Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη

salonica3

Ερώτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε η ποιό wide use γλώσσα είναι η C++.

Μπορεί να την μάθει κάποιος χωρίς να ξέρει κάποια άλλη γλώσσα

(αλλά καλό θα ήταν).Τώρα οι Fortran,Cobol,Pascal γλώσσες δεν

είναι πεθαμένες αλλα είναι δύσκολες π.χ η Fortran είναι ένα βήμα ποιό μπροστά από την Assembly

την οποία Assembly τώρα εχω ξεκινήσει να την μαθαίνω και ξέρω πόσο παλούκι είναι, οπότε φαντάζομαι και

η Fortran θα είναι πολύ δύσκολη.........

Τώρα κάνε ότι νομίζεις εγω προτείνω πάντως C++ ολα τα καινούργια προγράμματα με αυτήν είναι γραμμένα......

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σου λέω οτι υπογάφει employment agreement ο candidate τουλάχιστον διετές αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορει να απολυθεί. Στην Σουηδία τι υπογράφεις? Συμβόλαιο δεσμευτικό για τα δυο μέρη (σαν ποδοσφαιριστής πχ?) Δεν νομίζω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Η αλήθεια είναι οτι οι ρώσσοι βγάζουν καλούς επιστήμονες. Τώρα γιατί.. μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Πάντως είχαν καταπληκτικό σύστημα παιδείας (δεν ξέρω τώρα πως έχουν τα πράγματα έτσι που έχουν γίνει).

Έχουν επίσης πολύ γερές βάσεις στα μαθηματικά. Πάντα είχαν. Όπως και οι Γάλλοι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
ΤΙ εννοείς ότι ο αναλυτής, σχεδιαστής είναι κοινοτοπία ή πήγαινε στα χαρτομάντηλα? Το οτι κάνουν ότι κάνουν δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να κάνουν και αυτό που λες. Ακόμα και βάσεις που λες.

Προφανώς αναφέρεσαι σε data entry απο php σελίδες.

Υπάρχουν concepts τα οποία και γνώσεις απαιτούν αλλά και η εμπειρία είναι απαραίτητη.Αυτό δεν μπορείς να το μάθεις σε μια μέρα όσα μαθηματικά και να ξέρεις.

Δεν είναι το ίδιο με το να φτιάξεις π.χ. μια γεννήτρια πλέγματος για ένα πρόγραμμα FEM.

Τις γνώσεις που απαιτούνται εκεί δεν μπορεί να τις παρακολουθήσει η σάρα κι η μάρα.

Και δεν πα να πάρεις τον καλύτερο αναλυτή...

Τα ίδια και σε άλλους τομείς (επεξεργασία εικόνας-σήματος, προσομοιώσεις πεδίου, μηχανική ρευστών κλπ.)

Πραγματικό περιστατικό : φίλος μου μαθηματικός και ερασιτέχνης προγραμματιστής έμπλεξε σε ένα project ενός εργοστασίου όπου

έπρεπε να φτιάξουν ένα πρόγραμμα για να ανασυντίθεται 3D διανυσματικά μια εικόνα από λήψεις κάμερας.

Μετά, η ανασυντεθειμένη 3D εικόνα θα χρησιμοποιούνταν για collission detection και αυτόματη οδήγηση του ρομποτικού βραχίονα.

Ο φίλος μου εξήγησε στους υπόλοιπους τρεις προγραμματιστές γιατί και πώς έπρεπε να χειριστούν το πρόβλημα και τους έδωσε το βιβλίο

και σημειώσεις που έπρεπε να διαβάσουν. Μόνον εγκεφαλικό δεν έπαθαν !!

Για το πρόβλημα απαιτούνταν παραστατική γεωμετρία και θεωρία μετασχηματισμών και οι τρεις προγραμματιστές που ήταν στην ομάδα δεν

ήξεραν καν πώς να χειρίζονται ένα επίπεδο στο χώρο. Τελικά μετά την παρέλευση τριών μηνών χωρίς ουσιαστική πρόοδο, ο φίλος πήγε στον

εργοδότη του και του είπε

1) να εξαιρέσει τους κατά τα άλλα "έμπειρους και επαγγελματίες" προγραμματιστές από το συγκεκριμένο κομματι του project διότι απλώς τον

καθυστερούσαν, δεν μπορούσαν να κάνουν ουσιωδώς τίποτε και θα το έγραφε μόνος του.

