Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψάχνω vegan (χωρίς ζωϊκά παράγωγα) ορειβατικά μποτάκια. Εντόπισα αυτήν τη σελίδα και νομίζω ότι είμαι μεταξύ Cape Mid GTX, Arc'teryx Bora Mid GTX Backpacking Boot, Mammut T Aenergy GTX και Mammut T Comfort High GTX Surround.

 

Κάνω από απλούς πεζοπορικούς περιπάτους μέχρι επικίνδυνη ορειβασία σε απότομες βουνοπλαγιές. Γι' αυτό διατείνομαι να δώσω τόσα χρήματα, διότι δε θέλω να παίξω με την ασφάλειά μου. Από τον καύσωνα του καλοκαιριού ως τη χιονοθύελλα του χειμώνα. Επομένως, χρειάζομαι κάτι κατάλληλο για όλες τις συνθήκες και εποχές. Τα τωρινά μου μποτάκια έκαναν 200 ευρώ, έχουν βγει νοκ-άουτ, αλλά άντεξαν 5 χρόνια και είχαν πολλές τεχνολογίες. Μία από αυτές είχε σχέση με το να μην γυρίζει το πόδι, κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, διότι έχω υποστεί διαστρέμματα αστραγγάλου. Επίσης, θέλω να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή σταθερότητα για να μην γλιστρούν. Γενικότερα, η ασφάλεια που θα παρέχουν με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. Από κει και πέρα θέλω να είναι αντοχής, αλλιώς θα φθαρούν στην πρώτη περιπέτεια μου σε κάποιο κακοτράχυλο βουνό. Και ζεστά, διότι τη ζέστη την αντέχω σε αντίθεση με το κρύο. Αυτά της Arc'teryx δεν ξέρω αν είναι· μ' αρέσουν, όμως τονίζουν την καταλληλότητα τους για ξηρό καλοκαιρινό περιβάλλον. Όσο για της Mammut, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ T Aenergy GTX και T Comfort High GTX Surround.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω vegan (χωρίς ζωϊκά παράγωγα) ορειβατικά μποτάκια. Εντόπισα αυτήν τη σελίδα και νομίζω ότι είμαι μεταξύ Cape Mid GTX, Arc'teryx Bora Mid GTX Backpacking Boot, Mammut T Aenergy GTX και Mammut T Comfort High GTX Surround.

 

Κάνω από απλούς πεζοπορικούς περιπάτους μέχρι επικίνδυνη ορειβασία σε απότομες βουνοπλαγιές. Γι' αυτό διατείνομαι να δώσω τόσα χρήματα, διότι δε θέλω να παίξω με την ασφάλειά μου. Από τον καύσωνα του καλοκαιριού ως τη χιονοθύελλα του χειμώνα. Επομένως, χρειάζομαι κάτι κατάλληλο για όλες τις συνθήκες και εποχές. Τα τωρινά μου μποτάκια έκαναν 200 ευρώ, έχουν βγει νοκ-άουτ, αλλά άντεξαν 5 χρόνια και είχαν πολλές τεχνολογίες. Μία από αυτές είχε σχέση με το να μην γυρίζει το πόδι, κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, διότι έχω υποστεί διαστρέμματα αστραγγάλου. Επίσης, θέλω να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή σταθερότητα για να μην γλιστρούν. Γενικότερα, η ασφάλεια που θα παρέχουν με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. Από κει και πέρα θέλω να είναι αντοχής, αλλιώς θα φθαρούν στην πρώτη περιπέτεια μου σε κάποιο κακοτράχυλο βουνό. Και ζεστά, διότι τη ζέστη την αντέχω σε αντίθεση με το κρύο. Αυτά της Arc'teryx δεν ξέρω αν είναι· μ' αρέσουν, όμως τονίζουν την καταλληλότητα τους για ξηρό καλοκαιρινό περιβάλλον. Όσο για της Mammut, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ T Aenergy GTX και T Comfort High GTX Surround.

Αν ενδιαφέρει κάποιον άλλο το θέμα, μπορεί να παρακολουθήσει αυτό το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κύριοι επαναφέρω το θέμα μιας και ψάχνω παπούτσια για πεζοπορία αλλά και χρήση στην πόλη, κυρίως κατά τους χειμερινούς μήνες.

