Προς το περιεχόμενο

Από τον υπολογιστή εικόνα σε TV ?


chvet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω φτιάξει με το powerPoint κάτι παρουσιάσεις στον υπολογιστή μου και θέλω να της παρουσιάσω σε μια τηλεόραση.

 

Λογικά απ' ότι καταλαβαίνω, αυτό μπορώ να γίνει από την κάρτα γραφικών μου.

Έχω την GForce GTS 8800.

 

Θέλω λοιπόν να μάθω, πως μπορώ να δώσω σε RCA ή HDMI καλώδιο από την κάρτα μου; Πρέπει να πάρω κάποιο ειδικό καλώδιο ; Κάποιον adaptora ή πως μπορεί να γίνει. Επίσης βασικό κάτι που θέλω να γίνει είναι να μην χάσει ποιότητα της παρουσίασεις. Αυτό το λέω επειδή κάπου διάβασα ότι εάν το βγάλεις σε tv θα χάσει ποιότητα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην χάσει ποιότητα ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την εξοδο της καρτας σου και την εισοδο της tv σου

Απο το καλυτερο πρις το χειροτερο ειναι hdmi dvi vga composite s video

Δεν προκειται να χασεις σε ποιοτητα εκτος και εχεις αρχαια τιβι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την εξοδο της καρτας σου και την εισοδο της tv σου

Απο το καλυτερο πρις το χειροτερο ειναι hdmi dvi vga composite s video

Δεν προκειται να χασεις σε ποιοτητα εκτος και εχεις αρχαια τιβι

 

Εάν δεν κάνω λάθος η έξοδος της κάρτας μου είναι ένα από αυτά τα 2 composite s video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 dvi πρεπει να εχεις και 1 s video

http://www.nvidia.com/object/product_geforce_8800_gt_us.html

 

Η τιβι σου τι εχει ?

 

Πολύ σωστά. 2DVI και μια s-video. Την μια DVI λογικά θα την έχω στο monitor του pc. οπότε μου απομένει να μπορώ να χρησιμοποίησω ή την 1dvi ή την s-video. Οπότε τι χρειάζομαι ?

 

Για την τηλεόραση μην σε απασχολεί. Παίρνει τα πάντα και HDMI και RCA καλώδιο και αναλογικό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάσω ποιότητα εικόνας και φαίνονται οι παρουσιάσεις χάλια.

 

Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο

 

Το s video ξεχνα το

Θα παρεις σημα απο το DVi και θα δωσεις στο hdmi της τιβι

Θα χρειατεις καλωδιο dvi to hdmi

images?q=tbn:ANd9GcQkBSbjv2F1TfLwnej98wIWVLJii4iTEggMPa7R_IaqNNc5faA&t=1&usg=__bLlHX5cvP6ItySB2eF9iCAXbpf8=

 

Και η ποιότητα της εικόνας θα είναι ικανοποιητική ? Εάν ναι έφυγα τώρα για αγορά του καλωδίου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι προκειται για ψηφιακη μεταδοση δεδομενων, αρα θα ειναι... αιωνες μπροστα σε σχεση με το αν χρησιμοποιουσες αναλογικη (ειδικα svideo/composite)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προκειται για ψηφιακη μεταδοση δεδομενων, αρα θα ειναι... αιωνες μπροστα σε σχεση με το αν χρησιμοποιουσες αναλογικη

 

Εντάξει μην υπερβάλλουμε κιόλας. Ειδικά σε component σύνδεση συγκριτικά με αντίστοιχη DVI/HDMI θέλει έμπειρο μάτι για να καταλάβει κανείς διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Μιλησα για compoSITE και svideo κυριως αν ειδες.

2) Οκ καλο το component, αλλα δεν σηκωνει 1080p (μονο i), συν οτι εχει πολλα καλωδια. Ξεπεραστηκε πλεον, σε αντιθεση με το DVI που την παλευει ακομα :-)

 

(Ασε που σε dvd player με δυνατοτητα upscaling και hd tv με component in, δεν καταφερα ποτέ να τα κανω να δουλεψουν :-( ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...