Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες Προγραμματιστη


salonica3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο σας αλλα μήπως προσβάλετε λίγο τον κόσμο αδικα για να νιώσετε ίσως καλύτερα?.

 

:lol: Που να εβλεπες κατι ποστ απο το 2008-9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Άκου...

 

Προσωπικά έχω δουλέψει πολύ στη ζωή μου και δουλεύω πολύ, από σουβλατζίδικο, σε μεγάλες εταιρίες, σε μικρότερες, freelancer, μαθήματα, ως ερευνητής, κολέγια, ως βοηθός καθηγητή, καθηγητής κλπ. Ότι έχω κάνει (αν έχω κάνει κάτι!) το έχω κάνει με την αξία μου και με γνώμονα τις γνώσεις μου που καθημερινά επιδιώκω να εμπλουτίζω! Δεν ξέρω σε πια τσογλάνια αναφέρεσαι (σίγουρα υπάρχουν), αλλά τα διδακτορικά από σοβαρά ιδρύματα και αναγνωρισμένους καθηγητές στο χώρο τους σου γίνεται ο κ@λος ΝΑ για να τα πάρεις μετά από πολύ διάβασμα και προσπάθεια! Αν ξέρω πέντε μαθηματικά παραπάνω τα ξέρω για την πάρτι μου και όχι για να την πω ή να υποβιβάσω κανέναν, όμως οφείλω όταν κάποιος ρωτάει να τον ενημερώσω! Όποιος κομπλεξάρετε με αυτό, έχει ο ίδιος το πρόβλημα και καλά θα κάνει να το ψάξει και να το λύσει!

 

Για το "παιδάκι" τώρα,

 

το "παιδάκι" που μπήκε να πάρει γνώμες, οφείλει να μάθει να γράφει σωστά πρώτα απ'όλα (1η γνώμη!). Όλοι ξαφνικά γίνανε δυσλεκτικοί για να δικαιολογήσουν την αμορφωσιά τους! Ακόμα και έτσι να είναι ας χρησιμοποιήσουν το auto correction! Επίσης του προτείναμε να μελετήσει θεωρία γιατί μόνο programming θα είναι της σειράς (2η γνώμη)! Είναι η σκληρή αλήθεια αλλά έτσι είναι! Το "παιδάκι" δεν είναι υποχρεωμένο να μάθει μαθηματικά άμα δε γουστάρει, αλλά αφού ρωτάει οφείλουμε να του πούμε πως είναι τα πράγματα για να μην παραμυθιάζεται ότι άμα μάθει να προγραμματίζει τελείωσε.

 

Άντε γιατί και εγώ συγχύστηκα με αυτά που ακούω, διαβάζω μάλλον! :-)

 

Έκανες διδακτορικο.. ε και? Δέν καταλαβαίνω σε τί σε κάνει καλύτερο απο κάποιον που διάλεξε να μην κάνει.. Προφανώς κουράστηκες στο σουβλατζίδικο και λές.. α ρε.. κορόιδο είμαι γω?.. ασε να αραξουμε εκει σε κανα γραφείο ως φοιτητές πολυτελείας.. ο Ντόκτορ Χ θα μας καβατζώσει.. Τί συνεντεύξεις και βλακείες.. τα κονέ μας να είναι καλα.. Λές και όπου και να πας να δουλέψεις σαν απόφοιτος δέν θα σου κάνουν τον ποπο ΝΑ μεχρι να στηριχτείς στα πόδια σου.. μόνο στα πανεπιστήμια κουράζεστε.. σκάβετε όλη μέρα το χωράφι..

 

Για να μήν πώ όλοι.. πάρα πολλοί απο αυτούς που συνάντησα και κάνανε τους διδακτορικούς όλοι ήταν κάτι χαρούμενα παιδιά και κάτι τεμπεληδες.. Λελέκια.. Ειδικα του εξωτερικού.. και κοιτάνε πως και πως να μήν πάνε στρατό γιατι απο την ρέκλα θα τους έρθει καπάκι και θα αυτοκτονήσουν πρίν την ορκομοσία..

 

Εκανε ορθογραφικά λάθη ο τόπικ στάρτερ.. μαγκιά του.. εγώ στα ελληνικά μου δέν ξέρω άν κάνω λάθη αλλα προσπαθώ να τα ξεχάσω πλέον.. προαγραμματιστής ενδιαφέρεται να γίνει ο άνθρωπος.. όχι φιλόλογος.. απλα είναι και αυτός δείκτης ανωτερότητας προφανώς για σένα.. Στο βιογραφικό τί ελληνικά θα γράψει δηλαδή και πρέπει να προσέχει και την ορθογραφία του? Τρίχες κατσαρές..

