Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα ακουσα οτι δεν δεχονται ελληνες για μεταπτυχιακα

 

επειδη δεν θεωρουν τους ελληνες

πολιτες της Ε.Ε...

 

Μήπως είναι ράδιο αρβύλα όπως πολλά άλλα;

Γιατί υπάρχουν 3 άτομα που ξέρω φοιτητές στο Μάλμο και στο Καρολίνσκα.Όλοι έφυγαν Μάιο- Σεπτέμβρη 2011 για μαστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως είναι ράδιο αρβύλα όπως πολλά άλλα;

Γιατί υπάρχουν 3 άτομα που ξέρω φοιτητές στο Μάλμο και στο Καρολίνσκα.Όλοι έφυγαν Μάιο- Σεπτέμβρη 2011 για μαστερ.

 

εγω το ακουσα την προηγουμενη εβδομαδα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που;

 

οχι απο τις ειδησεις

 

γενικα με ρωτησανε αν εχουμε βγει απο την ευρωζονη

επειδη η κορη μιας συναδερφου της μανας μου

δεν εγινε δεκτη σε ενα μεταπτυχιακο

μιας και δεν ειχε τα απαραιτητα χαρτια

για ατομα εκτος ευρωζωνης

[ειναι ελληνιδα]

 

επισης στο sbc

ακουσα οτι στην γερμανια

προτεπουν τους φοιτητες [που κανουν αιτηση για μεταπτυχιακο]

να μεταφερουν τα λεφτα τους στις γερμανικες τραπεζες

επειδη υπαρχει μεγαλος κινδυνος να χρεωκοπησει η χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απο τις ειδησεις

 

γενικα με ρωτησανε αν εχουμε βγει απο την ευρωζονη

επειδη η κορη μιας συναδερφου της μανας μου

δεν εγινε δεκτη σε ενα μεταπτυχιακο

μιας και δεν ειχε τα απαραιτητα χαρτια

για ατομα εκτος ευρωζωνης

[ειναι ελληνιδα]

 

Αυτό δεν στέκει.Ξέρω ότι όχι μόνο αναγνωρίζεται η Ελλάδα σαν χώρα της ευρωζώνης(πως θα μπορούσε άλλωστε να ισχύει κάτι άλλο)αλλά και δεν πληρώνεις μια για δίδακτρα(στα μάστερ).

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι ο λόγος απόρριψης είναι για την μη-συμπλήρωση των κατώτατων ορίων γνώσεων/πιστοποιητικών από την κοπέλα και όχι για εθνικούς-ρατσιστικούς λόγους.

Μπορεί να το είπε η μάνα της για ξεκάρφωμα ή για κάποιον άλλο λόγο,αλλά σίγουρα δεν ισχύει.

 

 

επισης στο sbc

ακουσα οτι στην γερμανια

προτεπουν τους φοιτητες [που κανουν αιτηση για μεταπτυχιακο]

να μεταφερουν τα λεφτα τους στις γερμανικες τραπεζες

επειδη υπαρχει μεγαλος κινδυνος να χρεωκοπησει η χωρα...

 

Αυτό δεν το ξέρω και δεν νομίζω να έχει σχέση με το θέμα της Σουηδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν στέκει.Ξέρω ότι όχι μόνο αναγνωρίζεται η Ελλάδα σαν χώρα της ευρωζώνης(πως θα μπορούσε άλλωστε να ισχύει κάτι άλλο)αλλά και δεν πληρώνεις μια για δίδακτρα(στα μάστερ).

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι ο λόγος απόρριψης είναι για την μη-συμπλήρωση των κατώτατων ορίων γνώσεων/πιστοποιητικών από την κοπέλα και όχι για εθνικούς-ρατσιστικούς λόγους.

Μπορεί να το είπε η μάνα της για ξεκάρφωμα ή για κάποιον άλλο λόγο,αλλά σίγουρα δεν ισχύει.

 

 

 

 

Αυτό δεν το ξέρω και δεν νομίζω να έχει σχέση με το θέμα της Σουηδίας.

 

ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα...

ενδιαφέρομαι και εγώ για μεταπτυχιακό στην σουηδία στην πληροφορική και αν τα καταφέρω ίσως να μείνω και εκεί....

