Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ntinaras μπραβο σου πολυ καλο λιωσιμο ;) και ξανα μπραβο, μπραβο και ξανα μπραβο

ακομα και για καποιον ασχετο με υπολογιστες απο tutorial σου θα νιωθει περηφανος με το κατωρθομα του και ξανα μπραβο ;) το συγξεκριμενο tutorial ηταν επικο, θεικο( ενταξει το ξερω υπερβαλω) αλλα η αληθεια να λεγεται και ξανα μπραβο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχω κατι λαθος εκανα οτι ειπες οταν παω να βαλω να παιξει ενα αρχειο .mkv (η πηγη ειναι απο HDTV) παιζει κανονικα ενω οταν παω να παιξω παλι .mkv(αλλα αυτη την φορα η πηγη ειναι απο bluray) δεν παιζει καθολου ξερεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?

 

Με το BSplayer παιζει κανονικα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω τωρα εγω κατι που το εχω απορια..

Εχω τα Ζ5500 συνδεδεμενα με οπτικη ινα σε μια Xfi Titanium. Τα εκανα ολα οσα γραφονται στην πρωτη σελιδα του οδηγου. Το πανελακι των ηχειων γιατι μου λεει οτι παιζουν με DBLogic II (οπως παιζει γενικοτερα ο ηχος στο pc, πχ windows,games, mp3 κλπ) και δεν εμφανιζει DTS η Dolby Digital, σε ταινιες που ξερω οτι ο ηχος τους ειναι τετοιος? Γιατι πχ στο powerdvd οταν παιζω ταινια με dts ηχο, το πανελακι αλλαζει και απο DBLogic II γινεται dts η dolby digital, αναλογα τον ηχο. Αν ειναι AC3 κλπ τοτε δεν αλλαζει τιποτα.

 

Anyone ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχω κατι λαθος εκανα οτι ειπες οταν παω να βαλω να παιξει ενα αρχειο .mkv (η πηγη ειναι απο HDTV) παιζει κανονικα ενω οταν παω να παιξω παλι .mkv(αλλα αυτη την φορα η πηγη ειναι απο bluray) δεν παιζει καθολου ξερεις τι μπορει να εχω κανει λαθος?

 

Με το BSplayer παιζει κανονικα παντως.

περιεργο,

δε παιζει καθολου τι εννοεις?

δε ξεκιναει καν?

δεν ανοιγει το προγραμμα?

παιζει αλλα παιζει μονο ο ηχος?

 

Να ρωτησω τωρα εγω κατι που το εχω απορια..

Εχω τα Ζ5500 συνδεδεμενα με οπτικη ινα σε μια Xfi Titanium. Τα εκανα ολα οσα γραφονται στην πρωτη σελιδα του οδηγου. Το πανελακι των ηχειων γιατι μου λεει οτι παιζουν με DBLogic II (οπως παιζει γενικοτερα ο ηχος στο pc, πχ windows,games, mp3 κλπ) και δεν εμφανιζει DTS η Dolby Digital, σε ταινιες που ξερω οτι ο ηχος τους ειναι τετοιος? Γιατι πχ στο powerdvd οταν παιζω ταινια με dts ηχο, το πανελακι αλλαζει και απο DBLogic II γινεται dts η dolby digital, αναλογα τον ηχο. Αν ειναι AC3 κλπ τοτε δεν αλλαζει τιποτα.

 

Anyone ?

ιδιοτροπη η περιπτωση σου πρεπει να αλλαξεις πολλες ρυθμισεις

10155173.png

εδω πανω δεξια βαλε τικ στα 2 spdif

 

16458685.png

εδω και στις 2 περιπτωσεις βαλε decode to speakers

και δοκιμασε παλι

φανταζομαι εχεις κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις και στη καρτα ηχου

 

---------- Προσθήκη στις 00:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:42 ----------

 

Να ρωτησω τωρα εγω κατι που το εχω απορια..

Εχω τα Ζ5500 συνδεδεμενα με οπτικη ινα σε μια Xfi Titanium. Τα εκανα ολα οσα γραφονται στην πρωτη σελιδα του οδηγου. Το πανελακι των ηχειων γιατι μου λεει οτι παιζουν με DBLogic II (οπως παιζει γενικοτερα ο ηχος στο pc, πχ windows,games, mp3 κλπ) και δεν εμφανιζει DTS η Dolby Digital, σε ταινιες που ξερω οτι ο ηχος τους ειναι τετοιος? Γιατι πχ στο powerdvd οταν παιζω ταινια με dts ηχο, το πανελακι αλλαζει και απο DBLogic II γινεται dts η dolby digital, αναλογα τον ηχο. Αν ειναι AC3 κλπ τοτε δεν αλλαζει τιποτα.

