Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, επαναφερω το θεμα γιατι...

 

...θελω να αγορασω ενα ζευγαρι παπουτσια για πεζοπορια, τα οποια βεβαια να ναι και αδιαβροχα. Αυτο που με μπερδευει ειναι το αν θα πρεπει να ναι μποτακι (πχ http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=1853&ShopID=4 / http://www.dimitriadis.gr/eshop?page=shop.product_details&flypage=gk_flypage.tpl&product_id=649&category_id=14) ή πιο χαμηλο οπως αυτο http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=1855&ShopID=4 Σε καποια sites που εψαξα δεν εβγαλα ακρη. Αλλου διαβαζω να καλυπτουν τον αστραγαλο, κι αλλου οτι πρεπει να μην ειναι σκληρα :huh:

 

Ακομη μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω την αντιστοιχη σειρα της adidas? γιατι σε attica & mall δε τα φερνουν..

 

 

Οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστω.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πορεια που?

Ισιαδι και με το χαμηλο πας. Βουνο και κατσαβραχο θελουν μποτακι.

Αλλα γιατι ντε και καλα adidas?

Τοσες επιλογες εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πρωτη φαση σ ευκολα μονοπάτια, πχ στην Παρνηθα

 

δε θελω ντε και καλά adidas!απλα κάνοντας την ερευνα μου τα ειδα στο internet και αναρωτιόμουν αν υπαρχουν και σε κάποιο κατάστημα εδω για να τα τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα Όλυμπο και ανέβηκα κορυφη με αυτα: http://www.insomnia.gr/topic/380557-%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/page__st__10__p__3636655#entry3636655 το μονο σημείο που με δυσκόλεψε και καταλαβα ότι ήθελε μποτάκια ήταν 1-2 απότομες καταβάσεις που κάναμε γιατι έπεφτε όλο το βάρος στους αστραγάλους και με δυσκόλευε. ΑΛλά γενικότερα και σε πιο νορμαλ κατάβαση τα μποτάκια έχουν πλεονέκτημα από αυτά που είναι κάτω από τον αστράγαλο, έχοντας όμως ως μειονέκτημα το βάρος τους.

Οποιοδήποτε παπουτσι κ να παρεις θα σου κάνει απλώς παίρνοντας μποτάκια εξασφαλίζεις τον εαυτό σου στο ότι δεν θα ασχολείται με το αν κανει το παπουτσι ή οχι. Θα σου πρότεινα αν αποφασίσεις να παρεις χαμηλο να κοιτάξεις προς salomon που τα τελευταια χρόνια ειδικευεται στα παπουτσια πορείας (χρηματοδοτεί αθλητές μαραθωνίων κλπ), για μποτάκι δεν γνωρίζω πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι η δικη μου λογικη μου λεει οτι το μποτακι προσφερει επιπλεον σταθεροτητα, αλλα σκεφτομαι αυτο που αναφερεις, το θεμα του βαρους και δε ξερω τι να κανω..γιατι αν ειναι να με κουραζει, θα ναι βλακεια :unsure:

Βασικα κοιταω μεταξυ salomon, north face & αν βρω adidas(νομιζω ομως οτι τελικα θα προτιμησω ενα απο τα 2 πρωτα)

 

εσυ απο ποιο μαγαζι τα ειχες παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μποτακι δεν ειναι αναγκη να ειναι πολύ ψηλό.

Προτείνω exit peak ή x-tiana. Αψογα και τα 2.

Έχω τα πρώτα. Δεν με πρόδωσαν ποτέ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι η δικη μου λογικη μου λεει οτι το μποτακι προσφερει επιπλεον σταθεροτητα, αλλα σκεφτομαι αυτο που αναφερεις, το θεμα του βαρους και δε ξερω τι να κανω..γιατι αν ειναι να με κουραζει, θα ναι βλακεια :unsure:

Βασικα κοιταω μεταξυ salomon, north face & αν βρω adidas(νομιζω ομως οτι τελικα θα προτιμησω ενα απο τα 2 πρωτα)

 

εσυ απο ποιο μαγαζι τα ειχες παρει?

 

Γνωμη μου είναι οτι η Salomon ασχολείται περισσότερο με τη δημιουργια παπουτσιων για τρέξιμο - πεζοπορία και λιγότερο για ορειβασια, την northface θα την εμπιστευόμουν περισσότερο για ρουχα Και adidas καθαρα κ μονο για σπορ σε κλειστό χώρο. Δες και αυτα που προτεινε η saliara είναι ωραια!