έχω διαβάσει παρα πολλά εδώ και μήνες τώρα, έχω ψάξει τα μεταπτυχιακά και μίλησα και με διαφορα πανεπιστήμια...

μέχρι και σουηδικά ξεκίνησα να διαβάζω...

σαν μέρος έχει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά..

δυστυχώς τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να απογοητεύομαι από κάποια αρνητικά που έχω ακούσει..δεν θέλω να απογοητεύσω κάποιον με αυτά που θα πω αλλα και εγώ θέλω πολύ να πάω και αν ξέρει κάποιος να μας πει κάποια πράγματα να μας ενθαρρύνει με βάση όμως τα τώρα δεδομένα...

 

θετικά:

*οργάνωση

*δωρεάν εκπαίδευση

*αυξημένο επίπεδο-καλύτερη ποιότητα ζωής

*σταθερή οικονομία

*ευγενέστατοι και κατατοπιστικότατη τουλάχιστον στα mail των σχολών...όπου με παρότρυναν συνεχεια να κάνω τα χαρτιά μου και ας μην έχω πάρει ακόμα το πτυχίο μου και τα αγγλικά μου..

*ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο μου (να δω το βόρειο σέλας ;) )

*θέρμανση μέσα στο ενοίκιο.. (έβλεπα 1 βίντεο που χτυπούσαν με την κάμερα διάφορα σπίτια και ενώ έξω ο παρουσιαστής ήταν σαν κρεμμύδι ντυμένος,από μέσα άνοιξαν με 1 μπουρνουζάκι που προφανώς το έριξε πάνω του για να ανοίξει..)

 

αρνητικά:

*ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ(αυτό με έχει τρομάζει πιο πολύ από όλα..δεν πάω σε 1μέρος για κάτι καλύτερο και να βρω κάτι χειρότερο)

http://www.youtube.com/watch?v=a3R78pbyPDM

*γλώσσα

*κρύοοοοοο και σκοτάδιιιι

*πρέπει να πας οργανωμένος..εγώ μόνη μου ψιλόφοβάμε να πάω(αν και πλέον βλέπω τόσα πολλά άτομα που πάνε,ποιο πολοί έλληνες υπάρχουν παρά σουηδοί.)

 

τώρα..τα χριστούγεννα μίλαγα με 1φίλο ο οποίος έκανε πριν από 2 χρόνια μεταπτυχιακό εκεί..

έχει πολύ σκοτάδι,πολύ κρύο,αν παρακολουθείς βγάζεις το μεταπτυχιακό,έχει συνεχεια εργασίες,βρίσκεις δύσκολα σπίτι,κανονικές τιμές,μόνο το αλκοόλ είναι ακριβό και όλες είναι κατράμι μέσα στους -80(παντού έχει σολάριουμ).

και κάτι άσχετο,η Δανία(πρωτεύουσα) πανάκριβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????? για σουηδια δεν μιλαμε?

 

ναι.. για αυτο είπα "κάτι άσχετο"..απλά έψαχνα και για Δανία και μου το είπαν..το ανέφερα μήπως πέρασε κανενός από το μυαλό.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έκανα και γω φέτος αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό προγράμμα στη Σουηδία και πλέον μένει να στείλω τα συνοδευτικά έγγραφα.

 

Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς πως πάει η διαδικασία των αντιγράφων/μεταφράσεων/επικυρώσεων κτλ. που χρειάζονται, αν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία φέτος ή άλλη χρονιά, η βοήθεια του θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά λοιπόν, είναι ως εξής :

 

παραλαβή εγγράφων απο γραμματεία => επικύρωση (π.χ. σε ΚΕΠ) => μετάφραση (π.χ. Μεταφραστική Υπηρεσία)

 

1. Από κει και πέρα χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο; π.χ. το μεταφρασμένο έγγραφο που σου δίνει η Μ.Υ. χρειάζεται κάποια περαιτέρω επικύρωση σε ΚΕΠ ή αλλού, ή είναι ΟΚ και τα στέλνεις όπως είναι ;

 

2. Σχετικά με την πιστοποίηση ότι είσαι από χώρα της ΕΕ, απλά πρέπει να γράψει οποιοσδήποτε τρίτος όνομα/υπογραφή/τηλέφωνο πάνω σε μια απλή φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου, σωστά; Κι αν ναι, μπορώ να το κάνω και σε ΚΕΠ αυτό ;

