Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

νομίζω ότι ο Chrome έχει πρόβλημα με το encoding στο http://www.visiostudio.gr

Δε θα έλεγα πως έχει πρόβλημα ο G.Chrome, πρόβλημα έχει αυτός που έφτιαξε και αποθήκευσε τη ρημάδα την HTML και δεν έχει ορίσει το απαραίτητο meta tag της κωδικοποίησης. Το έχει αποθηκευμένο στο server ως Windows-1253, ενώ ο Chrome, αφού δε βρίσκει την πληροφορία κωδικοποίησης, από τους χαρακτήρες που περιέχει το καθορίζει αυτόματα ως ISO-8859-1 (αν το ζορίσεις χειροκίνητα, δείχνει ΟΚ). Κλασσική περίπτωση... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στους 2 enabled το gpu acceleration?

Σε κανεναν απο τους 2 δεν το εχω enabled.

Στον ff το εχω απενεργοποιησει γιατι δεν μου αρεσει πως κανει render τα fonts οταν ειναι ενεργοποιημενο το gpu acceleration.

Στον chrome ουτε που ασχοληθηκα με gpu acceleration.

 

 

Πχ, το http://www.contra.gr να ανοιξω(με ενεργοποιημενο το adblock), στον firefox rendαρεται ΑΜΕΣΑ. Ουτε 1 sec δεν κανει. Αντιθετα ο chrome θελει περισσοτερη ωρα, παρολο που στα διαφορα benchmarks(sunspider κλπ) βγαινει ταχυτερος.

κάτι τέτοιο θα παίζει

στο Mac OS με την καμία δεν θα τον έλεγα πιο γρήγορο

Στο mac os ο firefox ειναι αργοκινητο καραβι.

Μαλιστα στην εκδοση 3.x , εκτος οτι ηταν αργος στο rendering, ειχε και τεραστιο startup time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa όταν λέμε για real time usage,αυτό δεν μπορούμε να το μετρήσουμε με DOM benchmarks και tables;

Το ίδιο δεν είναι;

 

γενικά ο Firefox είναι αργός,ή καλύτερα φαίνεται αργός σε σχέση με τους άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa όταν λέμε για real time usage,αυτό δεν μπορούμε να το μετρήσουμε με DOM benchmarks και tables;

Το ίδιο δεν είναι;

 

Δεν εχω ιδεα. Δεν εχω ασχοληθει καν με benchmarks.

 

Και μπορει ο firefox να φαινεται καπως πιο βαρυς στην χρηση του(πχ scrolling κλπ) σε σχεση με τον chrome, αλλα στο rendering σε εμενα ειναι απιστευτα γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις πρόχειρες δημοσκοπήσεις που έχουμε κάνει εδώ στο φόρουμ καταγράφεται σταθερή μείωση στα ποσοστά του IE. Βέβαια, ξεκίνησε από πολύ χαμηλά ποσοστά (αναμενόμενο, για τεχνολογικό φόρουμ), αλλά η πτώση είναι ευδιάκριτη.

 

29/8/08-25/2/09, ψήφισαν 668 Insomniacs, ποσοστό προτίμησης IE 6,89% (+1,50% για alternatives που χρησιμοποιούν τη μηχανή του IE)

25/2/09-26/5/09, ψήφισαν 405 Insomniacs, ποσοστό προτίμησης IE 4,69% (+0,74% για alternatives που χρησιμοποιούν τη μηχανή του IE)

29/5/09-29/9/09, ψήφισαν 389 Insomniacs, ποσοστό προτίμησης IE 3,85% (+1,03% για alternatives που χρησιμοποιούν τη μηχανή του IE)

Τρέχουσα δημοσκόπηση 27/9/10-27/1/11, ψήφισαν μέχρι τώρα 187 Insomniacs, ποσοστό προτίμησης IE 2.67%

 

Επιβεβαιώνεται επίσης και η θεαματική άνοδος του Google Chrome.

 

Στο insomnia έχουμε

 

Firefox 50.44% (55.67%)

Internet Explorer 23.06% (31.27%)

Chrome 18.48% (4.61)

Safari 3.95% (3.85%)

Opera 3.54% (3.54%)

 

Σε παρένθεση τα περσινά μερίδια. Η άνοδος του Chrome είναι εντυπωσιακή.

 

Τωρα πως γινεται αυτο το 3% της προτιμησης του ie στις δημοσκοπησεις να ειναι τελικα 20% - 30% ,ακομα και αν η δημοσκοπηση αφορα προτιμηση και οχι χρηση, ενας θεος ξερει...:-)

 

Πρόσθεσε ακόμη ότι ίσως να ήταν η συμφωνία της Microsoft με τις αρχές ανταγωνισμού της Επιτροπής της Ε.Ε. να εμφανίζει από το Μάρτιο στους Ευρωπαίους χρήστες των Windows ένα μενού επιλογής browser, αυτό που έριξε το παγκόσμιο ποσοστό του IE κάτω από το 50%.

 

Παιζει και αυτο ρολο. Γενικα πιστευω πως ο ie συνεχιζει να εχει την πλειοψηφια και ας παρουσιαζεται τελευταια πως εχει χασει εδαφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά τώρα,

υπάρχει οποιοσδήποτε χρήστης που έχει χρησιμοποιήσει άλλον browser εκτός από τον IE,

και επέστρεψε σε αυτόν?

 

Για να φορτώσει μια σελίδα με λίγη java επάνω, θες τουλάχιστον το διπλάσιο , ακόμα και από τον FF....

 

Μόνο για sites που δεν παίζουν με άλλον browser τον χρησιμοποιώ (πχ ebanking websites κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα πως γινεται αυτο το 3% της προτιμησης του ie στις δημοσκοπησεις να ειναι τελικα 20% - 30% ,ακομα και αν η δημοσκοπηση αφορα προτιμηση και οχι χρηση, ενας θεος ξερει...:-)

 

Δεν ψηφίζουν όλοι και λογικά τα stats του Hal περιλαμβάνουν και μη μέλη

Επίσης αν εγώ μπαίνω απο τη δουλειά με ΙΕ δε σημαίνει ότι τον χρησιμοποιώ και στο pc του σπιτιού μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω το ειπα κιολας. Αλλα το να προτιμανε τον ie τρεις στους 100 και τελικα να τον χρησημοποιουνε σε καθημερινη βαση 30 (!) κατι δεν μου καθεται καλα. Αυτο σε σχεση και με την ερευνα. Μπορει να τον χρησημοποιεις 10 ωρες στην δουλεια και οταν πας σπιτι σου να εχεις chrome για ενα μισαωρο πριν κοιμηθεις αλλα ουσιαστικα δουλευεις με ie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «προτιμώ» προϋποθέτει ότι «έχω δοκιμάσει και κάτι άλλο». Θεωρείς ότι τα ποσοστά χρήσης των browsers σε παγκόσμιο επίπεδο διαμορφώνονται κατά κύριο λόγο από χρήστες που «έχουν δοκιμάσει και κάτι άλλο»... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honestly who cares; Ειδικά τώρα που γίναν πιο πολλοί οι browsers θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα με τις ασυμβατότητες. Θα ηρεμίσω μόνο όταν βγαίνει ένας και μόνο browser απευθείας από το Web Consortium, ή απλά ονειρεύομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...