Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε δίνω τόση σημασία στο βάρος. Ένα κακό ελαφρύ παπούτσι είναι πολύ χειρότερο από ένα βαρύ ποιοτικό. Από την άλλη εγώ λόγω δουλειάς έχω συνηθίσει να φοράω βαριά παπούτσια (ασφαλείας), οπότε δε μου κακοφαίνεται το βαρύ δερμάτινο. 

Τα Meindl τα έχω 6 χρόνια και κόστισαν 200€. Και είναι πρακτικά σαν καινούργια. Δύσκολο να κρατήσουν υφασμάτινα παπούτσια τόσα χρόνια. Θα πρέπει κάποιος να δίνει κάθε 2-3 χρόνια 100€ τουλάχιστον για παπούτσια (έχω ακούσει για salomon και La sportiva των 200€, που κράτησαν μόνο 6 μήνες) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 hours ago, MISKIN said:

Εγώ δε δίνω τόση σημασία στο βάρος. Ένα κακό ελαφρύ παπούτσι είναι πολύ χειρότερο από ένα βαρύ ποιοτικό. Από την άλλη εγώ λόγω δουλειάς έχω συνηθίσει να φοράω βαριά παπούτσια (ασφαλείας), οπότε δε μου κακοφαίνεται το βαρύ δερμάτινο. 

Τα Meindl τα έχω 6 χρόνια και κόστισαν 200€. Και είναι πρακτικά σαν καινούργια. Δύσκολο να κρατήσουν υφασμάτινα παπούτσια τόσα χρόνια. Θα πρέπει κάποιος να δίνει κάθε 2-3 χρόνια 100€ τουλάχιστον για παπούτσια (έχω ακούσει για salomon και La sportiva των 200€, που κράτησαν μόνο 6 μήνες) .

παντα εχει να κανει με την χρηση.στο βουνο παιζει τεραστιο ρολο το βαρος . οποτε εκει θες και ελαφρυ και καλο. αλλο να περπατησεις στην πολη ή μιση μερα στο βουνο και αλλο στα πυρηναια που περπατουσα 30 μερες. πραγματι τα goretex δεν θα κρατησουν οσο τα δερματινα αλλα οπως ειπαμε καπου κερδιζεις και καπου χανεις.λογω βουνων παντα προσπαθω να ειμαι Ultralight. και τα trail running goretex τους εκανα μικρη ζημια σε λιγοτερο απο 2-3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! 

Θα ήθελα μια βοήθεια σε θέμα εξοπλισμού και γω. 

Το Γενάρη πρόκειται να πάρω μέρος σε σχολή χειμερινού βουνού και ανησυχώ λίγο για τον εξοπλισμό μου. Συγκεκριμένα για το hard shell jacket που έχω. Είναι το Outdoor Research Interstellar με μια μεμβράνη που λέγεται Ascentshell. Για ελαφριά βροχή είναι καλό, αλλά σε δυνατή βροχή ή χιόνι, παίρνει νερό εκεί που πατάνε οι ιμάντες του σακίδιου. 

Κάνοντας μια αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι τα τζάκετ για Alpine mountaineering είναι τα περισσότερα Gore-tex pro ή κάποιο Gore-tex 3L. Έχει κανείς εμπειρία σε αυτό; Θα τη βγάλω με το δικό μου ή θα χρειαστώ άλλο; οι τιμές πλησιάζουν και ξεπερνούν τα 500€, οπότε δε θέλω να τα δώσω αν δεν είναι απαραίτητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MISKIN said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! 

Θα ήθελα μια βοήθεια σε θέμα εξοπλισμού και γω. 

Το Γενάρη πρόκειται να πάρω μέρος σε σχολή χειμερινού βουνού και ανησυχώ λίγο για τον εξοπλισμό μου. Συγκεκριμένα για το hard shell jacket που έχω. Είναι το Outdoor Research Interstellar με μια μεμβράνη που λέγεται Ascentshell. Για ελαφριά βροχή είναι καλό, αλλά σε δυνατή βροχή ή χιόνι, παίρνει νερό εκεί που πατάνε οι ιμάντες του σακίδιου. 

