Προς το περιεχόμενο

[INFO] project Linux Μαρμελάδα


twiner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανασυρω το θεμα γιατι θελω τα φωτα σας.

 

Προκειται να φτιαξω ενα virtual appliance (σε vmware/virtualbox/whatever) που θα εχει (στην ουσια) μονο εναν browser για να σερφαρει ο χρηστης στο ιντερνετ.

 

Απαιτησεις

- αυτοματο login, γιατι δεν γινεται να βαζει ο χρηστης ονομα και κωδικο :P

- ssh, γιατι με καποιο τροπο πρεπει να ενημερωνω το συστημα

- flash, ms fonts, plugin για streaming media, φυσικα ηχο και ισως java

- καποιο τροπο να κανει το συστημα σωστο τερματισμο

- διαφορα καλλωπιστικα στοιχεια, οπως ενα καλο gtk theme, ενα ωραιο loading screen κλπ

- οσο το δυνατον λιγοτερα updates, κατι σε lts δηλαδη. Βεβαια αυτο ερχεται σε αντιθεση με τον παντα ενημερωμενο browser που θελω...

Στην ουσια δηλαδη, ενα webconverger με 2-3 πραγματα παραπανω :D

 

Και οι σκεψεις μου πανω σε αυτα:

Για το autologin θα βασιστω ειτε σε nodm ειτε σε slim. Το μονο προβλημα που εχω με τον slim ειναι οτι τελευταια φορα που τον δοκιμασα σε συνδιασμο με openbox, το "θεμα" του εμενε σαν wallpaper στο openbox!

Για το plugin. Αν βαλω αυτο του vlc, θα μου βαλει τον ιδιο τον vlc και αυτος με τη σειρα του τις qt libs που θελει. Αν βαλω αυτο του totem θα μου βαλει τον totem και αυτος το μισο gnome.

Αν βαλω αυτο του mplayer, θα μου βαλει τον gnome-mplayer. Αν βαλω αυτο του xine ομως?

Για το σωστο τερματισμο θα χρειαστω αναγκαστικα καποιο panel που το μενου του να εχει τη σχετικη λειτουργια :(

 

Αυτα για τωρα. Θα θελα να ακουσω τις ιδεες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

- οσο το δυνατον λιγοτερα updates, κατι σε lts δηλαδη. Βεβαια αυτο ερχεται σε αντιθεση με τον παντα ενημερωμενο browser που θελω...

 

debian squeeze και είτε iceweasel 4 από backports είτε κατεβάζεις το φάκελο με το εκτελέσιμο firefox 4.01 κτλ. και το τρέχεις από κει.

το δεύτερο μ'αρέσει πιο πολύ ^_^

 

λογικά θα έχεις ένα xinitrc

  • με ένα feh ή nitrogen που θα βάζει το επιθυμητό wallpaper (και θα αντικαθιστά οτιδήποτε υπήρχε πριν π.χ. slim)
  • ένα fbpanel, idesk, wbar whatever με δυο εικονίδια: firefox και shutdown.
  • έναν window manager.

 

προσωπικά θα πήγαινα είτε σε nodm είτε σε autologin μέσω rc.local.

το slim θα ναι ψιλοάχρηστο αφού θεωρητικά ποτέ δεν θα χρειαστεί να κάνει login ο χρήστης.

 

για ωραιο loading screen θα μας πει ο tritonas00...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρωσω τον twiner-san :P

 

σε ενδιαφερει περιπου κατι τετοιο αλλα μονο με firefox?

 

http://www.megaupload.com/?d=LCN7BYY2

 

Αν ναι ειναι:

 

autologin ---> mingetty και /etc/inittab

 

startx --> στο .bash_profile σου (https://wiki.archlinux.org/index.php/Start_X_at_Boot)

 

boot screen --> fbsplash

 

loading screen μεχρι να φορτωσουν τα παντα απο πισω ---> gifview --animated /ενα/κινουμενο/.gif on top απο ολα τα αλλα και fullscreen πριν ξεκινησει ο wm και ορισμενο και απο τον wm σου να ειναι on top, fullscreen , above docks κλπ

 

 

fluxbox

 

lxpanel (πανω - κατω)

 

και το προγραμμα για login/out shutdown / reboot κλπ λεγεται shutdown-dialog (φυσικα μια φορα θα τραβηξεις ενα sudo chmod a+s /sbin/shutdown)

 

Το gtk θεμα που ειδες ειναι μια τροποποιηση του (http://shimmerproject.org/projects/albatross/ )που εκανα ωστε να μοιαζει στο ambiance του ubuntu και να μην χρειαζεται τις βαριες - πατσαρισμενες gtk-engines που θελει το κανονικο ambiance.

 

Αν θες , πες να σε στειλω το gtkrc αν και μπορεις να βρεις ενα σωρο ωραια gtk θεματα.

 

 

Και περιμενω τον twiner , να τελειωσουμε το γ@μ@iso το καλοκαιρι ^_^ ^_^(και φυσικα οποιος αλλος θελει να συμμετασχει :rolleyes: )

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη που δεν απαντησα χτες, αλλα εχω προβλημα που λογικα ειναι ανεξαρτητο διανομης.

