Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη


salonica3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πρώτο και κυριότερο που πρέπει να μάθεις είναι να βάζεις τόνους,αν στείλεις βιογραφικό οπουδήποτε σαν το παραπάνω, θα το κάνουν delete πριν να διαβάσουν καν την πρώτη λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα και να ξέρεις ποτέ δεν ξέρεις ό,τι χρειάζεται για να δουλέψεις σε μια εταιρία. Κάθε εταιρία έχει τα "μυστικά" της τα οποία και μαθαίνεις στην πορεία. Δε χρειάζεται και δε μπορείς να τα ξέρεις όλα από την αρχή.

 

Από κει και πέρα, η εμπειρία και το "ταλέντο" σου θα σε βοηθήσουν να μπεις στις διαδικασίες της εκάστοτε εταιρίας ευκολότερα οι δυσκολότερα. Μέχρι τότε, ασχολήσου με πράγματα που σου φαίνονται ενδιαφέροντα, προσπάθησε να τα λύσεις με διαφορετικούς τρόπους, κάθε φορά και λίγο πιο αποτελεσματικούς από την προηγούμενη, και γενικά προσπαθησε να δημιουργήσεις απορίες στον εαυτό σου και στη συνέχεια ψάξε για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο και κυριότερο που πρέπει να μάθεις είναι να βάζεις τόνους,αν στείλεις βιογραφικό οπουδήποτε σαν το παραπάνω, θα το κάνουν delete πριν να διαβάσουν καν την πρώτη λέξη.

 

Ντάξει οι τόνοι παλεύονται....τα ορθογραφικά όμως.... anyway.

Σου πρετείνω να ξεκινήσεις μια και καλή γλώσσα να κάνεις πολύ εξάσκηση πάνω της

π.χ μια C,C++,C# αμα ξέρεις να φτιάχνεις πολύ καλές ιστοσελίδες τότε θα

είσαι περιζήτητος τουλάχιστον ετσι πιστεύω εγώ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ την ίδια απορία με τον salonica3.

 

Σου πρετείνω να ξεκινήσεις μια και καλή γλώσσα να κάνεις πολύ εξάσκηση πάνω της

π.χ μια C,C++,C# αμα ξέρεις να φτιάχνεις πολύ καλές ιστοσελίδες τότε θα

είσαι περιζήτητος τουλάχιστον ετσι πιστεύω εγώ...........

 

Όλοι μου λένε πως η C δεν χρησιμοποιείται από εταιρίες , εξάλου είναι γλώσσα για console aplications (αλλά είναι καλό να ξέρεις C για να μάθεις C++), τι έχετε να πείτε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρίες που ψάχνουν προγραμματιστές ψάχνουν για κάποιους που ξέρουν Fortran,Cobol,Pascal (και όχι,δεν έχουν πεθάνει αν ψάξετε στο internet βγαίνουν ακόμα καινούργιες εκδόσεις)για να μπορούν να κάνουν "συντήρηση" σε προγράμματα 20+ χρόνων τα οποία ακόμα πουλάνε σε λογιστικά γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας προτείνω να βρείτε ένα open source project που να σας αρέσει. Έχει τα πάντα: από παιχνιδάκια, μέχρι web browsers.

 

Γραφτείτε στη developers mailing list και προσπαθείστε να διορθώσετε κάποιο απλό bug απ'το bug tracker και ανεβάστε κάποιο patch.

 

Η διαδικασία αφενός θα σας ψήσει και αφετέρου-εφόσον συμμετέχετε ενεργά στην κοινότητα- θα βελτιώσει το βιογραφικό σας: μπορείτε να παραπέμπετε τον υποψήφιο εργοδότη στον κώδικα που συνεισφέρατε για να κρίνει τα προσόντα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας προτείνω να βρείτε ένα open source project που να σας αρέσει. Έχει τα πάντα: από παιχνιδάκια, μέχρι web browsers.

 

Γραφτείτε στη developers mailing list και προσπαθείστε να διορθώσετε κάποιο απλό bug απ'το bug tracker και ανεβάστε κάποιο patch.

 

Η διαδικασία αφενός θα σας ψήσει και αφετέρου-εφόσον συμμετέχετε ενεργά στην κοινότητα- θα βελτιώσει το βιογραφικό σας: μπορείτε να παραπέμπετε τον υποψήφιο εργοδότη στον κώδικα που συνεισφέρατε για να κρίνει τα προσόντα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε η ποιό wide use γλώσσα είναι η C++.

Μπορεί να την μάθει κάποιος χωρίς να ξέρει κάποια άλλη γλώσσα

(αλλά καλό θα ήταν).Τώρα οι Fortran,Cobol,Pascal γλώσσες δεν

είναι πεθαμένες αλλα είναι δύσκολες π.χ η Fortran είναι ένα βήμα ποιό μπροστά από την Assembly

την οποία Assembly τώρα εχω ξεκινήσει να την μαθαίνω και ξέρω πόσο παλούκι είναι, οπότε φαντάζομαι και

η Fortran θα είναι πολύ δύσκολη.........