Κάνοντας μια αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι τα τζάκετ για Alpine mountaineering είναι τα περισσότερα Gore-tex pro ή κάποιο Gore-tex 3L. Έχει κανείς εμπειρία σε αυτό; Θα τη βγάλω με το δικό μου ή θα χρειαστώ άλλο; οι τιμές πλησιάζουν και ξεπερνούν τα 500€, οπότε δε θέλω να τα δώσω αν δεν είναι απαραίτητο. 

οχι οχι οχι οχι δεν την χρειαζεσαι.

α.στο χειμερινο σχολειο θα πας σε περιοχες που συνηθως εχουν χιονια και η θερμοκρασια ειναι κατω απο το μηδεν οποτε δεν θα βρεξει.εβγαλα το χειμερινο σχολειο με το north face plasma.

β. αν θες κατι σε μεμβρανη παρε μια marmot precip με 100 ευρω. εχω κανει βουνα μεχρι 5895 μετρα και δεν εχω τιποτα σε goretex Περα απο παπουτσια. ακομα και σε χαμηλα υψομετρα ειχα μαζι μου την precip. σιγουρα η goretex σε βροχη θα παιξει καλυτερα αλλα πολλα τα λεφτα .αν αργοτερα το γουσταρεις και πας σε πιο απαιτητικες καταστασεις ναι go for it. με την Precip εχω φαει βροχη και με καλυψε (πυρηναια). πολυ ωραιο σχολειο και θα το ευχαριστηθεις. αξιζει με τα 1000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτή τη απάντηση ήλπιζα! 😄Και γω λέω να μη τα δώσω τώρα. Ίσως αργότερα που θα ξέρω τι ακριβώς θέλω. Ήδη έδωσα αρκετά για ημιάκαμπτες μπότες και δεν περισσεύουν άλλα τόσα για τζάκετ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, MISKIN said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτή τη απάντηση ήλπιζα! 😄Και γω λέω να μη τα δώσω τώρα. Ίσως αργότερα που θα ξέρω τι ακριβώς θέλω. Ήδη έδωσα αρκετά για ημιάκαμπτες μπότες και δεν περισσεύουν άλλα τόσα για τζάκετ. 

 

και μποτακια δεν ειχα παρει καν semifast.100 κατι ευρω μποτακια ηταν

αν ξαναεκανα το σχολειο παιζει απλα να πηγαινα με goretex salomon των 100 120 ευρω. σε semifast εχω scarpa ribelle lite  αλλα για πιο κρυα και μεγαλα υψομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ptolemaios1 είπε

καλησπέρα πάιχτες

υπάρχει σελίδα με ορειβατικούς συλλόγους?

θέλω φέτος να ανεβώ Μύτικα και ειναι ώρα να αρχίσω να το οργανώνω

Σε ποια πόλη είσαι ;
Σ.Ε.Ο , που είναι και λίγο πιο επίσημη αρχή , εχει σε αρκετές πόλης αλλά υπάρχουν και αρκετές ανεξάρτητες ομάδες που κάνουν αναβάσεις 
Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο εχει πολύ κόσμο που ανεβοκατεβαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! 

Χρειάζομαι απαραιτήτως παπούτσια πεζοπορίας. Η διαδρομές που κάνω περιλαμβάνουν άσφαλτο μέχρι και βουνό. 
Διάβασα μερικες σελίδες και αποκόμισα σημαντικές πληροφορίες. Παρόλα αυτά τα ερωτήματά μου, παραμένουν.
1. Πρέπει να πάω σε μποτάκι ορειβατικό ή σε κάποιο flat; 
2. Δεδομένου πως είναι ακόμα χειμώνας αξιζει να περιμένω μέχρι Μάρτιο - Απρίλιο όταν πέσουν οι τιμές;
3. Αν ΔΕΝ αξίζει να περιμένω, τότε τι μοντέλο προτείνεται;
4. Το ιδανικό θα ήταν να ήταν full season, δηλαδή να το φοράω χειμώνα - καλοκαίρι. Αδιάβροχα, να μην γλυστράνε, στιβαρά στο πάτημα αλλά και ευχάριστα όταν περπατάς.
5. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω μέχρι στιγμής είναι max 130 ευρώ. Βέβαια αν αξίζει το παπούτσι , τότε μπορώ να επενδύσω ακόμα παραπάνω.

