Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5.Η 3.6.10 του Firefox είναι τραγική σε ταχύτητα,επειδή τον χρησιμοποιώ στο pc με βασανίζει ακόμα,σέρνεται και κολλάει,επίσης δεν είμαι μεγάλος φαν τον addon,5-6 είχα κάθε φορά και τα έχω και στον Chrome/Chromium.

 

ειχα το ιδιο εκνευριστικο προβλημα,και ο μονος λογος που με αγαγκαζε να χρησιμοποιω opera/chrome μαζι,αλλα ευτυχως βρηκα το φαρμακο και εδω και δυο μερες εχω τρελαθει με τις ταχυτατες επιδοσεις που εχει αποχτησει ο ff 3.6.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν σας το εχω ξαναπει παλιότερα. Μια φίλη μου οταν τη ρώτησα γιατι χρησιμοποιει ακόμα τον IE7 (!!) και δεν βάζει Firefox ή Chrome μου απάντησε:

 

"Τι; Δεν ειμαι χακερ εγω, δεν τα πειράζω αυτα!" :fear: :-D

 

Ισως νομίζουν οτι οι εναλλακτικοί browsers ειναι κατι σαν το ντεκαπαζ, χαλαει η τρίχα ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που η ταχύτητα δεν είναι το παν, αλλά η λειτουργικότητα είναι πάνω απ'όλα, ο firefox είναι ακόμα μονόδρομος... και ο λόγος είναι τα addons

[...]

Δεν νομίζω άλλοστε το google να αφήσει εύκολα να περάσει ένα addon που να κατεβάζει flv αρχεία, λόγο του youtube φυσικά.

 

where is your god now? :P

Το cancel εγώ το πάτησα,δολεύει κομπλέ

post-110842-129063127416_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κάποιος να σερφάρει με τον IE 7,8,9.Το καταλαβαίνω αν και θα είναι έτη φωτός πίσω στο σερφάρισμα απο εκείνον που χρησιμοποιεί Mozilla,Opera και Chrome.Εκείνοι όμως που δουλεύουν ακόμα με IE6 πως την παλεύουν?

 

Όχι τίποτε άλλο αλλα εκείνοι που ασχολούνται με design/development όπως εγώ , ουσιαστικά είναι πλέον αδύνατο να κάνουν ένα site ναι παίζει καλά στον χειρότερο browser του ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ξοδεύοντας φυσικά ένα σορό εργατοώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κάποιος να σερφάρει με τον IE 7,8,9.Το καταλαβαίνω αν και θα είναι έτη φωτός πίσω στο σερφάρισμα απο εκείνον που χρησιμοποιεί Mozilla,Opera και Chrome.Εκείνοι όμως που δουλεύουν ακόμα με IE6 πως την παλεύουν?

 

Όχι τίποτε άλλο αλλα εκείνοι που ασχολούνται με design/development όπως εγώ , ουσιαστικά είναι πλέον αδύνατο να κάνουν ένα site ναι παίζει καλά στον χειρότερο browser του ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ξοδεύοντας φυσικά ένα σορό εργατοώρες.

μάλλον δεν έχεις δουλέψει τον 9.

 

τραγικό ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν έχεις δουλέψει τον 9.

 

τραγικό ποστ.

 

Μάλλον δε σου μάθανε να φέρεσαι σαν άνθρωπος ε?

 

 

Μάθε τρόπους και άλλη φορά ν'απαντάς με επιχειρήματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εντάξει κάποιος να σερφάρει με τον IE 7,8,9.Το καταλαβαίνω αν και θα είναι έτη φωτός πίσω στο σερφάρισμα απο εκείνον που χρησιμοποιεί Mozilla,Opera και Chrome.Εκείνοι όμως που δουλεύουν ακόμα με IE6 πως την παλεύουν?

 

Όχι τίποτε άλλο αλλα εκείνοι που ασχολούνται με design/development όπως εγώ , ουσιαστικά είναι πλέον αδύνατο να κάνουν ένα site ναι παίζει καλά στον χειρότερο browser του ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ξοδεύοντας φυσικά ένα σορό εργατοώρες.

