Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυνατότητα αποκωδικοποιήσης H.264 bitstream έχουν:

 

1. Από NVIDIA, η σειρά Geforce 8x00 και νεότερες (με εξαίρεση τις Geforce 8800 πρώτης γενιάς και νομίζω τις 8400GS πρώτης γενιάς)

2. Από ATI, η σειρά Radeon HD 2x00 και νεότερες (με εξαίρεση τις HD 2900)

3. Σε Intel δεν έχει νόημα να αναφερθούμε γιατί δε βγάζει discrete κάρτες γραφικών, μόνο onboard chips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω

δοκιμασε

τσαμπα ειναι

 

---------- Προσθήκη στις 15:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:22 ----------

 

Δυνατότητα αποκωδικοποιήσης H.264 bitstream έχουν:

 

1. Από NVIDIA, η σειρά Geforce 8x00 και νεότερες (με εξαίρεση τις Geforce 8800 πρώτης γενιάς και νομίζω τις 8400GS πρώτης γενιάς)

2. Από ATI, η σειρά Radeon HD 2x00 και νεότερες (με εξαίρεση τις HD 2900)

3. Σε Intel δεν έχει νόημα να αναφερθούμε γιατί δε βγάζει discrete κάρτες γραφικών, μόνο onboard chips

 

σε προσφατα λαπτοπ με καρτες ιντελ δουλευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα βήματα.. Μόνο το media player classic home cinema χρειάζεται και στις ρυθμίσεις, πας στο output και ενεργοποιείς το evr renderer. Μετά έχεις DXVA..

Όπως ακριβώς τα λες... Ο MPC-HC έχει ενσωματωμένους όλους τους codecs που χρειάζεσαι και υποστηρίζει DXVA. Και από τη στιγμή που επιλέγεις χρήση των internal codecs, ποιος ο λόγος να κατεβάσεις codec packs και να επιβαρύνεις το σύστημά σου; :o

 

Καλή η προσπάθειά σου να γράψεις έναν οδηγό, Ντινάρα, και μπράβο σου, αλλά θα πρέπει να μελετάς καλά ένα θέμα και να το κατέχεις σωστά πριν πας να μεταδώσεις τη "γνώση" σου. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας! Φιλική συμβουλή. :-)

 

Επίσης, σε όσους αρέσει ο KMPlayer και θέλουν να ενεργοποιήσουν το DVXA, μπορούν να κατεβάσουν το πακέτο με τα φίλτρα του MPC-HC (MPC Standalone Filters) από εδώ: http://sourceforge.net/projects/mpc-hc/files/ . Από το πακέτο αυτό αποσυμπιέζεις ΜΟΝΟ το MPCVideoDec.ax στον φάκελο του KMPlayer, και από το μενού του KMPlayer -> Filter Control -> Decoder Usage -> External Video Decoder, πατάς το κουμπί External Decoder Search και Add External Codec, επιλέγοντας το MPCVideoDec.ax στο παράθυρο που ανοίγει. Έπειτα πατώντας το ΟΚ επιστρέφεις στο παράθυρο External Video Decoder, απ'όπου επιλέγεις τα Η264, AVC1, VC-1 και (αν θες) DivX να αποκωδικοποιούνται με το *MPC - Video Decoder. Και voila... Έχεις DVXA στον KMPlayer!!! Και φυσικά το ίδιο μπορεί να γίνει με όσους players υποστηρίζουν external codecs. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα βήματα.. Μόνο το media player classic home cinema χρειάζεται και στις ρυθμίσεις, πας στο output και ενεργοποιείς το evr renderer. Μετά έχεις DXVA..

 

για καντο χωρις να εχεις περασει dx9 να σε δω

ουτε dxva θα χεις

χωρις τις ρυθμισεις ουτε ηχο θα χεις,ουτε μεγιστη ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καντο χωρις να εχεις περασει dx9 να σε δω

ουτε dxva θα χεις

χωρις τις ρυθμισεις ουτε ηχο θα χεις,ουτε μεγιστη ποιοτητα

 

Εντάξει, μην υπερβάλουμε.