Τώρα κάνε ότι νομίζεις εγω προτείνω πάντως C++ ολα τα καινούργια προγράμματα με αυτήν είναι γραμμένα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε η ποιό wide use γλώσσα είναι η C++.

Μπορεί να την μάθει κάποιος χωρίς να ξέρει κάποια άλλη γλώσσα

(αλλά καλό θα ήταν).Τώρα οι Fortran,Cobol,Pascal γλώσσες δεν

είναι πεθαμένες αλλα είναι δύσκολες π.χ η Fortran είναι ένα βήμα ποιό μπροστά από την Assembly

την οποία Assembly τώρα εχω ξεκινήσει να την μαθαίνω και ξέρω πόσο παλούκι είναι, οπότε φαντάζομαι και

η Fortran θα είναι πολύ δύσκολη.........

Τώρα κάνε ότι νομίζεις εγω προτείνω πάντως C++ ολα τα καινούργια προγράμματα με αυτήν είναι γραμμένα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας καθηγητης μου ειπε οτι αυτοι δεν μας μαθενουν προγραμματισμο, αυτοι μας μαθενουν να μαθενουμε προγραμματισμο.

Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου αλλα νιωθω οτι δεν εχω της γνωσεις για να ξεκινησω να δουλευω σε εταιρια.

Αν κανω πρακτηκη σαν προγραμματιστης σε μια εταιρια τι γνωσεις πρεπει να εχω ακριβως?

ξερω αψογα οτι με εμαθαν στην σχολη και οτι διαβασα στα βιβλια αλλα θεωρω οτι υπαρχουν παρα πολλα ακομα να μαθω τα οπια δεν ξερω τι ειναι και δεν ξερω

πως να τα μαθω αφου δεν εχω ιδεα πως να προχορησω και να αναπτυξω της γνωσεις μου ετσι οστε να νιωθω ετοιμος να μπω σε καπια ετερια για να ξεκινησω να δουλευω

 

Καταρχήν τo "Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου.." είναι άστοχο.

Ένα βιβλίο - ειδικά αν είναι σοβαρό - δεν "διαβάζεται" αλλά μελετάται και μάλιστα επί πολύ καιρό.

Αν είχες κάνει κάνει αυτό που λες και κατείχες το περιεχόμενο θα είχες βρει δρόμο και δεν θα ρωτούσες με αυτό το ύφος.

 

Στην πράξη, εδώ στην Eλλάδα αυτά που ζητούνται είναι κυρίως βάσεις δεδομένων, κατασκευή ιστοσελίδων και .net.

Το βλέπω από αγγελίες σε επαγγελματικά έντυπα.

Ακόμη και η VB αρκεί για τις περισσότερες πρακτικές περιπτώσεις.

Δυστυχώς μόνον με αυτά μένεις στην μετριότητα και δεν μπορείς να εξελιχθείς σε guru.

Τομείς υπάρχουν πολλοί και ενδιαφέροντες :

- υπολογιστική γεωμετρία

- μηχανές γραφικών και ήχου

- ΑΙ με προσανατολισμό αλγορίθμους παιχνιδιών ή υπολογιστικά μαθηματικά

- αριθμητική ανάλυση και αριθμητικές μεθόδους και τα παρελκόμενά τους (FEM, BEM, FDTD κ.α.)

- παραλληλία και παράλληλα συστήματα

- επεξεργασία εικόνας και σήματος

κλπ.

Υπάρχουν αντικείμενα που απαιτούν συνδυασμό των παραπάνω τομέων περισσότερο ή λιγότερο π.χ. η γραφή ενός προγράμματος FEM ή προσομοιώσεων.

Οι καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες δουλειές είναι στους παραπάνω τομείς αλλά οι ιδιωτικές σχολές δεν δίνουν σχεδόν τίποτε σε γνώσεις για να ασχοληθεί

κανείς με αυτά - σχεδόν ούτε καν το υπόβαθρο.

Ακόμη χειρότερα, πολλές "περιφερειακές" γνώσεις υποτιμώνται από τους περισσότερους επίδοξους προγραμματιστές - ειδικά όσους δεν έχουν ανώτατη εκπαίδευση.

Στα ΑΕΙ η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη - τουλάχιστον σε αυτά τα ζητήματα διότι παρέχουν γνώσεις από πολλούς κλάδους.

 

Βιβλία για τα παραπάνω - που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα - υπάρχουν πολλά και εξαιρετικά ΑΛΛΑ αν δεν έχεις καλό υπόβαθρο θα

δυσκολευτείς και μάλλον θα τα παρατήσεις γρήγορα.

Αν οι επιδιώξεις σου εξαντλούνται στην κατασκευή ιστοσελίδων, βάσεις δεδομένων και προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και απλές εφαρμογές,

δεν χρειάζεσαι και πολλά παραπάνω απ' ότι ξέρεις τώρα και θα προχωρήσεις εύκολα.

 

Τέλος, άνευ παρεξηγήσεως, η (αν-)ορθογραφία σου τυφλώνει και δημιουργεί για σένα αρνητικές εντυπώσεις.

