Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε προηγούμενα ποστ λέτε ότι καλύτερα είναι οι αγορές να γίνονται Μάρτη – Απρίλη που είναι τέλος σαιζόν.  Ενδιαφέρομαι για ορειβατικά παπούτσια για αρχάριο – μικρές βόλτες.  Δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα καθώς δε το βλέπω να πηγαίνω και πολύ συχνά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω. Κάπου είχα ακούσει για ένα πρατήριο που έχει τιμές στοκ.

Τα κλασικά μποτάκια (τα κιτρινωπά με τη τρακτερωτή σόλα {τιμπερλαντ, κατερπιλαρ, τεξτερ, κανγκουρο}) κάνουν για πεζοπορία; θυμάμαι πάντως μικροί τα λέγαμε ορειβατικά!

 

 

Δε μας είπες πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάνα gay bar είναι τα κίτρινα τα Timberland.

Σιγα ρε αντρακλα εσυ ...

 

Σε προηγούμενα ποστ λέτε ότι καλύτερα είναι οι αγορές να γίνονται Μάρτη – Απρίλη που είναι τέλος σαιζόν.  Ενδιαφέρομαι για ορειβατικά παπούτσια για αρχάριο – μικρές βόλτες.  Δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα καθώς δε το βλέπω να πηγαίνω και πολύ συχνά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω. Κάπου είχα ακούσει για ένα πρατήριο που έχει τιμές στοκ.

Τα κλασικά μποτάκια (τα κιτρινωπά με τη τρακτερωτή σόλα {τιμπερλαντ, κατερπιλαρ, τεξτερ, κανγκουρο}) κάνουν για πεζοπορία; θυμάμαι πάντως μικροί τα λέγαμε ορειβατικά!

Oχι φιλε δεν κανουν τα "κιτρινα με την τρακτερωτη  σολα ".Aυτο που ψαχνεις ειναι πεζοπορικα /trekking μποτακια ,πολλες μαρκες  βγαζουν τετοια οπως η Salomon,North face ,La sportiva,Millet,scarpa k.a.Κοιτα να παρεις τα πιο μαλακα  που θα βρεις και να ειναι τυπου ημιμποτακια .

"Σκρουτζαρε" λιγο  και θα παρεις μαι ιδεα για αντιστοιχα καταστηματα  αν μας πεις και πολη ισως γινουμε και ποιο συγκεκριμενοι.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στην Αθήνα – Αττική. Με ενδιαφέρει το μαγαζί να κάνει εξακριβωμένα καλές τιμές ή να είναι τύπου στοκάδικο με παλιά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά πρόταση ρε παιδιά, το άλλο σκ θα πάω για την πρώτη βόλτα της χρονιάς και θα ήθελα να τα δοκιμάσω (αλλιώς θα πάω με τ’ αθλητικά τα οποία όμως ψιλογλιστράνε στα βράχια!!).

 

Εντάξει ας μην είναι και τζάμπα πράμα ας είναι απλά vfm με μικρό value!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά πρόταση ρε παιδιά, το άλλο σκ θα πάω για την πρώτη βόλτα της χρονιάς και θα ήθελα να τα δοκιμάσω (αλλιώς θα πάω με τ’ αθλητικά τα οποία όμως ψιλογλιστράνε στα βράχια!!).

 

Εντάξει ας μην είναι και τζάμπα πράμα ας είναι απλά vfm με μικρό value!

 

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι πέραν από το ότι είναι να πάρεις να το πάρεις άμεσα για να έχεις χρόνο να τα βάλεις 1-2 φορές πριν την "έξοδο".

Δεν είναι η καλύτερη ιδέα να πας για περπάτημα και να φορέσεις πρώτη φορά παπούτσια που δεν  έχεις ξαναβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενα ποστ λέτε ότι καλύτερα είναι οι αγορές να γίνονται Μάρτη – Απρίλη που είναι τέλος σαιζόν.  Ενδιαφέρομαι για ορειβατικά παπούτσια για αρχάριο – μικρές βόλτες.  Δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα καθώς δε το βλέπω να πηγαίνω και πολύ συχνά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μαγαζιά να πάω να δοκιμάσω. Κάπου είχα ακούσει για ένα πρατήριο που έχει τιμές στοκ.

Τα κλασικά μποτάκια (τα κιτρινωπά με τη τρακτερωτή σόλα {τιμπερλαντ, κατερπιλαρ, τεξτερ, κανγκουρο}) κάνουν για πεζοπορία; θυμάμαι πάντως μικροί τα λέγαμε ορειβατικά!