DX9 έχουν τα XP από μόνα τους και δεν θεωρείται codec pack αλλά API.

Microsoft DirectX is a collection of application programming interfaces (APIs) for handling tasks related tomultimedia, especially game programming and video, on Microsoft platforms.

 

--Καθαρά για ενημέρωση--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά η ερώτηση αφορούσε αγορά κάρτας.

 

Ναι αλλα AGP, αν προσεξες.

 

Επειδη υπαρχει και αλλο ενα pc, να ξαναρωτησω:

 

Με Ιntel Celeron D341 2,93GHz s775

 

με ποια pci_xpress καρτα μπορεις να δεις HD ταινιες?

 

Ρωτησα σε αλλο thread για Ati 4670 αλλα μου ειπαν οτι θα γινεται bottleneck... περα απ αυτο, ειναι επαρκης ο επεξστης για HD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ναι αλλα AGP, αν προσεξες.

Δεν παίζει ρόλο. Αρκεί το chip της κάρτας να είναι ένα από αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Η μόνη πρακτική διαφορά που κάνει το AGP είναι ότι οι κατασκευαστές στις AGP υλοποιήσεις τους πλέον δεν χρησιμοποιούν όλη τη γκάμα των διαθέσιμων chips αλλά κυρίως low-end μοντέλα. Για τις ανάγκες της αναπαραγωγής video όμως αυτό δε θα πρέπει να σε απασχολεί, μόνο αν σε ενδιαφέρουν άλλες ανάγκες όπως οι επιδόσεις σε παιχνίδια.

 

 

Με Ιntel Celeron D341 2,93GHz s775

 

με ποια pci_xpress καρτα μπορεις να δεις HD ταινιες?

Ξανά: Με οποιαδήποτε κάρτα ενσωματώνει ένα από τα chips που ανέφερα πιο πάνω. Με την προϋπόθεση πάντα ότι θα εκμεταλλευτείς μέσω DXVA τη δυνατότητα για offloading της αποκωδικοποίησης του H.264 video στη GPU, αντί να την κάνει η CPU.

 

 

Ρωτησα σε αλλο thread για Ati 4670 αλλα μου ειπαν οτι θα γινεται bottleneck... περα απ αυτο, ειναι επαρκης ο επεξστης για HD?

Μήπως με το "bottleneck" εννοούσαν τη συμπεριφορά σε παιχνίδια; Γιατί, για HD playback όπου το βάρος του decoding το αναλαμβάνει η GPU, ο επεξεργαστής που αναφέρεις είναι απολύτως επαρκής. Εδώ είναι οι ταπεινοί Intel Atom (βλ. netops με Atom + NVIDIA ION chipset που παίζουν Blu-ray μια χαρά).

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω κι εγω μια ερωτηση? αφου εκανα ολα αυτα τα βηματα, βλεπω οτι ο επεξεργαστης στο HTPC μου (βλ. υπογραφη), μου βγαζει γυρω στο 25% απασχοληση. ειναι λογικο ή μου ξεφευγει κατι?

τις ρυθμισεις τις εκανα βημα βημα και τις διπλοτσεκαρισα, ειναι σωστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cabdik, αναφέρεις μεν το hardware στο οποίο έγινε η αναπαραγωγή αλλά χωρίς στοιχεία για το πόσο απαιτητικό είναι το video που δοκίμασες, το «25% απασχόληση» δε λέει κάτι σημαντικό.

 

Ακριβώς γι' αυτόν το σκοπό (να προτείνω δηλαδή ως σταθερό σημείο αναφοράς σε σχετικές συζητήσεις), πριν λίγο καιρό είχα κωδικοποιήσει ένα clip από το Elephants Dream, αρκετά απαιτητικό και με προδιαγραφές κοντά σε αυτές των Blu-ray movies. Αντιγράφω από σχετικό μήνυμά μου σε άλλο φόρουμ:

 

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ίσως μερικοί να θυμάστε ένα μήνυμά μου σε αυτό το thread πριν κάτι μήνες σχετικά με ένα video που είχα κωδικοποιήσει' date=' κόβοντας ένα απόσπασμα από το μικρού μήκους animation Elephants Dream. Το σκεπτικό ήταν να υπάρχει ένα ελεύθερα/νόμιμα διατιθέμενο video, computationally intensive στην αναπαραγωγή του, ώστε χρησιμοποιείται ως σημείο αναφοράς σε μετρήσεις και tests που κάνουμε όταν θέλουμε να τσεκάρουμε την επιτάχυνση HD video που προσφέρουν διάφορες GPU με dedicated bitstream decoding κύκλωμα.