2) να πληρωθεί και την δουλειά των άλλων.

Αλλιώς θα εγκατέλειπε. Η δοιϊκηση στο εργοστάσιο που ήθελε να γίνει το πρόγραμμα για να το εφαρμόσουν σε ρομποτικούς βραχίονες τον

πλήρωσε σχεδόν τέσσερις φορές περισσότερο διότι "πού να βρίσκουν προγραμματιστή που να μπορεί να το κάνει".

Φυσικά οι 3 προγραμματιστές ξύνισαν πολύ διότι τους πήρε τα λεφτάκαι την δουλειά αλλά δεν τους έφταιγε κανείς.

Ήξεραν πολύ καλά να γράφουν κώδικα και ήταν έμπειροι σ' αυτό αλλά ηταν και το μόνον που ήξεραν.

Δεν μπορούσαν να καταλάβουν την απαιτούμενη θεωρία παρά τις εξηγήσεις και τα σεμινάρια που τους έκανε το παιδί.

Τελικά αφού ο φίλος μου έγραψε το πρόγραμμα και δούλεψε, τους το έδωσε για να το ενσωματώσουν στο interface και

τους εξήγησε αν και πού θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί. Aυτό ήταν δευτερεύουσα δουλειά - το εύκολο που το πήραν οι άλλοι.

Δεν χρειάζεται να βγάλω κανένα συμπέρασμα, το δίδαγμα είναι προφανές.

Κανένας "έμπειρος" αναλυτής δεν μπορούσε να τους βοηθήσει διότι δεν είχε το απαραίτητο υπόβαθρο για να παρακολουθήσει

αυτό που χρειαζόταν.

Ξέρω μερικές τέτοιες ιστορίες ακόμη που δείχνουν την ανικανότητα των "μονολιθικών" προγραμματιστών για ενδιαφέροντα projects όπως το παραπάνω.

Tώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι το να ξέρεις να γράφεις μόνον κώδικα αρκεί και ότι οι αναλυτές μπορούν χωρίς ισχυρές περιφερειακές γνώσεις να τα

καταφέρουν σε projects όπως το προηγούμενο που είναι τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα, απλώς στρουθοκαμηλίζουν και κακό του κεφαλιού τους.....

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@0wlman

Έχεις δίκιο! Μας τα έβγαλες όλα στη φόρα! Και πάλι καλά που είμαι του εσωτερικού, τι να πούνε και αυτά τα άχρηστα τσογλανια του εξωτερικού! Υποκλίνομαι...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα βιβλία είναι καλά και οπωσδήποτε βοηθάνε. Το θεωρητικό υπόβαθρο επίσης κάνει την ζωή σου πιο εύκολη και σίγουρα χρειάζεται.

Αλλά για να μάθεις να γράφεις κώδικα πρέπει να γράφεις κώδικα!!!

Διάλεξε 1 γλώσσα και άρχισε απο τα πιο απλά tutorials, υπάρχουν χιλιάδες, σίγουρα στην αρχή πολλά πράγματα δεν θα βγάζουν νόημα. Με την τριβή και καθημερινή προσπάθεια τα πράγματα θα γίνονται πιο εύκολα. Μην βιάζεσαι θέλει χρόνο και κόπο, και προπάντων μην απογοητέυεσαι, πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα σου λέει δεν γίνεται ή ότι δεν μπορείς να το κάνεις. Τα περισσότερα γίνονται αρκείς να προσπαθείς. Όσο για την δουλειά που λές υπάρχει ένα Αγγλοσαξωνικό ρητό που λέει ότι:

Τα πτυχία θα σου βρούν την πρώτη δουλειά και η εμπειρία όλες τις υπόλοιπες

όποτε αν πραγματικά το θες βρες κάτι να αρχίσεις έστω και αν το οικονομικό δεν είναι καλό και μόλις πατήσεις στα πόδια σου θα μπορέσεις να προχωρήσεις.

Να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει σχολή ή πανεπιστήμιο απο το οποίο βγαίνεις 100% έτοιμος

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν είμαι μαθηματικός.

Και δεν είπα ότι πρέπει σώνει και καλά να τα ξέρουν.