 

Και τέλος, για τη βεβαίωση που χρειάζεται αν δεν έχεις ακόμα πτυχίο -ότι θα το έχεις μέχρι την αρχή του προγράμματος-, ξέρει κάποιος σε τι αντιστοιχεί, δλδ. τι θα πρέπει να ζητήσω από τη γραμματεία της σχολής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι οι Σουηδοί και γενικότερα οι χώρες δεν θέλουν μετανάστες να σπουδάζουν εκεί, τότε γιατί έχουν ολόκληρα sites με χρήσιμες πληροφορίες;

 

http://www.studyinsweden.se

 

http://www.studyinnorway.no

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ευτυχώς που βρήκα αυτό το thread γιατί έχω πραγματικά πελαγώσει. Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό στη Σουηδία (στο KTH συγκεκριμένα) και έχω τόσες πολλές ερωτήσεις που έχουν μείνει αναπάντητες.

Πρώτα απο όλα μου ζητάνε το proficiency το οποίο θα το δώσω στα τέλη του χρόνου. Στα δικαιολογητικά τι να στείλω ανταυτού? Ότι και καλά θα το έχω στο τέλος του χρόνου? Επίσης όντας στο τελευταίο έτος μου όπως είναι λογικό δεν έχω τελειώσει, έχω 2 μαθήματα για πτυχίο. Ζητάνε ένα χρόνο πριν δικαιολογητικά που εαν τα έστελνα λίγους μόνο μήνες αργότερα θα ήταν πληρέστατα στον φάκελο. Θα ήθελα μια γνώμη για το τι πιθανότητες έχω να με δεχθούν αναφορικά με τα παραπάνω προβλήματα και πως τα εκλαμβάνουν εκεί. Έχω αρκετά υψηλό μέσο όρο (8.1) το οποίο θεωρώ ότι ίσως μπορέσει να ισσοροπίσει λίγο τα πράγματα. Έχω πολλά ακόμα να ρωτήσω απλώς ξεκινάω με αυτά για να μην σας κουράζω.

 

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καταρχην για να κάνεις μεταπτυχιακο στο ΚΤΗ πρέπει να πάς στη Στοκχόλμη.. που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις καπου στα 800-1000 Ευρω το μήνα στο τραπεζικο σου λογαριασμο.. στη Nordea ειναι καλύτερα.. και τους πρώτους 2 μήνες μέχρι να σου δώσουν personnummer θα πρέπει να έχεις καμια 3000 Ευρω μετρητά μαζί σου Σουηδικές κορώνες γιατι δεν θα μπορείς να ανοίξεις τον τραπεζικο λογαριασμο χωρις αυτον τον μαγικο αριθμο.. Αμα εχεις αυτα τα φράγκα προχωράς..

 

Μετα πρέπει να μείνεις σε ένα φτηνο χοστελ μέχρι να βρείς δωμάτιο προσωρινο.. Σπίτια στη Στοκχόλμη δεν υπάρχουν για ενοικίαση.. Δοκιμασε να ζητήσεις σπίτι απο το blocket στα αγγλικά και αμα σου απαντήσει κανενας γράψε μου γράμμα!!! Μονο με Σουηδικά κάτι γίνεται.. Οταν βρείς σπίτι προσωρινο απο λίγες μέρες μέχρι 1-2 μήνες συνήθως μέσω κάποιου Λαπις φόρουμ πρέπει να βρείς σπίτι για περισσότρο καιρό.. Πάλι μέσα απο φόρουμ ή την υπηρεσία "δωμάτιο της ευκαιρίας" απο το πανεπιστήμιο.. χα χα χα.. Εννοείται ότι όλα αυτα είναι μαυρα και ανα πάσα στιγμή μπορεί να σε πετάξει ο άλλος έξω χωρίς να σου δώσει και τα χρήματα σου.. Τα Σουηδικά πανεπιστήμια είναι γεμάτα απο τριτοκοσμικούς φοιτητες και τα κάνουν αυτοί κατι τέτοια.. Μονο το πανεπιστήμιο θα σου δώσει συμβόλαιο.. Επίσης τις ιδιωτικες φοιτητικές εστίες μην τις κάνεις κάν αιτηση γιατι είναι κλεισμένα ολα και για τον επόμενο χρόνο.. χα χα χα

 

Στα λέω αυτα γιατι το να πάρεις το πτυχίο απο το ΚΤΗ είναι το πιο εύκολο πράγμα απο όλα αυτα που θα τραβήξεις εκει πάνω..

