Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε έναν κόπο και διάβασε το θέμα πιο πάνω και νομίζω πως θα βρείς οτι χρειάζεσαι.Για δουλειά ισχύει ότι παντού, αν έχεις προυπηρεσία, βρίσκεις εύκολα, αν όχι θα βρείς αλλά ίσως δυσκολευτείς λιγάκι.

 

Μπούρδες! Χωρίς Σουηδικα και ΣΟΒΑΡΗ επαγγελματική εμπειρία μην κάνετε τον κόπο καν και έρθετε Σουηδία! Δεν έχουν δουλειές.. Υπάρχει κρίση! και ακομα χειρότερα οι Σουηδοί ήταν ανέκαθεν απομονωμένοι και μονόχνωτοι.. Δεν θέλουν ξένους στη χώρα τους.. Εχουν το ψώνιο με κάτι τριτοκοσμικούς να το παίζουν ισότητα και ανώτερο-ανοιχτομυαλο επίπεδο και τους μαζέυουν ώς πολιτικούς κρατούμενους απο τις τριτοκοσμικές χώρες τους και τους ταίζουν απο πάνω ενω τους δίνουν και δωμάτια σε κάτι γκέτο έξω απο το κέντρο.. Αλλα ώς εκει.. Δεν πρόκεται ούτε να σας δώσουν σπίτι, ούτε να σας φερθούν φιλόξενα.. Για να είμαι ειλικρινής η Σουηδία είναι η πιο αφιλόξενη χώρα για μετανάστες ειδικα χωρών ΕΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα παντως ενας φιλος μαλλον θα βρει δουλεια στην ερικσον μονο με γνωση αγγλικων, ως προγραμματιστης (software,hardware, τι ακριβως δεν ξερω ακομα, ece εχει τελειωσει παντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως ενας φιλος μαλλον θα βρει δουλεια στην ερικσον μονο με γνωση αγγλικων, ως προγραμματιστης (software,hardware, τι ακριβως δεν ξερω ακομα, ece εχει τελειωσει παντως)

 

Το ΙΤ έχει το καλο οτι όπου και να πάς δέν χρειάζεσαι τόσο πολύ την γλώσσα για να κάνεις την δουλειά σου αλλα είμαι σίγουρος ότι το φίλος σου θα τον βάλανε να παρακολουθεί και μαθηματα Σουηδικών.. Αυτο σκέφτομαι να κάνω και γώ βασικά.. αλλα πρέπει να πάς με κάτι καλό στα χέρια σου για να τους πείσεις ότι είσαι καλός στη δουλειά σου.. Παντως να ξέρετε.. Το ΚΤΗ που είναι θεωρητικά το καλύτερο πανεπιστήμιο για μηχανική στην Ευρώπη εχει καταντήσει ένα μαγαζάκι που πουλάει πτυχεία.. Ειναι γεμάτα τα Σουηδικά πανεπιστήμια απο φοιτητές χωρών εκτός ΕΕ που τους σκάνε δίδακτρα για να πάρουν ένα πτυχείο και να πάνε πίσω στη χώρα τους.. Δεν είναι υπερβολή να πουμε ότι πλέον ζορίζονται μέχρι και οι Σουηδοί σε ορισμένες ειδικότητες να βρούν δουλειά!!! Ειναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα απο όσο φαντάζεστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΤ έχει το καλο οτι όπου και να πάς δέν χρειάζεσαι τόσο πολύ την γλώσσα για να κάνεις την δουλειά σου αλλα είμαι σίγουρος ότι το φίλος σου θα τον βάλανε να παρακολουθεί και μαθηματα Σουηδικών.. Αυτο σκέφτομαι να κάνω και γώ βασικά.. αλλα πρέπει να πάς με κάτι καλό στα χέρια σου για να τους πείσεις ότι είσαι καλός στη δουλειά σου.. Παντως να ξέρετε.. Το ΚΤΗ που είναι θεωρητικά το καλύτερο πανεπιστήμιο για μηχανική στην Ευρώπη εχει καταντήσει ένα μαγαζάκι που πουλάει πτυχεία.. Ειναι γεμάτα τα Σουηδικά πανεπιστήμια απο φοιτητές χωρών εκτός ΕΕ που τους σκάνε δίδακτρα για να πάρουν ένα πτυχείο και να πάνε πίσω στη χώρα τους.. Δεν είναι υπερβολή να πουμε ότι πλέον ζορίζονται μέχρι και οι Σουηδοί σε ορισμένες ειδικότητες να βρούν δουλειά!!! Ειναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα απο όσο φαντάζεστε..