 

Σήμερα πληροφορήθηκα (με αρκετή καθυστέρηση) ότι η υπηρεσία MediaFire στην οποία έκανα host το αρχείο έχει διπλασιάσει το μέγιστο όριο μεγέθους για τα αρχεία των free users. Το προηγούμενο όριο των 100 MB με είχε προβληματίσει λιγάκι γιατί είχα αναγκαστεί να κόψω σε 2 κομμάτια το clip. Έτσι, αποφάσισα να φτιάξω ξανά και να ανεβάσω μία νέα έκδοση του video, όπερ και εγένετο. Από το ακόλουθο link λοιπόν μπορείτε να την κατεβάσετε:

 

 

>http://www.mediafire.com/file/zmmzvztz3tf/Elephants_Dream_frames_2220_to_3271.mkv

 

 

Τί έχει αλλάξει σε σχέση με την παλιά έκδοση:

 

1. Είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος: 180 MB έναντι των αρχικών 120 περίπου MB

2. Είναι λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια: 43.833 sec έναντι των αρχικών 32.83 sec

3. Είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέσο bitrate: 34.6 Mbps έναντι των αρχικών 31.6 Mbps

4. Έχει κωδικοποιηθεί με νεότερη έκδοση του προγράμματος MeGUI. Ως αποτέλεσμα, με νεότερη έκδοση του x264 encoder. Επίσης, χρησιμοποιήθηκε το Bluray x264 profile του MeGUI, το οποίο δεν υπήρχε όταν είχα κωδικοποιήσει το προηγούμενο clip. Το profile αυτό δίνει φυσικά και DXVA compliant bitstream.

 

Και μία σημαντική αλλαγή: αυτήν την φορά ως input video δεν χρησιμοποίησα την, 1080p μεν, χαμηλού bitrate (~10 Mbps) δε, AVI εκδοχή που έδινε για download το site της ταινίας. Αντί γι' αυτό, κατέβασα από τον server όπου γίνονται host τα production files του project τα διακριτά frames που απαρτίζουν την ταινία, όπως έγιναν export από το πρόγραμμα Blender σε μορφή PNG. Φυσικά δεν τα κατέβασα όλα, γιατί πιάνουν πάρα πολύ χώρο (~21GB), μόνο αυτά (2.5 GB) που αντιστοιχούσαν στο frame range που ήθελα να κωδικοποιήσω. Στη συνέχεια, το image sequence των PNG που συγκέντρωσα συνετέθη σε ρέον video με τη βοήθεια ενός Avisynth script, με το οποίο και τροφοδοτήθηκε το MeGUI. Ο ήχος είναι ίδιων προδιαγραφών με την προηγούμενη φορά, δηλαδή 5.1 AC3 στα 448 Kbps, μόνο που τώρα δημιουργήθηκε από τα 6 χωριστά master FLAC του project με τη βοήθεια του προγράμματος Audacity.

 

Το MediaInfo δίνει τις παρακάτω πληροφορίες για το αρχείο:

 

 

>
General
Complete name                    : C:\Temp\Elephants_Dream_frames_2220_to_3271.mkv
Format                           : Matroska
File size                        : 181 MiB
Duration                         : 43s 834ms
Overall bit rate                 : 34.6 Mbps
Movie name                       : Elephants Dream - frames 2220 to 3271
Encoded date                     : UTC 2010-06-27 20:17:04
Writing application              : mkvmerge v4.0.0 ('The Stars were mine') built on Jun  5 2010 17:44:09
Writing library                  : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0.0