Ψαχνοντας και εγω για κατι οικονομικο πολλες πολλες ωρες, κατεληξα στα Oriocx Gris. Απο τα ποιο οικονομικα με Vibram σολα και ευκαμπτα. Τα εχω παει σε 3 βολτες δυσκολιας Α, και 1 βαθμου Β και δεν ειχα κανενα προβλημα παρ ολες τις ανησυχίες μου για την εύκαμπτη σολα σε σχεση με καποια Zamberlan που ειχα βαλει στο ματι με τη διπλασια τιμη.

 

Η ποιο σκληρη σολα (στην κατηγορια της ευκαμπτης σολας παντα και οχι ειδικα ακαμπτα παπουτσια για χιονια ή βαρη φορτιο) αντιμετωπίζει καλητερα τα βραχια και την ανηφόρα αλλα κουραζει το ποδι στην ευθεια περισσότερο.

 

ΥΓ:Στο μαγαζι που τα εχουν εχουν και σε μαυρο οποτε μην απογοητεύεσαι απο το καφε.

ΥΓ2: Το εψαχνα το θεμα απο Νοεμβριο παίρνοντας γνώμες και διαβάζοντας γιατι δεν παίζουν $$ για πέταμα.

ΥΓ3: Οι πορείες έγιναν όλες Πάρνηθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση κι εγώ για Πάρνηθα τα θέλω κυρίως, μπορείς να μου πεις από πού τα πήρες (έστω και σε πμ) γκουγκλάρωντας τα μου έβγαλε ένα μαγαζί στη Ν. Ιωνία αλλά απ’ ότι βλέπω έχει μικρά νούμερα. (Ξέχασα να πω ότι σ’ αθλητικά φοράω 46,5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και σε άλλο νήμα, αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση, λέω να ρωτήσω και εδώ μπας και αλλάξει η τύχη μου.

 

Τώρα που ανοίγει ο καιρός σκέφτομαι να πάω για καμιά πεζοπορεία στο Σέιχ Σου. Επειδή είμαι ντιπ άσχετος, ξέρει να μου πει κανένας από ποιο σημείο μπορώ να μπω στο δάσος για να ξεκινήσω; Όσο πιο ανατολικά, τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και σε άλλο νήμα, αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση, λέω να ρωτήσω και εδώ μπας και αλλάξει η τύχη μου.

 

Τώρα που ανοίγει ο καιρός σκέφτομαι να πάω για καμιά πεζοπορεία στο Σέιχ Σου. Επειδή είμαι ντιπ άσχετος, ξέρει να μου πει κανένας από ποιο σημείο μπορώ να μπω στο δάσος για να ξεκινήσω; Όσο πιο ανατολικά, τόσο καλύτερα.

 

Με το σκεπτικό ότι δεν ξέρεις από Σέιχ Σου όπως λες, θα σου πρότεινα αν έχεις αυτοκίνητο, κινούμενος από ανατολικά προς δυτικά στον περιφερειακό, παίρνεις την έξοδο για Άγιο Παύλο, ακριβώς μετά τις εξόδους για Τούμπα κ Τριανδρία.

 

Η έξοδος αυτή είναι ανηφορική, φαίνεται και από μακριά. Γύρω στα 100 μέτρα ανηφόρας, δεξιά στο άκυρο είναι η πυροσβεστική και έχει κάτι σαν 'διχάλα'. Στρίβεις εκεί για πυροσβεστική και παρκάρεις το αμάξι. Ο δρόμος για τα επόμενα 50 μέτρα είναι άσφαλτος και συνεχίζει χωματόδρομος για το βουνό.

 

Δεν είναι μονοπάτι κ στην περίπτωση σου καλύτερα γιατί ίσως χαθείς, οπότε πιστεύω μπορείς να ανηφορίσεις τον χωματόδρομο και όπου κουραστείς/βαρεθείς γυρνάς πίσω όπως πήγες.

 

Εναλλακτικά μπορείς από την γέφυρα περραιβού στην Άνω Τούμπα και να κάνεις το ίδιο. Ανέβα και μετά πάρτο πίσω.

 

Ότι άλλο χρειαστείς γράψε εδώ ή σε pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σκεπτικό ότι δεν ξέρεις από Σέιχ Σου όπως λες, θα σου πρότεινα αν έχεις αυτοκίνητο, κινούμενος από ανατολικά προς δυτικά στον περιφερειακό, παίρνεις την έξοδο για Άγιο Παύλο, ακριβώς μετά τις εξόδους για Τούμπα κ Τριανδρία.

