Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, MISKIN είπε

Έχεις φορέσει ποτέ Salomon; Αν ναι τότε προχώρα. Αν όμως έχεις φαρδύ πόδι τότε μπορεί να μη σε βολέψουν. Είχα Salomon και τα δάχτυλα μου βασανίζονταν. Κατέληξα στα Hoka Torrent (και στα Hoka Clifton για το δρόμο) και μου ταίριαξαν. Πήγαινε αν είσαι Αθήνα στο outrun να τα δοκιμάσεις, ή στο performance store στη Θεσσαλονίκη. Δες και τα Salomon sense ride, που είναι διαφορετικά από τα υπόλοιπα salomon, με καλές κριτικές. Τα δοκίμασα στα Intersport, αλλά δυστυχώς δε με βόλεψαν. 

Αγώνα έχει στον Όλυμπο; 

Δοκίμασα κάποια salomon σήμερα (όχι τα speedcross) και μου φάνηκαν σταθερά στο πάτημά τους χωρίς να χτυπάνε. Βέβαια άλλο το 1' που τα φοράς στο μαγαζί κι άλλο το βουνό. Τώρα για τα Hoka όσο τα έψαξα ξεφεύγουν κάπως σε τιμή. Θα πάω αύριο να δοκιμάσω και τα sense ride για να καταλήξω. 

Όλυμπο πάμε για ανάβαση, δεν ξέρω αν έχει κάποια δραστηριότητα.

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σόρυ, νόμιζα ότι ψάχνεις παπούτσι για ορεινό τρέξιμο λόγω κάποιου αγώνα. Αν είναι πεζοπορία, τότε τα speedcross είναι κατά τη γνώμη μου τα πλέον ακατάλληλα παπούτσια. Πολύ τεχνικό παπούτσι, ιδανικό για γρήγορο τρέξιμο με σταθερό πάτημα, αλλά για πεζοπορία μπορεί να σε κουράσει. Κοίτα τα Altra. Είναι το πιο δημοφιλές παπούτσι πεζοπορίας στην Αμερική. Ιδίως το Lone Peak. Τα καινούργια είναι ακριβά, αλλά μπορείς να βρεις το προηγούμενο μοντέλο σε καλή τιμή. Αν δε βρεις τότε κοίτα οπωσδήποτε τα sense ride που είναι πιο μαλακό παπούτσι από τα speedcross. 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. Για το δικό μου πόδι. Καλές διαδρομές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MISKIN είπε

Σόρυ, νόμιζα ότι ψάχνεις παπούτσι για ορεινό τρέξιμο λόγω κάποιου αγώνα. Αν είναι πεζοπορία, τότε τα speedcross είναι κατά τη γνώμη μου τα πλέον ακατάλληλα παπούτσια. Πολύ τεχνικό παπούτσι, ιδανικό για γρήγορο τρέξιμο με σταθερό πάτημα, αλλά για πεζοπορία μπορεί να σε κουράσει. Κοίτα τα Altra. Είναι το πιο δημοφιλές παπούτσι πεζοπορίας στην Αμερική. Ιδίως το Lone Peak. Τα καινούργια είναι ακριβά, αλλά μπορείς να βρεις το προηγούμενο μοντέλο σε καλή τιμή. Αν δε βρεις τότε κοίτα οπωσδήποτε τα sense ride που είναι πιο μαλακό παπούτσι από τα speedcross. 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. Για το δικό μου πόδι. Καλές διαδρομές. 

Γενικά σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και για τρέξιμο σε βουνό, γι αυτό και το ανέφερα αρχικά. Επίσης πέτυχα και αυτά για τα οποία βλέπω καλές κριτικές. Θα πάω αύριο από το performance να δοκιμάσω μερικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poofklats said:

Δοκίμασα κάποια salomon σήμερα (όχι τα speedcross) και μου φάνηκαν σταθερά στο πάτημά τους χωρίς να χτυπάνε. Βέβαια άλλο το 1' που τα φοράς στο μαγαζί κι άλλο το βουνό. Τώρα για τα Hoka όσο τα έψαξα ξεφεύγουν κάπως σε τιμή. Θα πάω αύριο να δοκιμάσω και τα sense ride για να καταλήξω. 

Όλυμπο πάμε για ανάβαση, δεν ξέρω αν έχει κάποια δραστηριότητα.

