Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασε καποια full HD ταινια που να ειναι κατα προτιμηση πανω απο 10γιγα

 

Συνηθως βαριεμαι να περιμενω να κατεβουν... αλλα Τωρα Αυτο θα κανω και θα ποσταρω εντυπωσεις!Και παλι thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαζω 5-6 καθε φορα και αφηνω το λαπτοπ να κατεβαζει

οοοοταν κατεβουν τις προσθετω στη συλλογη και βαζω αλλες 5 να κατεβαζω

οταν θελω,ψαχουλευω στη συλλογη και βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ναι. Αν δεν πήγαινες μέσω DXVA, θα έβλεπες σίγουρα πιο μεγάλο CPU usage. Εξάλλου, υπάρχει κι ένα πιο εύκολο σημάδι ότι το DXVA λειτουργεί σωστά: Εδώ και κάποιες εκδόσεις (δε θυμάμαι ακριβώς από ποια, να σου πω την αλήθεια), στην κάτω αριστερή γωνία του παραθύρου του MPC-HC εμφανίζεται σχετική ένδειξη:

 

[ATTACH]36962[/ATTACH]

 

την ξερω αυτη την ενδειξη και την ειχα και πριν βαλω τις ρυθμισεις του ntinara. ομως σε καποια σημεια οταν εβλεπα 1080ρ ψιλοκολλαγε στιγμιαια. και αν θυμαμαι καλα - γιατι δεν ασχολουμαι καθε μερα με τις ρυθμισεις του HD- ειχα αρκετα μεγαλυτερο cpu usage (50-55%), ενω εδειχνε playing "dxva". τωρα που εβαλα τις ρυθμισεις του ntinaras επεσε στο 20-25%, και το βιντεο τρεχει νερακι, αλλα και με αλλες λειτουργιες πισω. ο mpc-hc στη διαχειριση εργασιων μου εβγαζε-οπως σου ειπα 9-14%. επισης να διευκρινησω οτι εβγαλα το cccp που προτεινε ο ntinaras και δεν βλεπω καμμια διαφορα! την ιδια χρηση ειχα και με το cccp, την ιδια και χωρις. βεβαια αυτο δεν σημαινει και πολλα, καθως σε αλλους μπορει να χρειαστει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κοιτάς το συνολικό CPU usage που δείχνει ο Task Manager των Windows, αυτό πάει αθροιστικά από όλες τις διεργασίες που εκτελούνται και μαρτυρά τη συνολική χρήση του συστήματος κάθε δεδομένη στιγμή. Παράλληλα με την ταινία σου, εσύ από πίσω μπορεί να τρέχεις και ένα σωρό άλλες, άσχετες με τον MPC-HC, εφαρμογές ή services που καταναλώνουν επεξεργαστικούς πόρους και πηγαίνουν το συνολικό CPU usage στο 25% (ή παραπάνω), αλλά δε βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα από αυτό.

 

Τώρα, γιατί είδες διαφορά στη συμπεριφορά του MPC-HC και στο CPU usage του; Μερικοί πιθανοί λόγοι:

1. Μεταξύ των tests σου, μεσολάβησε αναβάθμιση (ή και υποβάθμιση, εσκεμμένη ή μη άσχετο) της έκδοσης του MPC-HC που χρησιμοποίησες

2. Μεταξύ των tests σου, μεσολάβησε αναβάθμιση (ή και υποβάθμιση, εσκεμμένη ή μη άσχετο) της έκδοσης των drivers για την κάρτα γραφικών σου

3. Πριν να ενεργοποιήσεις όλες τις επιλογές για τα Internal Filters στα Options του MPC-HC, χρησιμοποιούνταν κάποιο βοηθητικό εξωτερικό φίλτρο πιο απαιτητικό σε επεξεργαστική ισχύ και με διαφορετική συμπεριφορά από το αντίστοιχο ενσωματωμένο του MPC-HC. Για παράδειγμα: Αν δεν κάνω λάθος, στις default επιλογές του MPC-HC δεν είναι επιλεγμένο το Matroska source filter. Έτσι, όταν άνοιγες MKV videos, ο MPC-HC έψαχνε για κάποιον codec στο σύστημα (π.χ. Haali Media Splitter που εγκαθιστούν πολλά codec packs) που να κάνει την ίδια δουλειά. Αν αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο το ενσωματωμένο του MPC-HC, η διαφορά πάλι θα χρεωνόταν στη διεργασία mpc-hc.exe, γιατί οι εξωτερικοί codecs που φορτώνει ο MPC-HC δεν τρέχουν ως ξεχωριστές processes, ούτε εμφανίζονται ως τέτοιες στον Task Manager, αλλά στο πλαίσιο της mpc-hc.exe. Ενεργοποιώντας όλα τα Internal Filters, ο MPC-HC έπαψε να φορτώνει και να εξαρτάται από εξωτερικούς codecs και φίλτρα, οπότε άλλαξε πιθανόν η συμπεριφορά του και/ή το CPU usage του

