Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση σκεφτομαι μέσα Σεπτέμβρη να ανεβώ στην δρακολιμνη με αφετηρία το μικρό παπιγκο -> καταφύγιο αστράκας -> ξερολουτσα -> δρακολιμνη , και μπορεί στην κορυφή γκαμηλα . Εάν έχει πάει κανένας η διαδρομή πως είναι εχει αρκετή δυσκολία  ; , υπάρχει καπου online χάρτης της διαδρομής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει παρόμοια διαδρομή, Βρυσοχώρι - Καταφύγιο - Γκαμήλα - Δρακόλιμνη, την έκανα όμως με πιο χειμερινές συνθήκες.

Δεν είχε ιδιαίτερη δυσκολία θα έλεγα, ούτε καν κραμπόν, ελπίζω και χωρίς χιόνια να είναι ωραία.

Η αφόρητη ζέστη με χαλάει βέβαια, και το τοπίο είναι εντελώς γυμνό.

 

Η Τύμφη γενικά είναι από τα πιο όμορφα βουνά στην Ελλάδα, δε θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εσύ πιο μηνά πήγες ;

 

Από αυτά που εχω δει απο φωτογραφίες πιστεύω οτι θα ειναι εξαιρετικά , ζεστη δεν νομίζω να εχει περα απο την ημέρα που θα σε βαραει ο Ήλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση σκεφτομαι μέσα Σεπτέμβρη να ανεβώ στην δρακολιμνη με αφετηρία το μικρό παπιγκο -> καταφύγιο αστράκας -> ξερολουτσα -> δρακολιμνη , και μπορεί στην κορυφή γκαμηλα . Εάν έχει πάει κανένας η διαδρομή πως είναι εχει αρκετή δυσκολία  ; , υπάρχει καπου online χάρτης της διαδρομής ;

Δες εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

στην πεζοπορία πρέπει να έχουμε ένα φαρμακείο πρωτων βοηθειών.

Οι οδηγίες των φαρμακων λένε για συντήρηση μέχρι 25oC βαθμούς (θερμοκρασία δωματίου).

 

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που κάνετε για να συντηρούμε την θερμοκρασία χαμηλά, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, στην τσάντα πλάτης?

Υπάρχει κάτι ή ασχολούμε υπερβολικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κουβαλάω φαρμακείο. Αλλά φαντάζομαι υπάρχουν ψυγιεάκια-τσαντάκια μονωτικά οπότε αν θέλεις να είναι σε κρύο περιβάλλον χώνεις 1-2 παγοκύστες και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ψαχνω για σχολη ορειβασιας (ορεινο, χιονισμενο βουνο). Εχω βρει καποιες σχολες. ΕΟΣΑχαρνων, ΑΟΣ, ΕΟΣΑθηνων. Επειδη σιγουρα ξεχναω καποιες σχολες στην Αθηνα μπορει καποιος την λιστα που αλλου να ψαξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σε προηγούμενα ποστ λέτε ότι καλύτερα είναι οι αγορές να γίνονται Μάρτη – Απρίλη που είναι τέλος σαιζόν.  Ενδιαφέρομαι για ορειβατικά παπούτσια για αρχάριο – μικρές βόλτες.  Δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα καθώς δε το βλέπω να πηγαίνω και πολύ συχνά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω. Κάπου είχα ακούσει για ένα πρατήριο που έχει τιμές στοκ.

Τα κλασικά μποτάκια (τα κιτρινωπά με τη τρακτερωτή σόλα {τιμπερλαντ, κατερπιλαρ, τεξτερ, κανγκουρο}) κάνουν για πεζοπορία; θυμάμαι πάντως μικροί τα λέγαμε ορειβατικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...