 

Πιστεύω ότι μέχρι τώρα είναι ξεκάθαρο ποιός έχει τα κόμπλεξ.. και για να μήν φανώ κάπως.. θα πώ ότι όλες οι τεχνικές επιστήμες στα μαθηματικά βασίζονται και αναπτύσονται αλλα δέν είναι τόσο σημαντικά ειδικά στο σημείο που βρίσκεται ο τόπικ στάρτερ.. Αν κάθομαι και γράφω εδώ κάποια πράγματα στο θέμα είναι γιατί κατανοώ την αγωνία του και θέλω να βοηθήσω.. όχι για να κουνάω την ουρίτσα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε γιατί και εγώ συγχύστηκα με αυτά που ακούω, διαβάζω μάλλον! :-)

 

Μια σύγχυση τη διακρίνω κι εγώ στα φραφόμενά σας, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πηγάζει από αλλού κι όχι από αυτά που ακούτε, διαβάζετε μάλλον.

 

 

Ο πληθυντικός δεν είναι ευγενίας... αναφέρομαι και στους δυο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γλώσσες προγραμματισμού εκτός της διευκόλυνσης που παρέχουν στην επικοινωνία ανθρώπου με μηχανή, είναι και τρόπος επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων.

 

Η επιτυχημένη γραπτή επικοινωνία προϋποθέτει σωστή χρήση γραμματικής και συντακτικού - αν δεν υπάρχει σωστή χρήση, υπάρχουν ασάφειες και διαφορετικοί αναγνώστες καταλαβαίνουν κάτι διαφορετικό. Αυτά ισχύουν και για την επικοινωνία ανθρώπου-ανθρώπου και ανθρώπου-μηχανής.

 

Προσωπικά, κάποιος που δεν προσέχει πως λέει αυτό που λέει - κοινώς δεν διακατέχεται από ελαφράς μορφής τελειομανίας όσον αφορά την έκφραση - δε μπορεί να επικοινωνήσει αποδοτικά ούτε με μηχανή ούτε με άνθρωπο. Άρα είναι καλή άσκηση να αρχίσει να το διορθώνει.

 

Όσον αφορά το προγραμματιστής vs οτιδήποτε άλλο, όλοι έχουν δίκιο και κανένας. Έχω δουλέψει με μηχανικούς, προγραμματιστές, πυρηνικούς φυσικούς και μαθηματικούς (σημ. είμαι μηχανικός Η/Υ). Καταλαβαίνω κάπως το domain των τελευταίων, αλλά δεν χρειάζεται να εντρυφήσω - και δεν είναι η δουλειά μου. Η δικιά μου δουλειά είναι 1) να τους δώσω εργαλεία για να κάνουν αυτό που θέλουν και 2) να τους βοηθήσω να κάνουν αυτό που θέλουν και 3) να διορθώσω αυτό που κάνουν, γιατί δεν είναι τόσο κατοπισμένοι στις ιδιαιτερότητες της γλώσσας/compiler/συστήματος. Τέλος, 4) ενίοτε να πάρω την θεωρία τους και να την κάνω πράξη. Μια επίσκεψη σε national lab θα σας πείσει για το πόσο χρειάζεται ο καθένας.

 

Η πληροφορική είναι η επιστήμη που δεν προσφέρει τίποτα απτό, και όμως όλοι την χρειάζονται για να προχωρήσουν. Για να γράψει ο παραπάνω μαθηματικός αυτό που ήθελε δεν το έγραψε για κάποια φανταστική μηχανή. Το έγραψε σε ένα θαύμα της μηχανικής που δούλεψαν χιλιάδες άνθρωποι από αναρίθμητους τομείς για να το έχει στο γραφείο του. Μερικοί από αυτούς ήταν ταλέντα, άλλοι πολύ καλοί μηχανικοί, άλλοι όχι τόσο καλοί. Hell, μερικοί μπορεί να ήταν και άχρηστοι, αλλά προσέφεραν κάτι.

 

Πολλοί προγραμματιστές δεν έχουν τελειώσει κάποια σχολή ( ή κάποια σοβαρή σχολή ), αλλά και πολλοί έχουν ολοκληρώσει αξιοσέβαστες σπουδές. Αλλά οι καλοί προγραμματιστές έχουν ένα κοινό: διάβασμα, δουλειά, επιμονή και υπομονή. Και μερικές φορές καλές ιδέες.

 

Ένας τεμπέλης και φαντασμένος φοιτητής του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O dop κέντισε...spot on...

Kαι με αυτό ίσως πρέπει να κλήσει το thread (δεν αναφερομαι σε lock)

 

...σορρυ για το noise..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@0wlman

 

Έχεις δίκιο! Μας τα έβγαλες όλα στη φόρα! Και πάλι καλά που είμαι του εσωτερικού, τι να πούνε και αυτά τα άχρηστα τσογλανια του εξωτερικού! Υποκλίνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας προτείνω να βρείτε ένα open source project που να σας αρέσει. Έχει τα πάντα: από παιχνιδάκια, μέχρι web browsers.

