Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τον οδηγο ειναι γαματος. Εχω ενα προβλημα ομως. Οταν εκανα ολες αυτες τι ρυθμισεις μου διχνει ποιο χαλια εικονα και απο ηταν πριν τις κανω. Φενεται σαν να εχει ενα μικρο τονο νερομπογιας στην εικονα και αυτο χαλαει παρα πολυ την ποιοτητα. Η καρτα μου ειναι η ati 6850 και η οθονη ειναι 1920x1080. Την οθονη την εχω συνδεδεμενη με DVI, μηπως πρεπει να βαλω HDMI καλωδιο? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεις τον player που ηταν στο πακετο η εγκατεστησες αργοτερα καποια αλλη εκδοση ?

 

Αρχικά ήμουν με το CCCP φαντάζομαι, και μετά κατέβασα και εγκατέστησα το Final MPCHC (χθες). Δεν ξέρω αν έχω ακόμα όλο το CCCP ή αν είχα κρατήσει τα codecs. Καιρό τώρα παίζω με standalone VLC, και τα είχα αφήσει όλα πίσω μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταία έκδοση , το μενού με τα shaders κλπ. άλλαξε. Τώρα πας shaders>select presized shaders και επιλέγεις ποιους θες να χρησιμοποιήσεις. Μετά επιλέγεις το enable για να ενεργοποιηθούν. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχουν κάποια διαφορά οι pre-resize με τους post-resize(λογικά εννοεί ότι με τους πρώτους εφαρμόζει πρώτα τους shaders και μετά κάνει upscale πχ. σε full screen;Και αν ναι , τι επιπτώσεις υπάρχουνε στην ποιότητα; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pirates of the Caribbean Dead Man's Chest ειναι του 2006. Αλλα και την ταινια 2012 που εβαλα παλι το ιδιο φαινεται. Οι ταινιες ειναι full hd. Any idea?

χμ.περιεργο

κατω αριστερα σου εβγαλε το DXVA?μηπω ενεργοποιησες λαθος shaders?

 

Αρχικά ήμουν με το CCCP φαντάζομαι, και μετά κατέβασα και εγκατέστησα το Final MPCHC (χθες). Δεν ξέρω αν έχω ακόμα όλο το CCCP ή αν είχα κρατήσει τα codecs. Καιρό τώρα παίζω με standalone VLC, και τα είχα αφήσει όλα πίσω μου..

σβηστα ολα.ΟΛΑ ΟΜΩΣ.και περνα μονο directX και τη τελευταια εκδοση του mpchce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το βγαζει κανονικα το DXVA. Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω κατι απο τους drivers τις καρτας γραφικων? Επισεις ολα τα updates τα εχω κανει και στην καρτα και στην motherboard. Επισεις ξεχασα να πω οτι η ταινια ειναι 1080 σε μορφη MKV και χωριτηκοτιτα 7,5 giga. Μηπως εχει υποστει μεγαλη συμπιεση και εχει χαλασει η εικονα? (Παντως οταν την τρεχο με τον GOMplayer η εικονα ειναι καλυτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ.περιεργο

κατω αριστερα σου εβγαλε το DXVA?μηπω ενεργοποιησες λαθος shaders?

 

 

σβηστα ολα.ΟΛΑ ΟΜΩΣ.και περνα μονο directX και τη τελευταια εκδοση του mpchce.

 

Αξίζει ο κόπος είπαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το βγαζει κανονικα το DXVA. Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω κατι απο τους drivers τις καρτας γραφικων? Επισεις ολα τα updates τα εχω κανει και στην καρτα και στην motherboard. Επισεις ξεχασα να πω οτι η ταινια ειναι 1080 σε μορφη MKV και χωριτηκοτιτα 7,5 giga. Μηπως εχει υποστει μεγαλη συμπιεση και εχει χαλασει η εικονα? (Παντως οταν την τρεχο με τον GOMplayer η εικονα ειναι καλυτερη)

για ανεβασε ενα screenshot να δω τι σοι προβλημα εχεις.

 

Αξίζει ο κόπος είπαμε;

ε αμα βαριεσαι αστο.

απλα στο λεω για να μην ειναι μπλεγμενα ολα το ενα με το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβιξα Screenshot αλλα ειναι 3,5 mbs και απο εδω δεν γινεται γιατι μεχρι 2 πρεπει. Μπορεις να μου πεις το e-mail σου να στην στηλω εκει? Αν θες στηλε το μου με PM. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια, πιστευω να βγαλουμε ακρη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αμα βαριεσαι αστο.

απλα στο λεω για να μην ειναι μπλεγμενα ολα το ενα με το αλλο

 

Έλεγες πως αν το έβαζα, θα ήταν καλύτερη η ποιότητα.. γι'αυτό το λέω.. αν έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βλεπεις ταινιες HD ναι θα ειχε διαφορα.αλλιως δεν εχει νοημα.

καλο θα ηταν παντως να περασεις αυτο το προγραμμα στη τελευταια εκδοση,εχει καλυτερες ρυθμισεις

 

http://imageshack.us/photo/my-images/5/piratesg.png/

Μεγαλωσε την να δεις οπως την βλεπω εγω.

χμ,αυτο μου το κανει και σε μενα σε μερικες ταινιες,αλλα ειναι συνηθως σε αυτες που δεν εχουν καλο bitrate.

αν δεν σ αρεσει απενεργοποιησε το sharpen complex 2 και ασε μονο το αλλο.

σε τηλεοραση η οθονη βλεπεις?μεγεθος?αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...