 

Επίσης πρέπει να ξέρεις τί κάνεις.. Πάς για να πάρεις ένα πτυχίο με όνομα απλώς? Αν ναι τότε πήγαινε.. Τα Σουηδικα πανεπιστήμια είναι επιχειρήσεις που πουλάνε πτυχία.. Δεν πρόκεται δηλαδή να σε πάρουν και να δουλευεις και κανα πρότζεκτ παράλληλα ή να σου δώσουν την παραμικρή σημασία.. Ακομα και διδακτορικο να κάνεις θα περάσεις μια τυπική διαδικασία οπου πέρνουν μονο τους καλύτερους στο κόσμο.. Δεν παίζει και πολύ ρόλο άν κάνεις στο ΚΤΗ μάστερ..

 

Απο την άλλη θές να μείνεις μετα να βρείς και δουλειά μετα το πτυχίο? Αν ναι τότε πρέπει να ξέρεις ότι οι Σουηδοί δεν δίνουν δουλειές σε άτομα που δεν μιλάει καλα Σουηδικά.. Ουτε για βοθρατζή σε πέρνουν.. Τα πάντα είναι απο ιδιωτικές εταιριες που απαιτούν Σουηδικά.. Ολα ελέγχονται στη Σουηδια.. και με τα σπίτια για αυτο υπάρχει πρόβλημα.. Τα έχουν ιδιωτικές εταιρίες και τα δίνουν μονο σε αυτούς που εργάζονται στη Σουηδία!!! Επίσης όταν σπουδάζεις στο ΚΤΗ δεν θα προλαβαίνεις να πάς στη τουαλέτα απο τις εργασίες και τη μελέτη!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μάθεις Σουηδικά παράλληλα δηλαδή..

 

Η Σουηδία είναι κλειστό μαγαζάκι.. Δηλαδη πές ότι έχουν 10.000 αγγελίες για δουλεια.. ζήτημα να είναι όλες για 15-20 εταιρίες!!! Πρέπει να έχεις συστάσεις που να εμπιστεύονται.. εκτός και είσαι κανας προγραμματιστής οποτε σκάς μύτη με δείγμα δουλειάς και τους το παρουσιαζεις..

 

Επίσης ξέχασε το να μάθεις Σουηδικά στη Σουηδία.. Το επίπεδο στο SFI ειναι περισσότερο για ατομα με διανοητική καθυστέρηση παρα για φοιτητες.. Στο ΚΤΗ έχουν κόψει τα δωρεαν μαθηματα Σουηδικων γιατι ανήκει στο Σουηδικο κράτος και δεν δίνει δωρεαν τίποτε πλέον σε πολίτες ΕΕ.. χα χα χα.. ολα τα καλα!!!! Το Folksuniversitetet ειναι ακομα χειρότερο απο το SFI και πρέπει να το πληρώσεις και απο πάνω.. Για να πάς σε φροντηστήριο σουηδικών στη Στοκχόλμη ετοιμάσου να τα σκάσεις ΧΟΝΤΡΑ!!! Και μιλάμε τώρα για μια κολογλώσσα που χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 χρόνια μέχρι να μάθεις να προφέρεις τις λέξεις σωστα..

 

Επίσης μην περιμένεις βοήθεια απο Ελληνες!!! Πιο πολύ κακο θα σου κάνουν ή δεν θα σε βοηθήσουν κανενας!! Βασικα οι περισσότεροι έιναι κάτι ψώνια που ξοδεύουν τα λεφτα του πατέρα τους.. χα χα χα... Συγνώμη παιδια αλλα έτσι σας κοβω!! Καλη καρδιά..

 

Η αλήθεια έιναι ότι η Σουηδία δεν πέρνει εύκολα μετανάστες.. Εχουν κρίση.. Προσφατα χρεωκοπησε ολόκληρη η αυτοκινητοβιομηχανία της Σααμπ!!! Εμεινε στο δρόμο τόσος κόσμος απλήρωτοι!!