 

Γραφτείτε στη developers mailing list και προσπαθείστε να διορθώσετε κάποιο απλό bug απ'το bug tracker και ανεβάστε κάποιο patch.

 

Η διαδικασία αφενός θα σας ψήσει και αφετέρου-εφόσον συμμετέχετε ενεργά στην κοινότητα- θα βελτιώσει το βιογραφικό σας: μπορείτε να παραπέμπετε τον υποψήφιο εργοδότη στον κώδικα που συνεισφέρατε για να κρίνει τα προσόντα σας.

 

Πολύ καλή ιδέα. Ηθέλα καιρό τώρα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. Το θέμα είναι οτί δοκίμασα για παράδειγμα το project του chromium και είδα αυτό :

 

http://www.chromium.org/getting-involved/become-a-committer

 

Απ'ότι κατάλαβα για να γραφτείς στην mailing list πρέπει να συνεισφέρεις πολύ κώδικα και να σε προτείνει κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιο project που να είναι πιο εύκολη η διαδικασία της συμμετοχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας προτείνω να βρείτε ένα open source project που να σας αρέσει. Έχει τα πάντα: από παιχνιδάκια, μέχρι web browsers.

 

Γραφτείτε στη developers mailing list και προσπαθείστε να διορθώσετε κάποιο απλό bug απ'το bug tracker και ανεβάστε κάποιο patch.

 

Η διαδικασία αφενός θα σας ψήσει και αφετέρου-εφόσον συμμετέχετε ενεργά στην κοινότητα- θα βελτιώσει το βιογραφικό σας: μπορείτε να παραπέμπετε τον υποψήφιο εργοδότη στον κώδικα που συνεισφέρατε για να κρίνει τα προσόντα σας.

 

Πολύ καλή ιδέα. Ηθέλα καιρό τώρα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. Το θέμα είναι οτί δοκίμασα για παράδειγμα το project του chromium και είδα αυτό :

 

http://www.chromium.org/getting-involved/become-a-committer

 

Απ'ότι κατάλαβα για να γραφτείς στην mailing list πρέπει να συνεισφέρεις πολύ κώδικα και να σε προτείνει κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιο project που να είναι πιο εύκολη η διαδικασία της συμμετοχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα. Ηθέλα καιρό τώρα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. Το θέμα είναι οτί δοκίμασα για παράδειγμα το project του chromium και είδα αυτό :

 

http://www.chromium.org/getting-involved/become-a-committer

 

Απ'ότι κατάλαβα για να γραφτείς στην mailing list πρέπει να συνεισφέρεις πολύ κώδικα και να σε προτείνει κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιο project που να είναι πιο εύκολη η διαδικασία της συμμετοχής;

 

Αυτό που λες αφορά τη θέση του Committer, που είναι θέση ευθύνης.

 

για να γραφτείς στη mailing list δεν υπάρχει περιορισμός.

 

κοίτα εδώ: http://www.chromium.org/developers/discussion-groups

 

επίσης για συμμετοχή στο project διάβασε εδώ:

http://www.chromium.org/developers/contributing-code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα. Ηθέλα καιρό τώρα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. Το θέμα είναι οτί δοκίμασα για παράδειγμα το project του chromium και είδα αυτό :

 

http://www.chromium.org/getting-involved/become-a-committer

 

Απ'ότι κατάλαβα για να γραφτείς στην mailing list πρέπει να συνεισφέρεις πολύ κώδικα και να σε προτείνει κάποιος άλλος. Υπάρχει κάποιο project που να είναι πιο εύκολη η διαδικασία της συμμετοχής;

 

Αυτό που λες αφορά τη θέση του Committer, που είναι θέση ευθύνης.

 

για να γραφτείς στη mailing list δεν υπάρχει περιορισμός.

 

κοίτα εδώ: http://www.chromium.org/developers/discussion-groups

 

επίσης για συμμετοχή στο project διάβασε εδώ:

http://www.chromium.org/developers/contributing-code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τόσο πολύ σας πείραξε το "code monkey" και το "προγραμματιστές της σειράς" ?

 

Δεν το λένε προσβλητικά.. έτσι είναι η πραγματικότητα και φυσικά χρειάζονται όλες οι ειδικότητες. Αυτό που λέει ο smirov (και ο fuzzy) είναι ξεκάθαρο και πέρα ως πέρα αληθινό. Προφανώς δε θα χουν όλοι αυτή τη γνώση και ούτε μειώνει αυτούς που δε τη έχουν. Είναι άλλο πράγμα αυτό. Το οτι κάποιοι ίσως να προσβάλλονται είναι ολότελα δικό τους θέμα.