Σας ευχαριστώ. :) 

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Ptolemaios1 said:

καλησπέρα πάιχτες

υπάρχει σελίδα με ορειβατικούς συλλόγο

υς?

θέλω φέτος να ανεβώ Μύτικα και ειναι ώρα να αρχίσω να το οργανώνω

eos acharnon

poa

epos filis

https://www.travel.gr/experiences/oreivatikoi-kai-pezoporikoi-syllogo/

https://el.wikipedia.org/wiki/Κατάλογος_Ορειβατικών_και_Αναρριχητικών_Συλλόγων_της_Ελλάδας

Και υπαρχουν και ιδιωτες που πανε ολυμπο και μπορουν να σε "ανεβασουν"

ωραιο βουνο και το μονο δυσκολο κομματι ειναι το τελευταιο ειτε πας απο κακοσκαλα ειτε απο λουκι.

9 hours ago, manapa said:

Σε ποια πόλη είσαι ;
Σ.Ε.Ο , που είναι και λίγο πιο επίσημη αρχή , εχει σε αρκετές πόλης αλλά υπάρχουν και αρκετές ανεξάρτητες ομάδες που κάνουν αναβάσεις 
Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο εχει πολύ κόσμο που ανεβοκατεβαίνει

Και επισης να αναφερουμε και πολυ κοσμο που ανεβαινει αλλα δεν ξανακατεβαινει γιατι παει ξυπολητος στα αγκαθια.

1 hour ago, Dr.MikeD said:

Καλησπέρα στην παρέα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Ασχολούμαι με την φωτογραφία και χρειάζομαι απαραιτήτως παπούτσια πεζοπορίας. Η διαδρομές που κάνω περιλαμβάνουν άσφαλτο μέχρι και βουνό. 
Διάβασα μερικες σελίδες και αποκόμισα σημαντικές πληροφορίες. Παρόλα αυτά τα ερωτήματά μου, παραμένουν.
1. Πρέπει να πάω σε μποτάκι ορειβατικό ή σε κάποιο flat; 
2. Δεδομένου πως είναι ακόμα χειμώνας αξιζει να περιμένω μέχρι Μάρτιο - Απρίλιο όταν πέσουν οι τιμές;
3. Αν ΔΕΝ αξίζει να περιμένω, τότε τι μοντέλο προτείνεται;
4. Το ιδανικό θα ήταν να ήταν full season, δηλαδή να το φοράω χειμώνα - καλοκαίρι. Αδιάβροχα, να μην γλυστράνε, στιβαρά στο πάτημα αλλά και ευχάριστα όταν περπατάς.
5. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω μέχρι στιγμής είναι max 130 ευρώ. Βέβαια αν αξίζει το παπούτσι , τότε μπορώ να επενδύσω ακόμα παραπάνω.

Σας ευχαριστώ. :) 

α.παπουτσια πεζοποριας ναι καλο θα ηταν.απο εκει και περα το τι παπουτσια θα παρεις εχει να κανει σε τι βουνα θα πας και με τι καιρο.

αν μιλαμε για χειμωνα με κρυο χιονι μιλαμε για αδιαβροχο παπουτσι πχ με goretex.

αν μιλαμε για καλοκαιρι τοτε πας σε ενα trekking παπουτσι πχ σε salomon.αναλογως πως ειναι το terrain οπως και προσωπικη επιλογη διαλεγεις αν θα πας σε μποτακι,ημιμποτακι ή πιο χαμηλο.θεωρητικα το πιο ψηλο θα σου προστατευσει λιγο παραπανω τον αστραγαλο. ειναι καθαρα επιλογη σου. και τωρα θα βρεις προσφορες σε καποια καταστηματα με stock. εκπτωτικο χωριο στο Mc arthur, factory outlet αεροδρομιο και πειραιως. επισης παιζουν και εκπτωσεις στην Polo και αρκετα μεγαλη συλλογη. value for money ειναι τα salomon.