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια

δεν ξερω ποσο θα τρεχεις σε βουνο ή ποσο θα περπατας αλλα ειναι δυο διαφορετικες δραστηριοτητες και δεν υπαρχει ακριβως παπουτσι και για τα δυο.σε μικρο επιπεδο ναι και μπορεις να τρεξεις με πεζοπορικο και να περπατησεις  με trail.αλλα σε πιο advanced δεν γινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poofklats είπε

Γενικά σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και για τρέξιμο σε βουνό, γι αυτό και το ανέφερα αρχικά. Επίσης πέτυχα και αυτά για τα οποία βλέπω καλές κριτικές. Θα πάω αύριο από το performance να δοκιμάσω μερικά 

Όλα σχεδόν τα παπούτσια της Altra είναι για τρέξιμο. Το ότι τα χρησιμοποιούν πολλοί για πεζοπορία έχει να κάνει με την άνεση που προσφέρουν, το μηδενικό drop και την ποιότητα. Θα σου πουν περισσότερα τα παιδιά στο μαγαζί που θα πας. Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για τα Hoka. Εγώ φέτος περπάτησα το φαράγγι του Λούσιου με τα Torrent, παρόλο που έχω ένα εξαιρετικό ζευγάρι μπότες πεζοπορίας της Meindl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δοκιμάσω 2-3 ζευγάρια, θα τα ζυγίσω και βλέπουμε. 

Για να αλλάξουμε το θέμα τώρα, 

Τι διαδρομές έχετε κάνει εντός Ελλάδας, ποιες από αυτές προτείνετε και τι περίοδο του χρόνου;

Προσωπικά από τις λίγες εμπειρίες μου, την εαρινή περίοδο Όλυμπος, Ζαγοροχώρια και Άθως είναι όλα μέρη που αξίζει να περπατήσει κανείς, αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτό το καιρό επιλογή διαδρομών λόγω δουλειάς και κυρίως οικογένειας. Ότι μας κάτσει γενικά. Πριν λίγο καιρό μου έκατσε ο Λούσιος και πήγα. Δεν είμαι και οργανωμένος σε κάποιο σύλλογο, οι παρέες μου δεν ακολουθούν, οπότε δε μπορώ να κάνω τις πολυήμερες πεζοπορίες που έκανα πιο μικρός. 

Για αυτό το έριξα στο τρέξιμο που είναι πιο γρήγορο και μοναχικό 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MISKIN είπε

Όλα σχεδόν τα παπούτσια της Altra είναι για τρέξιμο. Το ότι τα χρησιμοποιούν πολλοί για πεζοπορία έχει να κάνει με την άνεση που προσφέρουν, το μηδενικό drop και την ποιότητα. Θα σου πουν περισσότερα τα παιδιά στο μαγαζί που θα πας. Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για τα Hoka. Εγώ φέτος περπάτησα το φαράγγι του Λούσιου με τα Torrent, παρόλο που έχω ένα εξαιρετικό ζευγάρι μπότες πεζοπορίας της Meindl. 

Πως σου φάνηκαν τα Torrent; Εγώ τα δοκίμασα σε μαγαζί και τα προτιμώ σε σχέση με τα Speedgoat τα οποία είναι πολύ στενά στα δάχτυλα και η γλώσσα δε μένει ποτέ σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 150 χλμ, είναι μικρός ο όγκος για να βγάλω συμπέρασμα για την αντοχή, παρόλα αυτά δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Δε γλιστράνε καθόλου, δε με ενοχλούν πουθενά, μόνο αρνητικό ότι σκοντάφτω πιο συχνά από ότι σκόνταφτα με τα Salomon, ίσως γιατί είναι πιο μακρύ το ρύγχος; Μπορεί να γερνάω κιόλας... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά είναι τα Meindl.Ειναι λίγο ακριβά,αλλά πραγματικά αξίζουν.Ανεβαινω στον Όλυμπο 30 χρόνια,έχω φορέσει Salomon,Timberland,Northface και φέτος πήρα τα Meindl.

Τα πιο ανθεκτικά ήταν τα Timberland.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τα speedcross τα οποία μου έκατσαν τέλεια και μου αφήνουν μια αίσθηση σταθερότητας που δε βρήκα αλλού. Τα longpeak 3.5 μου φάνηκαν πολύ μαλακά για βουνό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν κάτοχος επι σειρά ετών των Salomon 3D GTX , μεχρι πανω απ'τον αστράγαλο (ισως να μη θυμάμαι το μοντέλο σωστά) το οποιο φορουσα σε πεζοποριες. Για ΚΑΚΟ μονοπάτι, ειναι ταμάμ.

Πολύ βαρύ παπούτσι ομως, ισως βέβαια επειδη ειμαι και αμαθος. Βέβαια, σε σώζουν απο γυρισμα αστραγάλου κτλ, αν τα εχεις σωστά δεμένα.

Απο πέρσυ όμως που πηγαμε 3-4 φορες σε μονοπάτι πιο προκομμένο, ή τουλάχιστο που εχουμε το νου μας περισσότερο, δε θα άλλαζα τα Speedcross που αγόρασα επίσης.

Δηλ για όποιον έχει πάει, γκορτσιά-πετρόστρουγκα-σκουρτα-οροπέδιο κτλ, θαρρώ πως καλύτερα "running" βουνισιο παπουτσι, παρά αμιγώς πεζοπορικο μποτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το είδος της σόλας. Υπάρχουν μποτάκια που έχουν ακριβώς την ίδια σόλα με το αντίστοιχο παπούτσι για τρέξιμο σε βουνό, της ίδιας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...