Το KTH ειναι ενα αξιολογο πανεπιστημιο(σιγουρα το καλυτερο στη Σουηδια) αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση το καλυτερο για μηχανικη στην Ευρωπη.ETH,Imperial,Cambridge,EPFL.Αυτα ειναι τα καλυτερα πανεπιστημια στην Ευρωπη(συμφωνα παντα με τις σχετικες λιστες που δημοσιευονται ανα καιρους).Γενικα εχω ακουσει κ εγω οτι χρειαζονται και τα σουηδικα για να βρεις κατι αξιολογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες! Χωρίς Σουηδικα και ΣΟΒΑΡΗ επαγγελματική εμπειρία μην κάνετε τον κόπο καν και έρθετε Σουηδία! Δεν έχουν δουλειές.. Υπάρχει κρίση! και ακομα χειρότερα οι Σουηδοί ήταν ανέκαθεν απομονωμένοι και μονόχνωτοι.. Δεν θέλουν ξένους στη χώρα τους.. Εχουν το ψώνιο με κάτι τριτοκοσμικούς να το παίζουν ισότητα και ανώτερο-ανοιχτομυαλο επίπεδο και τους μαζέυουν ώς πολιτικούς κρατούμενους απο τις τριτοκοσμικές χώρες τους και τους ταίζουν απο πάνω ενω τους δίνουν και δωμάτια σε κάτι γκέτο έξω απο το κέντρο.. Αλλα ώς εκει.. Δεν πρόκεται ούτε να σας δώσουν σπίτι, ούτε να σας φερθούν φιλόξενα.. Για να είμαι ειλικρινής η Σουηδία είναι η πιο αφιλόξενη χώρα για μετανάστες ειδικα χωρών ΕΕ..

 

Σε 3 μήνες έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα?Τα Σουηδικά δεν είναι απαραίτητα, ειδικά σε δουλειές πληροφορικής, απο κει και πέρα αν πας σε δουλειά που απαιτεί επικοινωνία με τον κόσμο, λογικό είναι να θελουν Σουηδικά. Το "ΣΟΒΑΡΗ" προυπηρεσία ισχύει παντου!!Αν βάλεις ως προυπηρεσία το στρατό, φυσικά και δεν θα την θεωρήσουν σοβαρή.Με τα σπίτια υπάρχει πρόβλημα, αλλά και πάλι μετά απο 1 μήνα όλοι κάπου βολεύονται.Οι Σουηδοί είναι κομπλεχικοί όσο αφορά τους ξένους αλλά δεν σου δημιουργούν πρόβλημα στην καθημερινότητα σου και για του λόγου του αληθές στη Στοκχόλμη "ΨΑΧΝΕΙΣ" για Σουηδούς, μην ξεχνάμε πως είμαστε ξένοι για αυτούς(εσύ τους Αλβανούς στην Ελλάδα τους εκτιμούσες?).Απλά πλέον η Σουηδία απαιτεί πτυχιούχους, πάνε οι παλίες "καλές" εποχές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες! Χωρίς Σουηδικα και ΣΟΒΑΡΗ επαγγελματική εμπειρία μην κάνετε τον κόπο καν και έρθετε Σουηδία! Δεν έχουν δουλειές.. Υπάρχει κρίση! και ακομα χειρότερα οι Σουηδοί ήταν ανέκαθεν απομονωμένοι και μονόχνωτοι.. Δεν θέλουν ξένους στη χώρα τους.. Εχουν το ψώνιο με κάτι τριτοκοσμικούς να το παίζουν ισότητα και ανώτερο-ανοιχτομυαλο επίπεδο και τους μαζέυουν ώς πολιτικούς κρατούμενους απο τις τριτοκοσμικές χώρες τους και τους ταίζουν απο πάνω ενω τους δίνουν και δωμάτια σε κάτι γκέτο έξω απο το κέντρο.. Αλλα ώς εκει.. Δεν πρόκεται ούτε να σας δώσουν σπίτι, ούτε να σας φερθούν φιλόξενα.. Για να είμαι ειλικρινής η Σουηδία είναι η πιο αφιλόξενη χώρα για μετανάστες ειδικα χωρών ΕΕ..

 

ηρέμησε λιγάκι, νομίζω ότι υπερβάλλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει και αλλού ότι το θέμα της στέγασης είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Άρα ρωτάω εγώ... Υπάρχει ζήτηση για πολιτικούς μηχανικούς στη Σουηδία? Θα έβρισκε ένας έλληνας με καλή γνώση σουηδικών δουλειά εκεί; 'Η πολύ δύσκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει και αλλού ότι το θέμα της στέγασης είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Άρα ρωτάω εγώ... Υπάρχει ζήτηση για πολιτικούς μηχανικούς στη Σουηδία? Θα έβρισκε ένας έλληνας με καλή γνώση σουηδικών δουλειά εκεί; 'Η πολύ δύσκολα;

 

Δοκίμασε την τύχη σου και πήγαινε αν θέλεις να πας.Ό,τι γράφεται είναι να'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρέμησε λιγάκι, νομίζω ότι υπερβάλλεις.

