Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι για cuda. Nvidia μόνο. Και κάνει και για mpeg-4 asp και για vc-1.

Αλλά για software decoding έχει τους lav video decoders και audio decoders που είναι πολύ σταθεροί, εξίσου με τους ffdshow ίσως και περισσότερο. FFmpeg based είναι.

 

Τη διαφορά στη ποιότητα την κάνει ο madvr. Και στα περισσότερα guides συνδυάζεται με lav. Τα χρώματα φαίνονται πιο ψυχρά απο ότι με evr, αλλά γενικά η ποιότητα είναι καλύτερη, αλλά κυρίως και πιο απαιτητική σε gpu.

 

Δοκίμασε το με το potplayer, δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε tmt.

Σύγκρινα με mpc-hc με ότι internal έχει, και τα jumps σε χρόνο ήταν πιο γρήγορα, και η εικόνα φαινόταν λίγο πιο ποιοτική, αλλά δεν το δοκίμασα σε HD video σε αρκετές ίντσες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενταξει χρησιμοποιω madvr με potplayer απο οταν ειχαν πρωτοβγει,και codecs τα ffdshow και totalmedia theater dxva.

αλλα δεν ηξερα οτι βγηκε νεος decoder,οποτε θα του ριξω μια ματια.

θενξ για το ινφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτά τα φίλτρα είναι καλύτερα από το mpc?

 

Επίσης φαντάζομαι θα μπορέσουν να μπουν και στο kmplayer τον οποίο χρησιμοποιώ αν πάρω το ax file?

 

edit: Έβαλα το mpc-hc για να δω την διαφορά ακολουθώντας τον οδηγό αλλά στο σημείο με το shader δεν είναι όπως στην εικόνα αλλά όπως στην εικόνα

 

post-71632-0-05539600-1315468723_thumb.png

 

σε πιο από τα 2 πρέπει να διαλέξω το sharpen complex 2?

 

Επίσης γίνεται στον mpc να σου εμφανίζει τα info όπως με τον kmp όταν πατάς tab?

 

edit2: Ξαφνικά δεν μπορώ στο mpc να μεταφέρομαι με τα arrow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις τη τελευταια εκδοση ,που αλλαξε το μενου

βαλε το Post resize shaders

προσθεσε αυτα τα 2

και μετα ενεργοποιησε τα με το enable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις τη τελευταια εκδοση ,που αλλαξε το μενου

βαλε το Post resize shaders

προσθεσε αυτα τα 2

και μετα ενεργοποιησε τα με το enable

 

Στο post resize? Γιατί νομίζω ότι μου χαλάει την εικόνα αντίθετα με το pre-resize. Έβαλα μόνο το sharpen complex 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Post Παρατηρησα οτι εχει μικροτερη χρηση cpu

το αποτελεσμα εξαρταται απο την αναλυση της οθονης και της ταινιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ταινία (insidious) τράβηξα 4 snapshot η οποία έχει τα εξής χαρακτηριστικά

Bit rate : 6 134 Kbps

Width : 1 280 pixels

Height : 534 pixels

Display aspect ratio : 2.40:1

Frame rate : 23.976 fps

 

χωρίς το complex sharpen 2

 

tipota.png

 

με το complex sharpen 2

 

στο pre-resize pixel

 

prel.png

 

στο post-resize pixel

 

postfn.png

 

στο pre-resize & post-resize pixel

 

postkaipre.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, HTPC ([email protected] HD6670-4gb RAM) συνδεδεμένο μέσω HDMI σε μια HDTV Samsung LE46C650 με ανάλυση 1920*1080@60Ηζ δοκιμάζοντας 1080&720p ταινίες...

 

Τι να φταίει??????????????

AMD VISION ENGINE CONTROL CENTER

Video->Video settings

Κάνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ DISABLE εκτός των automatic deinterlacing, pulldown detection, enforce smooth video playback.

 

Αυτό είναι και το μόνο σίγουρο αλλά που σου φαίνεται καλύτερο σε post ή σε pre?

Το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις πάντα στο post.

 

Από την εμπειρία μου και μετά από πολλές ώρες διαβάσματος (για τον MPC-HC), αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι οι ρυθμίσεις του Ntinara είναι οι βέλτιστες kαι μπράβο του. Απλά θέλω να κάνω δυο προσθήκες.

1) Για πεντακάθαρους υπότιτλους με επίπτωση όμως στο cpu usage βάζουμε στο πεδίο του maximum texture resolution (Desktop).

2) Προσωπικά εγώ σε κορυφαίας ποιότητας mkv (FraMeSToR, ESiR, CtrlHD, EbP, DON, HiDt κλπ) δεν χρησιμοποιώ κανέναν shader πλην του απαραίτητου πάντα (YV12 Chroma Upsampling pixel shader). Ο συγκεκριμένος όταν έχουμε επιλογή EVR Custom Pres και ATI κάρτα (για nvidia δεν το έψαξα), εφαρμόζει ένα είδος anti-aliasing στο κόκκινο χρώμα που βελτιώνει την εικόνα (μπορεί να το καταλάβει κάποιος εύκολα αν παρατηρήσει τα πίσω φώτα ενός αυτοκινήτου σε νυχτερινή σκηνή).

Πολύ σωστός. Προτιμώ να δω τις ταινίες όπως τις συνέλαβαν και αποτύπωσαν οι δημιουργοί τους. Έξτρα sharpening, dynamic contrast, denoise, color vibrance και δεν ξέρω γω τι άλλο απλά αλλοιώνουν το αρχικό αποτέλεσμα και καταστρέφουν την ατμόσφαιρα του έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το μόνο σίγουρο αλλά που σου φαίνεται καλύτερο σε post ή σε pre?

αυτο μπορει στο screenshot να μη φαινεται και να φαινεται στην οθονη σου...

 

AMD VISION ENGINE CONTROL CENTER

Video->Video settings

Κάνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ DISABLE εκτός των automatic deinterlacing, pulldown detection, enforce smooth video playback.

 

 

Το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις πάντα στο post.

 

 

Πολύ σωστός. Προτιμώ να δω τις ταινίες όπως τις συνέλαβαν και αποτύπωσαν οι δημιουργοί τους. Έξτρα sharpening, dynamic contrast, denoise, color vibrance και δεν ξέρω γω τι άλλο απλά αλλοιώνουν το αρχικό αποτέλεσμα και καταστρέφουν την ατμόσφαιρα του έργου.

 

εχεις κανει καλιμπραρισμα στην τηλεοραση/οθονη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει καλιμπραρισμα στην τηλεοραση/οθονη σου?

Ναι με το spyder3pro. Ασχέτως αυτού, πιστεύω ότι τα denoise, color vibrance, flesh tone correction και edge enhancement καταστρέφουν την εικόνα.

Θέλω να βλέπω τον Ταξιτζή με κόκκο, το Munich με τα μουντά του χρώματα κλπ κλπ κλπ..

Συμφωνώ πάντως με το bicubic sharpening του guide σου στο resize. Είναι μάλλον η καλύτερη λύση όταν κάνουμε upscale (πχ ταινία 1280χ534 fullscreen σε μόνιτορ 1920χ1080).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...