Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ηχογράφηση σε Laptop


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα.

 

Λοιπόν έχω: 3 κιθάρες 2 μικρόφωνα (δυναμικό, πυκνωτικό) ενισχυτή Fender 100W , Κρουστά, laptop Toshiba με Adobe Audition, καλώδια και μια φάλτση φωνή.

 

Μια απλή και λίγο χαζή ερώτηση.Πως μπορώ να ηχογραφήσω;

Χρειάζομαι εξωτερική κάρτα ήχου;

Αυτή θα την κάνει την δουλειά μου;

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C7%D7%CF%D5&filter-422=1

 

ή αυτή

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802265

 

Μέχρι τόσα μπορώ να δώσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να δεις αν στο laptop υπάρχει βύσμα εισόδου ήχου,όπως στης παρακάτω εικόνες,

αν έχει δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου(τουλάχιστον όχι στα λεφτά που λες,ίσως να θελήσεις κάποια καλή κάποια στιγμή,γιατί δεν θα έχεις και καλή ποιότητα ούτε με την ενσωματωμένη ούτε με κάποια φτηνή)

 

L630L._V189000742_.jpg

 

 

pc_audio_out.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theELF έχω ένα σαν την πρώτη φωτο που έβαλες.Εκείνο που λέει Microphone.Και το Headphones. Αυτά τα 2...Δεν θέλω κάτι επαγγελματικό προς το παρόν.Τώρα.Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να κάνω ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιπών από Adobe Audition δεν έχω ιδέα,ούτε ξέρω αν μπορείς να βάλεις 100W ενισχυτή έτσι απλά χωρίς πρόβλημα,από εκεί και πέρα τα windows έχουν λειτουργία εγγραφής στο προγράμματα->βοηθήματα->διασκέδαση.

Αλλά και το Audition θα έχει κάπου επιλογή για εγγραφή,ψάξε στο forum και για το audicity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κουμπώσεις τα μικρόφωνα σου στην mic είσοδο του laptop θα δουλέψουν μεν αλλά ο ήχος πιστεύω πως θα είναι ψιλοχάλια...το πυκνωτικό μάλιστα (που φαντάζομαι πως θα χρειάζεται έξτρα τροφοδοσία phantom power) ίσως και να μην δουλέψει καθόλου...Και το δυναμικό εδώ που τα λέμε δε θα βγάζει και πολλά λόγω έλειψης σοβαρών προενισχυτών στην μαμάτη κάρτα ήχου του laptop.

 

Για μένα, ειδικά αν θες να γράφεις από πολλές πηγές ταυτόχρονα (πχ αν παίζετε live πολλά άτομα και γράφετε παράλληλα) η αγορά μιας κάρτας ήχου usb (η firewire) είναι must.

 

Αυτές στα links της πρώτης σου δημοσίευσης δεν κάνουν για την δικιά σου φάση...

 

Θες κάτι τέτοιο:

 

http://usa.yamaha.com/products/music-production/interfaces/audiogram/audiogram3/?mode=model

 

Φαντάσου πως αυτή είναι φτηνή λύση, δεν έχει πολλά κανάλια και έτσι σε περιορίζει στην περίπτωση live ηχογράφησης. Έχει όμως είσοδο XLR για τα mics σου, παρέχει phantom power για πυκνωτικά, υποστηρίζει εγγραφή απευθείας από τον ενισχυτή (ή και απευθείας από την κιθάρα αν θες - εκεί βέβαια θα χρειαστείς και μια έξτρα συσκευή που λέγεται DI box) και τέλος έχει ικανοποιητικούς προενισχυτές. Δεν κάνω διαφήμιση στη Yamaha, υπάρχουν σαφώς ανώτερες λύσεις...Απλά η συγκεκριμένη είναι φτηνή, καλούτσικη και έρχεται πακέτο με μια βασική έκδοση του Cubase.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να δεις αν στο laptop υπάρχει βύσμα εισόδου ήχου,όπως στης παρακάτω εικόνες,

αν έχει δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου(τουλάχιστον όχι στα λεφτά που λες,ίσως να θελήσεις κάποια καλή κάποια στιγμή,γιατί δεν θα έχεις και καλή ποιότητα ούτε με την ενσωματωμένη ούτε με κάποια φτηνή)

 

L630L._V189000742_.jpg

 

 

pc_audio_out.jpg

 

elf σορι που θα στο πω αλλα με αυτα που του λες να κανει θα παθει ζημια ο υπολογιστης του.φυσικα και θελει εξωτερικη καρτα ηχου αλλιως δουλεια δεν γινεται με τιποτα.εκτος αν εχει μια αναλογικη κονσολα και συνδεσει την εξοδο της σε εισοδο μικροφωνου ή line in στον υπολογιστη.αλλα ετσι θα παρει μια ετοιμη στερεο ηχογραφηση με την οποια μετα δε μπορει να κανει τιποτα (να δουλεψει δηλ ξεχωριστα καναλια).μπες εδω για να ενημερωθεις σωστα.εγω εχω αυτη την καρτα και κανω δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elf σορι που θα στο πω αλλα με αυτα που του λες να κανει θα παθει ζημια ο υπολογιστης του.φυσικα και θελει εξωτερικη καρτα ηχου αλλιως δουλεια δεν γινεται με τιποτα.εκτος αν εχει μια αναλογικη κονσολα και συνδεσει την εξοδο της σε εισοδο μικροφωνου ή line in στον υπολογιστη.αλλα ετσι θα παρει μια ετοιμη στερεο ηχογραφηση με την οποια μετα δε μπορει να κανει τιποτα (να δουλεψει δηλ ξεχωριστα καναλια).μπες εδω για να ενημερωθεις σωστα.εγω εχω αυτη την καρτα και κανω δουλεια.

