Προς το περιεχόμενο

«Ελληνική» εφαρμογή εξαγοράστηκε από τη Google!


alekszisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το πιο σωστό σχόλιο το είπε ο microntech!

 

Για καθίστε ρε μάγκες...έχετε πέσει όλοι πάνω στα παιδιά σα τα κοράκια

και κρίνετε..κρίνετε...κρίνετε..!!

Σας προκαλώ λοιπόν να κάνετε κάτι αντίστοιχο (αν μπορείτε) και όταν έρθει η εκάστοτε εταιρία πείτε "όχι" - "δε θέλω τα λεφτά σας!" - "μια χαρά περνάω στην ελλάδα, πλουσιοπάροχα!"

Δε σοβαρευόμαστε λέω 'γω που για να βγάλεις ένα ΑΦΜ θες 2 μήνες...!?!!?!?

Μπράβο τους!

Τιμή τους και καμάρι τους!

Όσοι διαφωνούν λοιπόν και για άλλη μια φορά κρίνουν ας ανοίξουν τα βιβλιαράκια τους να πάνε να δώσουν ΑΣΕΠ για να μπούνε δημόσιο, να παίρνουν βασικό και μετά να γκρινιάζουν...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Loverman υπερβαλεις λιγακι, αλλα οκ. Με αυτη την λογικη δεν εχουμε δικαιωμα να κρινουμε την MS, την Apple, την Google και οποιονδηποτε εχει περισσοτερα χρηματα.....Δεν παει ετσι ομως.

 

Φυσικα και γινεται στην Αμερικη και σε αλλες χωρες, πως νομιζεις ο καθε πολιτικος δημιουργει off-shore εταιρεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα πράγμα έχω να πω μόνο. Έχω κάνει μια επένδυση 400-500 χιλιάδων ευρώ. Οτι είχα και δεν είχα δηλαδή, έχω κινήσει την τοπική αγορά. Κοινός έφαγε ψωμάκι αρκετός κόσμος. Το Ελληνικό κράτος με αντιμετωπίζει καθημερινά ως κλέφτη απατεωνα, μου δημιουργεί απίστευτα προβλήματα καθημερινά , και με βλέπει ως τη χρήση κότα που μπορει να την αρμεγει καθε μέρα με έκτακτες εισφορές σούπερ αυξήσεις φορολογίας , μηδενισμό καθε εξόδου που αφαιρουνταν κανονικά κλπ. Έχω καταλάβει πολύ καλά πόσο μεγάλη μαμακια έκανα που επενδυσα εδώ, φυσικά και δεν πρόκειται να το ξανακανω, θα τα πουλησω όλα σιγά σιγά, και ας βγάλω πολύ λιγότερα απο όσα έδωσα.

Απο την όλη εμπειρία κοντευω να γίνω ανθεληνας (που ήμουν το τελείως αντίθετο). Φιλική συμβουλή οποίος είναι αρκετά μικρός και αισθάνεται οτι έχει μιαλο να σηκωθεί να φύγει να παει στο εξωτερικό. Και πιστέψτε με, περισσότερο θα βοηθήσει την Ελλάδα έτσι, ερχόμενος διακοπές συχνά και καταναλώνοντας, παρά με το να γλυφει τα @@ του καθε διεφθαρμενου ανεγκεφαλου βουλευτή μπας και τον διορίσει στο δημόσιο (που φυσικά θα αποτελεί κόστος και δεν θα προσφέρει τίποτα).

Διαφορετικά πηγαινεται να δουλεψετε 12αορα 7 μέρες την εβδομάδα για 600 ευρώ...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, εγω θα σε ρωτησω ομως το ακριβως αντιθετο.

ΕΣΥ σαν καταστηματαρχης, η οτιδηποτε εισουν απο την πρωτη μερα Σωστος απεναντι στο κρατος ? Με το Σωστος καταλαβαινεις φυσικα τι εννοω. Ελπιζω να μην δουλευτουμε μεταξυ μας και να πεις την αληθεια, εξαλλου δεν ξερει κανεις ποιος εισαι.