Είπα ότι πρέπει να τα ξέρουν ή πρέπει να μπορούν να τα παρακολουθήσουν (δηλ. να μπορούν να αυτοεκπαιδευτούν

σε κάτι δύσκολο) όσοι θέλουν να ξεφύγουν από τον μέσο όρο.

Και αν το ψάξεις λίγο θα διαπιστώσεις ότι οι ξεχωριστές δουλειές ανήκουν σε άτομα που έχουν γνωστικές βάσεις οι

οποίες κατ' ελάχιστον τους επιτρέπουν να το κάνουν αυτό.

Είτε είναι αμιγείς προγραμματιστές (που συχνά δεν είναι) είτε όχι.

Εγώ δεν έχω κάποιο συμφέρον να υποτιμώ ή να λιβανίζω κάποιους.

Αν θίγεσαι όπως και κάποιοι άλλοι είναι προφανώς επειδή εσύ νιώθεις μειονεκτικά και δεν έχει σχέση με

το τι πιστεύω εγώ.

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για όσα υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες, για άλλα τόσα ΔΕΝ υπάρχουν, δυστυχώς.

Να τώρα δα, μου χρειάζεται να υπολογίσω την ροή μιας συνάρτησης μέσα από μια σφαίρα (στο χώρο).

Έχω την ακτίνα και το κέντρο της σφαίρας και τις τιμές της συνάρτησης ανά 3 μοίρες.

Πώς θα βρω την ροή ; Και πώς θα επιβεβαιώσω ότι είναι σωστό το αποτέλεσμα ;

( ουσιαστικά είναι ένα επιφανειακό ολοκλήρωμα διανύσματος που πρέπει να κάνω σε ένα πρόγραμμα )

Ας μου πει κάποιος από αυτούς που νομίζουν ότι τα μαθηματικά δεν χρειάζονται πώς θα το κάνω ή με ποιά

έτοιμη βιβλιοθηκη μπορεί να γίνει...

Και δεν πρόκειται για εξειδικευμένη εφαρμογή - ένα "απλό" εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι...

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Απορώ τότε τι αποφοίτους βγάζουν όλες οι σχολές και τα πανεπιστήμια πληροφορικής.

Η πλέιοψηφία τους ασχολείται με τετριμμένα πράγματα και κοινοτοπίες.

Την απόδειξη την είπαμε νωρίτερα. Δες ποιοί είναι πίσω από κάποιο "δύσκολο" πρόγραμμα. Μηχανικοί, μαθηματικοί, φυσικοί και απόφοιτοι πληροφορικής όλοι με μεταπτυχιακά και phD.

Ή δες τις γραμματικές γνώσεις οποιουδήποτε συγγραφέα βιβλίου προγραμματισμού.

Μόνον απλοί προγραμματιστές δεν είναι.

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
BTW, είναι η ιδέα μου ή ο πιο δύσκολα αναγνώσιμος κώδικας γράφεται από μαθηματικούς;

+=1

(πρέπει να γράψω κάτι για να περάσω τους δέκα χαρακτήρες :-) )

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

http://www.law-europe.com/documents/men_04_practice_03_09.pdf

Στη Γερμανία, το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι σου κάνουν 6 μήνες μίνιμουμ προσωρινό συμβόλαιο και σε έχουν κάτι σάν δοκιμαστικό και μετά σου υπογράφουν μέχρι και 5ετές συμβόλαιο.. ανάλογα.. δηλαδή και 2 χρόνια είναι λίγο.. τις περισσότερες φορές είναι 3 χρόνια τα συμβόλαια.. προφανώς δέν είναι τα ίδια πρότζεκτ με την Ελλάδα..

και φυσικά η Κύπρος είναι πανάκριβη..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
http://www.law-europe.com/documents/men_04_practice_03_09.pdf

Στη Γερμανία, το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι σου κάνουν 6 μήνες μίνιμουμ προσωρινό συμβόλαιο και σε έχουν κάτι σάν δοκιμαστικό και μετά σου υπογράφουν μέχρι και 5ετές συμβόλαιο.. ανάλογα.. δηλαδή και 2 χρόνια είναι λίγο.. τις περισσότερες φορές είναι 3 χρόνια τα συμβόλαια.. προφανώς δέν είναι τα ίδια πρότζεκτ με την Ελλάδα..

