Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα κανει οτι λεει η πρωτη σελιδα.

Ολα τελεια.

ομως τα itnernal fitlers στον Media player, δεν μου κραταει τικαρισμενα τα παντα στο transform filters. το κανω,παταω οκ.

και οταν κλερισω και ξανανοιξω τον player δεν ειναι τικαρισμενα!!!

 

edit: τα κανα ολα uninstall και ξανα install και παιζουν ολα οκ.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πολυωρες δοκιμες (:P) ανακαλυψα οτι το post resize pixel shaders φερνει πιο σωστο αποτελεσμα απο το pre resize pixel shaders,κυριως σε 720p αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγω με κάρτα Mobility X1600 θα καταφέρω κάτι με τον MPC-HC, ή τζάμπα θα παιδευτώ;

 

Το DXVA checker λεει οτι υποστηριζει DXVA2 η εν λογω κάρτα.

 

Αλλά τον VLC τον ξεχνάμε επειδή θέλει drivers 10.7 και η ATI σταμάτησε να βγαζει drivers για τις Χ1600 καπου στην εκδοση 9 κομμα κάτι. Αρα:

 

1) Με τον MPC-HC θα καταφέρω κάτι (δηλαδη μπορει να χρησιμοποιησει το DXVA της κάρτας μου; )

2) Υπάρχει τροπος στον MPC-HC να πάρω multithreaded αποκωδικοποίηση απο την CPU; Γιατι με εναν πυρήνα δεν τραβαει η CPU μου (T2500), αλλα με δυο μπορεί. Ο VLC δεν εχει mutlithreaded αποκωδικοποίηση παντως.

 

Τωρα ειμαι με το WinDVD 2010 Pro, που δεν υποστηριζει MKV και πρέπει να τα κανω MP4 με AAC ήχο με το avidemux (γιατι το WinDVD δεν υποστηριζει MP4 με AC3 ή DTS ήχο). Αλλα εχει multithreaded αποκωδικοποίηση απο την CPU τουλάχιστον :-(

post-131085-0-56929600-1312129083_thumb.png

post-131085-0-29440700-1312129092_thumb.png

post-131085-0-16220900-1312129102_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δωστε μονο λιγη προσοχη και στα format της ταινιας που εχετε.

Θα πρεπει εκτως οσων αναφερθηκαν να εχουν και συγκεκριμενα frame (24 αν θυμαμαι)

 

ειχα προβλημα με μια ταινια που ειχε μετα το rip της απο blue ray μεγαλυτερο αριθμο frame και το dxva δεν δουλευε.

 

Αυτό συμβαίνει διότι είναι φτιαγμένες οι κάρτες να επιταχύνουν μόνο υλικό απο blueray, κι εμεις με αυτον τον τρόπο ουσιαστικα τισ κοροιδεύουμε.

 

Με τους τελευταίους drivers της ati εχόυν λυθεί πολλα προβλήματα πάντως.

 

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δώσετε και στο τι υποστηρίζει η κάρτα σας.

Υπάρχουν παλιότερες τεχνολογίες επιτάχυνσης video που όμως είχαν να κάνουν με επιτάχυνση DVD και όχι blue ray (και άλλα παρόμοια HD format).

 

Αυτά για την ιστορία από κάποιον που προσπαθούσε απεγνωσμένα να δει Full HD ταινία σε αρχαίο pc και τελικά εφταιγε η ταινια.

 

http://www.insomnia.gr/topic/324415-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-solved/page__p__3020331#entry3020331

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Υπάρχει τροπος στον MPC-HC να πάρω multithreaded αποκωδικοποίηση απο την CPU; Γιατι με εναν πυρήνα δεν τραβαει η CPU μου (T2500), αλλα με δυο μπορεί. Ο VLC δεν εχει mutlithreaded αποκωδικοποίηση παντως.

 

 

 

Χωρις να ειμαι ειδικος , αλλα αν δεν κανω λαθος ,αν πας στο options /internal filters και κανεις αριστερο κλικ στα internal filters σου δειχνει ποσα τα ποσα decoding threads εχεις ενεργοπιημενα και την επιλογη να τα αλλαξεις ...

 

2q8blmd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δωστε μονο λιγη προσοχη και στα format της ταινιας που εχετε.