Τα είχα παρει απο woodland αν θυμαμαι καλα αλλά γυρισα 5-6 μαγαζια στη Θεσσαλονικη.. Αθηνα καλες τιμες από οτι είδα στο ιντερνετ έχει ενας Δημητριαδης αλλά θα σου προτεινα αφου καταλήξεις να κανεις ενα search Μηπως μπορεις να παραγγείλεις το ιδιο παπουτσι σε ακλύτερη τιμή από εξω.

 

* Παντως μη θυσιάσεις την ασφαλεια σου για το βαρος των παπουτσιων και παρε μποτάκι να καλύπτει τον αστράγαλο. Και εγώ τωρα αν επαιρνα θα επελεγα με κλειστα τα μάτια μποτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα μαγαζι στο πειραια που τα εχει φτηνα αν και μενεις πειραιά.Δε ξερω αν υπαρχει ακομα.Γενικα για αρχη δε θες πολλά. Μποτάκι , μια τσαντα καλουλα,(εχω κανει 14 ωρη πεζοπορεια με eastpack),αδιαβροχο-αντιανεμικο και αυτα δε θυμαμαι πως λεγονται για να μην υδρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, αρχικα ωραιο τοπικ.

 

παρακατω τωρα.

σαλλιαρα και κρις , η adidas ειχε βγαλει το καλυτερο ορειβατικο παπουτσι , πριν 1+ χρονο , παρολαυτα δεν το εφεραν ποτε στην Ελλαδα...κριμα γιατι φαινοταν πολυ καλο.

Επισης ερωτηση προς τον κρις κυριως επειδη απο οτι ειδα εχει αγορασει τα συγκεκριμενα παπουτσια. Επειδη ειμαι στο μεταιχμιο , θα ηθελα να σε ρωτησω το κατα ποσο ειναι ανθεκτικο μιας και ανηκει στην κατηγορια trail running. Το ψιλοφοβαμαι στο πλαι λογο αιχμηρων πετρων κλπ.

Κυριως σκεφτομαι αυτα τα σαλομον , και τα north face hedgehog (hiking-multisport κατασταση) τα οποια τα εχει φιλος και ειναι σκυλια , τουλαχιστον ετσι φαινονται :D

 

Ακομα , οταν εγινε η επισκεψη στον Ολυμπο πανω-κατω τι εξοπλισμο χρειαστηκες-ειχες μαζι σου;

Επισης , φανταζομαι οτι η αναβαση προγραμματιστηκε και εγινε μεσω καποιου συλογου ετσι; και σα διαδρομη ; πως θα την χαρακτηριζες;

 

αυτα τα ολιγα.

θα ρωτησω και αλλα μετα ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, αρχικα ωραιο τοπικ.

 

παρακατω τωρα.

σαλλιαρα και κρις , η adidas ειχε βγαλει το καλυτερο ορειβατικο παπουτσι , πριν 1+ χρονο , παρολαυτα δεν το εφεραν ποτε στην Ελλαδα...κριμα γιατι φαινοταν πολυ καλο.

Επισης ερωτηση προς τον κρις κυριως επειδη απο οτι ειδα εχει αγορασει τα συγκεκριμενα παπουτσια. Επειδη ειμαι στο μεταιχμιο , θα ηθελα να σε ρωτησω το κατα ποσο ειναι ανθεκτικο μιας και ανηκει στην κατηγορια trail running. Το ψιλοφοβαμαι στο πλαι λογο αιχμηρων πετρων κλπ.

Κυριως σκεφτομαι αυτα τα σαλομον , και τα north face hedgehog (hiking-multisport κατασταση) τα οποια τα εχει φιλος και ειναι σκυλια , τουλαχιστον ετσι φαινονται :D

 

Ακομα , οταν εγινε η επισκεψη στον Ολυμπο πανω-κατω τι εξοπλισμο χρειαστηκες-ειχες μαζι σου;

Επισης , φανταζομαι οτι η αναβαση προγραμματιστηκε και εγινε μεσω καποιου συλογου ετσι; και σα διαδρομη ; πως θα την χαρακτηριζες;

 

αυτα τα ολιγα.

θα ρωτησω και αλλα μετα ^^

 

Δεν το ήξερα αυτό για την adidas αλλά και πάλι δεν μου κανει να παρω adidas για ορειβασία.