Αν στείλεις κάπου βιογραφικό με τέτοια λάθη, ούτε καν θα το κοιτάξουν....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας καθηγητης μου ειπε οτι αυτοι δεν μας μαθενουν προγραμματισμο, αυτοι μας μαθενουν να μαθενουμε προγραμματισμο.

Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου αλλα νιωθω οτι δεν εχω της γνωσεις για να ξεκινησω να δουλευω σε εταιρια.

Αν κανω πρακτηκη σαν προγραμματιστης σε μια εταιρια τι γνωσεις πρεπει να εχω ακριβως?

ξερω αψογα οτι με εμαθαν στην σχολη και οτι διαβασα στα βιβλια αλλα θεωρω οτι υπαρχουν παρα πολλα ακομα να μαθω τα οπια δεν ξερω τι ειναι και δεν ξερω

πως να τα μαθω αφου δεν εχω ιδεα πως να προχορησω και να αναπτυξω της γνωσεις μου ετσι οστε να νιωθω ετοιμος να μπω σε καπια ετερια για να ξεκινησω να δουλευω

 

Καταρχήν τo "Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου.." είναι άστοχο.

Ένα βιβλίο - ειδικά αν είναι σοβαρό - δεν "διαβάζεται" αλλά μελετάται και μάλιστα επί πολύ καιρό.

Αν είχες κάνει κάνει αυτό που λες και κατείχες το περιεχόμενο θα είχες βρει δρόμο και δεν θα ρωτούσες με αυτό το ύφος.

 

Στην πράξη, εδώ στην Eλλάδα αυτά που ζητούνται είναι κυρίως βάσεις δεδομένων, κατασκευή ιστοσελίδων και .net.

Το βλέπω από αγγελίες σε επαγγελματικά έντυπα.

Ακόμη και η VB αρκεί για τις περισσότερες πρακτικές περιπτώσεις.

Δυστυχώς μόνον με αυτά μένεις στην μετριότητα και δεν μπορείς να εξελιχθείς σε guru.

Τομείς υπάρχουν πολλοί και ενδιαφέροντες :

- υπολογιστική γεωμετρία

- μηχανές γραφικών και ήχου

- ΑΙ με προσανατολισμό αλγορίθμους παιχνιδιών ή υπολογιστικά μαθηματικά

- αριθμητική ανάλυση και αριθμητικές μεθόδους και τα παρελκόμενά τους (FEM, BEM, FDTD κ.α.)

- παραλληλία και παράλληλα συστήματα

- επεξεργασία εικόνας και σήματος

κλπ.

Υπάρχουν αντικείμενα που απαιτούν συνδυασμό των παραπάνω τομέων περισσότερο ή λιγότερο π.χ. η γραφή ενός προγράμματος FEM ή προσομοιώσεων.

Οι καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες δουλειές είναι στους παραπάνω τομείς αλλά οι ιδιωτικές σχολές δεν δίνουν σχεδόν τίποτε σε γνώσεις για να ασχοληθεί

κανείς με αυτά - σχεδόν ούτε καν το υπόβαθρο.

Ακόμη χειρότερα, πολλές "περιφερειακές" γνώσεις υποτιμώνται από τους περισσότερους επίδοξους προγραμματιστές - ειδικά όσους δεν έχουν ανώτατη εκπαίδευση.

Στα ΑΕΙ η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη - τουλάχιστον σε αυτά τα ζητήματα διότι παρέχουν γνώσεις από πολλούς κλάδους.

 

Βιβλία για τα παραπάνω - που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα - υπάρχουν πολλά και εξαιρετικά ΑΛΛΑ αν δεν έχεις καλό υπόβαθρο θα

δυσκολευτείς και μάλλον θα τα παρατήσεις γρήγορα.

Αν οι επιδιώξεις σου εξαντλούνται στην κατασκευή ιστοσελίδων, βάσεις δεδομένων και προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και απλές εφαρμογές,

δεν χρειάζεσαι και πολλά παραπάνω απ' ότι ξέρεις τώρα και θα προχωρήσεις εύκολα.

 

Τέλος, άνευ παρεξηγήσεως, η (αν-)ορθογραφία σου τυφλώνει και δημιουργεί για σένα αρνητικές εντυπώσεις.

Αν στείλεις κάπου βιογραφικό με τέτοια λάθη, ούτε καν θα το κοιτάξουν....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

 

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

 

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

 

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

 

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

 

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

 

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

 

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί... Επίσης ο Μπετόβεν βοηθάει πολύ στην παραγωγικότητα...

 

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

 

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

 

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

 

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

 

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

 

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

 

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

 

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

 

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

 

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί... Επίσης ο Μπετόβεν βοηθάει πολύ στην παραγωγικότητα...

 

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

 

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

 

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

 

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

 

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

 

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

 

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

 

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

 

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

 

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί...

 

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

 

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

 

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

 

Η αλλιώς "Πως χειροκροτείς με ένα χέρι;" (Παλιά διδασκαλία ZEN)

 

OneHandClapping.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...