Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις γυναίκες της χώρας δεν μας είπες τίποτα... :-D

 

Πάντως πέρσι τέτοια εποχή ήρθαν Σουηδια 2 φίλοι μου, ο 1 με πτυχίο πληροφορικής απο ΤΕΙ κ lower χωρίς να ξέρει λέξη απο Σουηδικα βρήκε δουλειά με 2500 ευρω το μήνα, ο άλλος χωρίς πτυχίο κ με λίγα αγγλικά βολεύεται σε εστιατόρια κ κουζίνες.

 

** Τελικα ειπες σε προηφουμενο ποστ..

 

*** Μια ερώτηση για τους μεταπτυχιακους, γιατι επιλέγετε τη Σουηδια που ναι μεν έχει δωρεαν προγράμματα μαστερ αλλά αυτά ειναι διετη και όχι Ολλανδια ή Αγγλια που κοστίζουν 1750 κ 4000 ευρώ αντιστοιχα αλλά ειναι 1 ετους; Μιλαω παντα για πανεπιστημια ιδιου επιπέδου.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τις γυναίκες της χώρας δεν μας είπες τίποτα... :-D

 

Πάντως πέρσι τέτοια εποχή ήρθαν Σουηδια 2 φίλοι μου, ο 1 με πτυχίο πληροφορικής απο ΤΕΙ κ lower χωρίς να ξέρει λέξη απο Σουηδικα βρήκε δουλειά με 2500 ευρω το μήνα, ο άλλος χωρίς πτυχίο κ με λίγα αγγλικά βολεύεται σε εστιατόρια κ κουζίνες.

 

** Τελικα ειπες σε προηφουμενο ποστ..

 

*** Μια ερώτηση για τους μεταπτυχιακους, γιατι επιλέγετε τη Σουηδια που ναι μεν έχει δωρεαν προγράμματα μαστερ αλλά αυτά ειναι διετη και όχι Ολλανδια ή Αγγλια που κοστίζουν 1750 κ 4000 ευρώ αντιστοιχα αλλά ειναι 1 ετους; Μιλαω παντα για πανεπιστημια ιδιου επιπέδου.

 

Οπως είπα το βιοτικο επίπεδο στη Σουηδία είναι απο τα υψηλότερα στο κοσμο που σημαίνει ότι υπάρχει ακρίβεια.. Αν στη Σουηδία πέρνεις κάτω απο 1000 Ευρω το μήνα θεωρείσαι φτωχός.. Επομένως ένας μισθός 2500 Ευρω για Σουηδία θεωρείται μέτριος.. που σημαίνει ότι δεν σου μένουν και πολλά χρήματα στην άκρη..

 

Το φαγητό είναι ακριβο και μάπα - υπολόγισε 2,5 φορές πάνω οι δικές μας τιμές στα σούπερ μάρκετ και παραπάνω.. Ευτυχώς που υπάρχουν τα LIDL..

 

Αμα τα υπολογίσεις τα έξοδα σου συνολικά θα δείς ότι είναι νορμάλ τα λεφτά..

Το σίγουρο έιναι για ένα προγραμματιστή οι καλύτερες συστάσεις είναι η δουλειά του και γενικα βρίσκει ευκολοτερα δουλεια ΟΜΩΣ στις περισσότερες περιπτώσεις θα του ζητηθούν να ξέρει σουηδικά.. Είναι απο τα επαγγέλματα που εχουν ζητηση στη Σουηδια ομως..

Οπως και οι γιατροί, νοσηλευτές, τεχνικοί πάσης φύσεως και ειδικα οι υδραυλικοί που βγάζουν τα περισσότερα απο όλους, ζαχαροπλάστες και φουρναρηδες, πωλητές, παιδαγωγοί και δάσκαλοι..

Μηχανικούς ας πούμε με την έννοια να παρουν έναν απόφοιτο με αγγλικά και να τον εκπαιδεύσουν δεν ζητάνε.. Αμα πάρουν κάποιο μηχανικο θα είναι κάποιος πολύ εμπειρος με διεθνή καριέρα.. Αμα είσαι μηχανικος και θές να πιάσεις δουλεία στη σουηδια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις Σουηδικά το συντομότερο..

 

Η επιλογή του πανεπιστημιου και σε ποιά χώρα πάει κάποιος για να κάνει το μάστερ του εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.. Για τα Σουηδικά πανεπιστήμια ας πούμε, θεωρούνται απο τα καλύτερα στην Ευρώπη και το κυριοτερο αρέσουν πάρα πολύ στους Γερμανούς και τους Σκανδιναβούς.. Ενας Γερμανος ας πούμε όταν λέει ότι θα πάει να κάνει το μεταπτυχιακο του στο εξωτερικο εννοεί την Σουηδία!!

Εξαρτάται επομένως απο το τί στόχους έχει ο καθένας αλλα σίγουρα τα Σουηδικά πανεπιστήμια δεν ειναι κακή επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου ακούγεσαι σε φάσεις τρομολάγνος και υπερβολικός και νομίζω πως δεν γνωρίζεις καλά τις τιμές στα τρόφιμα στην Ελλάδα,μην το πάρεις στραβά απλά αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου.Εδώ σκέψου με 600Ε και ο άλλος ζει,συντηρείται.2500Ε είναι πολλά για έναν Έλληνα. Το B&W για παράδειγμα έχει μια χαρά τιμές και όσο για το φαγητό εγώ προσωπικά το γουστάρω πολύ περισσότερο γιατί μου κάθεται και πιο ελαφρύ. Έχω και θέμα με το στομάχι.

