Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

where is your god now? :P

Το cancel εγώ το πάτησα,δολεύει κομπλέ

 

Να υποθέσω μόνο αν είσαι logged in στο youtube, και φυσικά με καμμία τύχη να μπορείς να κατεβάσεις flv από άλλα site, χωρίς να μπλέξεις με copy/paste και rename και java στα bookmarks και άλλα ωραία πράματα:))))

 

Τα καλά νέα είναι πως επιτέλους βγήκε alternative του greasemonkey για chrome... βέβαια έχει ακόμα δρόμο, αλλά πάει καλά το πράμμα με τα addons. Αν βρει κάποιος κάποιο εναλλακτικό του downloadhelper για download flv (όχι μόνο για το youtube φυσικά), ας ρίξει σήμα... Είναι αρκετοί google funboys που ο μόνος λόγος που κρατάνε το firefox ακόμα είναι για το συγκεκριμένο addon, οπότε θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα... Μέχρι τώρα, αρκετοί έχουν ψάξει, αλλά κανείς δεν έχει να προτύνει addon... στην καλύτερη περίπτωση για standalone software μιλάνε, ή για copy από την cache του chrome.

 

tbh, δοκίμασα να κάνω κάποιο addon μόνος μου για το συγκεκριμένο θέμα, και έχω να πω πως η ανταπόκριση της google δεν ήταν και η καλύτερη για ερωτήματα που τους έκανα για το κώδικα... οπότε η προσπάθειά μου μέχρι τώρα έχει εντυπωσιακή αποτυχία. αλλά που θα πάει, θα το καταφέρω"¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οσον αφορα μερικα σχολια, οτι ταχα ο Chrome δεν ειναι συμβατος με καποια sites...

Εχω να θεσω το εξης ερωτημα.

 

Ο Chrome δεν ειναι συμβατος με καποιο site ή το site με τον Chrome; ;)

 

Εδω και παρα πολλα χρονια υπαρχουν web standards που πρεπει να τηρουνται απο εναν καλο web developer που σεβεται τον εαυτο του.

 

Οσον αφορα τον Chrome, η ανοδος του σε ποσοστα αντικατροπτιζει την προοδο του σα λογισμικο.

Ειναι απιστευτα γρηγορος απο καθε αλλον browser, πριν απο λιγες μερες εκανα κι εγω την μεταπηδηση απο τον Firefox στον Chromium (το open source project της Google για τον Chrome) και δεν σκοπευω να γυρισω πισω ξανα, μοναχα αν ο Firefox υιοθετησει την webkit :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω τοση ωρα να δω τι εννοειτε μερικοι με τον ορο "γρηγορος".....

 

Δουλευω κατα 90% με ΙΕ και ποτε δεν ειχα θεμα "ταχυτητας"....Τωρα αν μια σελιδα μου την φορτωσει ο ΙΕ8 η ο ΙΕ9 σε 0.3δ και ο Chrome σε 0.2δ ειλικρινα δεν με ενδιαφερει καθολου...Τωρα επειδη υπαρχουν αρκετοι σχεδιαστες σελιδων εκει εξω που "βαριουνται" (κυριολεκτικα περι αυτου προκειται) να κανουν λιγη εξτρα δουλεια για να καλυψουν το 50-60% του κοσμου δεν ειναι λογος για να μην χρησιμοποιει καποιος ΙΕ. Για μενα τα Standards οριζονται απο τον κοσμο οποτε οταν το 50-60% Τωρα και το 70-80% παλιοτερα χρησιμοποιουν και χρησιμοποιουσαν ΙΕ τοτε θα επρεπε να κοιτατε αυτους και οχι τα standards. Και εγω την σελιδα μου ειχα την απαιτηση να δουλευει κυριως σε ΙΕ (ασχετα αν το λογισμικο του server τα σαινια το εκαναν να δουλευει καλυτερα σε FF).

Οπως ειπα ομως αυτο ειναι καθαρα θεμα βαριεμαι και οχι κακου και αργου ΙΕ.

 

Δεν θα θιξω καν το θεμα οσων εχουν Linux η Mac και που σε καθε ευκαιρια θαβουν οτιδηποτε εχει να κανει με την Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα μερικα σχολια, οτι ταχα ο Chrome δεν ειναι συμβατος με καποια sites...

Εχω να θεσω το εξης ερωτημα.

 

Ο Chrome δεν ειναι συμβατος με καποιο site ή το site με τον Chrome; ;)

 

Εδω και παρα πολλα χρονια υπαρχουν web standards που πρεπει να τηρουνται απο εναν καλο web developer που σεβεται τον εαυτο του.

 

Οσον αφορα τον Chrome, η ανοδος του σε ποσοστα αντικατροπτιζει την προοδο του σα λογισμικο.

Ειναι απιστευτα γρηγορος απο καθε αλλον browser, πριν απο λιγες μερες εκανα κι εγω την μεταπηδηση απο τον Firefox στον Chromium (το open source project της Google για τον Chrome) και δεν σκοπευω να γυρισω πισω ξανα, μοναχα αν ο Firefox υιοθετησει την webkit :P

ακριβώς.