 

Έχω ήδη καποια μποτάκια salomon και τωρα θέλω να πάρω χαμηλό. Ακούω πολύ καλά λόγια για τη σόλα Vibram και θέλω να τη δοκιμάσω. Επίσης σίγουρα να εχει goretex.

 

Δυο που πήρε το μάτι μου ειναι τα παρακάτω με το tecnica να υπερισχύει. Τι άλλο προτείνετε;

 

http://www.tecnica.it/products/t-cross-low-gtx/

 

http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=3480

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η vibram σιγουρα αξιζει αν kαι σε παπουτσια πεζοποριας εχω παιξει και σε πιο απλα που ειναι goretex αλλα δεν εναι vibram πχ salomon καποια μοντελα.δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και σε μεγαλη πεζοπορια πχ ολυμπος αν και πολλα ατομα προτιμουν πιο ψηλο παπουτσι για τον αστραγαλο.εχω παρει και μη goretex και παλι οκ αλλα εξαρτατε για τον χειμωνα αν το θες να ειναι ψιλο αδιαβροχο η οχι οποτε μπορεις να διαλεξεις και πιο ανοιξιατικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κοιτούσες κάτι που να καλύπτει και τον αστράγαλο;

 

Εκτός αν μιλάμε για "απλή" πεζοπορία σε διανοιγμένους δασικους δρόμους, που περπατάς εύκολα.

 

Εμένα παντως τα ψηλότερα με έχουν σώσει αρκετές φορές απο διαστρέμματα. Βέβαια, δε παίζει να τα φοράς για "καθημερινά" όπως θέλεις εσύ

 

Υ.Γ. Edit, γράψε λάθος! μόλις είδα πως έχεις ήδη μποτάκια !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η vibram σιγουρα αξιζει αν kαι σε παπουτσια πεζοποριας εχω παιξει και σε πιο απλα που ειναι goretex αλλα δεν εναι vibram πχ salomon καποια μοντελα.δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και σε μεγαλη πεζοπορια πχ ολυμπος αν και πολλα ατομα προτιμουν πιο ψηλο παπουτσι για τον αστραγαλο.εχω παρει και μη goretex και παλι οκ αλλα εξαρτατε για τον χειμωνα αν το θες να ειναι ψιλο αδιαβροχο η οχι οποτε μπορεις να διαλεξεις και πιο ανοιξιατικα.

 

Τελικά παρήγγειλα της tecnica με τη σόλα vibram. Εντάξει για δύσκολα μονοπάτια πρέπει να έχεις μαζί σου μποτάκια. Αλλά τα συγκεκριμένα θα τα έχω για πιο εύκολες διαδρομές. Επίσης θέλω να τα κυκλοφορώ και χειμώνα στην πόλη μιας και πλέον δεν έχω κανένα αδιάβροχο παπούτσι και το μποτάκι της salomon δεν είναι βολικό για καθημερινή χρήση. 

 

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις τα παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλή επιλογή και έχει και πάτους της Ortholite. Απέξω τα πήρες;

 

Ναι από spartoo.gr. 

 

Ελπίζω να βγουν καλά. Πρώτη φορά πάω σε tecnica. Έχω ακούσει καλά λόγια όμως. Κοιτούσα και για Salewa ή La Sportiva αλλά δε βρήκα κάτι σε χαμηλό που να μου άρεσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα της tecnica με τη σόλα vibram. Εντάξει για δύσκολα μονοπάτια πρέπει να έχεις μαζί σου μποτάκια. Αλλά τα συγκεκριμένα θα τα έχω για πιο εύκολες διαδρομές. Επίσης θέλω να τα κυκλοφορώ και χειμώνα στην πόλη μιας και πλέον δεν έχω κανένα αδιάβροχο παπούτσι και το μποτάκι της salomon δεν είναι βολικό για καθημερινή χρήση. 

 

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις τα παραλάβω.

και για την πολη μια χαρα θα εισαι απλα τωρα το καλοκαιρι θα ειναι λιγο ζεστα.

 

Ναι από spartoo.gr. 