 

Απλα θελω να δω αν φταιει Μονο το κρατος η αν φταιμε και εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο άποψη αποδείξεων κλπ οχι απλά σωστος, πανσωστος. Γι αυτο και έχω πρόβλημα. Εδώ βγάζεις μόνο αν κλεψεις. Γιατί πολύ απλά το Ελληνικό κράτος σε φτάνει σε μια φορολογία (πραγματική) της τάξεως του 60% υπολογίζοντας οτι θα κλεψεις και θα πάρει αυτο ενα 30%. Όταν λοιπόν δεν μπορείς να το κλεψεις, αναγκαστικά είσαι υποχρεωμένος να κλείσεις την επιχείρηση. Ενα πράγμα θα πω μόνο. Τα λεφτά που έχω ριξει, αν απλά τα είχα στην τράπεζα θα εβγαζα τα διπλάσια απο τόκους και θα είχα και το χρόνο να πιάσω και μια δουλειά , ενώ θα είχα και λεφτά.

Το μόνο που δεν έχω απολύτως νόμιμα ήταν σε επίπεδο τεκμηρίων. Ψιλολεπτομερειες δηλαδή σε σχέση με όσα έχω πληρώσει και πληρώνω στο δημόσιο. Και όσο σκέφτομαι οτι τόσα λεφτά που μου παίρνουν πανε εντελώς χαμένα για να πληρώνονται δημόσιοι υπάλληλοι που μου κάνουν τη ζωή ποδήλατο τρελαινομαι.

Και αυτά που γράφω πίστεψε με τα διαβάζουν άλλοι και βλέπουν τον εαυτό τους.

Παραγωγικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Μόνο μαγαζιά που ζουν απο την κατανάλωση. Ητε μικρά ητε τεράστια (εμπορικά πάρκα κλπ). Γι αυτο και δεν υπάρχει κανένα μέλλον εδώ. Ειδικά για τα νεα παιδιά τα οποία θα υπερμορφωνονται και θα βλέπουν οτι δεν υπάρχει η παραμικρή ζήτηση για δουλειά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kallair οπως ειπα φταιμε και εμεις σαν Ελληνες, αν δεν υπηρχε τετοια φοροδιαφυγη δεν θα ειχαμε φτασει σε τετοιες καταστασεις.

 

Και μετα ο κακος ο λυκος αφησε τα γουρουνακια και πηγε να φαει χορτα!!

Αυτα που λες ΔΕΝ γινονται..Πιστευεις δηλαδη οτι τα μεγαλολαμογια θα σου λεγανε μπραβο που δε φοροδιαφευγεις και συναμα θα σταματουσανε να χτιζουνε βιλλες να αγοραζουνε γιοτ κλπ κλπ..

Μου φαινεται πως δεν εχεις καταλαβει ακομα, αν και εισαι στην αγορα εργασιας 13 χρονια, με ποιους εχεις να κανεις και αυτο ειναι λυπηρο γτ δε προκειται να παμε μπροστα ετσι..

Μου θυμιζει αυτη η φραση σου το Παγκαλο που βγηκε το ζω@δι και ειπε πως ολοι μαζι τα φαγαμε..Σε ποιον τωρα? Απευθυνθηκε και σε εμενα και μου ειπε οτι και εγω εφαγα που ως ναυτικο με ξεζουμιζουν..που ο πατερας μου δουλευει 40 χρονια και συνταξη δεν πηρε ακομα..

Μερικα πραγματα δε διωρθονονται με τιποτα απο μονα τους θελουν να αλλαξουμε σταση και εμεις..

Μη μακρυγορω ομως χιλια μπραβο στα παιδια που μπορεσανε και πληρωθηκανε την ιδεα τους..μακαρι να ειχαμε περισσοτερα τετοια παραδειγματα.

 

Υ.Σ. Nik..Για την Ελλαδα θα πεθαινα αλλα σε μερικες δεκαετιες αυτο που θα υπαρχει εδω μονο ελλαδα δε θα λεγεται και δε θα φταιω ουτε εγω ουτε εσυ..Φιλικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μάλιστα... ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε... τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα, τι κάνεις μπάρμπα;;; κουκιά σπέρνω παιδί μου!!!