 

Είναι δική τους προβολή μιας πραγματικότητας που θέλουν να πιστεύουν για διάφορους λόγους ο καθένας βέβαια (άλλος για να καλύψει τα κενά του, άλλος να τονίσει τον εγωισμό του κτλ).

 

Απο την αρχή έχει απαντηθεί τι χρειάζεται για να καλύψει τις "ανάγκες" των περισσοτέρων αγγελιών και απο κει και πέρα ξεκίνησε (ή μαλλον ο smirov προσπάθησε να δώσει) μια άλλη κατεύθυνση. Για το κάτι παραπάνω.

Γιατί το να φτιάξεις ενα 3d αντικείμενο πχ στο 3d studio, ίσως το καταφέρεις και χωρίς να ξέρεις πολλά πολλά, αλλα για να φτιάξεις ενα εργαλείο σαν το 3d studio (και υπάρχουν άλλα δεκάδες πιο δύσκολα στην υλοποίηση) θέλει να ξέρεις και άλλα.

 

Και επειδή αναφέρθηκε οτι τα λένε σε κάποιον που είναι αρχάριος και θα μπερδευτεί.. ίσα ίσα, τώρα χρειάζεται να τα ακούσει για να έχει μια ξεκάθαρη εικόνα του τι είναι τι. Γιατί μπορεί να του αρέσει και να θέλει να ενδιαφερθεί με τη ρομποτική αλλά να κάτσει να μάθει μόνο κώδικα γιατί κάποιος του είπε οτι θα μπορεί να γράφει σε c το πρόγραμμα για το ρομπότ.. (όσο για κινησιολογία, φυσική, μαθηματικά.. απο κεί παν κι οι άλλοι)

 

Τέλος εννοείται αυτά που είπε ενας φίλος για χαλάρωση/αυτοσυγκέντρωση και χρήση συγκεκριμένης μουσικής, σίγουρα βοηθάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@salonica3

 

Σε περίπτωση που θέλεις να διαβάζεις παράλληλα με προγραμματισμό και λίγα μαθηματικά που σε παροτρύνουν και οι άλλοι, μπορείς να κάνεις μια αρχή με αυτά τα βιβλιαράκια.. μερικα είναι κα σε ελληνικα νομίζω.. θα βρείς πολύ πράγμα στο νέτ γενικώς αλλα ξεκίνα απο δώ με τα εύκολα που έχει.. :-)

 

http://www.free-ebooks.gr/gr/downloads.php?x=1&y=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρία που δουλεύω ψάχνω συνέχεια για προγραμματιστές ( κυρίως C# με .ΝΕΤ & WPF experience αλλά και java).

 

Επειδή εχω δεί πολλά βιογραφικά να σας πώ οτι έχουμε πάρει με την ίδια ευκολία developers με πτυχιο + μεταπτυχιακό όπως πήραμε και 20 χρονών παιδιά που δεν είχαν τίποτα. O developer δεν είναι κάποιος που χρειάζεται συγκεκριμένη επαγγελματική άδεια, δεν είναι ούτε λογιστής ούτε πολιτικός μηχανικός.

 

Αν ο άλλος στο CV του δειχνει οτι το έχει (απο δείγμα δουλειάς η εμπειρία), περάσει κάνα Online test και μπορέσει και αποδείξει στον lead developer οτι δεν ειναι της πλάκας θα δουλέψει μια χαρά θα τσιμπήσει και το διχίλιαρο minimum.

 

Αν σου σκάσει ο ρώσος 19-21 χρονών και σου κάνει παπάδες ξέρει ολα τα class απέξω, γράφει καθαρό κωδικα με τέλεια comments σε 15 λεπτά τι θα του πεις "δεν εχεις πτυχίο - master δεν μου κανεις?" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου σκάσει ο ρώσος 19-21 χρονών και σου κάνει παπάδες ξέρει ολα τα class απέξω, γράφει καθαρό κωδικα με τέλεια comments σε 15 λεπτά τι θα του πεις "δεν εχεις πτυχίο - master δεν μου κανεις?" :P

 

ερώτηση: έχω ακούσει για τους Ρώσους , τι στο καλό έχουν και βγάζουν τους καλύτερους προγραμματιστές??:-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου σκάσει ο ρώσος 19-21 χρονών και σου κάνει παπάδες ξέρει ολα τα class απέξω, γράφει καθαρό κωδικα με τέλεια comments σε 15 λεπτά τι θα του πεις "δεν εχεις πτυχίο - master δεν μου κανεις?" :P

 

ερώτηση: έχω ακούσει για τους Ρώσους , τι στο καλό έχουν και βγάζουν τους καλύτερους προγραμματιστές??:-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...