Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη


salonica3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dr.Fuzzy

Έχεις καταλάβει όμως γιατί ο carmack και ο κάθε carmack έκατσε και έμαθε υπολογιστική γεωμετρία (και τα σχετικά...);

Γιατί είχε να λύσει ένα πρόβλημα...ένα πραγματικό πρόβλημα...

Και, καθότι νέος, έξυπνος και παθιασμένος με αυτό που έκανε, έκατσε μόνος του και μορφώθηκε...

Μπορεί να είναι η εξαίρεση, μπορεί και όχι όμως...

 

Τέλος, δε μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος που είναι πραγματικά παθιασμένος και γουστάρει αυτό που κάνει ότι τον εμποδίζει κάτι (μιλάμε για κάποιον μέτριας ευφυΐας - όπως οι περισσότεροι) άλλο εκτός της προσπάθειας να θέσει μόνος του τις βάσεις...the hard way μάλιστα...λογική, χρόνος και υπομονή είναι τα αναγκαία και ικανά συστατικά για να σε κάνουν "επιστήμων". Αν πέρα από τα παράπανω έχεις και ταλέντο, τότε κάνεις πραγματικά τη διαφορά, σε ευρεία κλίμακα...

 

Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου! Λέμε το ίδιο πράγμα, ότι χρειάζονται καλά μαθηματικά και μετά ο προγραμματισμός, γιατί μόνο με προγραμματισμό δεν κάνεις τίποτα (δεν ξεφεύγει από τη "σειρά" εννοώ)! Εμένα με ενδιαφέρει κάποιος να γνωρίζει, το από που και πως δεν με απασχολεί και αν μπορεί και από μόνος του μαγκιά του! Τέλος, φυσικά και πρέπει να συνδυάζεται η θεωρεία με την πράξη και ως μηχανικός το υποστηρίζω αυτό! Θεωρεία (π.χ., μαθηματικά) όμως ΚΑΙ πράξη (π.χ., προγραμματισμός), όχι μόνο πράξη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι μαθηματικα και πρασινα αλογα; Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!

Οποιος το διαβαζει αυτο το ποστ, ας στρωσει το κωλο του και να μαθει:

1) WinAPI

2) COM

3) .NET (Αυτο ειναι το 1&2 μαζι)

Για linux ας απαντησει καποιος που ξερει, γιατι εγω ΔΕΝ. Και αφιστε τα μαθηματικα για τους μαθηματικους και τη φυσικη για τους φυσικους.

 

Το λεω αυτο γιατι για το παρακατω θες αυτα που ειπα πανω.

 

Σε αντιθεση με το παρακατω που θελει προγραμματισες, φυσικους, μαθηματικους και τεχνικους που να εχουν καποιο μηκος κυματος συνεννοησεις.

 

Στο κατω κατω, ο προγραμματιστης ειναι ενας νοημον compiler, ο οποιος θα προσπαθησει να μετατρεψει τα λεγομενα καποιου σε ενα προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι για να δώσω μια πολύ πρακτική συμβουλή για δεύτερη φορά (την είπε αμέσως και ο TheELF στο post #2).

 

Ο topic starter ας μάθει καταρχήν ορθογραφία και τονισμό.

Διότι οπoυδήποτε στείλει βιογραφικό, με τόσα ορθογραφικά και εκφραστικά λάθη ούτε καν θα το κοιτάξουν, θα γίνει delete αμέσως.

 

Και όχι μόνον ο topic sterter αλλά και αρκετοί άλλοι εδώ πέρα που πιστεύουν ότι έχουν υψηλό IQ αλλά δεν ξέρουν ούτε μια πρόταση

να συντάξουν σωστά....

 

 

@DrFuzzy

Φίλε μου συμφωνούμε και το είπα ήδη νωρίς. Και δεν είναι τυχαίο.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@V.I.Smirnov

Γενικά τα λες πολύ καλά αλλά αυτό είναι ότι πιο low μπορούσες να γράψεις...

Μου θυμίζεις κάτι τυπάδες, που ενώ κάνεις σοβαρή συζήτηση, ξεμένουν από επιχειρήματα και αρχίζουν το πατρονάρισμα...(βλέπε ηλικία, ορθογραφία...)

