Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2023 στις 7:33 ΜΜ, Dr.MikeD είπε

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

Τελικά τον έπεισα να δεί από κοντά παπούτσια και όλο τον βασικό εξοπλισμό για πεζοπορία, μιας και σταδιακά επιθυμεί να το ξεκινήσει. Υπάρχουν αντίστοιχα καταστήματα πεζοπορίας/ορειβασίας σε Τρίπολη και Καλαμάτα; Μιας και με μια πρώτη ματιά δείχνει να τον βολεύουν.

Κάθε άλλη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

χωρις να διαβασω ολα τα μηνυματα/σεντονια

Το καλυτερο καταστημα στη νοτια πελοππονησο ειναι https://www.2407m.com/2407-stores/

τα παιδια μαλιστα ειχαν ξεκινησει και τους αγωνες του ταυγετου.

Εκτος απο εξειδικευση στο trekking -ορεινο τρεξιμο μπορουν να δωσουν χαρτες με διαδρομες στη γυρω περιοχη και ακομα και να φερουν καποιο μοντελο που δεν υπαρχει στο στοκ τους

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση στον μεγάλο ηγέτη των πεζοπορειών @poulinos αλλά και εννοείται σε όποιον άλλον έχει άποψη.

Θέλω ένα trail για τα απρόοπτα hikes/τρέξιμο αλλά να το έχω και ως ψιλο all-round για βόλτες-δουλειά.

Επομένως με ενδιάφερει να είναι ξεκούραστο το πόδι και να αναπνέει. Να πάω σ' αυτό το salomon:

https://www.skroutz.gr/s/30900524/Salomon-Supercross-3-414504-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Trail-Running-Ebony-Lunar-Rock-Quiet-Shade.html

ή να κοιτάξω σε κάτι σε κάτι ελαφρώς πιο ακριβό με gore-tex (καθαρά για το vfm και όχι γιατί πραγματικά το έχω ανάγκη). Θα σκάει το πόδι λέτε;

*Να σημειώσω πως έχω ενα Salewακι με gore-tex, συνεπώς άμα υπάρχει ανάγκη για αδιαβροχοποίηση είμαι καλυμμένος.

 

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2023 at 17:28, ideal09 said:

Μια ερώτηση στον μεγάλο ηγέτη των πεζοπορειών @poulinos αλλά και εννοείται σε όποιον άλλον έχει άποψη.

Θέλω ένα trail για τα απρόοπτα hikes/τρέξιμο αλλά να το έχω και ως ψιλο all-round για βόλτες-δουλειά.

Επομένως με ενδιάφερει να είναι ξεκούραστο το πόδι και να αναπνέει. Να πάω σ' αυτό το salomon:

https://www.skroutz.gr/s/30900524/Salomon-Supercross-3-414504-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Trail-Running-Ebony-Lunar-Rock-Quiet-Shade.html

ή να κοιτάξω σε κάτι σε κάτι ελαφρώς πιο ακριβό με gore-tex (καθαρά για το vfm και όχι γιατί πραγματικά το έχω ανάγκη). Θα σκάει το πόδι λέτε;

*Να σημειώσω πως έχω ενα Salewακι με gore-tex, συνεπώς άμα υπάρχει ανάγκη για αδιαβροχοποίηση είμαι καλυμμένος.

 

με μεγαλο Delay. ειτε trekking salomon παρεις ειτε trail running μια χαρα θα ειναι και για πολη αλλα και για βουνα. οποτε It's up to u αυτο.για μαρκα η salomon ειναι με τα 1000 value for money.  οποτε αξιζουν.δεν με εχει χτυπησει κανενα και αντεχουν γενικοτερα.ουτε εχω παθει ποτε παραξενη ζημια πχ να ξεκολλησει σολα κτλ.

to goretex θα ζεσταθει πολυ το ποδι σου απο τον καιρο που εχει τωρα και ολο το καλοκαιρι οποτε δεν το προτεινω εκτος αν μου πεις οτι θα εισαι σε θερμοκρασιες κατω απο 10 και σε βροχη. και αφου εχεις αλλο παπουτσι για goretex γιατι να ξαναπαρεις goretex? απο εκει και περα υπαρχουν και καλυτερες μαρκες πχ salewa, la sportiva,scarpa αλλα θα ανεβεις σε τιμη. εχω παρει απειρα ζευγαρια salomon ως τωρα στην ζωη μου και κανενα παραπονο.αντιθετα πηρα 2 north face και δεν τα χαρηκα τοσο. το επομενο για θεμα αλλαγης θα ειναι scapra ή salewa. οχι λογω παραπονου απο την salonon οσο οτι βαρεθηκα τα salomon.πριν λιγο καιρο πηρα και trail running gtx salomon αλλα ειναι ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 18/8/2023 στις 9:07 ΜΜ, 4saken είπε

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει σημα στο κινητο απο Παπιγκο μεχρι Δρακολιμνη?

Στα πιο πολλά σημεία υπάρχει. Μη πω και σε όλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 21/08/2023 at 11:16, Mhdenistis said:

Για ορειβασία Κάλυμνος, κάνουν πολλοί ξένοι ιδιαίτερα Γάλλοι.

Και ξεχασα να πω οτι υπαρχει και αναρριχητικος οδηγος για την καλυμνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2023 στις 5:53 ΜΜ, poulinos είπε

Και ξεχασα να πω οτι υπαρχει και αναρριχητικος οδηγος για την καλυμνο.

Δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωμένοι να τον διαβάσουν πρώτα, απλά το κατέγραψα ότι υπάρχουν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Mhdenistis said:

Δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωμένοι να τον διαβάσουν πρώτα, απλά το κατέγραψα ότι υπάρχουν πολλοί.

οχι δεν ειναι καν υποχρεωμενοι.ειναι απλα ενας αναρριχητικος οδηγος αν καποιος θελει να δει τι διαδρομες υπαρχουν ,τι δυσκολιας ειναι κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el.wikiloc.com/

και μπορεις να τους περασεις σε gps ή σε apps που υποστηριζουν φορτωση χαρτη. απο εκει κατεβαζω και εγω διαδρομες οτσν κανω βουνα

15 minutes ago, st2 said:

Υπάρχουν online χάρτες με μονοπατια;

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα κάποια πρόταση για παπουτσια πεζοπορίας που θα χρησιμοποιηθούν το φθινόπωρο στον γύρο της Ισλανδίας. Οι πορείες θα είναι μικρές 2-5 χιλιομετρα σε υγρό περιβάλλον με έντονους κατα τόπους ανέμους. Τα παπούτσια θα φοριούνται καθόλη την ημέρα καθώς μετακίνηση και διαμονή θα γίνει με campervan οπότε ένα σχετικά ελαφρύ και άνετο παπούτσι θα ήταν προτιμότερο. Να διευκρινήσω οτι δεν είμαι ορειβάτης ωστόσω συχνά ανεβαίνω σε υψώματα για λήψη φωτογραφιων. Τα τωρινά μου ορειβατικά είναι τα merrel moab που για την χρήση που τους κάνω είναι τίμια αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρουν στην Ισλανδία ούτε με γκέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...