Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα παιδια.

 

με μια αναζητηση ειδα οτι υπαρχει αυτο το θεμα και σκεφτηκα να γραψω εδω αντι να ανοιξω καινουργιο.

θα ηθελα να μου πειτε πως να ξεκινησω στο χωρο της πεζοποριας.

ποιους συλλογους να κοιταξω στο Ν. Αττικης?

θα ηθελα να ξεκινησω με ευκολα μονοποτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ξεθάβω το τοπικ...

 

Υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με πεζοπορεία ορεινή (οχι ορειβασία) για να μου δώσει καποιες συμβουλές στην επιλογή παπουτσιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωμη μου , εαν το θες για πεζοπορεια καθαρα παρε ενα ελαφρυ και χαμηλο.

πχ , ενα salomon trail running με gore-tex ειναι ιδανικο.

εαν το θες για ορειβασία γενικα μονοπατια που ειναι κακοτραχαλα ,με περιεργα πατηματα τοτε παιρνεις οτι ειπε ο chris.

Επεξ/σία από kuzko21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεζοπορία κυρίως σε κακά μονοπάτια, οπότε το μποτάκι ειναι δεδομένο. Εχω ήδει καταλήξει και για να είμαι ακριβής, ήθελα συμβουλές με το πως διαλέγω νούμερο.

Διαβάζω διαφορα σε φόρουμς, σε σελίδες ορειβατών,πεζοπόρων, αλλα μου λένε στα καταστήματα και δε βγάζω άκρη. Επειδή το κόστος ειναι κάπως, δεν ειμαστ για δοκιμές...

 

Ειμαι μετάξυ ενός asolo κι ενός salomon. Δείτε τι παίζει με τα νούμερα. Εγώ στα λεγόμενα κυριλέ αθλητικα φοράω 42, όπως και τα κυριλέ παπούτσια.

Στα παπουτσια τύπου running/jogging τα πιο χοντροκομμένα γύρω στο 43.5-44.

Δοκίμασα σε ένα μαγαζί τα salomon που θελω να παρω, αφού εβαλα πανω απ'τη καλτσα μου μια χοντρή καλτσα (δε μπορω να κρινω αν ηταν λιγο χοντρή ή πολύ, σίγουρα χοντρύτερη απ΄τις κλασσικες χειμερινές καλτσες) και δοκίμασα το 44. ΑΛΛΑ επειδή το παπουτσι ειναι σκληρο σα καινουργιο, δε μπορουσα να καταλαβω αν ειναι το νουμερο μου. Ειχε τον "αερα" με το δαχτυλο στη φτερνα που λενε ολοι, αλλα δε μπορω να πω με σιγουρια αν ειναι οκ.

Διοτι, δε μπορω να το αγοράσω, να παω βουνο να δω οτι ειναι οκ ή οχι και να το επιστεψω...

 

Και επειδή 190ε δεν ειναι λιγα λεφτα, πρεπει να γινει σωστή αγορα. ΕΚΤΟΣ και αν ολοι υπερβάλλουν στο θεμα παπουτσιου και λεπτομερειας και τζαμπα αγχωνομαι.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια , αρα θες μποτακι.

σωστο το κολπο με το δαχτυλο...γενικα τα αυτα τα παπουτσια μπορει να σου φαινονται λιγο μεγαλυτερα απο τα κανονικα και αυτο γιατι οταν κατεβαινεις και υπαρχει κληση , σιγουρα δε θα θες να βρισκει το ποδι σου μπροστα.

γι αυτο βαλτα και δοκιμασε ενω τα εχεις δεσει σωστα να κατεβεις καμια σκαλα ... γενικα να παει το ποδι σου μπροστα.

παρε αυτα που ισα ισα δεν ακουμπαει το δαχτυλο σου στη μυτη.

εχε στο νου σου οτι δεν εχουν ολες οι μαρκες την ιδια φορμα...γι αυτο δοκιμασε αρκετα....

και οι δυο που ανεφερες ειναι απο τις ποιοτικοτερες.

 

εαν θες μαγαζια πες μου να σου στειλω με κανα Pm δυο-τρια αξιολογα....

 

α και παντα τα δοκιμαζεις οπως ειπες με χοντρη καλτσα!

Επεξ/σία από kuzko21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kanesaxo θα σου προτεινα αφου βρεις το νουμερο σου να κοιταξεις στο ιντερνετ για αγορα γιατι θα εκπλαγεις με τη διαφορα τιμων που υπάρχει σε μερικά είδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...και αν θες να έχουν μια μόνωση παραπάνω, ψάξε για επένδυση gore-tex.

Έχω κάτι ορειβατικά reebok με gore-tex και τα σπάνε. Είναι αδιάβροχα και κρατάν μια καλή θερμοκρασία στο πόδι.