3. ειναι λιγο σχετικο αυτο.αναλογως τον χειμωνα και αναλογως το καλοκαιρι.με goretex Μποτακι το χειμωνα μπορει να εισαι μια χαρα αλλα το καλοκαιρι μπορει να σε ζεσταινει. με 130 συνηθως θα βρεις salomon.απλα μια φιλικη συμβουλη . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ δεν υπαρχει το παπουτσι που ειναι για ολες τις εποχες. καπου θα χασεις καπου θα κερδισεις. αν παρεις goretex μποτακι το καλοκαιρι θα σε ζεσταινει λιγο και θα ειναι ας το πουμε λιγο πιο αβολο απο οτι ενα πιο χαμηλο salomon μη αδιαβροχο.

εγω πχ εχω

1 .salonon goretex μποτακι

2. north face οχι αδιαβροχο τελειως χαμηλο

3. salomon goretex χαμηλο.

4.scarpa για πιο χειμωνα και χαμηλες Temp με semi fast crampon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

α.παπουτσια πεζοποριας ναι καλο θα ηταν.απο εκει και περα το τι παπουτσια θα παρεις εχει να κανει σε τι βουνα θα πας και με τι καιρο.

αν μιλαμε για χειμωνα με κρυο χιονι μιλαμε για αδιαβροχο παπουτσι πχ με goretex.

αν μιλαμε για καλοκαιρι τοτε πας σε ενα trekking παπουτσι πχ σε salomon.αναλογως πως ειναι το terrain οπως και προσωπικη επιλογη διαλεγεις αν θα πας σε μποτακι,ημιμποτακι ή πιο χαμηλο.θεωρητικα το πιο ψηλο θα σου προστατευσει λιγο παραπανω τον αστραγαλο. ειναι καθαρα επιλογη σου. και τωρα θα βρεις προσφορες σε καποια καταστηματα με stock. εκπτωτικο χωριο στο Mc arthur, factory outlet αεροδρομιο και πειραιως. επισης παιζουν και εκπτωσεις στην Polo και αρκετα μεγαλη συλλογη. value for money ειναι τα salomon.

3. ειναι λιγο σχετικο αυτο.αναλογως τον χειμωνα και αναλογως το καλοκαιρι.με goretex Μποτακι το χειμωνα μπορει να εισαι μια χαρα αλλα το καλοκαιρι μπορει να σε ζεσταινει. με 130 συνηθως θα βρεις salomon.απλα μια φιλικη συμβουλη . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ δεν υπαρχει το παπουτσι που ειναι για ολες τις εποχες. καπου θα χασεις καπου θα κερδισεις. αν παρεις goretex μποτακι το καλοκαιρι θα σε ζεσταινει λιγο και θα ειναι ας το πουμε λιγο πιο αβολο απο οτι ενα πιο χαμηλο salomon μη αδιαβροχο.

εγω πχ εχω

1 .salonon goretex μποτακι

2. north face οχι αδιαβροχο τελειως χαμηλο

3. salomon goretex χαμηλο.

4.scarpa για πιο χειμωνα και χαμηλες Temp με semi fast crampon.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να προστατέψω όσο πιο πολύ μπορώ το αστράγαλο και θα προτιμούσα να ήταν υψηλό και να τον καλύπτει. Είμαι από επαρχία, και δυστηχώς δεν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι από κοντά, συνεπώς θα προσπαθήσω να αντλήσω την όποια πληροφορία μέσω διαδικτύου. 

Δεδομένου ότι είμαστε αισίως στον Ιανουάριο, πρέπει να πάω σε μποτάκι; Κάποιες προτάσεις; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dr.MikeD said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να προστατέψω όσο πιο πολύ μπορώ το αστράγαλο και θα προτιμούσα να ήταν υψηλό και να τον καλύπτει. Είμαι από επαρχία, και δυστηχώς δεν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι από κοντά, συνεπώς θα προσπαθήσω να αντλήσω την όποια πληροφορία μέσω διαδικτύου. 