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαζω 5-6 καθε φορα και αφηνω το λαπτοπ να κατεβαζει

οοοοταν κατεβουν τις προσθετω στη συλλογη και βαζω αλλες 5 να κατεβαζω

οταν θελω,ψαχουλευω στη συλλογη και βλεπω

 

Ναι ετσι θελει, αλλα με Cosmote on the Go και 5 giga το μηνα δεν εχω και πολυ περιθωριο γα τετοιου μεγεθους torrent download!!Εδω που μενω δεν εχει adsl.... :-(

Οπως και να χει με τη πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω με ενα BRRIP της προκοπης και θα ποσταρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς το συνολικό CPU usage που δείχνει ο Task Manager των Windows, αυτό πάει αθροιστικά από όλες τις διεργασίες που εκτελούνται και μαρτυρά τη συνολική χρήση του συστήματος κάθε δεδομένη στιγμή. Παράλληλα με την ταινία σου, εσύ από πίσω μπορεί να τρέχεις και ένα σωρό άλλες, άσχετες με τον MPC-HC, εφαρμογές ή services που καταναλώνουν επεξεργαστικούς πόρους και πηγαίνουν το συνολικό CPU usage στο 25% (ή παραπάνω), αλλά δε βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα από αυτό.

 

Τώρα, γιατί είδες διαφορά στη συμπεριφορά του MPC-HC και στο CPU usage του; Μερικοί πιθανοί λόγοι:

1. Μεταξύ των tests σου, μεσολάβησε αναβάθμιση (ή και υποβάθμιση, εσκεμμένη ή μη άσχετο) της έκδοσης του MPC-HC που χρησιμοποίησες

2. Μεταξύ των tests σου, μεσολάβησε αναβάθμιση (ή και υποβάθμιση, εσκεμμένη ή μη άσχετο) της έκδοσης των drivers για την κάρτα γραφικών σου

3. Πριν να ενεργοποιήσεις όλες τις επιλογές για τα Internal Filters στα Options του MPC-HC, χρησιμοποιούνταν κάποιο βοηθητικό εξωτερικό φίλτρο πιο απαιτητικό σε επεξεργαστική ισχύ και με διαφορετική συμπεριφορά από το αντίστοιχο ενσωματωμένο του MPC-HC. Για παράδειγμα: Αν δεν κάνω λάθος, στις default επιλογές του MPC-HC δεν είναι επιλεγμένο το Matroska source filter. Έτσι, όταν άνοιγες MKV videos, ο MPC-HC έψαχνε για κάποιον codec στο σύστημα (π.χ. Haali Media Splitter που εγκαθιστούν πολλά codec packs) που να κάνει την ίδια δουλειά. Αν αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο το ενσωματωμένο του MPC-HC, η διαφορά πάλι θα χρεωνόταν στη διεργασία mpc-hc.exe, γιατί οι εξωτερικοί codecs που φορτώνει ο MPC-HC δεν τρέχουν ως ξεχωριστές processes, ούτε εμφανίζονται ως τέτοιες στον Task Manager, αλλά στο πλαίσιο της mpc-hc.exe. Ενεργοποιώντας όλα τα Internal Filters, ο MPC-HC έπαψε να φορτώνει και να εξαρτάται από εξωτερικούς codecs και φίλτρα, οπότε άλλαξε πιθανόν η συμπεριφορά του και/ή το CPU usage του

 

θα ψηφισω την κουρτινα 3..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οδηγος ειναι καλος αλλα εχει υποπεσει σε μερικα σφαλματα:

τα codec packs ειναι οτι χειροτερο για να παιζεις media files στα windows.

