμε τέτοια παραδείγματα από κακογραμμένα από προ-μιλενιουμ εποχές site για να τα πάρουν.

Site made by Powernet © 1999

Χωρίς να είμαι προγραμματιστής εφόσον πλοηγήσε με κάποιον browser το site που επισκεπτόμαστε καταλαβαίνει τι browser έχουμε και διάφορα άλλα στοιχεία.

 

Ο κόσμος ξύπνησε και θέλει έναν γρήγορο και ελαφρύ browser για να καλύπτει της ανάγκες του, ο καλύτερος κερδίζει!!! ο ανταγωνισμός είναι προς όφελος μας.

 

Αφού εχει τόση επιτυχεια γιατί δεν βγάζει και ChromeMobile browser θα έχει τεράστια επιτυχεια..... Υπερπαραγωγή λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......επίσης δεν είμαι μεγάλος φαν τον addon,5-6 είχα κάθε φορά και τα έχω και στον Chrome/Chromium.

 

δεκτόν... αν μου δώσεις και ένα καλό εναλλακτικό του downloadhelper για το chrome, η κάποιο τρόπο να κατεβάζουμε flv αρχεία χωρίς να πρέπει να αρχίσουμε τα copy/paste, θα του δώσω πολλά +... Αλλιώς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, ο chrome έχει την ταχύτητα, o firefox τα features... Οπότε καταλήγει στο ποιες είναι οι πρωτεραιότητες του καθενός...

 

Υ.Γ.: για να σου κολάει ο firefox με 5-6 addons μόνο, κάτι άλλο θα δημιουργεί το πρόβλημα... τόσος κόσμος δεν έχει πρόβλημα με δεκάδες addons enabled, δεν μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τπτ δεν δημιουργεί πρόβλημα,όταν λέω κολλάει δεν εννοώ κολλάει και δεν αποκρίνεται αλλά ότι τρώει σκαλώματα,σε φάση να παγώνει για καμια 10αρια sec,το σπαστικό είναι ότι το φαινόμενο είναι όλο και πιο συχνό.

 

Για τα FLV που λες τουλάχιστον εγώ χρησιμοποιώ ξεχωριστό πρόγραμμα και δεν τα κατεβάζω σε FLV :P ,θα βγει και extension πάντως,έτσι έλεγαν και για το AdBlock,σιγά μην αφήσει η Google να κόψεις τις διαφημίσεις κ.α,το δαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows παντως ο firefox 4 beta μου φαινεται πιο γρηγορος στο rendering των σελιδων σε σχεση με τον chrome.

Μπορει ο chrome να ειναι πιο γρηγορος σε javascript κλπ, αλλα σε real use (rendering σελιδων) o firefox 4 ειναι ταχυτατος.

 

 

Μερος της ταχυτητας του την οφειλει σε αυτο:

Lazy Frame Construction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...