Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη


salonica3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγω θα σας πώ το μυστικό.. Ολα είναι νοητικές διεργασίες..

 

Πρίν ανοίξετε το IDE.. χαλαρώστε για λίγο.. πάρτε βαθιές αναπνοές με κλειστά τα μάτια κάνοντας φόκους στην αναπνοή σας..

 

Βάλτε τα ακουστικά σας με τίποτε ήχους Α, Β, Θ και Γ συχνότητες να μπαλανσάρουν τα ημισφαίρια σας..

 

Πιείτε το καφεδάκι σας.. χωρίς πολύ ζάχαρη ομως.. και καθηστε με όρθια την πλάτη σας..

 

Αυτοσυγκέντρωση στο κώδικα που γράφετε.. Εχετε κανα φαγώσιμο δίπλα σας και προτίμηση τροφές που βοηθάνε στην καθαρή σκέψη..

 

Αν εχετε κολήσει και δέν μπορείτε να συνεχίσετε σε κάτι πηγαινετε ενα σύντομο περίπατο εχοντας στο μυαλό σας το πρόβλημα σας.. Αν δεν βρείτε λύση όσο θα περπατάτε θα σας έρθουν σίγουρα πολλές ιδέες επι τουλάχιστον μισή ώρα..

 

Βάλτε πρόγραμμα στη μελέτη σας αν διαβάζετε παράλληλα κανα βιβλίο και προσπαθήστε να καταλαβαίνετε ολο και περισσότερα με πιο γρήγορο διάβασμα..

 

Το πιο σημαντικό είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε ότι γράφετε.. Επίσης όσο μπορείτε να γράφετε τις σκέψεις σας και τις ιδέες σε πρόχειρο χαρτί...

 

Αν σας γίνει συνήθεια.. θα αποκτήσετε φοβερή ικανότητα αυτοελέγχου και πειθαρχία σε ότι κάνετε..

 

Οποια γλώσσα προγραμματισμού και να πιάσετε το ίδιο όφελος θα έχετε.. Ρίξτε μια ματιά σε όλες και όποια σας γυαλίσει πιο πολύ φάτε τη..

 

ΥΓ. Οι καλύτεροι προγραμματιστές που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δέν εχουν βγάλει κανένα πανεπιστήμιο.. Μήν σας απασχολεί αυτό .. και αυτό είναι το καλό με το ΙΤ.. Εχει πάντα δουλειές και δέν χρειάζεται να εχεις πτυχίο..

 

Η αλλιώς "Πως χειροκροτείς με ένα χέρι;" (Παλιά διδασκαλία ZEN)

 

OneHandClapping.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η αλλιώς "Πως χειροκροτείς με ένα χέρι;" (Παλιά διδασκαλία ZEN)

 

OneHandClapping.jpg

 

Αν σου φαίνονται μαλακίες αυτά μπορώ να σου εξηγήσω τα φυσικά φαινόμενα.. Ηταν επιστημονική έρευνα πολλών ετών... αρκεί να μήν είσαι της διδασκαλίας του χεριού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλιώς "Πως χειροκροτείς με ένα χέρι;" (Παλιά διδασκαλία ZEN)

 

OneHandClapping.jpg

 

Αν σου φαίνονται μαλακίες αυτά μπορώ να σου εξηγήσω τα φυσικά φαινόμενα.. Ηταν επιστημονική έρευνα πολλών ετών... αρκεί να μήν είσαι της διδασκαλίας του χεριού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ,θες να μου πεις ότι ο Master, μου έριξε σκαμπίλι χωρίς λόγο;;;; :cry:

Απλά μου φάνηκε λίγο άσχετη η απάντησή σου,με το πώς θα βρει δουλειά το παιδί.

 

Πολύ κοπλεξ έχετε σε αυτό το φόρουμ.. Κάπως πρέπει να το ξεπεράσετε να μην τυρανιέστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ,θες να μου πεις ότι ο Master, μου έριξε σκαμπίλι χωρίς λόγο;;;; :cry:

Απλά μου φάνηκε λίγο άσχετη η απάντησή σου,με το πώς θα βρει δουλειά το παιδί.

 

Πολύ κοπλεξ έχετε σε αυτό το φόρουμ.. Κάπως πρέπει να το ξεπεράσετε να μην τυρανιέστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κοπλεξ έχετε σε αυτό το φόρουμ.. Κάπως πρέπει να το ξεπεράσετε να μην τυρανιέστε..

 

Όποιος έχει το κόμπλεξ, κομπλεξάρεται.

Τι σε πείραξε; Ο άνθρωπος ρώτησε πώς να βρει δουλειά,όχι πώς να κρατήσει τα λογικά του κατά την διαδικασία.