 

Ελπίζω να βγουν καλά. Πρώτη φορά πάω σε tecnica. Έχω ακούσει καλά λόγια όμως. Κοιτούσα και για Salewa ή La Sportiva αλλά δε βρήκα κάτι σε χαμηλό που να μου άρεσε. 

ελπιζω απλα με το νουμερο οτι εισαι οκ.κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις κανενα θεμα ειδικα σε τετοιας κατηγοριας παπουτσια.goretex-vibram τι αλλο θες.και η la sportiva βγαζει ωραια παπουτσια αλλα το βασικο ειναι τι υπαρχει διαθεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι να αρχίσω την πεζοπορία λόγο της εσωτερικής μου ανάγκης να συνδεθώ περισσότερο με την φύση.. νομίζω με πιάνουν όσοι ζουν στη πόλη και αγαπούν την εξοχή.

 

Για αρχή λέω να πάω Πάρνηθα που έχω ξαναπάει, είτε με πεζοπορικό σύλλογο έιτε με δική μου παρέα.. και θέλω ενα γρήγορο guide απο κάποιον που έχει ιδεά με το τι θα χρειαστεί να έχω υπόψιν μου ως προς την πεζοπορία και ίσως κάποια βοήθεια σχετικά με τον εξοπλισμό.. παπούτσια έχω. Σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο παντελόνι για αρχή post-446062-0-66701600-1496154328_thumb.jpg

 

Επίσης, θέλω κάποιος να μου πει τι αλλο θα χρειαστώ και κάποιο μέρος που μπορώ να τα βρω σε οικονομική τιμή καθώς μεγάλο budget δεν υπάρχει δυστηχώς. Καμία τσάντα, κανένα σωστό μπουφαν κτλ.. γενικά θελω απλές συμβουλές που θα δίνατε σε έναν 100% αρχάριο στο αντικείμενο.. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε αν μιλαμε για καλοκαιρι η για χειμωνα.τωρα το καλοκαιρι θες παπουτσακια.θες ενα μικρο σακιδιο κα8 μπορεις ειτε καποιο μπουκαλακι για νερο μεσα ειτε καποιο θερμος για να σου κρατησει κατι παγωμενο ειτε καποιον ασκο νερου που ειναι πιο ευκολο να πινεις νερο.ενα ζευγαρι καλτσες καλες να φορας και προτεινω μπατονς για να μην κουραζεις τα γονατα.ενα καπελακι σιγουρα που μπορει να εχει και ενα κοματι υφασμα πισω που καλυπτει τον σβερκο για να μην σε καιει ο ηλιος.θες γυαλια ηλιου και ειτε ενα παντελονι καλοκαιρινο πεζοπορικο ειτε βερμουδα πεζοπορικη.απο πανω μπορεις να βαλεις ενα καλοκαιρινο μπλουζακι πεζοπορικο το οποιο και στεγνωνει γρηγορα αλλα ειναι και uv.για καταστηματα εμενα μαρεσει η polo που εχει αρκετα πραγματακια και νορμαλ τιμες.παιζουν και προσφορες.τωρα τιμες.ενα ζευγαρι καλτσες κοντα στα 10 με 15 ευρω.ενα μικρο σακιδιο σε κατι απλο απο 30 μεχρι 50.παπουτσια πας κοντα στα 100 πχ για κανα salomon.θερμος το μισο λιτδο κανα 15 αρι.ασκος 2 λιτρων σε κατι που να αξιζει κανα 25 αρι.μπατον κανα 40αρι νομιζω.ενα μπλουζακι κανα 25 ευρω.ενα καπελακι κανα 15 αρι περιπου.σιγουρα καποιος μπορει να το παει πιο φτηνα οτι παιρνω τσαντα σχολικη οτι περνω πλαστικο μπουκαλακι οτι μπλουζακι φοραω βαμβακερο και απλη καλτσα.ειναι εσυ τι θες.αν παμε σε χειμωνα εκει παμε σε πιο πολλα πραγματακια.οπως επισης πρεπει να σκεφτεις θα την βγαζεις με παρνηθα η θα πας αργ9τερα πιο μεγαλες εκδρομες.γενικως ναι φευγουν ευκολα λεφτα και εχω χαλασει πολλα λεφτα σε ρουχα και πραγματα ειδικα οταν εκανα χειμερινο βουνο.αυτα για αρχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...