Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν περιμενεις λιγες μερες να βγει η τελικη εκδοση του ΙΕ9 θα βαλω μια. Ασχετα ομως με αυτο νομιζω πως σαν επιχειρημα ειναι καπως ασχετο, η μηπως δεν μπορει η MS να βαλει κατι αναλογο στον ΙΕ ? Στην τελικη οπως ειπα και πριν, επρεπε η MS να μην δινει IE μαζι με τα Windows ανεκαθεν για να δουμε ποσο πιο "ομορφα" θα ηταν τα πραγματα για ολους. Ειμαι σιγουρος βεβαια πως τοτε ολοι θα ελεγαν την κακια MS που δεν δινει μαζι τον ΙΕ κτλ κτλ κτλ. :)

 

Ψιλομπερδεύτηκα τώρα,δεν στηρίζεις τίποτα απο αυτά που λες,λες

Οσο για τον Chrome, o θεος να τον κανει περιηγητη αφου δεν πλησιαζει σε δυνατοτητες ουτε τον FF αλλα ουτε και τον ΙΕ, γιαυτο εξαλλου ειναι και τοσο ελαφρυς.

σε ρωτάω να μου πεις ποιες είναι αυτές οι δυνατότητες και δεν απαντάς

λες

Για βαλε καμια 50αρια tabs και στους δυο και βλεπουμε για ease of access.

βάζω με 58 και απαντάς ότι ο ΙΕ είναι beta και είναι άκυρη η σύγκριση,εσύ το είπες όχι εγώ.

Λες αστείο το ss και στην εικόνα σου έχεις για pinned sites,sites load quickly και άλλα ψιλοαστεία.Δλδ τι ακριβώς είναι το use of access και το usability;.

Περιμένω screenshot όμως,εσύ το ανέφερες,ανέβασε μία

Στην τελικη οπως ειπα και πριν, επρεπε η MS να μην δινει IE μαζι με τα Windows ανεκαθεν για να δουμε ποσο πιο "ομορφα" θα ηταν τα πραγματα για ολους.

Πολύ πιο όμορφα τα πράγματα με την ballot screen,όπως σου λέει ο PCharon θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα

 

 

 

@PCHaron που έχει αυτό το feature o Opera να το δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΚΑΙ η Ballot Screen περιηγητη ανοιγει για να κατεβασεις καποια αλλη εκδοση. Εγω λοιπον αναρωτιεμαι αν απο το 98 και μετα ( αν θυμαμαι τοτε αρχισε να τον εχει ενσωματωμενο ) Δεν υπηρχε ΙΕ με τα Windows. Θα ηταν καλυτερα τα πραγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινεις ποσο Χειροτερα θα ηταν αλλα σε δικαιολογω, για μερικους απο εσας τα πραγματα αρχιζουν απο την εποχη του Chrome και των νεων FF και οχι πριν που υπηρχε κυριολεκτικα το χαος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχιζαν απο την Amiga τοτε θα επρεπε να ξερεις πως παλια ειχαμε Netscape και IE...Μετα και Opera....Απο τα 3 κανεις δεν θεωρουσε ουτε τον OPERA αλλα ουτε και τον Netscape καλυτερο....Και ειναι αστειο να μιλαμε για Ballot Screens εν ετη 98+.

 

Τωρα αν πιστευεις πως εντελως χωρις ΙΕ τα πραγματα θα ηταν καλυτερα δικαιωμα σου, εγω το θεωρω τραγικο ομως. Και ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενη να βαζει Ballot Screen η MS. Θα μπορουσε ανετα να τον αφαιρεσει εντελως και να αφησει ολο τον κοσμο να ψαχνεται για το πως θα βαλει αλλον περιηγητη. Αν το εκανε αυτο να δεις γελιο που θα επεφτε καθως ολοι τοτε θα ελεγαν πως δεν εβαλε τον ΙΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνεις free με shareware/commercialware και 2ον

Internet Explorer 4 changed the tides of the browser wars. It was integrated into Microsoft Windows, which IT professionals and industry critics considered technologically disadvantageous and an apparent exploitation of Microsoft's monopoly on the PC platform. Users were discouraged from using competing products because IE was "already there" on their PCs

για να μη λέμε ότι το θέμα δημιουργήθηκε τώρα και ότι δεν υπήρχε ίδια αντίληψη και το 98.