Ηρέμησε λίγο,πάρε μια βαθιά ανάσα,κλείσε τα μάτια σου,βάλε ήχο Α, Β, Θ και Γ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κοπλεξ έχετε σε αυτό το φόρουμ.. Κάπως πρέπει να το ξεπεράσετε να μην τυρανιέστε..

 

Όποιος έχει το κόμπλεξ, κομπλεξάρεται.

Τι σε πείραξε; Ο άνθρωπος ρώτησε πώς να βρει δουλειά,όχι πώς να κρατήσει τα λογικά του κατά την διαδικασία.

Ηρέμησε λίγο,πάρε μια βαθιά ανάσα,κλείσε τα μάτια σου,βάλε ήχο Α, Β, Θ και Γ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει το κόμπλεξ, κομπλεξάρεται.

Τι σε πείραξε; Ο άνθρωπος ρώτησε πώς να βρει δουλειά,όχι πώς να κρατήσει τα λογικά του κατά την διαδικασία.

Ηρέμησε λίγο,πάρε μια βαθιά ανάσα,κλείσε τα μάτια σου,βάλε ήχο Α, Β, Θ και Γ....

 

Απο αυτά που γράφεις δεν με πείραξε τίποτε.. Με πείραξε ότι έκατσα χτες βραδυ 12 λεπτά και τώρα αλλα 8 και σου απαντάω σε αυτά που γράφεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει το κόμπλεξ, κομπλεξάρεται.

Τι σε πείραξε; Ο άνθρωπος ρώτησε πώς να βρει δουλειά,όχι πώς να κρατήσει τα λογικά του κατά την διαδικασία.

Ηρέμησε λίγο,πάρε μια βαθιά ανάσα,κλείσε τα μάτια σου,βάλε ήχο Α, Β, Θ και Γ....

 

Απο αυτά που γράφεις δεν με πείραξε τίποτε.. Με πείραξε ότι έκατσα χτες βραδυ 12 λεπτά και τώρα αλλα 8 και σου απαντάω σε αυτά που γράφεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τομείς υπάρχουν πολλοί και ενδιαφέροντες :

- υπολογιστική γεωμετρία

- μηχανές γραφικών και ήχου

- ΑΙ με προσανατολισμό αλγορίθμους παιχνιδιών ή υπολογιστικά μαθηματικά

- αριθμητική ανάλυση και αριθμητικές μεθόδους και τα παρελκόμενά τους (FEM, BEM, FDTD κ.α.)

- παραλληλία και παράλληλα συστήματα

- επεξεργασία εικόνας και σήματος

κλπ.

Υπάρχουν αντικείμενα που απαιτούν συνδυασμό των παραπάνω τομέων περισσότερο ή λιγότερο π.χ. η γραφή ενός προγράμματος FEM ή προσομοιώσεων.

Οι καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες δουλειές είναι στους παραπάνω τομείς αλλά οι ιδιωτικές σχολές δεν δίνουν σχεδόν τίποτε σε γνώσεις για να ασχοληθεί

κανείς με αυτά - σχεδόν ούτε καν το υπόβαθρο.

Ακόμη χειρότερα, πολλές "περιφερειακές" γνώσεις υποτιμώνται από τους περισσότερους επίδοξους προγραμματιστές - ειδικά όσους δεν έχουν ανώτατη εκπαίδευση.

Στα ΑΕΙ η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη - τουλάχιστον σε αυτά τα ζητήματα διότι παρέχουν γνώσεις από πολλούς κλάδους.

 

Βιβλία για τα παραπάνω - που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα - υπάρχουν πολλά και εξαιρετικά ΑΛΛΑ αν δεν έχεις καλό υπόβαθρο θα

δυσκολευτείς και μάλλον θα τα παρατήσεις γρήγορα.

Αν οι επιδιώξεις σου εξαντλούνται στην κατασκευή ιστοσελίδων, βάσεις δεδομένων και προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και απλές εφαρμογές,

δεν χρειάζεσαι και πολλά παραπάνω απ' ότι ξέρεις τώρα και θα προχωρήσεις εύκολα.

 

-

μπορεις να μου προτεινεις μερικα τετια βιβλια?