 

Ψάξε να δεις αν στο laptop υπάρχει βύσμα εισόδου ήχου,όπως στης παρακάτω εικόνες,

αν έχει δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου(τουλάχιστον όχι στα λεφτά που λες,ίσως να θελήσεις κάποια καλή κάποια στιγμή,γιατί δεν θα έχεις και καλή ποιότητα ούτε με την ενσωματωμένη ούτε με κάποια φτηνή)

 

L630L._V189000742_.jpg

 

 

pc_audio_out.jpg

 

Λιπών από Adobe Audition δεν έχω ιδέα,ούτε ξέρω αν μπορείς να βάλεις 100W ενισχυτή έτσι απλά χωρίς πρόβλημα,από εκεί και πέρα τα windows έχουν λειτουργία εγγραφής στο προγράμματα->βοηθήματα->διασκέδαση.

Αλλά και το Audition θα έχει κάπου επιλογή για εγγραφή,ψάξε στο forum και για το audicity.

 

Σόρρυ που θα στο πω αλλά του τα είπα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε σε μαγαζιά που πουλάνε μουσικά όργανα ή/και ηχητικό εξοπλισμό! Για παράδειγμα ο Νάκας έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από κάρτες ήχου usb και firewire...(Μπες στο link παρακάτω και επέλεξε το music store):

 

http://www.nakas.gr/

 

Πάντως ψάξου και σε κανένα μικρότερο μαγαζάκι πρώτα...Μπορεί να βρεις κάτι σε καλή τιμή και αν πέσεις και σε ψαγμένο μαγαζάτορα μπορεί να σε βοηθήσει και γενικότερα στο θέμα σου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά συνηθίζω να αγοράζω από "έξω".Musicstore, thomann klp..Μήπως έχεται να μου προτείνεται κάτι από αυτά τα μαγαζιά;

 

Ο λόγος που αγοράζω από εκεί είναι προφανές.Οι τιμές συγκριτικά με εδώ είναι αρκετά φθηνότερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα πρόχειρο ψάξιμο στο thomman.de και βρήκα αρκετές κάρτες που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις...

 

Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

 

Τι χρήση θα κάνεις τελικά στην κάρτα; Για μένα αξίζει να στραφείς προς την αγορά μιας κάρτας με τουλάχιστον 2 XLR εισόδους (για την περίπτωση που θες να γράφεις από δυο τουλάχιστον mics - πχ ένα για μια φωνή και ένα για μια κιθάρα). Αν θες παραπάνω εισόδους αναγκαστικά πας για κάτι ακριβότερο...

 

Απάντα στα παραπάνω και θα βρούμε άκρη, στην τελική διαβάζεις και κανένα review για το hardware που θα σου προτείνουμε και καταλήγεις...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...δεν ξέρω αν είναι λίγο ή πολύ....50 ευρώ καλά ειναι;

Επίσης και μία είσοδος με φτάνει! Δηλαδή μια XLR και μία ή 2 για καρφί...Το καλύτερο.Συνηθίζω να γράφω το κάθε όργανο ξεχωριστά.Πρώτα κιθάρα μετά cajon μετά φωνή Κλπ...έτσι με βολεύει πιο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά θα σου απαντήσω κάπως πρόχειρα (από το να καθυστερήσω το θεωρώ προτιμότερο) γιατί με ταλαιπωρεί ενας χαλασμένος θερμοσίφωνας!:lol: :lol: :lol:

 

Δυστυχώς με 50E δεν γίνεται δουλειά, εκτός ίσως αν βρεις κάποια μεταχειρισμένη κάρτα...

 

Με τα διπλάσια πάντως παίρνεις σίγουρα κάτι που καλύπτει όλες τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα από thomman.de μπορείς να πάρεις:

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emu_0202_usb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

 

Η πρώτη είναι αυτή που σου έδειξα και σε προηγούμενο post μου. Όπως θα δεις η τιμή της είναι παρόμοια με εδώ...

 

Γενικά θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και κανένα review για τις παραπάνω κάρτες. Θεωρώ πάντως πως -εφόσον πας για κάτι οικονομικό- θα σε βολέψουν μια χαρά.

 

Προσωπικά έχω δουλέψει την Yamaha και με άφησε ικανοποιημένο. Αρκετά καλός ήχος, έχει όλες τις εισόδους και τα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι και είναι πολύ εύκολη στην εγκατάσταση (ούτε drivers ούτε τίποτα - απλά την συνδέεις σε μια θύρα usb και το λειτουργικό κάνει τα υπόλοιπα μόνο του. Χρειάζονται βέβαια ρυθμίσεις σχετικά με το routing του σήματος μέσα στην εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσεις για να γράφεις).

 

Anyway, για κάτι τέτοιο πας αναγκαστικά λόγω χρημάτων...Όπως είπα ψάξε για κανένα review, δες για παρόμοια προϊόντα και καλού κακού τσέκαρε μέσω google την συμβατότητα των καρτών που σε ενδιαφέρουν με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς.

 

Θα το έκανα εγώ για σένα αλλά δεν προλαβαίνω με τίποτα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι για την ώρα, θα επανέλθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...