Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου εχω το vlc αλλα σε mac ,και δε βρηκα τις ρυθμισεις που μου εγραψες

 

Λογικά θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά, δεν νομίζω η πλατφόρμα να παίζει κάποιον ρόλο.

Δες λίγο αυτά τα screenshots, και άνοιξε τον VLC σε normal mode.

 

post-213081-0-08640200-1298978594_thumb.jpg

post-213081-0-48576500-1298978611_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γενικα αξίζει η dxva επιταχυνση ή παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα αν αφήσεις το decoding στον επεξεργαστή;

εννοώ σε θέμα ποιότητας.

μηπως το dxva καταφέρνει και εχει καλύτερα frame rate λόγω χειρότερης ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα αξίζει η dxva επιταχυνση ή παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα αν αφήσεις το decoding στον επεξεργαστή;

εννοώ σε θέμα ποιότητας.

μηπως το dxva καταφέρνει και εχει καλύτερα frame rate λόγω χειρότερης ποιότητας;

οχι βεβαια

οταν παιζεις παιχνιδια χωρις επιταχυνση 3d εχεις καλυτερη ποιοτητα γραφικων? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα τις ρυθμισεις και η εικονα ειναι τελεια,αλλα αντιμετοπιζω προβλημα με τον ηχο.Ο ηχος στις hd ταινιες ειναι πολυ χαμηλα.Το pc ειναι συνδεδεμενο σε home cinema 5.1.Καμια ιδεα;

Η ενταση σε οτιδηποτε αλλο ειναι πολυ μεγαλυτερη,μονο στις ταινιες ειναι τοσο χαμηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια

οταν παιζεις παιχνιδια χωρις επιταχυνση 3d εχεις καλυτερη ποιοτητα γραφικων? :confused:

 

δεν ξέρω απλα μου φάνηκε σε κανα 2 ταινίες που το δοκιμασα με dxva και χωρίς.

placebo effect μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ξεπερασμενος ο οδηγος.

πλεον δεν χρειάζεται ουτε ενα codec.

Mpc-Hc με ρυθμίσεις απο μαμά και τελείωσες.

το μόνο που θέλει λίγο δουλειά είναι το Audio

αν σε ενδιαφερει το bitstreaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ωραιος Ντιναρας ! :-)

 

Μηπως δοκιμασες να εγκαταστησεις και να παιξεις τον madvr ? (να μου πεις εντυπωσεις πριν αρχισω να το σκαλιζω :-D )

 

Επισης πριν το cccp μηπως δοκιμασες mpc +coreavc ? (η και κανα αλλο πακετο οπως το shark ? κυριως απο αποψη πληρεστερων ρυθμισεων-'επεμβασεων')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και λιγο καθυστερημενα....Με onboard καρτα γραφικων γινεται αυτο?Εχω amd athlon x3 450, onboard ati 4250HD, 4 gb και 5.1 ηχεια και κολλαει ο ηχος σε σχεση με την εικονα.Πειραματιστικα λιγο και συνηθως το κανει οταν εχει 5.1 ηχο ή οταν βαζω στο resizer to bicubic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Ντιναρας ! :-)

 

Μηπως δοκιμασες να εγκαταστησεις και να παιξεις τον madvr ? (να μου πεις εντυπωσεις πριν αρχισω να το σκαλιζω :-D )

 

Επισης πριν το cccp μηπως δοκιμασες mpc +coreavc ? (η και κανα αλλο πακετο οπως το shark ? κυριως απο αποψη πληρεστερων ρυθμισεων-'επεμβασεων')

τωρα καταργησα το cccp και βαζω την τελευταια εκδοση του Mpchcex64 Μονο κατευθειαν απο τη ρωσσια!

αν καταφερω να κανω edit το πρωτο ποστ θα των ενημερωσω τον οδηγο

 

 

 

Αν και λιγο καθυστερημενα....Με onboard καρτα γραφικων γινεται αυτο?Εχω amd athlon x3 450, onboard ati 4250HD, 4 gb και 5.1 ηχεια και κολλαει ο ηχος σε σχεση με την εικονα.Πειραματιστικα λιγο και συνηθως το κανει οταν εχει 5.1 ηχο ή οταν βαζω στο resizer to bicubic

 

μαλλον κολλαει λογω shaders

απενεργοποιησε τα και θα δεις οτι παιζει οκ.εισαι κατω απο τις μινιμουμ απαιτησεις γι αυτο...

 

dxva σου γραφει κατω αριστερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 720p τα παιζει και με shaders στα 1080p εχει προβλημα.Ναι μου γραφει!Η gpu φταιει? ποια φτηνη μου προτεινεις για να ειμαι σ αυτες τισ απαιτισεις?

Πως μπορω να εχω ηχο και στα 5 ηχεια και οταν εχει το αρχειο 5.1 ηχο και οταν εχει stereo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η gpu φταιει.

με μια τετοια θα εισαι οκ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-6450-PCI-Express-GDDR3-1GB-11190-02-20G.htm

 

αλλα θα προτεινα να βρεις καμια μεταχειρισμενη επιπεδου 4850 σε καμια αγγελια,θα σου βγει και φτηνοτερα και θα ειναι πολυ δυνατοτερη.

 

εχεις κανει τις ρυθμισεις για τον ηχο?

οταν παιζει η ταινια και πας στο audio options σου δειχνει 6 channels?

πρεπει φυσικα να ειναι και η ταινια 6καναλη,αν ειναι 2καναλη τοτε δε μπορεις και δεν εχει νοημα να παιζουν ολα τα ηχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκανα οτι γραφεις και μου τα δειχνει ολα οκ.Ειμαι οκ.

Απλως λεω επιπλεον οτι θελω να εχω ηχο απο ολα τα αρχεια ανεξαρτητως ποσα η καναλια εχει η ταινια.ή τουλαχιστον οταν παιζει αρχεια μουσικης

 

Με αυτην ειμαι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/336635/Asus-Radeon-HD6450-1GB.html

 

παρε αυτη καλυτερα +5 ευρω τεραστια διαφορα σε ταχυτητα

 

δηλαδη θες να παιζουν ολα τα καναλια τον ιδιο ηχο mono δηλαδη? :P

η απλα τα πισω να παιζουν οτι και τα μπροστα

δεν εχει νοημα να το κανεις αυτο,μονο ενταση κερδιζεις,χαλας παρα πολυ τη πιστοτητα του ηχου.επειδη ειμαι αρνητικος σε κατι τετοια δεν εχω ψαξει καν αν γινεται μεσα απο το media player :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...