οταν σπουδαζα σε ιδιοτικη σχολη διαβαζα σχεδον 12- ωρες την μερα απο της 9 το πρωι μεχρι της 2 το βραδυ.Οι καθηγητες συνεχεια με ρωτουσαν απο που τα ξερω αυτα, μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, και θα ηθελα να δουλεψω σαν προγραμματιστης αλλα στην σχολη μου μας μαθαν μονο τα βασικα και ξερω οτι υπαρχουν πολλα ακομα να μαθω αλλα θελω να με καθοδηγηση καποιος γιατι ειμαι ασχετος στον τομεα αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τομείς υπάρχουν πολλοί και ενδιαφέροντες :

- υπολογιστική γεωμετρία

- μηχανές γραφικών και ήχου

- ΑΙ με προσανατολισμό αλγορίθμους παιχνιδιών ή υπολογιστικά μαθηματικά

- αριθμητική ανάλυση και αριθμητικές μεθόδους και τα παρελκόμενά τους (FEM, BEM, FDTD κ.α.)

- παραλληλία και παράλληλα συστήματα

- επεξεργασία εικόνας και σήματος

κλπ.

Υπάρχουν αντικείμενα που απαιτούν συνδυασμό των παραπάνω τομέων περισσότερο ή λιγότερο π.χ. η γραφή ενός προγράμματος FEM ή προσομοιώσεων.

Οι καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες δουλειές είναι στους παραπάνω τομείς αλλά οι ιδιωτικές σχολές δεν δίνουν σχεδόν τίποτε σε γνώσεις για να ασχοληθεί

κανείς με αυτά - σχεδόν ούτε καν το υπόβαθρο.

Ακόμη χειρότερα, πολλές "περιφερειακές" γνώσεις υποτιμώνται από τους περισσότερους επίδοξους προγραμματιστές - ειδικά όσους δεν έχουν ανώτατη εκπαίδευση.

Στα ΑΕΙ η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη - τουλάχιστον σε αυτά τα ζητήματα διότι παρέχουν γνώσεις από πολλούς κλάδους.

 

Βιβλία για τα παραπάνω - που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα και προσοδοφόρα - υπάρχουν πολλά και εξαιρετικά ΑΛΛΑ αν δεν έχεις καλό υπόβαθρο θα

δυσκολευτείς και μάλλον θα τα παρατήσεις γρήγορα.

Αν οι επιδιώξεις σου εξαντλούνται στην κατασκευή ιστοσελίδων, βάσεις δεδομένων και προγράμματα τύπου "αρχείο αποθήκης" και απλές εφαρμογές,

δεν χρειάζεσαι και πολλά παραπάνω απ' ότι ξέρεις τώρα και θα προχωρήσεις εύκολα.

 

-

μπορεις να μου προτεινεις μερικα τετια βιβλια?

οταν σπουδαζα σε ιδιοτικη σχολη διαβαζα σχεδον 12- ωρες την μερα απο της 9 το πρωι μεχρι της 2 το βραδυ.Οι καθηγητες συνεχεια με ρωτουσαν απο που τα ξερω αυτα, μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, και θα ηθελα να δουλεψω σαν προγραμματιστης αλλα στην σχολη μου μας μαθαν μονο τα βασικα και ξερω οτι υπαρχουν πολλα ακομα να μαθω αλλα θελω να με καθοδηγηση καποιος γιατι ειμαι ασχετος στον τομεα αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου προτεινεις μερικα τετια βιβλια?

οταν σπουδαζα σε ιδιοτικη σχολη διαβαζα σχεδον 12- ωρες την μερα απο της 9 το πρωι μεχρι της 2 το βραδυ.Οι καθηγητες συνεχεια με ρωτουσαν απο που τα ξερω αυτα, μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, και θα ηθελα να δουλεψω σαν προγραμματιστης αλλα στην σχολη μου μας μαθαν μονο τα βασικα και ξερω οτι υπαρχουν πολλα ακομα να μαθω αλλα θελω να με καθοδηγηση καποιος γιατι ειμαι ασχετος στον τομεα αυτον

 

Μπορεις να καταλαβεις αυτο εδω(τυχαια συναρτηση) και να το εφαρμοσεις σε ενα προγραμμα; (σε οποιαδιποτε γλωσσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου προτεινεις μερικα τετια βιβλια?

οταν σπουδαζα σε ιδιοτικη σχολη διαβαζα σχεδον 12- ωρες την μερα απο της 9 το πρωι μεχρι της 2 το βραδυ.Οι καθηγητες συνεχεια με ρωτουσαν απο που τα ξερω αυτα, μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, και θα ηθελα να δουλεψω σαν προγραμματιστης αλλα στην σχολη μου μας μαθαν μονο τα βασικα και ξερω οτι υπαρχουν πολλα ακομα να μαθω αλλα θελω να με καθοδηγηση καποιος γιατι ειμαι ασχετος στον τομεα αυτον

 

Μπορεις να καταλαβεις αυτο εδω(τυχαια συναρτηση) και να το εφαρμοσεις σε ενα προγραμμα; (σε οποιαδιποτε γλωσσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...