 

Έτσι.. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε (όσοι ασχολούμαστε με το άθλημα..) είναι να σταματήσουμε πλέον να ασχολούμαστε με hacks για τον ie6 και απλώς να τηρούμε τα standards (εξαίρεση τίποτα intranet applications που ο πελάτης πιθανόν να έχει ακόμη ie6. Αν και κει μπορούμε να προτείνουμε εναλλακτικές λύσεις.)

 

Προσωπικά την προπαγάνδα μου κατά του ie την κάνω όπου μπορώ και θα λεγα οτι οι λόγοι που δε τον χρησιμοποιούν πιο πολύ είναι καθαρά θέμα ενημέρωσης. Κάποιοι θεωρούν οτι το internet είναι ο internet explorer... (κυριολεκτικά)

 

μάλλον δεν έχεις δουλέψει τον 9.

τραγικό ποστ.

 

τι εννοείς? Δεν έχω δουλέψει ακόμη με τον 9. Μπορεί όντως να τηρεί πλέον τα standards, απλώς μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχει συμμορφωθεί τόσο ώστε να θεωρείται αξιόπιστος.

 

Οσο για το σχόλιο περι τραγικότητας.. μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με web design/developing και είναι λογικό να αγνοείς οτι όταν βλέπεις ενα site στον explorer (ειδικά σε παλιότερες εκδόσεις) να εμφανίζεται όπως στον firefox ή σε κάποιον άλλο πιο αξιόπιστο browser, έχει πέσει αρκετή δουλειά απο πίσω με διάφορες "ματσακωνιές" (που πολλές φορές σε αναγκάζουν να μην τηρήσεις με τη σειρά σου κάποια standards).

 

Ίσως αν είχες κάποιο επιχείρημα να καταλάβαινα τι εννοείς βέβαια..

 

ΥΓ.. ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ http://www.webdevout.net/browser-support

Επεξ/σία από orotoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τραγικότητα του ποστ βρίσκεται στα "έτη φωτός".

 

flame ελεϊνό. κρίμα.

 

Υ.Γ. το ποστ σου χάνει κάθε ουσία όταν αναφέρεις αυτό:

 

δεν έχω δουλέψει ακόμη με τον 9

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλάω γενικότερα για τον IE γιατί πρώτον, ο 9 είναι ακόμη beta, δεύτερον, ακόμη και οταν βγεί κανονικά θα υπάρχουν χρήστες που χρησιμοποιούν IE αλλα όχι τον 9 (εδω ακόμη λέμε έχουν τον 6..!!!),

τρίτον, απο την εμπειρία μου δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό όπως είπα να έχει καλύψει όλο αυτό το χάος απο standards που δεν καλύπτει (είδες τον πίνακα?).

 

Αν παίρνεις σαν flame κάποια λογικά συμπεράσματα τα οποία βασίζονται σε κάποια συγκεκριμένα δεδομένα και σου παρουσιάζονται με επιχειρήματα... οκ..

 

Τα δικά σου posts δεν έχουν καν ουσία για να χάσουν αφου δεν υπάρχει κάποιο επιχείρημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη ακριβώς εννοείς λέγοντας "Standards" αφού την βασική περιήγηση τουλάχιστον για να μπεις να κατεβάσεις τον browser της αρεσκείας σου το κάνει.

 

καλησπέρα, εννοώ τα web standards όλοι όσοι ασχολούνται με webdesign κάνουν 30493094 πατέντες για να κάνει render η σελίδα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κρίνω από τη δουλειά που κάνει από πίσω η google σε λίγο καιρό θα συναγωνίζεται άνετα τα add-ons του firefox.Προσφέρει γενικά άπειρα εργαλεία στους developers και συνεχώς φτιάχνει καινούρια.Εχει μεγάλη δυναμική η εταιρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexkass , "πιάνεσαι" απο μια μόνο φράση μας και ξεκινάς τους χαρακτηρισμούς,γίνεσαι αγενής με φράσεις όπως "τραγικό" , "ελεεινό" κτλ...κι επίσης δεν έχεις επιχειρήματα.

 

Εκτίθεσαι αν δε το χεις καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...