 

Μερικές ερωτήσεις morgy:

 

1. γιατί να μην είναι μονόχνωτοι και απομονωμένοι , χρωστάνε ;

2. γιατί να θέλουν ξένους στην χώρα τους ; Στην Ελλάδα ο Έλληνας θέλει ξένους ;

3. δέχονται τον κάθε πικραμένο που δεν έχει στον ήλιο μοίρα από τριτοκοσμικό κράτος και του προσφέρουν το δικαίωμα να ζουν σε μια πολιτισμένη κοινωνία.Οι Ιταλοί για παράδειγμα βαράνε και βουλιάζουν πλοία μεταναστών.Οι Καναδοί δεν επιτρέπουν στον καθένα να μπει στην χώρα τους,το ίδιο νομίζω και οι Νορβηγοί.Τι το κακό κάνει η Σουηδία για τους μετανάστες ;

4. γιατί να έχει ο Χ που θα πάει στην Σουηδία, την εντύπωση πως θα του προσφέρουν σπίτι και δουλειά ; είναι κανένα ίδρυμα και δεν το γνωρίζω ; και γιατί να φερθώ φιλόξενα ; εδώ με την οικογένειά σου( όχι εσύ προσωπικά ) δεν μπορείς να βγάλεις άκρη και δεν είσαι φιλόξενος,θα είσαι εύκολα με τον κάθε λακαμά;

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, τα κατουράω τα έθνη. Όπως κατουράω και την ανθρωπότητα γενικότερα.

Δεν υπάρχει παράδεισος επί γης και δεν θα σου εξασφαλίσει κανείς τίποτα.Μπορεί στο Ζαίρ να την βρεις την άκρη σου μπορεί στο Βέλγιο μπορεί και πουθενά.Από το μυαλό σου εξαρτάται,το τι είσαι ποιος είσαι που πας γιατί πας τι ψάχνεις τι θέλεις κ τι κάνεις για να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν θεωρείς μεμπτό να είναι κανείς (σε εθνοκρατικό επίπεδο) μονόχνοτος και απομονωμένος, αλλά την κατουράς την ανθρωπότητα.

 

Ikke lykke.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν θεωρείς μεμπτό να είναι κανείς (σε εθνοκρατικό επίπεδο) μονόχνοτος και απομονωμένος, αλλά την κατουράς την ανθρωπότητα.

 

Ikke lykke.

 

Στην ανθρωπότητα ανήκω και εγώ και κατουράω και εμένα αρκετές φορές για τις απόψεις μου,αυτά τα μπερδέματα που πολύ σωστά και έξυπνα υπογράμμισες κτλ κτλ.

Πέρα από αυτά, μάλλον δεν με κατάλαβες και ούτε πρόκειται από αυτό που συμπέρανες και με ειρωνικό τρόπο τόνισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ευτυχώς που βρήκα αυτό το thread γιατί έχω πραγματικά πελαγώσει. Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό στη Σουηδία (στο KTH συγκεκριμένα) και έχω τόσες πολλές ερωτήσεις που έχουν μείνει αναπάντητες.

Πρώτα απο όλα μου ζητάνε το proficiency το οποίο θα το δώσω στα τέλη του χρόνου. Στα δικαιολογητικά τι να στείλω ανταυτού? Ότι και καλά θα το έχω στο τέλος του χρόνου? Επίσης όντας στο τελευταίο έτος μου όπως είναι λογικό δεν έχω τελειώσει, έχω 2 μαθήματα για πτυχίο. Ζητάνε ένα χρόνο πριν δικαιολογητικά που εαν τα έστελνα λίγους μόνο μήνες αργότερα θα ήταν πληρέστατα στον φάκελο. Θα ήθελα μια γνώμη για το τι πιθανότητες έχω να με δεχθούν αναφορικά με τα παραπάνω προβλήματα και πως τα εκλαμβάνουν εκεί. Έχω αρκετά υψηλό μέσο όρο (8.1) το οποίο θεωρώ ότι ίσως μπορέσει να ισσοροπίσει λίγο τα πράγματα. Έχω πολλά ακόμα να ρωτήσω απλώς ξεκινάω με αυτά για να μην σας κουράζω.

 

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...