Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κατεβάζω μόνο mkv δε είναι εφικτό, πες το βαρεμάρα αλλά δε μπορώ να κατεβάζω κάθε μέρα 5-8 gb μόνο για τις σειρές που παρακολουθώ

έγινε ευχαριστώ, καλό σου βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να σταματήσουν άμεσα οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Σβήστηκαν ορισμένα μηνύματα πιο πριν από άλλον moderator και παρ' όλα αυτά, το σκηνικό επαναλήφθηκε καρμπόν. Την επόμενη φορά, δε θα μείνουμε μόνο στη διαγραφή μηνυμάτων.

 

insomnian, άνοιξε ένα νέο topic για να κάνεις την ερώτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Insomnian, το θέμα είναι ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο.

Σε κάποιον μπορεί να κολλάει κατά το seek και σε κάποιον όχι.

Ο ntinaras άνοιξε το θέμα αυτό για να προτείνει ρυθμίσεις ώστε η αναπαραγωγή με το mpc-hc να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας και να υπάρξει υποστήριξη από την κάρτα γραφικών για τα μηχανάκια που απλά "δεν σηκώνουν" full hd μόνο με τον επεξεργαστή.

 

Εσύ μάλλον αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα στο seeking, πίστευα ότι είναι από τον δίσκο, αλλά ο Thresh είπε ότι έχεις ssd δίσκο (για το λειτουργικό μόνο; ). Δεν ξέρω από τι δίσκο βλέπεις τις ταινίες σου και σου κολλάνε στο ff/rew.

 

Καλά είναι να ακούσεις αυτό που είπε ο ntinaras (δεν το είπε για να σε πικάρει) και να ανοίξεις ένα νέο thread για το θέμα αυτό γιατί το παρών είναι ένα guide και από τα πολλά thnx χάνονται οι ερωτήσεις και τα προβλήματα (φτάσαμε αισίως στα 220 posts).

Εκεί ίσως μπορέσουμε να το δούμε πιο καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις παρακολουθησει το θεμα.

Ο ntinaras ειπε οτι ειναι φυσιολογικο το κολλημα στο seeking.

Εσενα δεν σου κολλαει? θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να μην κολλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις παρακολουθησει το θεμα.

Ο ntinaras ειπε οτι ειναι φυσιολογικο το κολλημα στο seeking.

Εσενα δεν σου κολλαει? θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να μην κολλαει?

 

Όχι.

Δοκίμασα το silent hill και το prince of persia σε x264/avc-1080p με ήχο ac3 και dts σε laptop με vista στα 2.5ghz και με nvidia 8500gs.

Και τα δύο τα είδα από εξωτερικό 2.5'' δίσκο και όταν πατούσα να πάει σε κάποιο σημείο μπροστά ή πίσω πήγαινε σε 1-2''.

Κράτησα πατημένο το slider του χρόνου και το τραβούσα μπροστά-πίσω και όταν το άφηνα σε 1-2'' ξεκινούσε να παίζει.

Αυτό το lag είναι φυσιολογικό νομίζω και ο εξωτερικός δίσκος είναι από τους αργούς.

 

EDIT: Το θέμα το έχω παρακολουθήσει από την αρχή, ακόμα και τα posts που τώρα έχουν σβηστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες στο πισι της υπογραφης μου, εχω εγκατεστημενα τα VLC και Media player home theater.

 

Για αναπαραγωγή αρχειων mkv 1080 χρησιμοποιώ τον 2ο με ac3 filter και haali splitter.

 

Μπορω να χρησιμοποιησω κατι αλλο ως βελτιστη λυση αναπραγωγής τετοιων αρχειων?

 

Υ.Γ. με το MP home theater παρατηρω πως εχω cpu usage απο 5-15%, ειναι φυσιολογικο θαρρω? (με VLC ειχα 30%+ αλλα λογικο μιας και ειναι hardware player)

 

Υ.Γ.2 θα κανω και μια ηλιθια ερωτηση...Υπαρχει περιπτωση με βοηθεια προγραμματων να παιξει το νετμπουκ μου 1080? ξερω ειμαι υπερβολικος,αλλα δεν εχω λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες ακριβως οτι λεει ο οδηγος?

το pc σου ειναι δυνατο και σιγουρα θα παιξει τα παντα ακομα και χωρις dxva ,αλλα ειναι καλο να τα ενεργοποιησεις ολα οσα λεει ο οδηγος θα κερδισεις σε ποιοτητα

τι οθονη εχεις?

 

το νετμπουκ τι καρτα γραφικων εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα ενα αρχειακι βιντεο με καταληξη .mp4 μεγεθους μολις 206ΜΒ και διαρκειας 24'.

Περιμενα οτι θα ειχε κακη ποιοτητα, ποια ειναι ομως η πλακα, στον MPC κατω γραφει Playing [DXVA] !!!

Noμιζα οτι αυτη ενδειξη αναφερεται μονο σε HD ενω αυτο εχει στοιχεια:

 

Video: MPEG4 Video (H264) 624x480 29.96fps [Output 1]

Audio: AAC 22050Hz stereo 63kbps [Output 2]

 

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση και απο εμενα...

Περασα κανονικα ο,τι λεει ο οδηγος δοκιμασα με την ταινια 22 bullets H.264 κλπ.Εδειξε μια χαρα DXVA.

Απ οτι καταλαβα,ειναι μονο για mkv και σε αλλες μορφες πχ avi δεν λειτουργει

Τα εικονιδια κατω αριστερα γιατι εξαφανιστηκαν ομως;;Με βοηθουσε οταν ηθελα να αλλαξω καποια ρυθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν θα λειτουργησει σε avi, γιατι τα avi ειναι ηδη συμπιεσμενα αρχεια και η ταινια εχει χασει ποιοτητα στο βωμο της μειωσης μεγεθους. Ποια εικονιδια λες, του mpc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δεν ειχα κανει τις ρυθμισεις,στην μπαρα της εναρξης εκει που εχει την ωρα κλπ εβγαζε ενα μπλε και ενα κοκκινο εικονιδιακι ffa και ffv.

Μετα τις ρυθμισεις δεν υπαρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...