 

Η Σουηδία δέν εχει ρατσισμο.. Δεν μπορω να τους κατηγορήσω για ρατσιστές.. για ένα λόγο.. επειδή η Σουηδία έχει υψηλό βιοτικο επίπεδο και θεωρείται απο τις πιο ακριβές χώρες στην Ευρωπη οι Σουηδοί σε κοιτάνε στην τσέπη και όχι στα χαρακτηριστικά σου.. Αμα πληρώνεις σε αγαπάνε.. χα χα χα.. Η αλήθεια είναι ότι ειναι πολύ κρύος και απομονωμένος λαός αλλα είναι ανοιχτομυαλοι και ευγενεστατοι.. Μην τους παρεξηγείτε.. Βασικα οι Σουηδοί είναι ευαισθητοι και δεν φανερώνουν ποτέ τα αισθηματα τους.. Μπορει ένας Σουηδός να θέλει να σε πιάσει απο το λαιμο και να σε πνίξει σαν κοτοπουλο αλλα δεν θα στο δείξει ποτέ και θα σε κοιτάει ανεκφραστος.. Πρεπει να εισαι πολύ προσεκτικος πως τους φέρεσαι.. Ειδικα τις Σουηδέζες.. χα χα χα

 

Στη Σουηδία έχουμε ΦΕΜΙΝΙΣΜΟ που σημαίνει οτι οι γυναίκες έχουν προτεραιοτητα σε όλα απο τους αντρες.. ή καλύτερα να το πώ τους άντρες τους έχουν σαν κατοικίδια.. Οι άντρες κάνουν τις δουλειές του σπιτιού.. και γενικά αν μπορούσαν θα κάνανε και το θηλασμο του παιδιού.. χα χα χα.. Οποια γυναίκα πάει Σουηδία δεν θέλει να φύγει ποτέ απο κει!!!

Επίσης η Σουηδία έιναι η πιο φιλική χώρα σε ομοφυλόφιλους.. και δεν το έχουμε για αφύσικο ή κακο να φιλιούνται δυο ομοφυλοι στο δρόμο..

Τέλος η Σουηδία είναι δημοφιλής προορισμος για τριτοκοσμικούς.. Μέσω φιλανθρωπικων οργανώσεων και αφου κάνουν ένα παιδί.. άτομα απο χώρες όπως Μπαγκλαντές, Αιθιοπία.. καταφέρνουν να μπούν στη Σουηδια και αυτομάτως πέρνουν σπίτι κρατικο σε κάποιο γκέτο έξω απο τη Στοκχόλμη.. επίδομα που τους φτάνει να ζήσουν αξιοπρεπώς.. δωρεαν μαθηματα Σουηδικων και φυσικά προγραμμα για να βρούν δουλεια.. Βασικα να ξέρετε ότι οι τριτοκοσμικοί στη Σουηδία έχουν προτεραιότητα απο πολίτες ΕΕ!!! Η Σουηδία έιναι η εκδίκηση των τριτοκοσμικών μεταναστων εναντιον της ΕΕ!!!!

 

Αυτα τα ολίγα για τη Σουηδία και το ΚΤΗ.. Αν συμβιβάζεσαι με το καθεστώς εκεί τότε ρωτάς την υπεύθυνη υπηρεσια αλλα χωρίς να πέρνω όρκο σου λέω ότι

δεν πέρνεις θέση αν δεν αποδείξεις με ΤΟΕΦΛ οτι μιλάς καλα Αγγλικά.. ή αν δεν έχεις κάποιο πτυχίο 3+ ετων απο Αγγλία.. Το ΚΤΗ σε περνει.. αλλα πανεπιστήμια δεν σε πέρνουν σε καμια περίπτωση χωρίς ΤΟΕΦΛ..

 

Τα Ελληνικα πανεπιστήμια τα γουστάρουν οι Σουηδοί και συνήθως σε πέρνουν.. απλα τώρα λόγω κρίσης κοιτάνε να βγάλουν κανα φράγκο και προτιμάνε περισσότερο τριτοκοσμικους απο φοιτητες της ΕΕ.. Καθε χρόνο ομως πέρνουν στάνταρτ ένα ποσοστο απο ΕΕ.. Τα διδακτρα είναι δωρεαν απο μας..