 

Η έξοδος αυτή είναι ανηφορική, φαίνεται και από μακριά. Γύρω στα 100 μέτρα ανηφόρας, δεξιά στο άκυρο είναι η πυροσβεστική και έχει κάτι σαν 'διχάλα'. Στρίβεις εκεί για πυροσβεστική και παρκάρεις το αμάξι. Ο δρόμος για τα επόμενα 50 μέτρα είναι άσφαλτος και συνεχίζει χωματόδρομος για το βουνό.

 

Δεν είναι μονοπάτι κ στην περίπτωση σου καλύτερα γιατί ίσως χαθείς, οπότε πιστεύω μπορείς να ανηφορίσεις τον χωματόδρομο και όπου κουραστείς/βαρεθείς γυρνάς πίσω όπως πήγες.

 

Εναλλακτικά μπορείς από την γέφυρα περραιβού στην Άνω Τούμπα και να κάνεις το ίδιο. Ανέβα και μετά πάρτο πίσω.

 

Ότι άλλο χρειαστείς γράψε εδώ ή σε pm.

 

Θενξ φίλε μου, αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σε ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο μαγαζί δε πρόλαβα τελικά να πάω, έτσι κι αλλιώς δε θα προλάβαινα να τα στρώσω, πήγα τελικά με κάτι αντίντας για τρέξιμο δερμάτινα όχι πάνινα. Αντέξανε μια χαρά αλλά διαπίστωσα ότι χρειάζομαι ένα ακόμα αξεσουάρ.  Τα ΜΠΑΤΟΝ!

 

Δανείστηκα ένα ζευγάρι και διαπίστωσα ότι κάνουν πολύ πιο εύκολο και ξεκούραστο το περπάτημα. Έχω αρχίσει να σκουριάζω και λίγο.. Πιστεύω ότι για μεγάλες αποστάσεις ή για μεγάλες κλίσεις είναι απαραίτητα. Θέλω λοιπόν τα φώτα σας κι εδώ.

Από μια μικρή έρευνα  http://www.advendure.com/index.php/exoplismos/diafora/item/2957-treksimo-me-mpaton-enas-odigos-epiviosis#.VwuofnpK0W4 μάλλον θα πάω για τηλεσκοπικά, βιδωτά, αλουμινίου. Τι παίζει κι εδώ από μάρκες και τιμές.

 

Υπόψιν είμαι 100 κιλά και 1,90 οπότε θέλω να είναι ανθεκτικά αλλά και οικονομικά. (Χρήση περιστασιακή)

 

Αυτά που λένε 2 ημερών, 3 ημερών τι σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξαναγίνει η ερώτηση, αλλά δεν έχει απαντηθεί, οπότε θα την ξανακάνω.

 

Στην Αθήνα που είναι καλά να απευθυνθείς για οργανωμένες πεζοπορίες; Στην επαρχία που ήμουν, διοργάνωνε ο τοπικός σύλλογος μία εκδρομή κάθε δεύτερη Κυριακή και μπορούσες να πας ακόμα και να δεν ήσουν μέλος. Συνήθως ήμασταν περί τα 40 άτομα. Εδώ Αθήνα παίζει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξαναγίνει η ερώτηση, αλλά δεν έχει απαντηθεί, οπότε θα την ξανακάνω.

 

Στην Αθήνα που είναι καλά να απευθυνθείς για οργανωμένες πεζοπορίες; Στην επαρχία που ήμουν, διοργάνωνε ο τοπικός σύλλογος μία εκδρομή κάθε δεύτερη Κυριακή και μπορούσες να πας ακόμα και να δεν ήσουν μέλος. Συνήθως ήμασταν περί τα 40 άτομα. Εδώ Αθήνα παίζει κάτι τέτοιο;

Οι δραστηριοι συλλογοι ειναι EΟΣ αχαρνων ,ΕΟΣ αθηνων .Εχουν συχνα και γεματα προγραμματα για τις δραστηριοτητες που αναζητας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

για πείτε καλα καταστήματα στην αθήνα με είδη ορειβασίας γιατί θα δώσω μάλλον ενα αρκετά καλό ποσο για ανανέωση εξοπλισμού , ε να βγει οσο ποιο οικονομικά γινεται παράλληλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...