 

μείνε στην ουσία καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι για να δώσω μια πολύ πρακτική συμβουλή για δεύτερη φορά (την είπε αμέσως και ο TheELF στο post #2).

 

Ο topic starter ας μάθει καταρχήν ορθογραφία και τονισμό.

Διότι οπoυδήποτε στείλει βιογραφικό, με τόσα ορθογραφικά και εκφραστικά λάθη ούτε καν θα το κοιτάξουν, θα γίνει delete αμέσως.

 

Και όχι μόνον ο topic sterter αλλά και αρκετοί άλλοι εδώ πέρα που πιστεύουν ότι έχουν υψηλό IQ αλλά δεν ξέρουν ούτε μια πρόταση

να συντάξουν σωστά....

 

-

 

Πολλη καλα τα λαις βραι Smirnov. Ετσή δαις εκι πος γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@V.I.Smirnov

Γενικά τα λες πολύ καλά αλλά αυτό είναι ότι πιο low μπορούσες να γράψεις...

Μου θυμίζεις κάτι τυπάδες, που ενώ κάνεις σοβαρή συζήτηση, ξεμένουν από επιχειρήματα και αρχίζουν το πατρονάρισμα...(βλέπε ηλικία, ορθογραφία...)

 

μείνε στην ουσία καλύτερα...

 

Φίλε μου ότι είχα να πω το είπα και δεν έχει νόημα να ανακυκλώνω τα ίδια.

Ο έχων ώτα να ακούει, ας ακούει.

 

Αμέσως απάντησα στο παιδί που ζήτησε μια κατεύθυνση να μου πει σε τι ενδιαφέρεται για να του συστήσω βιβλιογραφία

για να ασχοληθεί περισσότερο.

Εξάλλου, δυο τουλάχιστον φορές στα γραφόμενά μου έκανα διαχωρισμό ανάμεσα στις κοινές βιοποριστικές γνώσεις και

στην κατάρτιση σε θέματα πέραν της μετριότητας και της κοινοτοπίας.

 

Κάποιοι ενοχλήθηκαν και "μυγιάζονται" απλώς επειδή "έχουν τη μύγα" και ανταπαντούν ή θα ανταπαντήσουν με

ειρωνίες και σαρκασμό. Ξέρω κι εγώ πολύ καλά να γράφω σε τέτοιο ύφος αλλά δεν θα εμπλακώ σε τέτοιες διενέξεις.

Εξάλλου δεν χρειάζομαι ούτε αυτοεπιβεβαίωση, ούτε να υπερασπιστώ προφανή πράγματα.

 

Τέλος, κάποιος που είναι πραγματικά έξυπνος πρέπει τουλάχιστον να ξέρει να γράφει και να μιλάει σωστά.

Το αντίθετο δίνει καταρχήν άσχημη εντύπωση και μόνον κολακευτικό δεν είναι, ειδικά όταν πας να ζητήσεις δουλειά - δεν συμφωνείς ;

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελευταίο συμφωνώ, αλλά εξακολουθεί να είναι επιφανειακό...γιαυτό σου έγραψα τα παραπάνω.

Όταν περνάς από συνέντευξη ή στέλνεις βιογραφικό, θέλω να πιστεύω ότι μετράει περισσότερο τι ξέρεις και τι έχεις κάνει πρακτικά, παρά τα τυπογραφικά λάθη...(τουλάχιστον εμένα αυτό μου έχει δείξει η μικρή εμπειρία μου). Αναφέρομαι στον κλάδο μας, προφανώς. Στη δημοσιογραφία, π.χ., διαφέρει.

Εξάλλου, θεωρείς ότι δεν υπάρχουν πανέξυπνοι άνθρωποι που είναι δυσλεκτικοί; Συμφωνώ ότι, γενικότερα, η ορθογραφία αποτελεί δείγμα "συγκροτημένου" και μορφωμένου ανθρώπου αλλά αυτό πάει περίπατο όταν μιλάμε για ανθρώπους με ταλέντο, με δυσλεξία ή οτιδήποτε άλλο...

