Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω και γω με τη σειρά μου μιας και έχω την ίδια ανάγκη με σένα και ξεκίνησα ξανά πεζοπορία μετά από 15 χρόνια. Φυσικά το χειμώνα ανεβοκατέβηκα τη Πάρνηθα κάμποσες φορές και με χιόνι και με κρύο και με ήλιο και με βροχή. Πρώτο και πιο βασικό τα παπούτσια. Αποψή μου ότι αν έχεις σκοπό να ανεβαίνεις Πάρνηθα χειμώνα (τότε αξίζει κατα τη γνώμη μου) θα χρειαστείς δερμάτινο Goretex παπούτσι (εκτός αν έχεις θέμα με τα ζωικά παράγωγα, οπότε πας αναγκαστικά σε cordura ή κάτι τέτοιο) γιατί τα υπόλοιπα κάποια στιγμή θα πάρουν νερό, αν είναι του 100ρικου. Εγώ έδωσα 190€ για παπούτσια και δε πήρα παντελόνι. Βολεύτηκα με τις γκέτες και με ένα καλό αδιάβροχο-μεμβράνη είμαι μια χαρά για 6-8 ώρες περπάτημα στη Πάρνηθα με χιόνι ή βροχή. Επίσης πολύ σημαντικό οι κάλτσες. Αν έχεις κινητό υπάρχουν προγράμματα με διαδρομές στα ελληνικά βουνά που θα σε βοηθήσουν να μη χαθείς αν τελικά αποφασίσεις να πας δίχως κάποιο σύλλογο. Καπέλα, γυαλιά, θερμός λογικά θα έχεις. Αυτό που μπορεί να μην έχεις είναι σακίδιο αδιάβροχο που λογικά κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί. Επίσης ένα σουγιά-μαχαίρι και φακό.Δε πιάνουν χώρο και μπορεί να τα χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφέρεσαι σε αυτό? https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro&hl=el

 

7,5€ έχει μόνο η εφαρμογή και οι χάρτες πάνε ξεχωριστά? Από Ελλάδα έχει υλικό για πεζοπορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikiloc.wikilocandroid

 

Έχω και το Viewranger αλλά δε με έχει βολέψει

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.augmentra.viewranger.android&hl=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι σε αυτό? https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro&hl=el

 

7,5€ έχει μόνο η εφαρμογή και οι χάρτες πάνε ξεχωριστά? Από Ελλάδα έχει υλικό για πεζοπορία?

Αυτό. Κάποιοι χάρτες είναι δωρεάν, κάποιοι επί πληρωμή. Δίνει δώρα και προσφορές σε χάρτες συνέχεια. Φυσικά υπάρχουν αρκετά μονοπάτια που θα βρεις στους δωρεάν χάρτες, για εξωτερικό αλλά και για Ελλάδα. Εννοείται πως μπορείς να εισάγεις διαδρομές από εξωτερικά αρχεία που θα βρεις πχ στο hellaspath.

Είναι πρόγραμμα με άπειρες επιλογές, σχεδόν χάνεσαι στα settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχες προτάσεις για εφαρμογές για ios υπάρχουν; 

Το wikiloc  για παράδειγμα είναι συμβατό αλλά χρειάζεται να κάνω λογαριασμό και θα ήθελα να το αποφύγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κάτι περί εφαρμογών που λέγαμε παραπάνω.

 

Χωρίς να πάω σε κάποιο μονοπάτι, δοκίμασα το wikiloc. Κατέβασα τον δωρεάν χάρτη για Ελλάδα και βρήκε την τοποθεσία μου. Μάλιστα βρήκε κάποιες διαδρομές που με ενδιαφέρουν για φέτος το καλοκαίρι και από χρήστες που την έχουν κάνει. Το θέμα είναι ότι όταν πάω να την δω, μου λέει για ετήσια ή τρίμηνη συνδρομή. Δεν έχει δυνατότητα για πλοήγηση; το να βρει μια διαδρομή δεν έχει χρησιμότητα αν δεν μπορούμε να πλοηγηθείτε. Επίσης θέλει πάντα διαδίκτυο; Γιατί εκεί είναι αδύνατον πέρα από GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να αναφέρω κάτι περί εφαρμογών που λέγαμε παραπάνω.

