Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά έφταιγε το βίντεο....μιας και στην αρχή κολλάει και στο μέσο του είναι σωστό... (λογικά θα κολλάει και σε άλλα μέρη) οπότε ησύχασα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό πάντως

τα video έχουν μεταβαλλόμενο bitrate δλδ μεταβάλλεται ο όγκος πληροφορίας που δίνεται προς επεξεργασία κάθε στιγμή (για διάφορους λόγους)

οπότε όταν το bitrate ενός video κυμαίνεται μέσα-έξω των ορίων των δυνατοτήτων αναπαραγωγής του hardware και software, άλλα σημεία 'κολλάνε'

(μέσα) και άλλα όχι (έξω)

και γιατί να συμβεί σε ένα αρχείο μόνο? ε μπορεί να έχει παίξει 5000 αρχεία χωρίς πρόβλημα αλλά μπορεί το συγκεκριμένο αρχείο να είχε 5 φορές υψηλότερο b/r (υπερβολικό δλδ σε σχέση με την οπτική ποιότητα), επειδή έτσι τη βάρεσε σε αυτόν που το φτιαξε

αυτό μπορείς να το ελέγξεις, συγκρίνοντας το (γενικό - μέσο) b/r του αρχείου, αντίστοιχα με άλλα αρχεία σου για να δεις αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά

και γιατί να κολλάει με καλές ρυθμίσες και καλό hardware? ε μπορεί οι ρυθμίσεις να μην καλύπτουν αποδοτικά τη μία στις χίλιες περιπτώσεις video

 

υπάρχει και η περίπτωση να είναι corrupted το αρχείο όπως λες - εγώ συνήθως συναντώ πρόβλημα στο seeking όταν είναι corrupted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως να διαγνώσω αν είναι corrupted, πάντως βίντεο που έχουν πρόβλημα στο seeking με vlc είναι πολύ κομπλέ σαν να ήταν τέλειο το αρχείο, δεν ξέρω που οφείλεται αλλά είχα δει να σχολιάζουν πως είναι στο hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ισχύει αυτό (ότι δλδ ο vlc μπορεί να παίξει κάποια video που έχουν πρόβλημα στο seeking σε άλλους players, σαν να μην είχαν πρόβλημα)

και ναι αυτά τα αρχεία που έχουν πρόβλημα στο seeking και παίζουν στο vlc, (αν δεν κάνω λάθος δλδ) είναι damaged/corrupted

δλδ έχει πρόβλημα το αρχείο και όχι κάτι άλλο (όπως θέμα με codec, renderer ή άλλες ρυθμίσεις ή απαιτήσεις hardware)

 

από ότι καταλαβαίνω ο vlc μπορεί να διαβάζει μικρότερα 'κομμάτια' απότι κάποιοι άλλοι player και μπορεί να κλείνει (με το repair) συντακτικά error ή να τα προσπερνάει και να συνεχίζει την αναπαραγωγή στα επόμενα αντί να την μπλοκάρει εξ'ολοκλήρου, δλδ κάνει κάποιου είδους bug-proofing

τα error από όσο γνωρίζω δεν είναι τραγικά συνήθως (όπως ήταν παλιότερα λόγω αποθηκευτικών μέσων) οπότε αν τα προσπεράσεις δεν χάνεις πολλές πληροφορίες και συνήθως δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στον χρήστη ακόμη και αν ο vlc δηλώσει ότι δεν κατάφερε να κάνει repair

 

από εκεί και πέρα δεν το γνωρίζω το θέμα γιατί δεν χρησιμοποιώ vlc, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω μιλάμε για damaged αρχεία και αν είναι έτσι το πρόβλημα αναπαραγωγής σε άλλο player λογικά οφείλεται εκεί

όπως είπα ένας τρόπος να αποκλείσεις κάποιες περιπτώσεις αν θες να το ψάξεις και να λύσεις την απορία σου είναι να κοιτάξεις το μέσο bitrate του αρχείου (πχ με το media info αν δεν γνωρίζεις ήδη τα στοιχεία του video) και να το συγκρίνεις με άλλων αρχείων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Ντιναρα ωραιο thread.

 

Για οσους θελουν να τεσταρουν τις ρυθμισεις τους μπορουν κατεβασουν trailer ταινιων σε 1080p η 720p απο εδω: H264Info.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ντινάρα πολύ καλό το post.

Συγχαρητήρια.Μία απορία έχω αν μπορεί να μου τη λύσει κάποιος.

Κάνοντας τις ρυθμίσεις που αναφέρεις στο DTS παρατηρώ ότι ο ενισχυτής μου

λαμβάνει σήμα linear pcm αντί για DTS ή Dolby digital (ανάλογα την ταινία).

Υπάρχει τρόπος να λαμβάνει απευθείας το σωστό format του ήχου?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντινάρα πολύ καλό το post.

Συγχαρητήρια.Μία απορία έχω αν μπορεί να μου τη λύσει κάποιος.

Κάνοντας τις ρυθμίσεις που αναφέρεις στο DTS παρατηρώ ότι ο ενισχυτής μου

λαμβάνει σήμα linear pcm αντί για DTS ή Dolby digital (ανάλογα την ταινία).

Υπάρχει τρόπος να λαμβάνει απευθείας το σωστό format του ήχου?

Ευχαριστώ

μηπως η ταινια περιεχει ηχο στερεο γι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι πρεπει να το χεις ρυθμισει κανονικα

 

pcmw.png

 

Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι.Στον οδηγό είναι τσεκαρισμένες οι επιλογές Decode to speakers.

Το έχω συνδεδεμένο με οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι.Στον οδηγό είναι τσεκαρισμένες οι επιλογές Decode to speakers.

Το έχω συνδεδεμένο με οπτική ίνα.

στον οδηγο ειναι τσεκαρισμενες για χρηση αναλογικων εξοδων :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα παιδια,για εμας που εχουμε μακ,και κυριως χρησιμοποιούμε vlc τι προταση εχετε να κανετε? υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που θα μπορουσαμε να κανουμε?η υπαρχει καποιος άλλος player με καλυτερη εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κάποιες αποριες:

 

Παίζοντας αρχεία 720p και 1080p μου εμφανίζεται κάτω αριστερά η ένδειξη DXVA αλλά δεν έχω εγκαταστήσει το cccp. Τις άλλες ρυθμίσεις που προτείνει ο οδηγός τις έκανα όλες. Είναι λογικό να έχω κατά την αναπαραγωγή cpu utilization 1-6 % και gpu 12-52%? Η απορία μου δλδ είναι η εξής: Με αυτήν την μέθοδο η κάρτα γραφικών αναλαμβάνει εξολοκλήρου την αναπαραγωγή? Και μια δεύτερη θεωρητική απορία: Από τη σκοπια της ποιότητας έχει καμιά διαφορά αν αναλαμβάνει την αναπαραγωγή η 6870 αντί του i5? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...