Μετα το περασμα των vmware tools ο πυρηνας πεταει κατι περιεργα σφαλματα στην εκκινηση, και το παρατησα. Μαλλον εχει να κανει με το οτι ειναι απλα... παλιο (vmware player 3.1.4).

Λεω να κανω την αποπειρα για virtualbox, αλλα το debian stable εχει μολις την 3.2.10 των vboxadditions σε πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη που δεν απαντησα χτες, αλλα εχω προβλημα που λογικα ειναι ανεξαρτητο διανομης.

Μετα το περασμα των vmware tools ο πυρηνας πεταει κατι περιεργα σφαλματα στην εκκινηση, και το παρατησα. Μαλλον εχει να κανει με το οτι ειναι απλα... παλιο (vmware player 3.1.4).

Λεω να κανω την αποπειρα για virtualbox, αλλα το debian stable εχει μολις την 3.2.10 των vboxadditions σε πακετο.

 

Δεν είναι πρόβλημα αυτό, τα additions στην εικονική μηχανή δε θα τα περάσεις μέσα από τον pm αλλά μέσα από την εικονική μηχανή δηλαδή από το μενού του virtualbox. Θα κατεβάσεις το .iso θα το κάνεις mount στον εικονικό υπολογιστή και θα τρέξεις τα script εγκατάστασης. Έτσι θα έχεις σωστά additions --> ίδια έκδοση με το virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω τον twiner-san :P

 

σε ενδιαφερει περιπου κατι τετοιο αλλα μονο με firefox?

 

http://www.megaupload.com/?d=LCN7BYY2

 

 

Τα Windows 7 στο τέλος τα έχεις αφήσει για τρολλιά :rolleyes: ; Όμορφο είναι γενικά, αλλά αυτά τα shortcut σκέτο γράμματα μου φαίνονται σαν να έσκασαν μύτη από προηγούμενη δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Σημερα ειπα παραδινομαι, δεν παει αλλο με το project που λεω παραπανω.

Εβαλα τα τυπικα του lxde, nodm, opera, chrome και iceweasel 4. Ειπα να το κανω λιγο ωραιο και να βαλω το fundamental, αλλα φαινοταν σαν windows 2000 παρολο που ειχα και τους 2 engines εγκατεστημενους (murrine και clearlooks).

 

Ο chrome δεν εχει εικονιδιο του στο μενου. Αριστερα δηλαδη απο τη "συντομευση" του chrome στο "start menu" υπαρχει το κενο.

Ο grub2 καθυστερει πολυ την εκκινηση. Οση ωρα κανει να παει απο το "post" του vbox στο "welcome to grub" (ενα μηνυμα που κανονικα εμφανιζεται για 1ms σε κανονικη εγκατασταση), αλλη τοση κανει να παει απο το "welcome to grub" στο πραγματικο μενου του!

Εβγαλα τα χρωματα του, του μικρυνα και την αναλυση σε 640*480 αλλα και παλι εκει!

 

Γιαυτο λοιπον λεω να παω στην ψιλοετοιμη λυση.

Πως μπορω να μετατρεψω την native λινουξοεγκατασταση debian unstable, με ολα τα αχρηστα παρελκομενα της (mms, xbmc, emesene, abiword, gnumeric κλπ) σε κανονικη, με νεο χρηστη για να μεταφερθει στο vbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου πα τι θα εκανα , οτι εδειξα και στο video πιο πανω.

 

 

arch,fluxbox,lxpanel + web browsers

 

βαλε τους browsers , στο lxpanel κανονικα με εικονιδιο.

 

ορισε εσυ το εικονιδιο που θες στο /usr/share/applications αν δεν σου αρεσει το default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

κανένας text editor που να ανοίγει remote αρχεία και κάνει highlight σε source?

έχω βολευτεί με το kate στο desktop αλλά στο laptop με fluxbox τραβάει το μισό kde μαζί

όσο πιο ελαφρύς τόσο καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geany

geany-plugins

σίγουρα? να το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι

πάντως geany έχω, τα plugins δεν τα έχω βάλει σίγουρα, αλλά λίγο στο google που το έψαξα δεν λέει κανείς οτι μπορεί να γίνει κάπως, το plugin για remote το είδα στη wishlist, και στο faq του λέει οτι δε γίνεται και μπορείς μόνο να κάνεις mount το remote φάκελο (που δεν το θέλουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έτσι κάνω όταν δεν είμαι στο desktop αλλά είναι μανούρα, δεν είναι και ό,τι πιο γρήγορο για να κάνεις δουλειά

 

edit. έβαλα kate καιναπαναγαμηθεί

Επεξ/σία από warlock9_0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Θα μας πεις την συνταγή?

 

lxpanel και conky κανουν παπαδες :D

 

desktop και server στο ιδιο conky :P

 

θα προσθεσω και αλλα στον server καποια στιγμη.

 

2012_05_19_064705_1280x1024_scrot.jpg

 

------------------------------

 

Οκ ζωαρα ο conky :P

 

2012_05_20_093416_1280x1024_scrot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...