Σίγουρα πουθενά τίποτα δεν χαρίζεται και όλα εξαρτώνται από τον καθένα. Τι είναι ικανός να κάνει, πόσο ικανός είναι, πόσο ισχυρά θέλω έχει, πόση αντοχή και υπομονή διαθέτει κτλ.Με άλλα λόγια ο έξυπνος επιβιώνει παντού.

 

P.S. ελπίζω να είσαι AIK ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τι σπουδαζεις στο kth?

παντως εχεις πολυ γελιο...οχι οτι δεν ειναι αληθεια αυτα που γραφεις αλλα γτ ειναι πολυ γλαφυρος ο τροπος που τα λες..

ο αδερφος μου ειναι στο καρολινσκα και ολα οσα ειπε συμφωνω απολυτα.

να σε ρωτησω..θελω να κανω αιτησεις του χρονου τον ιανουαριο (ΚΤH) αλλα δεν θα εχω μεχρι τοτε το βαθμο γτ θα ειμαι φανταρος.μπορω να κανω αιτηση χωρις τα αγγλικα?και να τους στειλω μετα το βαθμο??σε ευχαριστω και καλα να περνατε ολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το φαγητό είναι ακριβο και μάπα - υπολόγισε 2,5 φορές πάνω οι δικές μας τιμές στα σούπερ μάρκετ και παραπάνω.. Ευτυχώς που υπάρχουν τα LIDL..

 

αυτό πραγματικά με κούφανε.

Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά γεια! πολύ καλό θέμα...εψαχνα και εγώ για μεταπτυχιακό Σουηδία αλλά διαπίστωσα οτι δεν εχει τμήματα που να ξεκινάν Φεβρουάριο όπως πχ ολλανδία...αν ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό ας μ πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Ολλανδία πάντως που ξεκινάνε προγράμματα Φεβρουάριο, δεν γίνεται αυτό με τον καλύτερο τρόπο πολλές φορές. Σε πετάνε μαζί με το τμήμα που έχει ξεκινήσει από Σεπτέμβριο και θεωρούν ότι ξέρεις ο,τι έχει γίνει προηγουμένως. Σε προγράμματα που είναι ενός χρόνου, έχω δει άτομα να παίρνουν πτυχιακή με το που ξεκινάνε γιατί είναι δύσκολο να ξεκινήσεις Σεπτέμβριο. Γενικά καλύτερα να αποφεύγεται το ξεκίνημα Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ τοσο χαλια?...τι να πω...εγω ξεκινησα να ψαχνω για μεταπτυχιακα οταν εληγαν οι προθεσμιες για Σεπτεμβριο....αρα η μονη μου επιλογη ειναι τα τμηματα Φεβρουαρίου. Εψαξα και Δανία (αν και δεν ξερω κόστη ζωής και τέτοια) αλλα και εκει νομιζω δεν εχουν τμήματα Φεβρουαρίου μαλλον δεν τα συμπαθουν οι Σκανδιναβοι χαχαχχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ τοσο χαλια?...τι να πω...εγω ξεκινησα να ψαχνω για μεταπτυχιακα οταν εληγαν οι προθεσμιες για Σεπτεμβριο....αρα η μονη μου επιλογη ειναι τα τμηματα Φεβρουαρίου. Εψαξα και Δανία (αν και δεν ξερω κόστη ζωής και τέτοια) αλλα και εκει νομιζω δεν εχουν τμήματα Φεβρουαρίου μαλλον δεν τα συμπαθουν οι Σκανδιναβοι χαχαχχ

 

Δοκίμασε να στείλεις e-mail στην coordinator του μεταπτυχιακού που σε ενδιαφέρει και πολύ πιθανόν να σε δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Βιβλία ελληνο-σουηδικά δεν γνωρίζω αν υπάρχουν, αλλά τσέκαρε αυτό το link

 

Επίσης όσοι έχετε απορίες ή θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια είστε ευπρόσδεκτοι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια βιβλία για εκμάθηση σουηδικών;

 

ευχαριστώ

 

Για να μάθεις Σουηδικά δεν φτάνουν τα βιβλία, η γλώσσα δεν έχει ουτε δύσκολη γραμματική ούτε είναι πολυ περιεργη. Για να μιλήσεις όμως θα σου πάρει καιρό. Η προφορά τους των λέξεων είναι παρα πολύ περιεργη και δεν διαβαζεται έτσι οπως γραφεται. Επίσης έχει πολλες επηροές από τα αγγλικά και όταν μια λεξη δεν υπαρχει ή δεν την ξέρουν, απλά χρησιμοποιούν μια αγγλική και την προφέρουν με σουηδικό τρόπο. Ψαξε να βρεις κάποιο ελληνο-σουηδικό λεξικο για να μαθαίνεις λέξεις, αλλα χρειάζεσαι εξάσκηση με Σουηδό ή Σουηδέζα για να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. 

Είμαι 24 χρονών και έχω τελειώσει φαρμακευτική στο ΕΚΠΑ. Θέλω να κάνω ένα μάστερ στο Karolinska institute στη Σουηδία. 

Καθώς είμαι από οικογένεια χωρίς χρήματα στην άκρη αλλά εγώ έχω αγάπη για τη δουλειά μου και ένα καλό μέσο όρο για πτυχίο ( πάνω από 9), ήθελα να ρωτήσω αν με μια υποτροφία μπορείς να τα βγάλεις πέρα. 

Ξέρω ότι η Στοκχόλμη είναι μια ακριβή πόλη και το θέμα σπίτι είναι πονεμένο θέμα.

Οποιαδήποτε πληροφορία (ακόμα και μη σχετική με την ερώτηση αλλά σχετική με τη Σουηδία) θα την εκτιμήσω 1000%.

Σουηδικά δεν ξέρω και Proficiency δίνω τον χειμώνα. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας😀

Να περνάτε σούπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...