 

Το κράτος έμμεσα είμαστε εμείς και ακόμα και αν δεν το δεχόμαστε αυτό, τουλάχιστον σαν σύνολο εκλέγουμε αυτούς που μας βολεύουν που μας βολεύουν για να βουλευτούν ώστε να εξυπηρετήσουν αυτούς που τους λαδώνουν.-

 

Αυτή η κολόνια κρατάει χρόνια και πλέον οι νέοι... "από όπου φύγει, φύγει". Δυστυχώς σε μία χώρα με αυτή την υπογεννητικότητα οδηγούμε τους νέους μας στην ξενιτιά και σε μεγάλο βαθμό το θεωρούμε λογικό και φυσικό... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μάλιστα... ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε... τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα, τι κάνεις μπάρμπα;;; κουκιά σπέρνω παιδί μου!!!

 

Το κράτος έμμεσα είμαστε εμείς και ακόμα και αν δεν το δεχόμαστε αυτό, τουλάχιστον σαν σύνολο εκλέγουμε αυτούς που μας βολεύουν που μας βολεύουν για να βουλευτούν ώστε να εξυπηρετήσουν αυτούς που τους λαδώνουν.-

 

Αυτή η κολόνια κρατάει χρόνια και πλέον οι νέοι... "από όπου φύγει, φύγει". Δυστυχώς σε μία χώρα με αυτή την υπογεννητικότητα οδηγούμε τους νέους μας στην ξενιτιά και σε μεγάλο βαθμό το θεωρούμε λογικό και φυσικό... :-(

 

Μαζι σου οτι σαν συνολο εκλεγουμε αυτους που μας βολευουν και εχουμε παλι σαν συνολο μεριδιο ευθυνης..

Οταν πω ομως ΕΓΩ αρχιζει μια αλλη ιστορια γτ οι πραξεις μου σαν ατομο δε με βαζουν στο συνολο..

Μονο οταν θα αλλαξει το συνολο προκειται η ελλαδα να δει ασπρη μερα και τετοια παραδειγματα οπως των παιδιων να συμβαινουν εδω..

Ομως δεν προκειται να αλλαξει τπτ απολυτως..Και ειμαι πεπεισμενος γι αυτο..Πιο σιγουρος ειμαι γι αυτο παρα οτι θα ξημερωσει αυριο γτ οταν ακους μεγαλους ανθρωπους και λενε εγω εχω αηδιασει και δε θα παω καν να ψηφισω και θα τους τημωρισω με την αποχη μου τοτε καταλαβαινεις οτι αυτη η χωρα ειναι καταδικασμενη..Παντα ηταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oldnew

Ποσοι ομως σαν εσενα φοροδιαφευγουν και γενικα κλεβουν απο οπου μπορουν ? Δεν δικαιολογω το μπουρδελο που εχουμε για πολιτεια ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν, απλα λεω πως πρωτα πρεπει να ειμαστε εμεις σωστοι και μετα να κοιταμε και τους αλλους, τουλαχιστον ετσι το βλεπω.

 

@Kakadi

Φυσικα και ξερω με ποιους εχω να κανω, δεν μπορω ομως να αποφευγω να παραδεχτω πως αν δεν υπηρχε φοροδιαφυγη και γενικα "κουτοπονηρια" σε πλεονασμα στην Ελλαδα πως καποια εστω χρηματα παραπανω θα εμπαιναν στην αναπτυξη της χωρας, σιγουρα οχι ολα αλλα καποια. Οπως ειπα και πριν γιατρος που εβγαζε 150.000ε τον χρονο δηλωνε 10.000ε. Τωρα μεσα σε αυτο βαλε επαγγελματα που δεν εκοβαν ποτε αποδειξεις κτλ κτλ κτλ. Ναι ζουμε σε μπουρδελο αλλα δεν ειναι λες και εμεις ειμαστε 100% σωστοι και αγιοι.

 