Θα πρεπει εκτως οσων αναφερθηκαν να εχουν και συγκεκριμενα frame (24 αν θυμαμαι)

 

ειχα προβλημα με μια ταινια που ειχε μετα το rip της απο blue ray μεγαλυτερο αριθμο frame και το dxva δεν δουλευε.

 

Αυτό συμβαίνει διότι είναι φτιαγμένες οι κάρτες να επιταχύνουν μόνο υλικό απο blueray, κι εμεις με αυτον τον τρόπο ουσιαστικα τισ κοροιδεύουμε.

 

Με τους τελευταίους drivers της ati εχόυν λυθεί πολλα προβλήματα πάντως.

 

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δώσετε και στο τι υποστηρίζει η κάρτα σας.

Υπάρχουν παλιότερες τεχνολογίες επιτάχυνσης video που όμως είχαν να κάνουν με επιτάχυνση DVD και όχι blue ray (και άλλα παρόμοια HD format).

 

Αυτά για την ιστορία από κάποιον που προσπαθούσε απεγνωσμένα να δει Full HD ταινία σε αρχαίο pc και τελικά εφταιγε η ταινια.

 

http://www.insomnia.gr/topic/324415-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-solved/page__p__3020331#entry3020331

 

δεν εχω ασχοληθει με το encoding Καθολου,αλλα απ οτι εχω καταλαβει δεν ειναι χυμα στο κυμα με οτι ρυθμισεις θελει ο καθε encoder.

εχει συγκεκριμενα προφιλ που το καθενα εχει συγκεκριμενες ρυθμισεις,αν τις παραβει ο encoder τοτε δε δουλευει το DXVA,και προφανως χανεις και αλλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για τον οδηγο ειναι γαματος. Εχω ενα προβλημα ομως. Οταν εκανα ολες αυτες τι ρυθμισεις μου διχνει ποιο χαλια εικονα και απο ηταν πριν τις κανω. Φενεται σαν να εχει ενα μικρο τονο νερομπογιας στην εικονα και αυτο χαλαει παρα πολυ την ποιοτητα. Η καρτα μου ειναι η ati 6850 και η οθονη ειναι 1920x1080. Την οθονη την εχω συνδεδεμενη με DVI, μηπως πρεπει να βαλω HDMI καλωδιο? Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, HTPC ([email protected] HD6670-4gb RAM) συνδεδεμένο μέσω HDMI σε μια HDTV Samsung LE46C650 με ανάλυση 1920*1080@60Ηζ δοκιμάζοντας 1080&720p ταινίες...

 

Τι να φταίει??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το μονο sharpen complex 2.

αυτο καθαριζει την εικονα πολυ και αφαιρει την θολουρα,αλλα αν η ταινια δεν ειναι καλης ποιοτητας δειχνει τις ατελειες της μετατροπης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελευταία μόδα στον χώρο του playback είναι ο madvr ως renderer, για source filter ο lav splitter και για decoding ο lav cuvid μαζί με τους lav audio και video decoders.

Στον media player classic γίνεται να μπει ο madvr, αλλά για dxva πρέπει να μπει ή ο coreavc ή ο cuvid decoder. Προσωπικά ο δεύτερος μου έπαιζε καλύτερα απο τον coreavc, σε όχι πολύ απαιτητικά βίντεο. Δε ξέρω γιατί, αλλά ο coreavc έκανε τον potplayer να κολλάει μετά απο συνεχόμενα forwards/backwards, ενώ ο cuvid έπαιζε τέλεια.

 

Ψάχτε το λίγο όσοι θέλετε, πάντως στον potplayer είναι πιο εύκολο να ξεκαθαρίσεις τι θα παίζει με τι.

Λίγο πιο απαιτητικός ο madvr πάντως απο τον evr sustom pres., και μάλλον σε λίγο καιρό θα ενσωματωθεί στον mpc-hc μαζί με τα lav filters, υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ffdshow dxva δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Αλλά οι περισσότεροι av gurus εκεί προσανατολίζονται πλέον. Ορίστε και τα threads απο το doom9:

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=146228

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=156191

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=160290

 

Ο madvr εκτός απο το ότι τώρα έφτασε σε μια κατάσταση που μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο και σταθερό, αν και όχι επίσημα stable, σίγουρα θέλει μια κάπως ισχυρή κάρτα. Και απο ότι καταλαβαίνω, η gpu θα έχει μεγάλο φόρτο αν πάρει και το decoding κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...