Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...

@Ntinaras

 

Με αφορμή τον οδηγό σου για τον MPC-HC θέλω να σε ρωτήσω για την σχετικά νέα μόδα madVR ,LAV Filters. Μέχρι τώρα για θέαση ταινιών (πάντα σε οθόνη υπολογιστή), με σχετικά παλιό μηχάνημα (κάρτα γραφικών όμως με dxva) χρησιμοποιούσα τον mpc-hc με τα internal filters του και ρυθμίσεις νομίζω ακριβώς αυτές που έχεις και η ποιότητα της εικόνας μου φαίνονταν άριστη. Ακόμα και στο laptop είχα τα ίδια settings. Τώρα με νέο pc και nvidia 670 είμαι στο πέρασμα των προγραμμάτων και έφτασε η ώρα του media player. Έχω βρει οδηγούς (ένας μάλιστα εξαιρετικός στα Ελληνικά) άπλα επειδή είναι διαδικασία ολόκληρη και αρκετά install θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις ή έχεις διαβάσει αν αξίζει. Πόσο καλύτερη να είναι η εικόνα και ύστερα με τόσα προγράμματα και settings δεν είναι ποιο πιθανό να έχουμε προβλήματα (στην αναπαραγωγή ορισμένων video). Συγνώμη αν σου τα ζάλισα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το χα ψαξει με το Madvr και η εικονα ειναι καλυτερη μεν,αλλα απο κοντα μπορεσα να παρατηρησω διαφορα μονο αμα παγωνα την εικονα και την εβαζα διπλα διπλα με την αλλη...

οποτε σε κινουμενη εικονα χλωμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως για να μην κουράζονται πολλά παιδιά ή αν για κάποιο λόγο ακόμα και με αυτόν τον οδηγό δεν βγάζουν άκρη ας εγκαταστήσουν τον PotPlayer ο οποίος είναι δωρεάν,δεν θέλει καμιά ρύθμιση,δεν θέλει έξτρα codecs γιατί τους έχει ενσωματωμένους και το βασικότερο....είναι πολύ ελαφρύς και παίζει σε οποιονδήποτε υπολογιστή!

 

Σε netbook ενός παιδιού είχαμε κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και με ΟΛΑ τα προγράμματα και είχε θέμα στα 1080!Με τον PotPlayer απλά.....ΕΠΑΙΞΕ! :-D

 

Υ.Γ.:Αν θυμάμαι καλά ο PotPlayer είναι η εξέλιξη του KMPlayer αφού από πίσω είναι παιδιά από την ίδια ομάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, είδα ότι έβγαλαν νέα έκδοση του kmplayer , η οποία θυμίζει λίγο media center πλεον. Ξέρουμε αν είναι πάλι από το ίδιο team ή άλλαξε χέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντινάρα, μια Χ ταινία 1080p των 15 πχ GB, έχει τόσο μεγάλη οπτική διαφορά απο την αντίστοιχη σε BR πχ των 40-50 GB;

 

η ταινια των 15gb αν εχει συμπιεστει σωστα,τοτε η διαφορα δεν ειναι παρατηρησιμη απο κανενα ματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τότε το release που ειχα να είχε τέτοια διαφορά.

 

Μιλώ για το batman returns, το οποίο απ'τα 1080π στα 12 γκίγκα που ειχα με το ιδιο σε 36 γκ που κατέβασα προχτες, είχε αρκετή διαφορά σε 40" στα 3 μέτρα θεασης.

Ισως οχι τοση για να αξιζει τα +20 γκίγκα, αλλά υπαρκτή. Δε θυμάμαι ομως το 1ο release...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

batman returns? αυτο ειναι πολυ παλιο αν θυμαμαι καλα.1992!

σε τοσο παλιες ταινιες,πιθανοτατα να μην εχουν κανει καλη μεταφορα απο το αναλογικο σε ψηφιακο και να εχει ατελειες,οι οποιες με λιγο κακη συμπιεση να φαινονται πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσφατα εβγαλα τον κlite και τον αφησα να δω τι θα γινει. Τις ρυθμισεις του MPC τις εχω σε ενα pdf

 

Μπορειτε να προτεινετε κατι;

 

Δεν θα ηταν καλο να γινει το επομενο βημα για το DXVA; Δεν λεω καλες οι απλες ρυθμισεις αλλα πλεον εχουν εξελιχθει τα πραγματα.

 

 

Επισης χρησιμποιησα ενα script για frame interp. απο δω http://www.avclub.gr...e-Interpolation

 

 

http://www.easybytez.com/l6cc7ngiuihw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frame interpolation και διαφορες ρυθμισεις μεσα στον FFD.

 

Να ρε ρωτησω κατι; Αμα εχεις DTS MA πως γινεται να το ενεργοπιησεις; θελω να πω και να τρεχει ταιναι μια master audio οπου και να κοιταξεις λεει DTS 5.1 1500kbps 48000HZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το εξαγεις μεσω hdmi σε ενισχυτη που υποστηριζει

 

το frame interpolation το ειχα δοκιμασει και δε μ αρεσε ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...