Βασικα η Σουηδία βγάζει τρελά λεφτα απο τους φοιτητες.. Ακομα και τους τριτοκοσμικούς που πέρνει τους πέρνει γιατι τραβάει ένα σωρό χρήμα απο ΕΕ.. Τους ταίζει και της μένουν και πολλά λεφτά για πάρτυ της!!! χα χα χα

Χωρις να σε πάρω στο λαιμο μου σου λέω ότι άμα βγάλεις το ΤΟΕΦΛ ακομα και κάτω απο το όριο αλλα κοντα στο όριο θα σε πάρουν σίγουρα..

Απλα καλο είναι να προσέχεις τί εύχεσαι :)

 

Οτι θέλεις ρώτα πάντως.. Εγω δεν είμαι ο κλασσικος κουτοπόνηρος και μίζερος γυφτοελληνας που για να βοηθήσει σε κάτι πρέπει να βγάλει κέρδος.. Ανήκω στο 1% του Ελληνικού πληθυσμου.. χα χα χα.. Ελλαδαρα!!!

 

ΥΓ. Το καλοκαίρι είναι υπέροχο στη Στοκχόλμη.. Απο Ιουνιο μέχρι Αυγουστο.. Τους άλλους μήνες είναι βαρυχειμωνιά.. χα χα χα

 

Για όσους λένε ότι οι Σουηδοί και γενικότερα οι χώρες δεν θέλουν μετανάστες να σπουδάζουν εκεί, τότε γιατί έχουν ολόκληρα sites με χρήσιμες πληροφορίες;

 

http://www.studyinsweden.se

 

http://www.studyinnorway.no

 

Καλα άσε το θέμα με τη Σουηδία που τείνουμε να το εξαντλήσουμε.. αλλα.. Νορβηγία!!?!?!?! ... χα χα χα.. πώς σου ήρθε αυτο?.. Στη νορβηγία ένα κοτόπουλο στο σούπερ μάρκετ κάνει 40 Ευρω!!!.. χα χα χα.. Αμα είναι να μεταναστεύσεις στη Νορβηγία καλύτερα μετανάστευσε σε καμια ιταλία να κοιμάσε σε προεδρικη σουίτα μέχρι να βρείς δουλεια!!!....χ αχ α χα χ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι οι Σουηδοί και γενικότερα οι χώρες δεν θέλουν μετανάστες να σπουδάζουν εκεί, τότε γιατί έχουν ολόκληρα sites με χρήσιμες πληροφορίες;

 

http://www.studyinsweden.se

 

http://www.studyinnorway.no

 

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα να μην θέλουν να πηγαίνουν άτομα για σπουδές, άλλωστε κέρδος έχουν, ιδίως από τους μη Ευρώπαιους που πληρώνουν κανονικά δίδακτρα για δυο χρόνια. Από κει και μετά βέβαια, για να μείνεις πάνω από κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να έχεις δουλειά ή πάνω από ένα ποσό στην τράπεζα.

 

 

...

 

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, αν και ακούγεσαι λίιιιγο απαισιόδοξος :P

 

 

(Ξαναβάζω το προηγούμενο ποστ μου μιας και βγήκε στο τέλος της προηγούμενης σελίδας.)

 

Καλημέρα, έκανα και γω φέτος αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό προγράμμα στη Σουηδία και πλέον μένει να στείλω τα συνοδευτικά έγγραφα.

 

Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς πως πάει η διαδικασία των αντιγράφων/μεταφράσεων/επικυρώσεων κτλ. που χρειάζονται, αν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία φέτος ή άλλη χρονιά, η βοήθεια του θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά λοιπόν, είναι ως εξής :

 

παραλαβή εγγράφων απο γραμματεία => επικύρωση (π.χ. σε ΚΕΠ) => μετάφραση (π.χ. Μεταφραστική Υπηρεσία)

 

1. Από κει και πέρα χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο; π.χ. το μεταφρασμένο έγγραφο που σου δίνει η Μ.Υ. χρειάζεται κάποια περαιτέρω επικύρωση σε ΚΕΠ ή αλλού, ή είναι ΟΚ και τα στέλνεις όπως είναι ;