 

ps:θα μπορούσε να φτιάξει ένα λειτουργικό χωρίς ΙΕ και χωρίς ballot screen,και θα πρόσφερε ένα λειτουργικό που δεν κάνει τα βασικά,να σε βάζει στο internet,νομίζω περισσότερα έχει να χάσει η Microsoft και όχι οι άλλοι,λες να την έβαλε απο την καλή της την καρδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη γιατι εβαλε Wordpad ? Notepad ? Movie Maker ? Paint ? Για να βγαλει χρηματα ? Δεν νομιζω, απλα ενα λειτουργικο πρεπει να ειναι Ολοκληρωμενο αλλιως δεν το λες λειτουργικο. Πρεπει να ειναι Plug And Play και οχι Plug και περιμενε να κατεβασεις εξτρα πραγματα για να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να βάλει ότι θέλει.Για παράδειγμα δεν μπορεί να βάλει το paint.net αντί για το paint γιατί έτσι εκμεταλεύεται την δεσπόζουσα θέσης της στην αγορά,τα προγράμματα πρέπει να μην πνίγουν τον αναταγωνισμό άρα θα πρέπει να έχουν βασικές λειτουργίες και μόνο

 

Kι επειδή δεν βάζεις εσύ,να ένα screenshot του ΙΕ9 με 15 tabs ανοιχτά

 

2r6nseh.png

 

 

μόνο στα 7 ε,στα vista απλά μαντεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη ομως μηπως ο ΙΕ δεν ειναι τελειος επειδη θα επνιγε τον ανταγωνισμο ?

 

Οπως και να εχει δεν με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος εκει που δεν με ενοχλει. Πχ αν υπηρχε Μονο ο ΙΕ τα στανταρντς θα ηταν αυτα που υποστηριζει αυτος οποτε δεν θα ειχαμε ασυμβατοτητες. Κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PCHaron που έχει αυτό το feature o Opera να το δοκιμάσω;

Όχι ρε συ δεν έχει το ίδιο που δείχνεις στο screenshot, αναφερόμουν γενικά στην αναγκαιότητα των tabs.

 

ΚΑΙ η Ballot Screen περιηγητη ανοιγει για να κατεβασεις καποια αλλη εκδοση. Εγω λοιπον αναρωτιεμαι αν απο το 98 και μετα ( αν θυμαμαι τοτε αρχισε να τον εχει ενσωματωμενο ) Δεν υπηρχε ΙΕ με τα Windows. Θα ηταν καλυτερα τα πραγματα ?

Ναι, έχουν κάνει την ballot screen ως σελίδα html, αυτό όμως δεν συνεπάγεται πως είναι αναγκαίο να υπάρχει φυλλομετρητής για να δουλέψει η όποια ballot screen. Τα διαβάζεις καθόλου αυτά που σου εξηγούμε; Τουλάχιστον αφού δε κατέχεις από developing διάβασε αυτά που σου επισημαίνουμε δύο και τρεις φορές συνεχόμενα. Να πάψει η καραμέλα του "δε γίνεται", ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

* Να σημειώσω πως προσωπικά πουθενά δεν έχω γράψει πως δε θα ήθελα να έχει ενσωματωμένο τον ΙΕ η Ms. Πολύ καλά κάνει και τον έχει. Αλλά όσο τον έχει θα χρεώνουμε τα bugs του ΙΕ στο λειτουργικό και θα κρίνουμε τον ΙΕ ως κομμάτι του λειτουργικού που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, 'ξηγημένα πράγματα.

 

 

Εγω λοιπον αναρωτιεμαι αν απο το 98 και μετα ( αν θυμαμαι τοτε αρχισε να τον εχει ενσωματωμενο ) Δεν υπηρχε ΙΕ με τα Windows.

Άλλοι στο θυμίσανε... :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι μπορει να γινει δεν σημαινει πως ειναι Υποχρεωμενοι να το κανουν, μην τα συγχεουμε τα πραγματα. Εγω στην θεση της MS Δεν θα το εκανα, καθαρα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι μπορει να γινει δεν σημαινει πως ειναι Υποχρεωμενοι να το κανουν, μην τα συγχεουμε τα πραγματα. Εγω στην θεση της MS Δεν θα το εκανα, καθαρα πραγματα.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Δε συγχέω τίποτα, εσύ ανέφερες πριν κάποια posts πως ο ΙΕ είναι απαραίτητος για να κατεβάσεις τον όποιο εναλλακτικό, ως αντεπιχείρημα σε όσους δε θέλουν τον ΙΕ στο σύστημα (εμένα δε με ενοχλεί). Απλά στα πολλά που γράφεις όταν κάτι σου πάει στραβά αλλάζεις θέμα καμιά 10αριά φορές. Kουβέντα να γίνεται δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη ομως μηπως ο ΙΕ δεν ειναι τελειος επειδη θα επνιγε τον ανταγωνισμο ?

 

Οπως και να εχει δεν με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος εκει που δεν με ενοχλει. Πχ αν υπηρχε Μονο ο ΙΕ τα στανταρντς θα ηταν αυτα που υποστηριζει αυτος οποτε δεν θα ειχαμε ασυμβατοτητες. Κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ.

 

Όχι δεν είναι το ίδιο,είναι πλήρως λειτουργικός,άλλο το λειτουργικός άλλο το δεν δεν είναι ότι καλύτερο.

Αν και γενικά μου τη σπάει στο να περιορίσεις τι θα βάλει ο άλλος στο λειτουργικό του δλδ η MS,δεν έχω την ίδια άποψη για τον ΙΕ επειδή δεν τηρεί τα standards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...