Video
ID                               : 1
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : [email protected]
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 3 frames
Muxing mode                      : Container [email protected]
Codec ID                         : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration                         : 43s 833ms
Bit rate                         : 33.4 Mbps
Nominal bit rate                 : 37.4 Mbps
Width                            : 1 920 pixels
Height                           : 1 080 pixels
Display aspect ratio             : 16:9
Frame rate                       : 24.000 fps
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)               : 0.672
Stream size                      : 175 MiB (97%)
Writing library                  : x264 core 98 r1649 20cbe10
Encoding settings                : cabac=1 / ref=4 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=hex / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=3 / sliced_threads=0 / slices=4 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=1 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / weightb=1 / weightp=0 / keyint=24 / keyint_min=2 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=24 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=37389 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=40000 / vbv_bufsize=30000 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00 / nal_hrd=vbr
Color primaries                  : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics         : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients              : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4 709, SMPTE RP177

Audio
ID                               : 2
Format                           : AC-3
Format/Info                      : Audio Coding 3
Mode extension                   : CM (complete main)
Codec ID                         : A_AC3
Duration                         : 43s 834ms
Bit rate mode                    : Constant
Bit rate                         : 448 Kbps
Channel(s)                       : 6 channels
Channel positions                : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate                    : 48.0 KHz
Stream size                      : 2.34 MiB (1%)

 

 

 

Το video το ανέβασα επίσης και στο YouTube account μου, εδώ. Απ΄ο,τι βλέπω, ήδη το YT κωδικοποίησε και εμφανίζει ως διαθέσιμη και την επιλογή 1080p. Είναι και αυτό απαιτητικό σε πόρους για την αναπαραγωγή του, αν μη τι άλλο γιατί μεσολαβεί το Flash plugin για το decoding (αν και με το HTML5 video tag και τις νεότερες εκδόσεις των δημοφιλών browsers, το Flash μάλλον θα αρχίσει να παραγκωνίζεται στο YT).

 

 

Αυτά. Keep on testing! :)

 

 

 

Με το παραπάνω video, στον AMD Athlon X2 5000+ που έχω, παίρνω από 6 έως 17% CPU usage όταν χρησιμοποιείται το DXVA H.264 internal filter του MPC-HC (το οποίο στέλνει σε ένα onboard NVIDIA 8300). Όταν απενεργοποιώ το DXVA φίλτρο και αφήνω το, βασισμένο σε libavcodec, non-DXVA φίλτρο του MPC-HC να κάνει τη δουλειά, παίρνω μέχρι και 55% CPU usage (υπενθυμίζω ότι μιλάμε για 2πύρηνο μηχάνημα, άρα 55% σημαίνει ότι τιγκάρει ο ένας πυρήνας και χρησιμοποιείται και 5% από τον 2ο), αλλά η αναπαραγωγή είναι προβληματική με πολλά skipped frames και A/V desync. Λιγότερο απαιτητικά H.264 videos, όπως π.χ. 720p ταινίες MKV ή ακόμη και 1080p αλλά χαμηλότερου bitrate από το παραπάνω clip, συνήθως παίζουν σωστά με software decoding στο συστημά μου.

 

Με το προαναφερθέν clip λοιπόν, εσύ τί αποτελέσματα CPU usage παίρνεις; Βλέπεις διαφορά όταν απενεργοποιείς το DXVA φίλτρο του MPC-HC; Κανονικά, θα πρέπει να βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο αυτο που λες. αν δεν εχουμε ενα HD βιντεο αναφορας, δεν κανουμε δουλεια! θα κατεβασω αυτο που λες και θα σου πω.

εγω παντως εβαλα Avatar 1080p + Lawrence of arabia 1080p και στα 2 μου εβγαζε το ποσοστο που ανεφερα. σε λειτουργικο 7 64βιτ με MPC-HC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μην υπερβάλουμε.

DX9 έχουν τα XP από μόνα τους και δεν θεωρείται codec pack αλλά API.