επισης o madVR βγαζει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο οτι τα υπολοιπα video renders.

ο native DXVA codec του mpc-hc ειναι καλυτερος απο τον αντιστοιχο του ffdshow.

που ειναι το reclock για να βελτιωσει τον ηχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πιο φτηνή AGP που θα βρεις, που να έχει ένα τσιπάκι από αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δες π.χ. ενδεικτικά όλες τις AGP που έχει αυτήν τη στιγμή ο κατάλογος του skroutz.gr: http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/4978/AGP.html

Απ' ο,τι βλέπω, οι πιο φτηνές που να πληρούν την παραπάνω προϋποθεση είναι αυτές με το Radeon HD 3450.

 

Στη λιστα αυτη υπαρχει και η FX5500 που εχω ηδη, την αντικατεστησα με την 6600gt γιατι νομιζα οτι ειναι καλύτερη! να τη βαλω πισω δηλαδη? ειναι καλυτερη σε hd ταινες αλλα χειροτερη σε games?

 

Και με χαμηλότερων προδιαγραφών κάρτα βλέπεις, αρκεί να διαθέτει δυνατότητα DXVA decoding.

 

Eγω ρωτησα για την 4670 γιατι αυτη εχω. Αυτη η δυνατοτητα "DXVA decoding" ενεργοποιειται απο μονη της ή πρεπει ο χρηστης να κανει ρυθμισεις?

 

Δεν ανέφερα καμία ρύθμιση, εξεζητημένη ή άλλη. Οι ρυθμίσεις υπάρχουν στο μήνυμα νο.1 από τον Ntinara. Ακολούθησε τις οδηγίες που δίνει. Αν και οι απολύτως απαραίτητες για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα DXVA είναι μόνο αυτές που υπονοούνται από το παρακάτω screenshot:

 

...και συνοψίζονται στην εξής μία: Στην αριστερή στήλη, να είναι ενεργοποιημένο το φίλτρο H.264/AVC (DXVA).

........

Υπάρχουν κι άλλοι συμμετέχοντες εδώ στην κουβέντα. Το απόσπασμα του μηνύματός μου που κάνεις quote πήγαινε στον cabdik (και σε οποιονδήποτε άλλον φυσικά ενδιαφέρεται γι' αυτά τα θέματα), δεν ήταν απάντηση σε εσένα προσωπικά.

 

To ξερω οτι απευθυνοσουν και σε αλλους συμμετεχοντες, αυτο που απλα λεω ειναι οτι η μεγαλη πλειοψηφια των χρηστων δεν κατεχουν απο τους ορους που γραφεις και τις εξεζητημενες οδηγιες, θελουν απλα να παιζουν την hd ταινια χωρις κολληματα:-)

 

Εαν οπως μου λες κατοπιν, με

Α64 2800 + FX550 ή

Celeron D341 + 4670

μπορεις να δεις απροβληματιστα, τοτε ειμαστε ok.

 

Όχι, δεν χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνεις αυτές τις ρυθμίσεις. Τις κάνεις άπαξ (μία φορά δηλαδή), στην αρχή και καθαρίζεις.

 

 

Oι οποιες ειναι? (οι οδηγιες του Ntinara που λες στο 1ο post αναφερουν προυποθεση Win 7). Oπως μου τις πεις ετσι θα τις μεταφερω στον φιλο μου. Μόνο μεσω MPC ε?

 

Με την ευκαιρια, οι ρυθμισεις του Νtinara χρειαζονται μoνο σε παλαια συστηματα ή και σε συγχρονα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λιστα αυτη υπαρχει και η FX5500 που εχω ηδη, την αντικατεστησα με την 6600gt γιατι νομιζα οτι ειναι καλύτερη! να τη βαλω πισω δηλαδη? ειναι καλυτερη σε hd ταινες αλλα χειροτερη σε games?

Στη λίστα δεν υπάρχει ούτε η FX5500 ούτε η 6600GT:

1. Από NVIDIA, η σειρά Geforce 8x00 και νεότερες (με εξαίρεση τις Geforce 8800 πρώτης γενιάς και νομίζω τις 8400GS πρώτης γενιάς)

 

 

Eγω ρωτησα για την 4670 γιατι αυτη εχω. Αυτη η δυνατοτητα "DXVA decoding" ενεργοποιειται απο μονη της ή πρεπει ο χρηστης να κανει ρυθμισεις?