Δεδομένου ότι είμαστε αισίως στον Ιανουάριο, πρέπει να πάω σε μποτάκι; Κάποιες προτάσεις; :) 

salomon  μποτακι goretex ειναι value for money για να μην ξεφυγεις σε τιμη.γκετες αμα  θα βαλεις το παπουτσι μεσα σε χιονι για να μην μπει απο πανω 

 

και μια ωραια ζεστη καλτσα .πχ της horizon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2022 στις 1:41 ΜΜ, poulinos είπε

salomon  μποτακι goretex ειναι value for money για να μην ξεφυγεις σε τιμη.γκετες αμα  θα βαλεις το παπουτσι μεσα σε χιονι για να μην μπει απο πανω 

 

και μια ωραια ζεστη καλτσα .πχ της horizon

Paulino σε ευχαριστώ.

Η αλήθεια είναι πως μου έχουν βγει τα μάτια αυτές τις ημέρες. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποφασίσω, αφενός δεν έχω καμία γνώση αφετέρου θέλω να βρώ το κατάλληλο που θα καλύψει τις βασικές μου ανάγκες.

Αδιάβροχο, να μην γλιστράει, ξεκούραστο, προστασία μέχρι τον αστράγαλο, καλή εφαρμογή, χρήση κυρίως για άσφαλτο αλλά να είναι εξίσου αποδοτικό όταν βρει χώμα, βραχώδη δρόμο και μονοπάτια.

Βρήκα μερικές προτάσεις, και πάνω σ' αυτές θα ήθελα την γνώμη σας.

Teva Grandview GTX
Salomon X Ultra 3 Mid
LA SPORTIVA ULTRA RAPTOR II MID
Adidas Terrex Eastrail MID GTX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr.MikeD said:

Paulino σε ευχαριστώ.

Η αλήθεια είναι πως μου έχουν βγει τα μάτια αυτές τις ημέρες. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποφασίσω, αφενός δεν έχω καμία γνώση αφετέρου θέλω να βρώ το κατάλληλο που θα καλύψει τις βασικές μου ανάγκες.

Αδιάβροχο, να μην γλιστράει, ξεκούραστο, προστασία μέχρι τον αστράγαλο, καλή εφαρμογή, χρήση κυρίως για άσφαλτο αλλά να είναι εξίσου αποδοτικό όταν βρει χώμα, βραχώδη δρόμο και μονοπάτια.

Βρήκα μερικές προτάσεις, και πάνω σ' αυτές θα ήθελα την γνώμη σας.

Teva Grandview GTX
Salomon X Ultra 3 Mid
LA SPORTIVA ULTRA RAPTOR II MID
Adidas Terrex Eastrail MID GTX

gtx για αδιαβροχο μια χαρα.

μποτακι οπως ειπες επειδη θες να προστατεψεις αστραγαλο.

απο ολα αυτα θα προτιμουσα ειτε  salomon ειτε la sportiva. με αντιστοιχο salomon το εχω λιωσει απο απλο χωματοδρομο μεχρι rocky terrain και χιονια.κανενααα παραπονο. απλα επειδη δεν μπορεις να τα εχεις ολα για καλοκαιρι με μεγαλη θερμοκρασια δεν ειναι η καλυτερη επιλογη οπως δεν το θεωρω την καλυτερη επιλογη αν ο αλλος μου πει θελω να κανω 20 km σε ασφαλτο.το ευρος ολων αυτων ειναι medium θερμοκρασιες ουτε τερμα ψηλα ουτε μειον 20 και απο χωμστοδρομο μεχρι rocky terrain

να θυμασαι παντα οτι δεν μπορεις με ενα παπουτσι να εισαι optimal στα παντα.καπου δουλευει καλυτερα καπου χειροτερα

ειμαι με 1 north face, 2 salomon και ενα scarpa για να καλυψω ολο το ευρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εσείς που πάτε στα βουνά... για γάντια τι προτείνετε;

 

Έχω κάποια δερμάτινα γάντια μηχανής τα οποία κρατάνε ακόμα. Θα συμβουλεύατε να πάρω και ισοθερμικά γάντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...