 

 

--Καθαρά για ενημέρωση--

 

δεν ειπα οτι ειναι codec

εσυ ειπες οτι χρειαζεται μονο το mpc και τιποτα αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο. Αρκεί το chip της κάρτας να είναι ένα από αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Η μόνη πρακτική διαφορά που κάνει το AGP είναι ότι οι κατασκευαστές στις AGP υλοποιήσεις τους πλέον δεν χρησιμοποιούν όλη τη γκάμα των διαθέσιμων chips αλλά κυρίως low-end μοντέλα. Για τις ανάγκες της αναπαραγωγής video όμως αυτό δε θα πρέπει να σε απασχολεί, μόνο αν σε ενδιαφέρουν άλλες ανάγκες όπως οι επιδόσεις σε παιχνίδια.

 

Eννοουσα ποια agp μου προτεινεις να παρω, γιατι μόνο agp δεχεται η μητρικη:-)

(αφου η 6600gt δεν κανει).

 

Μήπως με το "bottleneck" εννοούσαν τη συμπεριφορά σε παιχνίδια; Γιατί, για HD playback όπου το βάρος του decoding το αναλαμβάνει η GPU, ο επεξεργαστής που αναφέρεις είναι απολύτως επαρκής. Εδώ είναι οι ταπεινοί Intel Atom (βλ. netops με Atom + NVIDIA ION chipset που παίζουν Blu-ray μια χαρά).

 

Μηπως ο Celeron D341 ειναι περισσοτερο ταπεινος?

Αρα μου λες οτι Celeron D341 + 4670 = βλεπεις μια χαρα ΗD ταινιες.

Οταν λες HD εννοεις τα δεκαδες giga των blu-ray? γιατι εγω μιλαω μόνο για τις hd ταινιες που κυκλοφορουν στα torrents με την ενδειξη 1080 και τις οποιες βλεπεις μεσω ενος mοnitor 22''.

 

Aλλα περαν του να χρησιμοποιησεις το ΜPC θα χρειαστει να κανεις τις εξεζητημενες ρυθμισεις να αναφερεις(και που ακουγονται σαν αλαμπουρνεζικα στους μη εχοντες γνωση)?:

Με την προϋπόθεση πάντα ότι θα εκμεταλλευτείς μέσω DXVA τη δυνατότητα για offloading της αποκωδικοποίησης του H.264 video στη GPU, αντί να την κάνει η CPU.

Με το παραπάνω video, στον AMD Athlon X2 5000+ που έχω, παίρνω από 6 έως 17% CPU usage όταν χρησιμοποιείται το DXVA H.264 internal filter του MPC-HC (το οποίο στέλνει σε ένα onboard NVIDIA 8300). Όταν απενεργοποιώ το DXVA φίλτρο και αφήνω το, βασισμένο σε libavcodec, non-DXVA φίλτρο του MPC-HC να κάνει τη δουλειά, παίρνω μέχρι και 55% CPU usage (υπενθυμίζω ότι μιλάμε για 2πύρηνο μηχάνημα, άρα 55% σημαίνει ότι τιγκάρει ο ένας πυρήνας και χρησιμοποιείται και 5% από τον 2ο), αλλά η αναπαραγωγή είναι προβληματική με πολλά skipped frames και A/V desync. Λιγότερο απαιτητικά H.264 videos, όπως π.χ. 720p ταινίες MKV ή ακόμη και 1080p αλλά χαμηλότερου bitrate από το παραπάνω clip, συνήθως παίζουν σωστά με software decoding στο συστημά μου.

Με το προαναφερθέν clip λοιπόν, εσύ τί αποτελέσματα CPU usage παίρνεις; Βλέπεις διαφορά όταν απενεργοποιείς το DXVA φίλτρο του MPC-HC; Κανονικά, θα πρέπει να βλέπεις.

 

Ξερεις ο χρηστης βασικα δεν ενδιαφερεται για τετοια, θελει απλα να δει μια ΗD ταινια χωρις κολληματα:-) Θα μπορεσει να το κανει αυτο με συνδιασμο

Α64 2800 + agp που θα μου προτεινεις

ή

Celeron D341 + 4670

και μεσω του MPC,

ή θα πρεπει καθε φορα να ψαχνει αυτες τις ρυθμισεις(για τις οποιες βεβαια δεν εχει ιδεα)? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...