@digekas

Δεν θεωρω πως οδηγουνται οι νεοι στην ξενιτια, ξερω παρα πολλους που εφυγαν εξωτερικο και παιρνουν ελαχιστα περισσοτερα απο εδω, ξερω και αλλους που ακομα ψαχνουν αλλα ναι ξερω και αλλους που σταθηκαν τυχεροι και βγαζουν πολυ καλα χρηματα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να βλεπω ατομα να σπουδαζουν μεχρι τα 27, να πληρωνει ο μαμακας ο πατερας και οταν τελειωνουν και παιρνουν το πτυχειο να ψαχνουν 2-3 χρονια για δουλεια και στο ενδιαμεσο να μην κανουν τπτ γιατι πολυ απλα εχουν το πτυχιο και οτιδηποτε κατωτερο δεν ειναι αξιο για αυτους. Απλα λεω πως γενικα μας βαραει και η μαμακια πολλες φορες εμας τους Ελληνες, δεν μας φταινε παντα οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραβο στα παιδια, τους ζηλευω, επειδη κινηγησαν ενα ονειρο και εγινε πραγματικοτητα, και πανε στο silicon valley που εκει ολα αρχισαν! ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΤΕ?! οντως, γιατι τους κρινετε δεν εχω ιδεα, ....αντι να λεμε, αντε να ξυπνησουν και αλλα μυαλα που εχει η ελλαδα, αντι να τους εχουμε σε καποιες εταιριες, να χαραμιζονται...αυτοι τουλαχιστον καταφεραν κατι το δυσκολο, αλλα ειχαν πειστη. Αυτοι ρε παιδια, σε 5 χρονια, θα λεμε για το Blindtype που παλια ειχαμε το τ-9 και τρελλαθηκαμε ολοι, αυτοι εχουν καταφερη να φτιαξουν κατι προτωπορο για τα Smartphones που οπως βλεπουμε ειναι το καινουργιο μελλον...και ειναι εδω, και απο 2 ελληνοπουλα! Χαραξαν τον δρομο σε κατι καινοτομο! ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ ...και καλα κανουν που φευγουν...θα πανε να βγαλουν τα λεφτα τους, και μετα ερχονται πισω αν θελουν να επενδυσουν...η να διδαξουν...καλο θα κανει στον τοπο! ...

 

Αυτα. τα λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, κατι βασισμενο σε κατι αλλο δεν το λες πρωτοποριακο, τουλαχιστον ετσι νομιζω βαση του ορισμου. ΑΝ μιλαμε για το Blindtype σε λιγα χρονια δεν θα λενε κοιτα τι εφτιαξαν οι Ελληναρες, θα λενε ειναι της Google, γιαυτο να εισαι σιγουρος. Απο εκει και περα Μακαρι να ξυπνησει η μιση Ελλαδα και να κανει κατι αναλογο, σε τι ομως ωφελει την Ελλαδα οταν τα χρηματα πανε στο Εξωτερικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, κατι βασισμενο σε κατι αλλο δεν το λες πρωτοποριακο, τουλαχιστον ετσι νομιζω βαση του ορισμου. ΑΝ μιλαμε για το Blindtype σε λιγα χρονια δεν θα λενε κοιτα τι εφτιαξαν οι Ελληναρες, θα λενε ειναι της Google, γιαυτο να εισαι σιγουρος. Απο εκει και περα Μακαρι να ξυπνησει η μιση Ελλαδα και να κανει κατι αναλογο, σε τι ομως ωφελει την Ελλαδα οταν τα χρηματα πανε στο Εξωτερικο ?

 

 

γιατι ποιος ειπε οτι τα χρηματα θα πανε εξωτερικο, τα παιδια θα πανε, τα λεφτα ειναι δικα τους. Ετσι δεν ειναι? και μπορει αλλοι να λενε, ειναι τις google, αλλα θα υπαρχουν αναφορες στο ποιος το εφτιαξε για την google. Οπως καναν αφιερωση στον ανθρωπο που εφτιαξε το πρωτο κινητο, η ο πρωτος που εφτιαξε το τ-9, κλπ. Μην ανησυχεις θα υπαρχουν ιστοριες βαση αυτου. Και παλι, αυτο που φτιαξαν δεν ειναι λιγο ρε φιλε, κατι αντιστοιχο του τ-9 οκ, αλλα εχει μεγαλη διαφορα αυτο, μιλαμε για ενα app ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ TOUCHSCREEN κινητο θα θελουν να αγορασουν. Μεχρι να γινει κατι που σιγουρα τα κινητα θα το εχουν εξαρχεις ποιο μετα.

 

Εξαλλου, το να επενδυση καποιος στην ελλαδα τετοιες εποχες, δεν λεει!...μακρια! μην τα φανε και αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τους αλλους αλλα ακομα και το Τ9 εμενα δεν με βολευει.

 

Οπως και να εχει ολοι ειμαστε διαφορετικοι και ως επακολουθο δυσκολο να εχουμε τις ιδιες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...