 

Όσον αφορα τα παπουτσια δεν θα τα συνιστούσα για ορειβασια.. Για βολτα και περπατημα σε βουνο θα τα προτεινα ανεπιφύλακτα αλλά όχι για ορειβασια. Περα από το γεγονός ότι είναι κάτω από τον αστράγαλο οι σόλα στο πλάγιο μέρος φθάρηκε αρκετά σε κάποια λόγω των αιχμηρών πετρών και της πολύ απότομης διαδρομής (κακοσκαλα) που επιλέξαμε για να κατεβούμε από τον Μυτικα. Πέρα όμως από το πλαινό της σόλας όλο το άλλο παπουτσι ειναι σαν να μη φορέθηκε, ενώ είναι όντως τελείως αδιάβροχα (τα τεσταρα γεμίζοντας λεκάνι νερό και βάζοντας μέσα το ποδι :P).

 

Για την επίσκεψη στον Ολυμπο και λόγω ζεστών ημερών είχα μαζι μου 4-5 μπλουζάκια να αλλάζω, μακρυ παντελόνι, ενα αντιανεμικό + fleece απο μέσα αυτά από άποψη ένδυσης. Τώρα σε ότι αφορά τον ορειβατικό εξοπλισμο χρειάστηκα ενα μπατον (αν μπορεις παρε 2, είναι ότι πιο χρήσιμο μπορεις να κουβαλήσεις μαζί σου), σακίδιo πεζοπορίας Tera 55lt και ένα ζευγάρι καλές και ζεστές καλτσες. Με την εμπειρία που έχω τώρα θα προτεινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καπέλο και αντιηλιακή κρέμα προσώπου (ενα παιδι που είχαμε μαζι μας έπαθε εγκαύματα με 1 ωρα εκθεσης στον ήλιο...) και ίσως γάντια και σκουφο. Στα 2600 μετρα που μέναμε κανει αρκετο κρυο αλλά κυρίως ο αέρας ειναι παγωμένος! Επίσης είχα μαζί μου λίγα παστέλια, πολυ νερό και μερικά bars.

 

Σχετικά με την εκδρομή θα γράψω μετά τον αγώνα της Εθνικης, θα ποστάρω και πιξ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καπελο και γυαλλια δεν παιζει να ξεκινησεις.

εμαθες τωρα :P

 

σωστα παστελια και μπαρες. γρηγορη απορροφηση.

 

περιμενω περισσοτερες πληροφοριες μετα το τελος , και για την οργανωση και δυσκολια της διαδρομης.

δεν ειναι αντικειμενικοι οταν γραφουν στο προγραμμα το βαθμο δυσκολιας οι συλλογοι , το παρακανουν αρκετες φορες υπερβαλλοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σχετικά με την εκδρομή στον Όλυμπο! Πήγαμε τρεις μέρες αλλά όχι μέσω κάποιου συλλόγου, κλείσαμε την εκδρομή μέσω ενός τύπου που ασχολείται με αυτά και οργανώνει ανάλογες εκδρομές, όπως και ραφτινγκ κλπ. Μπορω να πω ότι ήταν σχετικά ακριβά αλλά επειδή είμασταν όλοι ασχετοι με το αντικείμενο και με τις πορείες μας βοήθησε πάρα πολύ, όπως και μας παρείχε συμβουλές, εξοπλισμό και κυρίως καλή παρέα αφού ήταν ωραίος τύπος :-)

 

Την 1η μέρα πήγαμε σε ένα καταφύγιο που ονομάζεται Πριόνια (1100μ) και είναι το τελευταίο μέρος που μπορείς να φτάσεις με αυτοκίνητο και απο εκεί ξεκινήσαμε την ανάβαση. Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει μια πολύ ομορφη διαδρομή μέσω του Ενιπέα που οδηγεί απο Λιτόχωρο προς Πριόνια η οποία είναι διαρκεί περίπου 5 ώρες. Η ανάβαση από τα πριόνια στο 1ο καταφύγιο Σπήλιος Αγαπητός (2100μ) είναι αρκετα εύκολη και διαρκεί περίπου 3 ώρες χωρίς τις στάσεις, με αρκετά δέντρα να κάνουν σκια και πολύ κόσμο να ανεβαίνει ή να κατεβαίνει. Αφου ξεκουραστήκαμε 1 ωρίτσα και πήραμε νερά συνεχίσαμε προς το 2ο καταφύγιο (Χρηστος Κάκκαλος) που βρίσκεται στο Οροπέδιο των μουσών στα 2600μ, η διαδρομή είναι κυκλική και στα 4/5 της το τοπίο είναι αλπικο άρα δεν υπάρχει πουθενά σκια ενώ το μονοπάτι αποτελείται μόνο από πέτρες. Χρειάστηκαν αλλες 3 ώρες να καλύψουμε την απόσταση με την κουραση να έχει κανει την εμφάνιση της ενώ το λαχανιασμα που νιώθεις λόγω υψομέτρου και ανάβασης κανει τα πράγματα πιο δύσκολα.. Στο καταφύγιο http://www.olympus-climbing.gr/refuge.html μπορείς να μείνεις πληρώνοντας 12 ευρώ το άτομο, έχοντας κλείσει προηγουμένως θέση ενώ είναι εξοπλισμένο με ότι μπορεί να χρειαστεί κανεις, έχει πολύ καλο φαγητό ενώ τα παιδιά που το λειτουργούν ειναι καταπληκτικα και μόνο αγγαρεία δεν κανουν δουλεύοντας από τις 5 το πρωι ως τις 11 το βράδυ. Το μονο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει νερό για μπάνιο αφού όταν δεν βρέχει τα αποθέματα νερού τελειώνουν πολυ γρήγορα! Ενα αλλο πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μονο 1 δωματιο για ύπνο με 17 κουκέτες, αλλα είναι το τελευταίο που σε νοιάζει γιατί εισαι εξουθενωμένος από την ανάβαση. Υπάρχουν επίσης και σκηνες στις οποίες μπορείς να κοιμηθείς αν κ μάλλον τις κρατανε για ειδικές περιπτώσεις.