 

2. Σχετικά με την πιστοποίηση ότι είσαι από χώρα της ΕΕ, απλά πρέπει να γράψει οποιοσδήποτε τρίτος όνομα/υπογραφή/τηλέφωνο πάνω σε μια απλή φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου, σωστά; Κι αν ναι, μπορώ να το κάνω και σε ΚΕΠ αυτό ;

 

Και τέλος, για τη βεβαίωση που χρειάζεται αν δεν έχεις ακόμα πτυχίο -ότι θα το έχεις μέχρι την αρχή του προγράμματος-, ξέρει κάποιος σε τι αντιστοιχεί, δλδ. τι θα πρέπει να ζητήσω από τη γραμματεία της σχολής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, αν και ακούγεσαι λίιιιγο απαισιόδοξος :P

 

(Ξαναβάζω το προηγούμενο ποστ μου μιας και βγήκε στο τέλος της προηγούμενης σελίδας.)

 

Θές να σου πώ ψέμματα? Ειναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.. Γιατι δεν δοκιμάζεις να επικοινωνήσεις με κανα παλαιοτερο φοιτητη που τελειώνει απο το ΚΤΗ να δείς τί θα σου πεί? Δεν υπάρχει Ελληνας μεταπτυχιακος φοιτητης που να έχει σταυρώσει στο τέλος διπλωματική εργασία σε εταιρία.. να κάνει την πρακτική του και μετα να έχει ελπίδες να τον προσλάβει αμέσως.. Κανένας!!! Πέρνουν μονο Σουηδούς..

 

Χωρίς καλα Σουηδικα δέν πρόκεται να βρείς δουλειά.. Αυτο είναι το μονο σίγουρο.. Εκτός και είσαι κανενας ακαδημαικος με άριστο ερευνητικο μπακγκράουντ ή κανα παρα πολύ έμπειρος και εξειδικευμένος επαγγελματίας.. δηλαδή προυπηρεσία 6 χρόνια και βάλε.. και έχεις κάποια προσόντα που τα ψάχνουν απελπισμένα.. Πιαστ ταυγο και κούρεφτο δηλαδή...

 

Στείλε κανα βιογραφικο σε καμια εταιρία στη Σουηδία να δείς τί θα σου πουν.. Οι Σουηδοί είναι ΟΚ ατομα και θα σου απαντήσουν αναλυτικά.. αλλα στο λέω απο τώρα τί θα σου απαντήσουν.. Αμα δεν ξέρεις Σουηδικά μην μπαίνεις καν στο κοπο να κάνεις αίτηση..

 

Επίσης δοκίμαστε και το Σουηδικο ΟΑΕΔ.. Στο πορτοκαλι κουτάκι χτύπα του επαγγελματα στα αγγλικά.. θα σου βγάλει μερικα αποτελέσματα.. Επίσης στην εφημερίδα Local εχει δουλειές με αγγλικα... Κάποια σαιτ του στυλ δουλειές για αγγλόφωνους.. και φυσικα το περιβόητο monster Επίσης μπορείς να βρείς τις Σουηδικές εταιρίες μέσω του Ελληνοσουηδικού επιμελητηρίου μπάς και θέλει κανενας Ελληνες.. αλλα αυτη την περίοδο δεν μας προτιμάνε... χ χα χαχ αχ α χ..

 

Για τα χαρτια που ρωτάς κακως ρωτας εδω γιατι ειναι ειδικές πληροφορίες και μπορεί να σου πεί κάποιος κάτι λάθος και να τραβας τα μαλλιά σου μετα.. Εχουν και οι Σουηδοί κατι ψιλοκολληματάκια με γραφειοκρατικά..

Για την απόδειξη οτι εισαι ΕΕ αρκει μια φωτοτυπία απο ΚΕΠ αλλα θεωρημένη.. Οι Ελληνικές υπηρεσίες μπορούν να θεωρήσουν μονο Ελληνικά χαρτιά..αλλα εσύ πρέπει να τα έχεις θεωρημένα για να το δούν και οι Σουηδοί.. Τα αγγλικα πχ τα πάς στο Βρετανικο Συμβούλιο κοκ..

