Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, πως απαγορεύεται δημόσιοι υπάλληλοι να είναι μέλη εφορευτικής..

 

Έχω κάνει μέλος σε δημοτικές, και είναι τρελό παλούκι, ειδικά με την καταμέτρηση των σταυρών που τραβάει μέχρι τα ξημερώματα.

Από τότε, στις παραμονές εκλογών τρέμει το φυλλοκάρδι μου μην τυχόν και με ξανακαλέσουν.

 

Μπορείς να ισχυριστείς πως έλειπες ταξίδι στο εξωτερικό (εντός Ευρώπης που δεν υπάρχουν διαβατήρια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ Black Widow, ΝΕΥΡΑ γιατί έχεις;; :-D

Κάνεις λες και αδικήθηκες κατά κάποιον τρόπο ή

σου πήραν την μπουκιά από το στόμα.

 

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία απολύτως για να μην πάει κάποιος.

Είναι τρελό ξενέρωμα, κατανοητό, και μένα με καλέσανε φέτος πρώτη φορά

και ξενερώνω μόνο που το σκέφτομαι πως θα πρέπει να πάω και να φάω όλη την

μέρα, αλλά από 'δω το φέρνω, από 'κει το φέρνω, δικαιολογία δεν μπορώ να βρω

για να μην πάω.

 

Σαφέστατα και είναι δημοκρατικότατο. 1-2 φορές στην ζωή σου, σου ζητάνε να πας μια μέρα. Και σιγά την δουλειά, κλάιν, θα πιεις κανάν καφέ, θα κάνεις καμιά γνωριμία, απλά οι ώρες είναι πολλές.

 

Αλλά νεύρα γιατί να έχω ή να βγάζω πως είναι φασιστικό το μέτρο και με τραβάνε και αδικούμαι και δεν είμαι κορόιδο εγώ και μπλα μπλα μπλα.

 

Δεν θέλει να πάει κάποιος, ας μην πάει, μπορεί να βρει χίλιες δικαιολογίες ώστε να εκλογικεύσει την απόφαση του, ακόμα και το "απλά βαριέμαι" θα μου αρκούσε εμένα και θα ήταν κατανοητό, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν νιώθω ότι αδικούμαι κάπως ή πως δικαιολογείται να είμαι τσατισμένος. Ίσα ίσα ντροπή θα ένιωθα αν ΔΕΝ πήγαινα και αύριο μεθαύριο είχα πάλι μούτρα να μιλάω για ελληνάρες και συγκεκριμένες νοοτροπίες και "α ρε δεν θα αλλάξουμε ποτέ".

Ζούμε σε μια κοινωνία. Έχουμε συγκεκριμένες υποχρεώσεις. Το να πας εφορευτική μια φορά στα 20 χρόνια είναι κάτι το γελοίο πιστεύω.

Το "θα λείψω 8 ώρες από την δουλειά και θα πεινάσουμε" το ακούω βερεσέ, λύση αν θέλεις να βρεθεί, βρίσκεται.

 

4 γνωστούς μου καλέσανε, όλοι ξενερώσανε και όλοι θα πάνε.

Πραγματικά θα ντρεπόμουν να το παίξω μάγκας και να βγω και από πάνω,

"Α ρε κοροιδάρες, πηγαίνετε λιώστε, εγώ θα κοιμάμαι, έτσι κι' αλλιώς δεν είναι δημοκρατία αυτό".

Το λέω με κάθε καλή διάθεση, απλά επαναλαμβάνω αν έβρισκα κάποια καλή δικαιολογία για τον εαυτό μου, ούτε εγώ θα πήγαινα. Σαφέστατα και δεν έχω όρεξη να ξυπνάω στις 5 τα ξημερώματα και να κάθομαι 20 ώρες σε μια σχολική αίθουσα. Δεν βρίσκω όμως.

Κάνω λάθος κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον τοπικ σταρτερ ενας φιλος ειχε βρεθει στην ιδια κατασταση και με ενα χαρτι γιατρου γλυτωνεις ΑΛΛΑ πρεπει να εισαι στο σπιτι ολη μερα γιατι θα ερθει να σε επισκευθει αστυνομικος και καλα να σε δει οτι εισαι σπιτι...

σορρυ για το οντοπικ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον τοπικ σταρτερ ενας φιλος ειχε βρεθει στην ιδια κατασταση και με ενα χαρτι γιατρου γλυτωνεις ΑΛΛΑ πρεπει να εισαι στο σπιτι ολη μερα γιατι θα ερθει να σε επισκευθει αστυνομικος και καλα να σε δει οτι εισαι σπιτι...

σορρυ για το οντοπικ

 

Μα εγώ δεν μπορώ να είμαι στο σπίτι μου..!!

Δουλεύω και είναι και δουλεία που ούτε μπορεί να αναβληθεί, ούτε μπορεί να την κάνει κάποιος άλλος..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν μπορώ να είμαι στο σπίτι μου..!!

Δουλεύω και είναι και δουλεία που ούτε μπορεί να αναβληθεί, ούτε μπορεί να την κάνει κάποιος άλλος..!

 

Για δουλειά δεν υπάρχει απαλλαγή δυστυχώς , τυπικά δικαιούσαι να πληρωθείς κανονικά την ημέρα αυτή από τον εργοδότη σου , ποιός θα κάνει τη δουλειά όμως άγνωστο.