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα μηνύματά μου, το ανέφερα ήδη:

Αν και οι απολύτως απαραίτητες για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα DXVA είναι μόνο αυτές που υπονοούνται από το παρακάτω screenshot:

36158659.png

...και συνοψίζονται στην εξής μία: Στην αριστερή στήλη, να είναι ενεργοποιημένο το φίλτρο H.264/AVC (DXVA).

Υπάρχει βέβαια ένα λαθάκι εκ παραδρομής, το σωστό είναι η δεξιά στήλη και όχι η αριστερή.

 

 

To ξερω οτι απευθυνοσουν και σε αλλους συμμετεχοντες, αυτο που απλα λεω ειναι οτι η μεγαλη πλειοψηφια των χρηστων δεν κατεχουν απο τους ορους που γραφεις και τις εξεζητημενες οδηγιες, θελουν απλα να παιζουν την hd ταινια χωρις κολληματα:-)

Κατανοητό, αλλά το Insomnia είναι τεχνολογικό φόρουμ και θεωρώ a priori ότι τα ενεργά μέλη είναι δεκτικά σε μία συζήτηση με πιο τεχνικούς όρους. Αν κάποιοι συγκεκριμένα δεν είναι, απλά προσπερνάνε τέτοια μηνύματα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν πάλι ενδιαφέρονται αλλά δεν καταλαβαίνουν κάτι: ποτέ δεν αρνήθηκα να απαντήσω σε απορίες σχετικές με αυτά που γράφω ή να παραπέμψω σε πηγές που τα εξηγούν με απλά λόγια. ;)

 

 

Εαν οπως μου λες κατοπιν, με

Α64 2800 + FX550 ή

Celeron D341 + 4670

μπορεις να δεις απροβληματιστα, τοτε ειμαστε ok.

Με FX5500, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, όχι. Αν και ο Athlon σου εδώ που τα λέμε δεν είναι αργός επεξεργαστής, ακόμη και χωρίς DXVA decoding πρέπει να είναι επαρκής για κάποια HD videos. Π.χ. ανάλυσης 720p. Ή ακόμη και κάποια λίγα 1080p, αρκεί να είναι χαμηλού bitrate και να μην έχουν κωδικοποιηθεί με ρυθμίσεις που να τα κάνουν πολύ απαιτητικά κατά την αποκωδικοποίηση. Σίγουρα όμως θα υπάρχουν και πολλά, ίσως η πλειοψηφία, τα οποία θα παίζουν με «σπασίματα» στην εικόνα.

 

 

Oι οποιες ειναι? (οι οδηγιες του Ntinara που λες στο 1ο post αναφερουν προυποθεση Win 7). Oπως μου τις πεις ετσι θα τις μεταφερω στον φιλο μου. Μόνο μεσω MPC ε?

Το screenshot που μόλις (ξανα)παρέθεσα πιο πάνω. Τα Windows 7 δεν είναι απαραίτητα, μέχρι και σε XP υπάρχει δυνατότητα για DXVA decoding. Επίσης, καλό είναι να υπάρχουν εγκατεστημένοι οι πιο πρόσφατοι διαθέσιμοι drivers για την κάρτα γραφικών, καθώς και μία πρόσφατη έκδοση του MPC-HC (προσοχή στο -HC, δε μιλάμε για τον παλιό σκέτο MPC).

 

 

Επειδή βλέπω πως υπάρχουν αρκετές διαφωνίες με τις συγκεκριμένες έξτρα ρυθμίσεις και codecs που προτείνει ο Ntinaras (κι εγώ έχω τέτοιες διαφωνίες), σκέφτομαι να ανεβάσω ένα μικρό HOWTO στο Insomnia Wiki που θα είναι μόνο "bare-bones MPC-HC" και έξτρα απαιτήσεις/λειτουργίες θα εμφανίζονται στο τέλος του άρθρου με τη μορφή παραρτημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί με τον Atom & GMA500 σε Win7, παίζω p1080 υπερβολικά άνετα, χωρίς κανένα codec-pack.