 

Χωρίς να πάω σε κάποιο μονοπάτι, δοκίμασα το wikiloc. Κατέβασα τον δωρεάν χάρτη για Ελλάδα και βρήκε την τοποθεσία μου. Μάλιστα βρήκε κάποιες διαδρομές που με ενδιαφέρουν για φέτος το καλοκαίρι και από χρήστες που την έχουν κάνει. Το θέμα είναι ότι όταν πάω να την δω, μου λέει για ετήσια ή τρίμηνη συνδρομή. Δεν έχει δυνατότητα για πλοήγηση; το να βρει μια διαδρομή δεν έχει χρησιμότητα αν δεν μπορούμε να πλοηγηθείτε. Επίσης θέλει πάντα διαδίκτυο; Γιατί εκεί είναι αδύνατον πέρα από GPS.

Enjoy free offline maps available worldwide to be used without a data connection

Create your trips and share them with friends on social networks. Track your outdoor activities on a map, take photos along the route and upload all of it directly to Wikiloc right from your Android.

 

Want more? Transform your phone into a GPS navigator! For a small fee you can use your mobile phone to guide you through any route like a GPS navigator with heading indicator and audible alerts to warn you if you go off-track.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα

 

Θα επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω τι προτεινεται για μποτακι πεζοποριας? Σκεφτομαι μεχρι 120 αλλα μπορω να παω και στα 150.

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας καθως οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ το χανω.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα

 

Θα επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω τι προτεινεται για μποτακι πεζοποριας? Σκεφτομαι μεχρι 120 αλλα μπορω να παω και στα 150.

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας καθως οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ το χανω.

 

Ευχαριστω

προσωπικα πηρα salomon αν και υπαρχουν πιστευω και καλυτερες εταιρειες.πηρα ενα ζευγαρι μποτακια salomon με 100 ευρω και με αυτα πηγα 30 μερες πυρηναια κανοντας 450 φευγα χιλιομετρα με 17 plus κιλα στην πλατη.δεν με χτυπησαν καν παρολο που τα ειχα φορεσει ελαχιστα πιο πριν.τους εβαλα και 2 φορες δετα κραμπον πανω αφου δεν παιρνουν semifast και ολα ηταν ενταξει.ελαχιστη φθορα στο παπουτσι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Με αφορμή τη συμβουλή σας σχετικά με παπούτσια για βουνό, ελπίζω να ξαναπάρει μπρος το θέμα. 

Στην ερώτησή μου τώρα, θέλω χαμηλά παπούτσια που να κάνουν και για τρέξιμο σε χώμα/βουνό χωρίς να ξεπεράσω τα 80-90ευρώ. Βρίσκω τα Salomon Speedcross 4 στα 80-90 ευρώ και για την ώρα κλείνω προς τα εκεί, αλλά μιας και δεν έχω σχετική εμπειρία, θα ήθελα μια γνώμη για το αν υπάρχει κάτι εξίσου καλό ή και καλύτερο στο budget αυτό. 

Υ.Γ. τα παπούτσια τα θέλω από Ελλάδα μιας και Τετάρτη-Πέμπτη θα τα χρειαστώ για  Όλυμπο.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από poofklats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις φορέσει ποτέ Salomon; Αν ναι τότε προχώρα. Αν όμως έχεις φαρδύ πόδι τότε μπορεί να μη σε βολέψουν. Είχα Salomon και τα δάχτυλα μου βασανίζονταν. Κατέληξα στα Hoka Torrent (και στα Hoka Clifton για το δρόμο) και μου ταίριαξαν. Πήγαινε αν είσαι Αθήνα στο outrun να τα δοκιμάσεις, ή στο performance store στη Θεσσαλονίκη. Δες και τα Salomon sense ride, που είναι διαφορετικά από τα υπόλοιπα salomon, με καλές κριτικές. Τα δοκίμασα στα Intersport, αλλά δυστυχώς δε με βόλεψαν. 

Αγώνα έχει στον Όλυμπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...