από το Link σου:

"The central rules of the EMPLOYMENT PROTECTION ACT stipulate most

importantly that a contract of employment shall normally apply until further notice,

and that such a contract may be terminated by the employer only when there is a just

cause for dismissal. A contract of employment for a fixed term may be concluded

only in certain specific cases, listed in the act, e.g. general fixed term-employment or

for a temporary substitute employment. Such contracts may be signed for the

maximum of two years in a continuing five-year period. If the aggregated time is over

two years in the stipulated five-year period the employment is transformed into an

indefinite-term employment."

E το ίδιο ακριβώς συμβόλαιο υπογράφεις και στην Κύπρο. Απλα μάλλον νομιζεις οτι σου πάρεχει κάποιου είδους μονιμότητα. Δεν ισχυει αυτό.

Η κύπρος εχει τιμές Αθήνας γενικά. Καπου λιγο πιο ακριβή καπου πιο φτηνή (βενζίνη 1 ευρω), αλλά οι μισθοί είναι διπλάσιοι - τριπλάσιοι. Αν λαβουμε υπόψην οτι οι ασφαλιστικές εισφορές για κάποιον που παίρνει 3000 τον μηνα είναι 250 ευρώ (τοσα δίνει Ελλάδα καποιος που παίρνει τα μισά) και η φορολογική κλίμακα αρχίζει απο τα 20000 ευρω ετησίως (μεχρι εκει αφορολόγητο) μην εισαι τοσο σίγουρος οτι η κύπρος ειναι "ακριβή"

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Generally speaking, ο κοντόφθαλμος μπορεί να βρίσκεται και από τις 2 πλευρές του βλέμματος.

Οι γνώσεις είναι σημαντικές όταν έχουν εφαρμογή σε ένα θέμα. Τι να κάνεις την πυρηνική φυσική όταν θες να προσθέσεις 2+2? Αντίστοιχα, όταν θες να εξομοιώσεις μια πυρηνική σύντηξη, θα τη χρειαστείς, αλλά δεν θα σου χρειαστεί το ότι ξέρεις να φτιάχνεις CMS. Σε κάθε περίπτωση, άμα ξέρεις να "προγραμματίζεις" και το 2+2 θα κάνεις, και την ν-βάθμια εξίσωση της πυρηνικής φυσικής θα υλοποιήσεις αποδοτικά. Τώρα αν ξέρεις ότι το πλουτόνιο έχει το τάδε ατομικό βάρος... να κι αν το'χει, να κι αν δε το'χει. Για σένα είναι μια μεταβλητή ή μια σταθερά. Αλλά αν ξέρεις όλα τα ατομικά βάρη του περιοδικού συστήματος απ έξω, δε θα σε βοηθήσει όταν δε θα σου φτάνει η μνήμη να φυλάξεις τις μεταβλητές σου.

Γενικότερα, ο καθείς (θα έπρεπε να) κάνει ότι νομίζει ότι το κατέχει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Για τον topic starter: Από συζητήσεις διαπιστώνω πως το να μην πάει κάποιος σε ένα πανεπιστήμιο ή τει είναι αποτέλεσμα της βαρεμάρας του να δώσει πανελλήνιες. Αν έχεις πραγματικά τη θέληση να μάθεις, πέρνα σε μια σχολή. Σίγουρα κανείς δεν θα σου ανοίξει το μυαλό να σου χώσει τις γνώσεις μέσα, όμως επίσης σίγουρα θα έχεις όλα όσα χρειάζεσαι για να αποκτήσεις ένα σοβαρό υπόβαθρο ώστε να διαβάζεις όλα τα βιβλία που θέλεις και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Σκέψου το...

Συμφωνώ απόλυτα ότι το πανεπιστήμιο θα σου δώσει τις απαραίτητες βασικές γνώσεις και μια σωστή αφετηρία να ξεκινήσεις. Αν έχεις μεράκι για αυτό που κάνεις σίγουρα θα προχωρήσεις πάρα πολύ.

Το αρνητικό (για εμένα τουλάχιστον) στο πανεπιστήμιο είναι η νοοτροπία που καλλιεργείται ότι "Είμαστε από το τάδε πανεπιστήμιο και είμαστε ανώτεροι από άλλους και θέλουμε και παραπάνω χρήματα" (το έχω ακούσει πολλές φορές για αυτό το αναφέρω). Αν ξεφύγεις από αυτή τη νοοτροπία θα καταφέρεις πολλά πράγματα με αφετηρία τις γνώσεις που απέκτησες εκεί.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ενας καθηγητης μου ειπε οτι αυτοι δεν μας μαθενουν προγραμματισμο, αυτοι μας μαθενουν να μαθενουμε προγραμματισμο.

Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου αλλα νιωθω οτι δεν εχω της γνωσεις για να ξεκινησω να δουλευω σε εταιρια.

Αν κανω πρακτηκη σαν προγραμματιστης σε μια εταιρια τι γνωσεις πρεπει να εχω ακριβως?

ξερω αψογα οτι με εμαθαν στην σχολη και οτι διαβασα στα βιβλια αλλα θεωρω οτι υπαρχουν παρα πολλα ακομα να μαθω τα οπια δεν ξερω τι ειναι και δεν ξερω

πως να τα μαθω αφου δεν εχω ιδεα πως να προχορησω και να αναπτυξω της γνωσεις μου ετσι οστε να νιωθω ετοιμος να μπω σε καπια ετερια για να ξεκινησω να δουλευω

Καταρχήν τo "Εχω διαβασει και βιβλια πανεπιστιμιου και πολλα ξενα βιβλια προγραμματισμου.." είναι άστοχο.

Ένα βιβλίο - ειδικά αν είναι σοβαρό - δεν "διαβάζεται" αλλά μελετάται και μάλιστα επί πολύ καιρό.

Αν είχες κάνει κάνει αυτό που λες και κατείχες το περιεχόμενο θα είχες βρει δρόμο και δεν θα ρωτούσες με αυτό το ύφος.

Στην πράξη, εδώ στην Eλλάδα αυτά που ζητούνται είναι κυρίως βάσεις δεδομένων, κατασκευή ιστοσελίδων και .net.

Το βλέπω από αγγελίες σε επαγγελματικά έντυπα.

Ακόμη και η VB αρκεί για τις περισσότερες πρακτικές περιπτώσεις.

Δυστυχώς μόνον με αυτά μένεις στην μετριότητα και δεν μπορείς να εξελιχθείς σε guru.

Τομείς υπάρχουν πολλοί και ενδιαφέροντες :

- υπολογιστική γεωμετρία

- μηχανές γραφικών και ήχου

- ΑΙ με προσανατολισμό αλγορίθμους παιχνιδιών ή υπολογιστικά μαθηματικά

- αριθμητική ανάλυση και αριθμητικές μεθόδους και τα παρελκόμενά τους (FEM, BEM, FDTD κ.α.)

- παραλληλία και παράλληλα συστήματα

- επεξεργασία εικόνας και σήματος

κλπ.

Υπάρχουν αντικείμενα που απαιτούν συνδυασμό των παραπάνω τομέων περισσότερο ή λιγότερο π.χ. η γραφή ενός προγράμματος FEM ή προσομοιώσεων.

Οι καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες δουλειές είναι στους παραπάνω τομείς αλλά οι ιδιωτικές σχολές δεν δίνουν σχεδόν τίποτε σε γνώσεις για να ασχοληθεί

κανείς με αυτά - σχεδόν ούτε καν το υπόβαθρο.

Ακόμη χειρότερα, πολλές "περιφερειακές" γνώσεις υποτιμώνται από τους περισσότερους επίδοξους προγραμματιστές - ειδικά όσους δεν έχουν ανώτατη εκπαίδευση.

Στα ΑΕΙ η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη - τουλάχιστον σε αυτά τα ζητήματα διότι παρέχουν γνώσεις από πολλούς κλάδους.

Βιβλία για τα παραπάνω - που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα - υπάρχουν πολλά και εξαιρετικά ΑΛΛΑ αν δεν έχεις καλό υπόβαθρο θα

δυσκολευτείς και μάλλον θα τα παρατήσεις γρήγορα.

Αν οι επιδιώξεις σου εξαντλούνται στην κατασκευή ιστοσελίδων, βάσεις δεδομένων και προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και απλές εφαρμογές,

δεν χρειάζεσαι και πολλά παραπάνω απ' ότι ξέρεις τώρα και θα προχωρήσεις εύκολα.

Τέλος, άνευ παρεξηγήσεως, η (αν-)ορθογραφία σου τυφλώνει και δημιουργεί για σένα αρνητικές εντυπώσεις.

Αν στείλεις κάπου βιογραφικό με τέτοια λάθη, ούτε καν θα το κοιτάξουν....

-

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.