 

Να ρωτήσω ποιές είναι ακριβώς οι υποχρεώσεις των μελών της εφορευτικής ; Να δίνουν ψηφοδέλτια και φακέλους ; Μόνο που το σκέφτομαι βαριέμαι απίστευτα...:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
αν ποτέ ξαναγυρίσουμε στην απλή αναλογική τότε ξαναμιλάμε για δημοκρατία, εκλογές και φανφάρες.

όσο αρνούμαι να συμμετάσχω, ψηφίζοντας, σε αυτή τη παρωδία της δημοκρατίας άλλο τόσο αρνούμαι να την βοηθήσω.

 

Παντα αγαπουσα αυτους που φιλοσοφουσαν τα πραγματα για να γλυτωσουν τη σκουφια τους απο μια μικρη η μεγαλυτερη ταλαιπωρια.

 

Θα θελα να ακουσω τη γνωμη σου οταν θα σου ρθει χαρτι να παρουσιαστεις στρατο. Εκει λογικα θα εχουμε εκθεσεις φιλοσοφιων κατα του στρατου, για να καταληξουμε στο "δεν παω". Λες και υπαρχει Ελληνας που θελει να παει εφορευτικη επιτροπη. Λες και υπαρχει Ελληνας που θελει να παει στρατο.

 

Να εχετε υποψιν οτι δεν ειναι ντροπη να πει κανεις οτι βαριεται να παει εφορευτικη. Ετσι απλα. Δε χρειαζεται να μας βαζετε σε πολιτικα διληματα για το αν εχουμε καλη δημοκρατια και εκλογικο συστημα, εξαλλου ολοι το γνωριζουμε αυτο, δεν χρειαζοταν να ακουσουμε τη γνωμη καποιου που βαριεται να ταλαιπωρηθει για να καταλαβουμε οτι και το εκλογικο συστημα δεν ειναι αριστο και το πολιτικο συστημα ειναι χαλια. Απο κει και περα βρισκουμε και τα κανουμε τα "δεν παω γιαυτο, δεν παω για το αλλο, δεν παω για το δεινα". Αν οι νομοι εφαρμοζονταν ολα αυτα θα τα ξεχναγαμε και δε θα περναγε απτο μυαλο μας να μην παμε εφορευτικη.

 

ΥΓ. Ειδικα για τις γυναικες και χωρις κανενα offence και χωρις καμια διαθεση φαλοκρατισμου, μου φαινεται παρα πολυ αδικο και παραλογο, να αρνουνται ταλαιπωρια μερικων ωρων, ακομα και χαμμενο μεροκαματο βρε αδερφε, οταν τα αγορακια χανουν ακριβως ετσι 12 ολοκληρους μηνες απτη ζωη τους "για να υπηρετησουν την χωρα" και δεν λενε κουβεντα. Aλλα επειδη η κουβεντα θα παει σε εγκυμοσυνες κλπ, ας πουμε οτι δε το εγραψα καν το ΥΓ

Επεξ/σία από Beastakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στις τελευταιες εκλογες, ενταξει δεν ηταν τοσο τραγικη η κατασταση, υποφερτη θα ελεγα. Ολα αυτα βεβαια αφου καταλαβα πως παρολο που εγω εκανα τα διαδικαστικα γρηγορα για να ξεμπερδευω οι αλλοι χρησιμοποιουσαν τσουγκρανα, οποτε ακολουθησα και εγω πολιτικη στρατου :lol:

 

Ποιά είναι η πολιτική στρατού δηλαδή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η πολιτική στρατού δηλαδή ;

 

Κανεις τον κινεζο και εσυ μαζι με τους αλλους οταν εχει δουλεια :P Η εναλλακτικα δειχνεις οτι δουλευεις σαν μαυρος αλλα στην πραξη δεν κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τόσους χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους που κάθονται τα Σαββατοκύριακα.

 

Κανεις μεγαλο λαθος και πρεπει να ντρεπεσαι

Δεν καθονται τα Σαββατοκυριακα, καθονται τις υπολοιπες 5 μερες

Τα ΣΚ τρεχουν στα εξοχικα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα προηγουμένως (και μάλλον ισχύει τελικά) πως δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕΝ επιτρέπεται να κληρωθούν για μέλη εφορευτικής επιτροπής.

 

Iσχυει. Βασικα ειναι τοσο μπουρδ*** που ενω ο νομος οριζει οτι μπορουν να παρουν απαλλαγη εαν επιθυμουν, τους καλουν.

 

Τους καλουν μεν, απαλασσονται οι δημ υπαλληλοι δε (αφου τρεξουν τις γραφειοκρατικες διαδικασιες που χρειαζονται). Και μετα ψαχνουν να βαλουν αναπληρωματικους οσων δημ υπαλληλων ζητησαν την απαλλαγη. Αντι να καλεσουνε εξαρχης μη δημοσιους υπαλληλους και να ξεμπερδευουν. Αλλα ουτε γιαυτο δεν ειναι ικανοι, να ξεχωρισουν δηλαδη οσους απαλλασονται και να μη τους καλουν καν. Η ξερω γω εκει που το ρημαδοκομπιουτερ σου βγαζει ονοματα, να χει ενα φιλτρο ξερω γω που να αφαιρει τους δημ υπαλληλους. Δυσκολα πραγματα ειδικα τωρα που δεν κανα τρις ευρω προχειρο να φανε για να εφαρμοσουν αυτο το πρωτοποριακο και υπερσυγχρονο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...