Οι πράξεις μιλάνε καλύτερα (και πάλι, θέλω να πιστεύω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως το βιογραφικο πρέπει να είναι άρτιο. Δεν είναι τυχαίο πως είναι ολόκληρη υπόθεση να το συντάξεις σωστά και να αναδειξεις τις δυνατότητες σου. Τώρα αν κάποιος είναι όνομα δεν παίζει ρόλο.

 

Όμως σε ένα forum που κάποιος μπορεί να κάνει λάθη εκ παραδρομής , να γράφει από κινητό και γενικότερα να γράφει χύμα δεν είναι και τόσο σοβαρό.

 

Την τελευταία φορά που την πέσανε όλοι σε ένα δυσλεκτικο παιδί ξενερωσα άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@natural_sgf

 

Φίλε μου ας μην το κουράζουμε.

 

Πιστεύεις - ανασκοπώντας και στα προηγούμενα post μου - ότι δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω περαιτέρω ;

Μια χαρά μπορώ και θα μπορούσα να πω πολλά και ενδιαφέροντα.

Απλώς δεν έχει νόημα.

 

Τέλος, προσωπικά προσπαθώ να εκφράζομαι πάντα συντακτικά σωστά και με σαφήνεια, εκτός των άλλων και από σεβασμό

και ευγένεια στους συνομιλητές μου. Όπως δεν θα έστελνα σε κάποιον ένα πατσαβούρι επιστολόχαρτο με ορνιθοσκαλίσματα.

 

Και όσο για τις περιπτώσεις που οφείλονται σε παθολογικό πρόβλημα και όχι τσαπατσουλιά και στοιχειώδη αγραμματοσύνη

προφανώς εξαιρούνται. Αλλά οι περισσότερες εδώ ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία προς ντροπή αυτών που γράφουν....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προγραμματισμός σήμερα είναι μείγμα επιστήμης και τέχνης.

Ως επιστήμη εννοώ την γνώση της γλώσσας προγραμματισμού, της βάσης δεδομένων, αλγορίθμων κτλ.

 

Ως τέχνη δεν εννοώ μόνο την εμφάνιση (αν και πολλοί web developer μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν και να συνδέουν έτοιμα module).

Τέχνη είναι:

- Τα γραφικά

- Η αρχιτεκτονική της εφαρμογής

- Η βελτιστοποίηση της εφαρμογής

Τα δύο τελευταία δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα post αλλά όσοι ασχολούνται χρόνια με τον προγραμματισμό έχουν καταλάβει τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@natural_sgf

 

Φίλε μου ας μην το κουράζουμε.

 

Πιστεύεις - ανασκοπώντας και στα προηγούμενα post μου - ότι δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω περαιτέρω ;

Μια χαρά μπορώ και θα μπορούσα να πω πολλά και ενδιαφέροντα.

Απλώς δεν έχει νόημα.

 

Τέλος, προσωπικά προσπαθώ να εκφράζομαι πάντα συντακτικά σωστά και με σαφήνεια, εκτός των άλλων και από σεβασμό

και ευγένεια στους συνομιλητές μου. Όπως δεν θα έστελνα σε κάποιον ένα πατσαβούρι επιστολόχαρτο με ορνιθοσκαλίσματα.

 

Και όσο για τις περιπτώσεις που οφείλονται σε παθολογικό πρόβλημα και όχι τσαπατσουλιά και στοιχειώδη αγραμματοσύνη

προφανώς εξαιρούνται. Αλλά οι περισσότερες εδώ ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία προς ντροπή αυτών που γράφουν....

 

-

 

Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο σας αλλα μήπως προσβάλετε λίγο τον κόσμο αδικα για να νιώσετε ίσως καλύτερα?.. Οχι τίποτε άλλο.. αλλα έχετε ένα στύλ.. σαν κάτι τσογλάνια που κάνουν τους ερευνητές στα πανεπιστήμια.. κάτι βοηθούς καθηγητών με δικό τους γραφείο.. που δέν έχουν δουλέψει στη ζωή τους.. δέν έχουν κουραστεί να πιάσουν την πρώτη τους δουλειά με γνώμονα την αξία τους και όχι την στοματική ικανότητα τους... κάτι σάπισμένους... και για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα τους το παίζουν υψηλό IQ.. ανώτερα μαθηματικά.. και ξέρεις ποιός είμαι εγώ...