 

Την επόμενη μέρα ξυπνάμε στις 5 το πρωι, βλέπουμε τον ήλιο να ανατέλλει (απίστευτη εμπειρία) και ξεκινάμε για κορυφη! Μια ώρα μετά φτάνουμε στα Λουκια και απο εκεί αρχίζει η ανάβαση για τον Μυτικα η οποια διαρκεί καμια ωρίτσα (καλό ειναι να έχεις κράνος που νομιζω μπορείς να προμηθευτείς από το καταφύγιο γιατι αν υπάρχουν και αλλοι αναβάτες μπορεί να ριξουν πετρες καταλάθος) και μπορεί να γίνει από τον καθένα, χωρις να χρειάζεται ειδικές γνώσεις ορειβασίας. Στη συνέχεια επιλέξαμε να παμε και σε 2 διπλανές κορυφες, ενώ η καταβαση ήταν για μένα το πιο δυσκολο σημείο γιατι δεν με βοηθουσαν τα παπουτσια και γλυστρουσα σε μερικά σημεία. Παντως και πάλι δεν θέλει ειδικές γνωσεις αρκει να ακολουθεις το προσημασμένο μονοπάτι και να μην προσπαθεις να μοιασεις στον σουπερμαν. Επιστροφη στο καταφύγιο κατα τις 3 για φαι, ξεκουραση και ρακη!

Την τελευταία μερα πιο χαλαρα αυτη τη φορα τρωμε καλό πρωινό, παίρνουμε προμήθειες και ξεκινάμε από ενα πιο ωραιο μονοπατι και αρκετα πιο απότομο την επιστροφη στο καταφύγιο Α' και μετά τα πριόνια, όπου μετα απο 5 ώρες καθαρου περπατηματος και λίγες στασεις φτάσαμε σώοι :P

 

Συνολικά μπορώ να πω ότι ήταν μια απο τις πιο ευχαριστες εμπειρίες της ζωής μου, αλλα εγώ γουστάρω πολύ με κατι τετοια οπότε μπορει να ειμαι αντικειμενικός. Είναι σχετικά δύσκολο εγχείρημα αλλά μπορεί να το βγάλει ο οποιοσδήποτε και χωρις εξοπλισμο, εδω ανέβηκε μια κοπέλα στην κορυφή με φλατ puma παπουτσάκι, αρκεί να έχει θεληση για να μην τα παρατήσει στο κοπιαστικό ανέβασμα και σύνεση στο σκαρφάλωμα.. Επίσης ο οδηγός μπορει να είναι περιττός αν και για 1η εξόρμηση ίσως ειναι απαραίτητος για να δίνει το κατάλληλο βημα για την πορεία και σιγουρια για την ανάβαση, περισσότερο πιστευω χρειάστηκε στη δική μας ομάδα ώστε να μας δώσει πληροφορίες για μελλοντικές αναβάσεις και συμβουλες.

 

dsc01178pn.th.jpg dsc01102ob.th.jpg dsc01084d.th.jpg dsc01075p.th.jpg dsc01033b.th.jpg dsc01009l.th.jpg dsc00989jy.th.jpg

002prionia.th.jpg dsc00737yw.th.jpg dsc00757rdq.th.jpg dsc00806lh.th.jpg dsc00897hh.th.jpg

dsc00910cv.th.jpg dsc00967ok.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...