 

σε 3 laptops, 1 mediatop και 1 mac με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά κάνει αρκετά δεύτερα να ανοίξει η εφαργογή του ff. σε αντίθεση με chrome/ie (win) που ανοίγει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαρω εγω τα fanboys του Βασιλάκη :P :p

 

Λοιπον αντε να σας το εξηγήσω εγω που δεν ειμαι της δουλειάς: οταν φτιάχνεις μια σελίδα που δουλευει και δείχνει οπως τη θελεις στον ff, στον chrome, στον opera και στον safari, ερχεται η σειρά του IE και τη βλεπεις να βγαινει σαν σουπα μινεστρόνε, τοτε μαλλον δεν φταιει ο web developer αλλα τα καταραμένα τα πρότυπα που αγνοει ο browser..

 

Επισης για security flaws δεν ειπαμε καθόλου.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαρω εγω τα fanboys του Βασιλάκη :P :p

 

Λοιπον αντε να σας το εξηγήσω εγω που δεν ειμαι της δουλειάς: οταν φτιάχνεις μια σελίδα που δουλευει και δείχνει οπως τη θελεις στον ff, στον chrome, στον opera και στον safari, ερχεται η σειρά του IE και τη βλεπεις να βγαινει σαν σουπα μινεστρόνε, τοτε μαλλον δεν φταιει ο web developer αλλα τα καταραμένα τα πρότυπα που αγνοει ο browser..

 

Επισης για security flaws δεν ειπαμε καθόλου.. :P

 

Καλα φαντάζομαι τα παιδιά αναφέρονται σε site που φτιαχνονται για να τρέχουν κυριώς σε IE, και εχουν προβληματα συμβατότητας σε chrome ή opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαρω εγω τα fanboys του Βασιλάκη :P :p

 

Λοιπον αντε να σας το εξηγήσω εγω που δεν ειμαι της δουλειάς: οταν φτιάχνεις μια σελίδα που δουλευει και δείχνει οπως τη θελεις στον ff, στον chrome, στον opera και στον safari, ερχεται η σειρά του IE και τη βλεπεις να βγαινει σαν σουπα μινεστρόνε, τοτε μαλλον δεν φταιει ο web developer αλλα τα καταραμένα τα πρότυπα που αγνοει ο browser..

 

Επισης για security flaws δεν ειπαμε καθόλου.. :P

 

Ας μην μιλησουμε για Security Flaws γιατι αστο........Αυτα που ειχε ο FF δεν τα ειχε ποτε ο ΙΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην μιλησουμε για Security Flaws γιατι αστο........Αυτα που ειχε ο FF δεν τα ειχε ποτε ο ΙΕ.

Ναι, αλλά ο ΙΕ από τα 98 κι έπειτα ερχόταν στο χρήστη προεγκατεστημένος στο λειτουργικό... :o

 

(και τουλάχιστον μέχρι και τον ΙΕ6 είναι εφαρμογή του τύπου "ανοίξαμε, σκύψαμε και σας περιμένουμε")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ευκολια το εκανε η MS.....Δεν βγαζει χρηματα απο τον ΙΕ.....Και ειναι μεγαλη ευκολια για καποιον να σερφαρει αμεσως με το που εγκαταστησει τα Windows......Ειδικα αν αυτος ο καποιος δεν ξερει απο PC....Και εγω σου λεω πως οκ ΔΕΝ εβαζε τον ΙΕ προεγκατεστημενα....Που και πως θα περνουσε ο κοσμος κατι αλλο αν δεν ειχε περιηγητη ιστοσελιδων ? Αναγκαστικα θα επρεπε καποιος αλλος να του φερει σε φλασακι η σε CD καποιον για να βαλει.

 

Μην τα βλεπουμε λοιπον τοσο μονοπλευρα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε διαφωνώ ούτε με το #85, ούτε με το #87 σου. (βασικά στο 87 αλλάζεις θέμα)

Να ξεχωρίζουμε όμως και το τί σημασία έχει να είναι τρύπιο ένα προεγκατεστημένο στο λειτουργικό πρόγραμμα και τί σημασία έχει να είναι τρύπιο ένα τρίτο λογισμικό επιλογής. Στην πρώτη περίπτωση κάθε τρύπα χρεώνεται στο λειτουργικό. Μη μου βάζεις τις τρύπες του Ff/Opera/Chrome ίσα με του ΙΕ, ο ΙΕ θα έπρεπε να είναι πρότυπο ασφάλειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vulnerability Report:

 

Mozilla Firefox 3.6.x : 62 Vulnerabilities - Unpatched 11%

Internet Explorer 8.x: 56 Vulnerabilities - Unpatched 33%

Opera 10.x: 20 Vulnerabilities - Unpatched 0%

Apple Safari 5.x: 19 Vulnerabilities - Unpatched 33%

Google Chrome 6.x: 10 Vulnerabilities - Unpatched 0%

 

http://secunia.com/

 

 

το unpatched δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να δω το Unpatched και οχι το αρχικο που ειναι 62 εναντι 56 ? Για να μην τις εχουν κανει patch ( η εστω μεχρι την στιγμη που ειχε βγει το αρθρο ) μαλλον δεν μιλαμε για κατι το φοβερο αλλιως μαλλον θα τα ειχαν διορθωσει προ πολλου. Στην τελικη η MS εχει να κοιταξει τα ΠΑΝΤΑ μεσα στα Windows (περα απο αλλες εκδοσεις, οδηγους για hardware κτλ κτλ κτλ), η Mozilla εχει μονο εναν περιηγητη και αυτον παλι δεν μπορει να βγαλει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...