 

Anyone ?

 

αααααααααααααααααα

ΑΚΥΡΟ

νομιζα οτι ελεγες για τις ταινιες

 

στα windows μεσα ολοι οι ηχοι ειναι stereo οποτε βγαζει στερεο ψηφιακο σημα

η καλυτερη λυση θα ελεγα να το βαλεις στο stereo η 2x stereo

το doly pro logic ειναι μουφα.

 

μιας και εχεις καλη καρτα ηχου παντως θα προτεινα να το βαλεις στα αναλογικα καρφια,ειδικα για παιχνιδια ειναι κλασεις ανωτερη λυση αλλιως θα εχεις μονο stereo Ηχο...

βαλε τα 3 καλωδια στα αναλογικα,και απλα ρυθμισε τις ταινιες να δεχονται dts μεσω οπτικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για τις ταινιες ελεγα..., οχι γενικα τον ηχο στο pc.. :P

Kαι διορθωθηκε αλλαζοντας

 

Α) τσεκαροντας τα ac3 S/pdif & dts s/pdif (πρωτη φωτο)

B) στα dts properties (δευτερη φωτο) -> αλλαζοντας στο dts decoder settings απο decode to speakers σε S/pdif!

 

Thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο μακραν προγραμμα που εχω λειτουργησει για αναπαραγωγη HD ταινιων σε pc ειναι το media player classic.(δεν εχει καμια σχεση με το βρωμερο προγραμμα που ερχεται μαζι με τα windows. ειναι κλασεις ανωτερο και ελαφρυτερο)

Γιατι το λες "βρωμερο"? :lol:

 

Το MPC (το χρησιμοποιω κι εγω λογω της ευκολιας που εχει να παγωνεις την εικονα με κλικ πανω του) μπορει να σε βοηθησεις αν το ρυθμισεις καταλληλα οπως δειχνεις, σε αρχαιες καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες καμια καλη 1080?

ειδες διαφορα? :D

Εχμ, νομίζω ναι! Βασικά τις σειρές που βλέπω δοκίμασα ( άρα μόνο 720 :-(), αλλά έμεινα ικανοποιημένος. :-)

Θέλω να συνδέσω και με οπτική και τον ήχο πλέον, και θα νιώθω πλήρης!

Επίσης το "16-235 -> 0-255" γΛμεί!! :-D

 

 

Α, μία εικόνα στο πρώτο πόστ είναι down:

whati.jpg

Κάνε τα κουμάντα σου! :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες "βρωμερο"? :lol:

 

Το MPC (το χρησιμοποιω κι εγω λογω της ευκολιας που εχει να παγωνεις την εικονα με κλικ πανω του) μπορει να σε βοηθησεις αν το ρυθμισεις καταλληλα οπως δειχνεις, σε αρχαιες καρτες?

 

το Mpc Θα δουλεψει σε ολα τα pc

απλα το DXVA θα δουλεψει καλυτερα οσο πιο καινουρια ειναι η καρτα

 

 

Εχμ, νομίζω ναι! Βασικά τις σειρές που βλέπω δοκίμασα ( άρα μόνο 720 :-(), αλλά έμεινα ικανοποιημένος. :-)

Θέλω να συνδέσω και με οπτική και τον ήχο πλέον, και θα νιώθω πλήρης!

Επίσης το "16-235 -> 0-255" γΛμεί!! :-D

 

 

Α, μία εικόνα στο πρώτο πόστ είναι down:

whati.jpg

Κάνε τα κουμάντα σου! :-)

 

το 16-235 ->0-255 [sD][HD] ειναι καλο αναλογα τη ταινια και την οθονη που εχεις

το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να το κανεις combine με το sharpen complex 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Mpc Θα δουλεψει σε ολα τα pc

απλα το DXVA θα δουλεψει καλυτερα οσο πιο καινουρια ειναι η καρτα

Δηλαδη με μια αρχαια καρτα Nvidia 6600gt 128MB και το ΜPC θα δω 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...