 

Sorry για το ψιλοofftopic, αλλά με ποιους drivers το πέτυχες αυτό; Υποστηρίζουν και video output;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το ψιλοofftopic, αλλά με ποιους drivers το πέτυχες αυτό; Υποστηρίζουν και video output;

Έχω ένα Acer 751 και αν θυμάμαι καλά οι drivers πρέπει να ναι αυτοί που δίνει η Acer στο site της, οι 8.14.10.2003. Δεν είμαι κοντά να το τσεκάρω αυτή τη στιγμή. Το video output δεν το χω δοκιμάσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Acer 751 και αν θυμάμαι καλά οι drivers πρέπει να ναι αυτοί που δίνει η Acer στο site της, οι 8.14.10.2003. Δεν είμαι κοντά να το τσεκάρω αυτή τη στιγμή. Το video output δεν το χω δοκιμάσει ποτέ.

 

με ποιο player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λίστα δεν υπάρχει ούτε η FX5500 ούτε η 6600GT

 

Μα εσυ μου την εδωσες τη λιστα (http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/4978/AGP.html) και σε αυτην υπαρχει η FX5500. Για την 6600gt δεν ειπα ότι υπαρχει. Μαλλον μου εδωσες λιστα με ολες τις agp που υπαρχουν διαθεσιμες αυτή τη στιγμη. Εγω νομιζα οτι μου εδωσες λιστα με agp που εχουν το χαρακτηριστικο που λεγαμε:-)

 

Στο μεταξυ θα ηθελα και μια απαντηση, ποια καρτα γραφικων είναι γενικα καλυτερη, η 6600GT 128MB ή η FX5500 256MB?

Πόσο ρευμα χαλανε, μπορουν να δουλεψουν fanless?

 

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα μηνύματά μου, το ανέφερα ήδη:

 

Υπάρχει βέβαια ένα λαθάκι εκ παραδρομής, το σωστό είναι η δεξιά στήλη και όχι η αριστερή.

 

Δεξια, αριστερη ή μεσαια στηλη, με ή χωρις λαθακια, εγω χρειαζομαι συγκεκριμενη απαντηση, ολες αυτές τις ρυθμισεις δεν τις πολυκαταλαβαινω και ακομα χειροτερα, δεν θα μπορεσω να τις μεταφερω στον ενδιαφερομενο φιλο(του οποιες οι σχετικες γνωσεις ειναι ακομη χειροτερες).

Η δυνατοτητα "DXVA decoding" ενεργοποιειται απο μονη της στην 4670 ή πρεπει ο χρηστης να κανει ρυθμισεις?

 

Τα Windows 7 δεν είναι απαραίτητα, μέχρι και σε XP υπάρχει δυνατότητα για DXVA decoding. Επίσης, καλό είναι να υπάρχουν εγκατεστημένοι οι πιο πρόσφατοι διαθέσιμοι drivers για την κάρτα γραφικών, καθώς και μία πρόσφατη έκδοση του MPC-HC (προσοχή στο -HC, δε μιλάμε για τον παλιό σκέτο MPC).

 

Ετσι γραφει, ότι τα 7 ειναι απαραιτητη προυποθεση, αλλα καταλαβαινεις ότι τετοια παλια συστηματα δεν μπορουν να σηκωσουν τα 7. Το να εγκαθιστας τους τελευταιους drivers της καρτας είναι ευκολο και απλο. Το HC τι είναι?

 

Κατανοητό, αλλά το Insomnia είναι τεχνολογικό φόρουμ και θεωρώ a priori ότι τα ενεργά μέλη είναι δεκτικά σε μία συζήτηση με πιο τεχνικούς όρους. Αν κάποιοι συγκεκριμένα δεν είναι, απλά προσπερνάνε τέτοια μηνύματα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν πάλι ενδιαφέρονται αλλά δεν καταλαβαίνουν κάτι: ποτέ δεν αρνήθηκα να απαντήσω σε απορίες σχετικές με αυτά που γράφω ή να παραπέμψω σε πηγές που τα εξηγούν με απλά λόγια. ;)

 

Συμφωνοι, αλλα δεν απαντησες στη πιο σημαντικη ερωτηση που εκανα τελευταια στο προηγουμενο μου post:

 

Oι ρυθμισεις του Νtinara(και οι δικες σου) χρειαζονται μoνο σε παλαια συστηματα ή και σε συγχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...