 

Θελω να πώ.. μπήκε ένα παιδάκι να πάρει γνώμες πώς να κινηθεί για να ξεκινήσει την καριέρα του και εσείς έμμεσα του λέτε.. ούτε να το προσπαθήσεις γιατι και να κανεις καριέρα θα είσαι της σειράς και δέν κατέχεις ανώτερα μαθηματικά... Επειδή ειδικευτήκατε εσείς πχ με τις ευθείες στο χώρο και ξέρετε κανα μαθηματικο παραπάνω.. ε δεν ήρθε και το τέλος του κοσμου... Μήπως έχετε την ιδέα ότι οι περισσότεροι που γράφουμε εδω πέρα δέν έχουμε μάστερ και διδακτορικά?.. Συγνώμη αλλα με έπιασε η αλλεργία μου τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο σας αλλα μήπως προσβάλετε λίγο τον κόσμο αδικα για να νιώσετε ίσως καλύτερα?.. Οχι τίποτε άλλο.. αλλα έχετε ένα στύλ.. σαν κάτι τσογλάνια που κάνουν τους ερευνητές στα πανεπιστήμια.. κάτι βοηθούς καθηγητών με δικό τους γραφείο.. που δέν έχουν δουλέψει στη ζωή τους.. δέν έχουν κουραστεί να πιάσουν την πρώτη τους δουλειά με γνώμονα την αξία τους και όχι την στοματική ικανότητα τους... κάτι σάπισμένους... και για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα τους το παίζουν υψηλό IQ.. ανώτερα μαθηματικά.. και ξέρεις ποιός είμαι εγώ...

 

Θελω να πώ.. μπήκε ένα παιδάκι να πάρει γνώμες πώς να κινηθεί για να ξεκινήσει την καριέρα του και εσείς έμμεσα του λέτε.. ούτε να το προσπαθήσεις γιατι και να κανεις καριέρα θα είσαι της σειράς και δέν κατέχεις ανώτερα μαθηματικά... Επειδή ειδικευτήκατε εσείς πχ με τις ευθείες στο χώρο και ξέρετε κανα μαθηματικο παραπάνω.. ε δεν ήρθε και το τέλος του κοσμου... Μήπως έχετε την ιδέα ότι οι περισσότεροι που γράφουμε εδω πέρα δέν έχουμε μάστερ και διδακτορικά?.. Συγνώμη αλλα με έπιασε η αλλεργία μου τώρα...

 

Άκου...

 

Προσωπικά έχω δουλέψει πολύ στη ζωή μου και δουλεύω πολύ, από σουβλατζίδικο, σε μεγάλες εταιρίες, σε μικρότερες, freelancer, μαθήματα, ως ερευνητής, κολέγια, ως βοηθός καθηγητή, καθηγητής κλπ. Ότι έχω κάνει (αν έχω κάνει κάτι!) το έχω κάνει με την αξία μου και με γνώμονα τις γνώσεις μου που καθημερινά επιδιώκω να εμπλουτίζω! Δεν ξέρω σε πια τσογλάνια αναφέρεσαι (σίγουρα υπάρχουν), αλλά τα διδακτορικά από σοβαρά ιδρύματα και αναγνωρισμένους καθηγητές στο χώρο τους σου γίνεται ο κ@λος ΝΑ για να τα πάρεις μετά από πολύ διάβασμα και προσπάθεια! Αν ξέρω πέντε μαθηματικά παραπάνω τα ξέρω για την πάρτι μου και όχι για να την πω ή να υποβιβάσω κανέναν, όμως οφείλω όταν κάποιος ρωτάει να τον ενημερώσω! Όποιος κομπλεξάρετε με αυτό, έχει ο ίδιος το πρόβλημα και καλά θα κάνει να το ψάξει και να το λύσει!

