Προς το περιεχόμενο

Radeon 4870X2 πολύχρωμα χιονια στο καμπαναριο...


scorpion8283

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπερααα....

Η 4870Χ2 της Assus, μου κανει τωρα τελευταια ναζακια...

Στα καλα του καθουμενου, μου εμφανιζει πολυχρωμα χιονια (artifacts), πρασινες και μπλε λωριδες κλπ. και μετα μια μπλε οθονιτσα, και μπαμ!...restart... To περιεργο ειναι οτι εμφανιζονται ανεξαρτητου αν ειμαι σε stressing 3D, ή αν απλα σερφαρω...

Το ακομα πιο περιεργο, ειναι οτι εμφανιζονται πολλες φορες μετα απο restart, ακομα και στις αρχικες οθονες, πριν φορτωσουν win κλπ...

Πληροφοριακα, το τροφοδοτικο μου ειναι 850W, και λειτουργικο win 7 x64...

ANY IDEAS? Ή ηρθε η ωρα να τα ξανασκασω???:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπερααα....

Η 4870Χ2 της Assus, μου κανει τωρα τελευταια ναζακια...

Στα καλα του καθουμενου, μου εμφανιζει πολυχρωμα χιονια (artifacts), πρασινες και μπλε λωριδες κλπ. και μετα μια μπλε οθονιτσα, και μπαμ!...restart... To περιεργο ειναι οτι εμφανιζονται ανεξαρτητου αν ειμαι σε stressing 3D, ή αν απλα σερφαρω...

Το ακομα πιο περιεργο, ειναι οτι εμφανιζονται πολλες φορες μετα απο restart, ακομα και στις αρχικες οθονες, πριν φορτωσουν win κλπ...

Πληροφοριακα, το τροφοδοτικο μου ειναι 850W, και λειτουργικο win 7 x64...

ANY IDEAS? Ή ηρθε η ωρα να τα ξανασκασω???:X

 

Απο θερμοκρασια παει καλα? αν ναι σε βλεπω για αλλαγη, κατα 90% εχουν βαρεσει τα μνημακια της καρτας, υποθετοντας βεβαια οτι δεν εχεις ενεργο OC στην καρτα και δεν εχεις ανεβασει το Vcc και τις μνημες στον Θεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασια παει καλα? αν ναι σε βλεπω για αλλαγη, κατα 90% εχουν βαρεσει τα μνημακια της καρτας, υποθετοντας βεβαια οτι δεν εχεις ενεργο OC στην καρτα και δεν εχεις ανεβασει το Vcc και τις μνημες στον Θεο.

 

Δυστυχως δεν εχω πειραξει τιποτα...(εδω και 2 χρονια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα αυτό μου έκανε πριν τη στείλω για RMA και πάρω την 5870 μου, οι θερμοκρασίες ήταν πάντοτε φυσιολογικές. Κάπου διάβασα και παραθέτω το link ότι γενικά οι 4870χ2 έχουν προβλήματα με failure rate των vram χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό συνέβη σε εμένα ή στην περίπτωσή σου. Εγώ προτείνω RMA με τη μία

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=322672

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μιας και το έφερε η κουβέντα για ψηλά failure rates - υπάρχει κανείς που να κατάφερε και κρατήσει 7950x2 ή 9800GX2 για πάνω από χρόνο ; :P

 

Flame aside, kombustor και στους 2 πυρήνες και βλέπεις :-) Το psu, ποιο είναι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4870χ2 και catalyst 10.6 έως 10.9 hotfix πολλές φορές ο ένας πυρήνας κολλάει σε 3d clocks κατά την έξοδο απο ένα παιχνίδι και έτσι υπερθερμαίνεται διότι η ψύξη δουλεύει idle. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό για τα artifacts και συνιστώ την εγκατάσταση 10.4 ή 10.5 για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα αυτό μου έκανε πριν τη στείλω για RMA και πάρω την 5870 μου, οι θερμοκρασίες ήταν πάντοτε φυσιολογικές. Κάπου διάβασα και παραθέτω το link ότι γενικά οι 4870χ2 έχουν προβλήματα με failure rate των vram χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό συνέβη σε εμένα ή στην περίπτωσή σου. Εγώ προτείνω RMA με τη μία

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=322672

 

Απίστευτο....και την δικια μου τοτε οπως και οι υπολοιποι στο link την πηρα....

Και εκλεισε ακριβως 2 χρονια.........WTF??????Ημερομηνια ληξης ειχανε? Τι ειναι...γιαουρτια???

 

Με 4870χ2 και catalyst 10.6 έως 10.9 hotfix πολλές φορές ο ένας πυρήνας κολλάει σε 3d clocks κατά την έξοδο απο ένα παιχνίδι και έτσι υπερθερμαίνεται διότι η ψύξη δουλεύει idle. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό για τα artifacts και συνιστώ την εγκατάσταση 10.4 ή 10.5 για σιγουριά.

 

Εχω την εντυπωση οτι πρωτη φορα μου παρουσιασε το προβλημα οταν πρωτοεβαλα 10.7 και μετα...και οντως ειχα 2-3 μήνες να αλλαξω drivers....Δεν μπορει να ειναι σύμπτωση...

Απο το Rma θα το διαπιστώσουν το πρόβλημα...?

Οι θερμοκρασίες μια χαρα μου φάνηκαν, αλλα η αλήθεια ειναι οτι δεν μπηκα στην λεπτομέρεια να δω και τους δυο πυρήνες.......και κυρίως να δω το Idle αφού κόλλησε και μετά...Το βράδι που θα παω σπίτι θα χω νεότερα...

 

EDIT: Ακυρο το θεμα με τις θερμοκρασίες, γιατι τωρα θυμήθηκα οτι μου το χει παρουσιασει και ενω ο υπολογιστης ηταν κλειστος αρκετες ωρες...

Το προβλημα που εχω τωρα ομως, ειναι τι κανω για να παρω μια αποψη απο το service της ΑΤΙ στην Ελλαδα? Δεν την είχα παρει απο πλαίσιο, αλλα απο ενα καταστημα στον Πειραία, τους οποίους δεν μπορω να βρω στα τηλέφωνα!!! Εννοείται οτι εχω πρωτοτυπη αποδειξη κλπ...Η αντιπροσωπεία στην Ελλαδα η Oktabit δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...