Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tη βλεπω στο μονιτορ του pc το οποιο ειναι μια LG 24αρα. Συγκεκριμενα η W2486L. Εγω βεβαια δεν εχω ακουσει καλα λογια γιαυτο το μονιτορ και δυστηχως τα ακουσα αφου το αγορασα :( .

Μπορεις αν θες να τις ριξεις μια ματια εδω και να μου πεις την γνωμη σου. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι θεμα καλης η κακης οθονης,απλα στις οθονες των pc επειδη εχουν μεγαλο sharpness αλλα και επειδη καθεσαι κοντα φαινεται η παραμικρη λεπτομερεια αν μια ταινια εχει καλη η κακη ποιοητα εικονας.δοκιμασε και αλλες ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα καλης η κακης οθονης,απλα στις οθονες των pc επειδη εχουν μεγαλο sharpness αλλα και επειδη καθεσαι κοντα φαινεται η παραμικρη λεπτομερεια αν μια ταινια εχει καλη η κακη ποιοητα εικονας.δοκιμασε και αλλες ταινιες

 

Οκ φιλε μου θα το δοκιμασω. Να σε καλα παντως για τον χρονο σου. Ευχαριστω πολλυ!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται το mpc hc να μην παιζει μονο του οσα αρχεια ειναι στο folder ανεξαρτητα αν τα εχουμε στην playlist ή οχι?

 

Δεξί κλικ πάνω στο παράθυρο του mpc και πας στο After Playback. Εκεί μήπως έχεις επιλέξει: Play next in folder; Βάλε Do Nothing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραιος φιλε μπραβο πολυ ωραιος οδηγος τωρα τον διαβασα και τα εκανα ολα και ειμαστε κομπλε..Η ταινια του test ειναι transformers 2 1080p.. Στα shaders εχω σκαλωσει λιγο τωρα εχει pre-resize και pro-resize η τελευταια εκδοση..με το sharpen complex 2 σε οποιο και αν το δυο και αν το βαλω το sharpness παει στα υψη και η εικονα παραπιξελιαζει..εχω την εντυπωση οτι το 16-235 >0-235(SD-HD) αν το βαλεις σε ενα απο τα δυο γινεται κατι καλυτερο με το μαυρο και τα χρωματα..Εχεις εντοπισει τιποτα αλλο καμια ρυθμιση shader κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος φιλε μπραβο πολυ ωραιος οδηγος τωρα τον διαβασα και τα εκανα ολα και ειμαστε κομπλε..Η ταινια του test ειναι transformers 2 1080p.. Στα shaders εχω σκαλωσει λιγο τωρα εχει pre-resize και pro-resize η τελευταια εκδοση..με το sharpen complex 2 σε οποιο και αν το δυο και αν το βαλω το sharpness παει στα υψη και η εικονα παραπιξελιαζει..εχω την εντυπωση οτι το 16-235 >0-235(SD-HD) αν το βαλεις σε ενα απο τα δυο γινεται κατι καλυτερο με το μαυρο και τα χρωματα..Εχεις εντοπισει τιποτα αλλο καμια ρυθμιση shader κατι?

εγω το βαζω στο preresize.μου φαινεται οτι τραβαει λιγοτερο επεξεργαστη ετσι.

το sharpen αυτο που κανει ειναι να ξεθολωνει την εικονα.

αν η ταινια δεν εχει αρκετο bitrate και εχει ατελειες τοτε τις εμφανιζει περισσοτερο,αν η ταινια ειναι τουμπανο την κανει ακομα πιο τουμπανο. :rolleyes:

 

 

Ρε παιδια εμενα ο VLC οταν βαζω GPU accelaration τρωει κολημα και κανω hard reset, τι να παιζει ?

παιζει οτι ειναι μουφα.βγαλτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου και μετά από πολλές ώρες διαβάσματος (για τον MPC-HC), αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι οι ρυθμίσεις του Ntinara είναι οι βέλτιστες kαι μπράβο του. Απλά θέλω να κάνω δυο προσθήκες.

1) Για πεντακάθαρους υπότιτλους με επίπτωση όμως στο cpu usage βάζουμε στο πεδίο του maximum texture resolution (Desktop).

2) Προσωπικά εγώ σε κορυφαίας ποιότητας mkv (FraMeSToR, ESiR, CtrlHD, EbP, DON, HiDt κλπ) δεν χρησιμοποιώ κανέναν shader πλην του απαραίτητου πάντα (YV12 Chroma Upsampling pixel shader). Ο συγκεκριμένος όταν έχουμε επιλογή EVR Custom Pres και ATI κάρτα (για nvidia δεν το έψαξα), εφαρμόζει ένα είδος anti-aliasing στο κόκκινο χρώμα που βελτιώνει την εικόνα (μπορεί να το καταλάβει κάποιος εύκολα αν παρατηρήσει τα πίσω φώτα ενός αυτοκινήτου σε νυχτερινή σκηνή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...