Τα salomon λογικά θα έχουν gore-tex.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό,ποτέ δε φοράμε σε μεγάλη διαδρομή καινούριο παπούτσι-μποτάκι ,φορέστε καθημερινά για να "στρώσουν" πριν πάτε για πεζοπορία.

Εγώ με columbia που είχα πάρει για χειμωνιάτικο υπόδειμα ανέβηκα Όλυμπο και όλα καλά και δεν έπεσα (γλύστρισα) ούτε μια φορά

γενικά απέφυγε τη σόλα vibram ,o αδερφός μου είναι πρόεδρος ορειβατικού συλλόγου και έχει λιώσει πάμπολλα ζευγάρια για να καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλτε παίδες με πμ τα μαγαζιά, ή και δημόσια, δεν εγινε και τιποτα. Τόση διαφήμιση κάνουμε. Πάντως, δεν υπάρχουν εξτρεμιστές διαφορές στις τιμές, όπως αναφέρθηκε. (βέβαια βρήκα κατι σαλομον σχεδόν 50ε κάτω απο τον ανταγωνισμό...).

 

Επειδή κάνω τώρα τελευταία κουβέντες, αρκετοί υποστηρίζουν, πως τα σαλομον δεν ειναι και τίποτα δα το ιδιαίτερο. Ασολο, north face προτείνουν και κατι αλλες αγνωστες σε μένα.

 

Πρέπει να ειναι δερμάτινα σώνει και καλά ή όχι; Απ'τη στιγμή που όλα ειναι υδροστεγανά μας νοιάζει;

 

http://www.2917.gr/el/products.asp?int1=27&int2=48&int3=0&intProdID=603&page=1

 

Απ'οτι βλεπω opera, ολα αυτά εχουν τέτοιου τύπου σόλες, απλά ο καθένας την ονομάζει αλλιώς...Τι διάολο, δεν ειναι καλά όλα;

Μιλάμε για νορμάλ χρήση πάντα, δεν ειπαμε πως θα πηγαινουμε για πεζοπορία καθε κυριακή του μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλτε παίδες με πμ τα μαγαζιά, ή και δημόσια, δεν εγινε και τιποτα. Τόση διαφήμιση κάνουμε. Πάντως, δεν υπάρχουν εξτρεμιστές διαφορές στις τιμές, όπως αναφέρθηκε. (βέβαια βρήκα κατι σαλομον σχεδόν 50ε κάτω απο τον ανταγωνισμό...).

 

Επειδή κάνω τώρα τελευταία κουβέντες, αρκετοί υποστηρίζουν, πως τα σαλομον δεν ειναι και τίποτα δα το ιδιαίτερο. Ασολο, north face προτείνουν και κατι αλλες αγνωστες σε μένα.

 

Πρέπει να ειναι δερμάτινα σώνει και καλά ή όχι; Απ'τη στιγμή που όλα ειναι υδροστεγανά μας νοιάζει;

 

http://www.2917.gr/e...odID=603&page=1

 

Απ'οτι βλεπω opera, ολα αυτά εχουν τέτοιου τύπου σόλες, απλά ο καθένας την ονομάζει αλλιώς...Τι διάολο, δεν ειναι καλά όλα;

Μιλάμε για νορμάλ χρήση πάντα, δεν ειπαμε πως θα πηγαινουμε για πεζοπορία καθε κυριακή του μήνα...

 

Η Asolo και η Salomon έχουν δικές τους σόλες όπως επίσης και τα Columbia και τα Berghaus που έχω, με σόλα vibram είχα πάρει πολύ παλιά κάτι AKU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν τέλει, βαρεθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω και αγόρασα τα Salomon 3D GTX (ετυχε να πινω καφε διπλα σε κατάστημα που τα ειχε με μια Χ εκπτωση) προς 110ε.

Ζητησα μια καλτσα χοντρή, και τα πήρα σε 45 1/3 νούμερο. Ενα δάχτυλο στη φτέρνα κενο - δεμένο καλά το παπούτσι δε γλυστρούσε το ποδι μου εμπρος στα δάχτυλα, τα οποία είχαν κάνα εκ. κενό επίσης.

Μετά ειχε 44 ακριβώς, αλλά μου φαινόταν πολύ στενό. Αν έκανα καλά ή οχι...θα δείξει μόλις τα δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθάβω γιατί ήρθε ο καιρός να αλλάξω ορειβατικά.

 

Οι παλιοί ορειβάτες προτείνουν οποιοδήποτε μποτάκι με gore-tex και σόλα vibram, και οι φίρμες που έλεγαν μου ήταν ψιλοάγνωστες.

La sportiva, Lytos, Meindl και τέτοια.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι; Τα meindl απ ότι βλέπ ξεφεύγουν αρκετά. Τα La sportiva είναι πιο προσιτά και μάλλον κατά κει θα πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...