 

Για το "παιδάκι" τώρα,

 

το "παιδάκι" που μπήκε να πάρει γνώμες, οφείλει να μάθει να γράφει σωστά πρώτα απ'όλα (1η γνώμη!). Όλοι ξαφνικά γίνανε δυσλεκτικοί για να δικαιολογήσουν την αμορφωσιά τους! Ακόμα και έτσι να είναι ας χρησιμοποιήσουν το auto correction! Επίσης του προτείναμε να μελετήσει θεωρία γιατί μόνο programming θα είναι της σειράς (2η γνώμη)! Είναι η σκληρή αλήθεια αλλά έτσι είναι! Το "παιδάκι" δεν είναι υποχρεωμένο να μάθει μαθηματικά άμα δε γουστάρει, αλλά αφού ρωτάει οφείλουμε να του πούμε πως είναι τα πράγματα για να μην παραμυθιάζεται ότι άμα μάθει να προγραμματίζει τελείωσε.

 

Άντε γιατί και εγώ συγχύστηκα με αυτά που ακούω, διαβάζω μάλλον! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να εκφράσω κάπιες σκέψεις πάνω στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης που μπορεί να αφορα πολλούς από εδώ μέσα.Σε περίπτωση που κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε ιδιοτική σχολή όπως εγώ και δεν έχουμε γνώσεις πανεπιστιμίου τι προτείνετε να κάνω για να αναπτύξω της γνώσεις μου και πως να ξεκινήσω για να αρχίσω να δουλέυω σαν προγραμματιστής?Στην σχολή μου ενας καθηγητής μου είπε οτι αυτοι δεν μας μαθένουν προγραμματισμό, αυτοί μας μαθένουν να μαθένουμε προγραμματισμό.Εχω διαβάσει και βιβλία πανεπιστιμίου και πολλά ξένα βιβλία προγραμματισμού αλλα νιώθω οτι δεν εχω της γνώσεις για να ξεκινήσω να δουλέυω σε εταιρία.Αν κάνω πρακτική σαν προγραμματιστής σε μια εταιρία τι γνώσεις πρέπει να έχω ακριβώς? ξέρω άψογα οτι με έμαθαν στην σχολή και οτι διάβασα στα βιβλία αλλα θεωρώ οτι υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα να μάθω τα οπία δεν ξέρω τι εέναι και δεν ξέρω πως να τα μάθω αφου δεν εχω ιδέα πως να προχωρήσω και να αναπτύξω της γνώσεις μου ετσι ώστε να νιώθω έτοιμος να μπω σε κάπια ετερία για να ξεκινήσω να δουλέυω

 

Πρώτον διαλέγεις γλώσσα π.χ , c ++ , java , δεύτερον επικεντρώνεσαι μόνο σε αυτές

 

και με πολύ υπομονή και επιμονή προσπαθείς να γράψεις προγραμματάκια , τρίτον οι

 

εταιρίες δεν είναι ό,τι καλύτερο γιατί σου δίνουν λίγα χρήματα και είσαι στην μπρίζα

 

συνεχώς , εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις με c ++ ( ή να δεις και λίγο visual basic που

 

έχει κουμπάκια και είναι ευχάριστη ) και μετά να μάθεις java ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ . Μετά

 

παίζεις όπως θες και σαν μονάδα δουλεύεις χωρίς να σου τα πρήζει κανένας όλη μέρα

 

και όλη νύχτα !! :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrFuzzy

 

Πέστα χρυσόστομε !!

 

Έτσι ακριβώς !!!

Και δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι με τους άλλους. Όσο ξέρουν κι' όσο βλέπουν, ε, τόσο λένε...

 

Όσο για το παιδί, επειδή είναι και συντοπίτης μου, μπορεί να μου στείλει pm να συζητήσουμε και από κοντά...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrFuzzy

 

Πέστα χρυσόστομε !!

 

Έτσι ακριβώς !!!

Και δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι με τους άλλους. Τόσο ξέρουν, τόσο βλέπουν, ε, τόσο λένε...

 

Όσο για το παιδί, επειδή είναι και συντοπίτης μου, μπορεί να μου στείλει pm να συζητήσουμε και από κοντά...

 

-

 

τα λέω και γίνομαι και "τσογλάνι" κατάλαβες, λες και έχω και κανένα συμφέρον άμα θα ξεστραβωθεί ο άλλος ή θα ζει στον μαγικό κόσμο της Αλίκης. Anyway...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...