Τα σάιτ για αυτες τις δουλειές είναι αναλυτικοτατα και οι Σουηδοί απαντούν σχετικά γρήγορα στα Email..

θα χρειαστείς σίγουρα στα αγγλικά μια βεβαιωση απο τους γονείς σου ότι θα σε υποστηρίζουν για οσο σπουδάζεις με το ποσο των 8000 Σουηδικών κορωνων και άνω.. Διαφορετικα δεν θα σου δώσουν personnummer απο την Εφορία!!!

Θα χρειαστείς επίσης δείγμα 2-3 μηνων απο τις μετακινησεις χρημάτων του τραπεζικου λογαριασμου αυτού που θα σε υποστηρίζει.. Δεν χρειάζεται μεταφραση αυτο γιατι οι Σουηδοί ότι έχει σχέση με χρήματα τα πιάνουν αμέσως... χα χα χα χα

Για το πτυχίο σου θα χρειαστείς βεβαίωση απο το πανεπιστήμιο ότι θα σου αποδοθεί την τάδε ημερομηνία.. Δεν έχεις πρόβλημα.. απλα ζήτα το να στο δώσουν στα αγγλικά μην πληρώνεις μεταφράσεις..

Γενικα όμως οτι δεν είσαι σιγουρος ρώτα τους Σουηδούς!!! Μην ντρέπεσαι.. Ειναι πολύ οργανωμένοι και ευγενέστατοι με παρα παρα παρα πολύ υπομονή..

Βασικα οι Σουηδικές δημόσιες υπηρεσίες αγγίζουν την τελειότητα..

 

Απλα πρέπει να ξέρεις ότι σαν πολίτες της ΕΕ δικαιούμαστε να πάμε σε όποιο κρατος μέλος της ΕΕ για 3 μήνες χωρίς χαρτιά.. Μετα τους 3 μήνες πρέπει να έχουμε κάνει επέκταση του διακιώματος παραμονής μας στη χώρα ώς πολίτες ΕΕ.. Αυτο κάνει 2 μήνες να βγει το χαρτί απο τη στιγμή που έχεις κάνει αίτηση.. Διαφορετικα εισαι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ!!! χα χα χα

 

Βασικα επειδή η μετανάστευση είναι απο τα πιο επίκαιρα και ενδιαφέροντα θέματα στην Ελλάδα τα τελευτάια δύο χρόνια πρέπει όλοι να ξέρουμε ότι σε οποιοδήποτε κράτος να πας μπορεις να πας με δύο ιδιοτητες.. Δηλαδή.. ή ξέρεις την γλώσσα που μιλάνε εκει τέλεια και πάς σαν μετανάστης.. ή δεν ξέρεις καλα την γλώσσα και πάς ώς τουρίστας ή ως επισκέπτης για να βγάλεις κάποια χαρτιά και να κάνεις κάποιες διαδικασίες ώστε να μεταναστεύσεις αργότερα..

Σαν φοιτητης δηλαδή που ενδιαφέρεται να βρεί δουλειά μετα εγω θα προτιμούσα να πήγαινα με ένα μάστερ που είναι στη ντοπια γλώσσα και όχι ένα ιντερνατιοναλ με αγγλικά.. για ευνοητους λόγους..

Τα πάντα όμως εξαρτωνται απο το ΧΡΗΜΑ!!! Αμα σου περισεύουν δεν σε νοιάζει κάν.. Αμα δεν σου περισεύουν τότε στις αρχες και την γλώσσα να μιλάς καλα μην σου πώ θα κάνεις και καμια δουλίτσα επιβίωσης μεχρι να βρείς κάτι καλό..

 

Βασικα στη Σουηδία οι Ελληνες έχουμε αναλάβει τον τομέα της καθαριότητας!!! Δεν υπάρχει συνεργείο καθαριοτητας στη Σουηδία που να μην έχει Ελληνες!!! χα χα χα..

Τα Ελληνικά εστιατορία δεν πολυτραβάνε στη Σουηδία.. Ισωςθα έπρεπε να γίνουν περισσότερα βήματα στο τομέα αυτο απο την πλευρα μας.. χα χα χα

 

ΥΓ Ναι! Ειμαι χα χα χα-νιστό παιδί.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...