Προς το περιεχόμενο

Τουρκία: Ξεκινάει την δημιουργία της δικιάς της "Silicon Valley"


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ ρομαντικο και αισιοδοξο σε βρισκω digekas..

 

Είναι μία κατάσταση λίγο μετά την οργή και λίγο πριν το παραλήρημα (ίσως).

 

Κατά τα άλλα, ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά και πραγματικά το εννοώ αυτό, αλλά να πως να το πω, δεν είμαι gay. :lol:

 

Πέρα πάντως από την πλάκα (όχι για το δεύτερο, το ξεκαθαρίσαμε αυτό, str8 είμαι μην αρχίσουν να έρχονται τίποτα παράξενα pm :lol:) o φίλος μας έχει δίκιο πολλές φορές φορτώνουμε και ξεσπάμε στην πρώτη ευκαιρία, με την μόνη διαφορά ότι τώρα είμαστε μονίμως φορτωμένοι και σπανίως βρίσκουμε κάποια ευκαιρία.

 

Καιρός λοιπόν να αρχίσουμε να ξεφορτώνουμε εμείς και να τα φορτώνονται οι υπεύθυνοι και αφού ξεφορτώσουμε, τους ξεφορτωνόμαστε κιόλας. :-)

 

Αισιόδοξος είμαι από την φύση μου αλλά όχι χαζοχαρούμενος. Τα βλέπω όλα τετραγωνισμένα και είμαι της λογικής ότι δεν υπάρχουν προβλήματα χωρίς λύση αφού η λύση ενός προβλήματος μπορεί να αποτελεί η ίδια από μόνη της ένα άλλο πρόβλημα οπότε ξεκινώντας τοπικά λύνουμε τα προβλήματα και όσο αποκτούμε σφαιρικότερη εικόνα παραμετροποιώντας τις τοπικές λύσεις προσεγγίζουμε τις λύσεις των γενικότερων προβλημάτων (σας είπα ότι είμαι λίγο πριν το παραλήρημα έτσι;;; εεε ξεχάστε το, το περάσαμε και αυτό... :lol:)

 

O καθένας μας φίλε υπό διαφορετικές συνθήκες αντιδρά διαφορετικά, εμένα μετά την χθεσινή εκπομπή του Τσίμα κάτι λάλησε μέσα μου... τι να πω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ακόμα κι αν η Τουρκία θεωρείται από πολλούς τριτοκοσμικό κράτος, χωρίς ανθρώπινα δικαιώματα, φτώχεια, γενικά κατώτερη της Ελλάδας και άλλα πολλά, τουλάχιστον η επένδηση στην ανάπτυξη της τεχνολογίας είναι ένα μικρό θετικό βηματάκι μπροστά. Έχω ΠΟΛΛΑ χρονια να ακούσω κάτι αντίστοιχο για την Ελλάδα. Ότι κάτι κάναμε, κάπου επενδήσαμε, πήγαμε λίγο μπροστά... Όλο μιζέρια, στασιμότητα.

 

Ίσως κακοφανεί σε κάποιους "αγωνιστές" εδώ μέσα αυτό που θα πω, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω πλέον καμία εθνική συνήδηση (αυτοί που έχουν καλά κάνουν δεν τους κρίνω). Σε μερικά χρόνια όμως πιστεύω ότι δεν θα υφίσταται καν σαν όρος.

 

Κάποιοι κατηγόρησαν τους Έλληνες που φεύγουν μετανάστες ως φυγόπονους και άλλα ωραία... Αυτοί που τα λένε αυτά, πάω στοίχημα ότι η τσέπη τους είναι γεμάτη και η κοιλιά τους χορτατη. Οι γονείς μου δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ για να μπορέσουν να μου χαρίσουν ένα δώρο. Το πτυχίο μου για να μπορέσω να έχω ένα μέλλον και να ζήσω με αξιοπρέπεια. Όταν βλέπω όμως ότι η χώρα μου δεν επενδύει σε μένα (ούτε σαν άνθρωπο, ούτε σαν επαγγελματία) τότε γιατί να επενδύσω εγώ σε αυτήν? Γιατί να θυσιάσω το μέλλον μου για να τρώνε οι διάφοροι πολιτικοί με χρυσά κουτάλια? Όχι ευχαριστώ, στρατιωτικές υποχρεώσεις εις πέρας (τουλάχιστον για το γαμώτο) και... πλέον ζω σε άλλη χώρα, μια χώρα χωρίς "ιστορία", Θεμιστοκλείδες, Πυθαγόρες, Σωκράτιδες κ.α., που όμως με σέβεται σαν άνθρωπο και επενδύει σε αυτό που σπούδασα στην Ελλάδα. Όχι επειδή με αγαπάει (κανείς δεν σε "αγαπάει") αλλά επειδή είναι τουλάχιστον έξυπνη αρκετά ώστε να ξέρει ποιο είναι το συμφέρον της. (Για να πάρω πρέπει να δώσω κιόλας).

 

Χαιρετώ λοιπόν τους "αγωνιστές/πατριώτες" και τους εύχομαι καλή τύχη εκεί στην Ελλάδα, με σεβασμό και χωρίς ειρωνία. Μόνο σε αυτούς που το εννοούν όμως, όχι σε αυτούς που θέλουν να το παίζουν μόνο και μετά αφού κλείσουν το κομπιούτερ και το ινσόμνια, φραπεδιά, ξάπλα και τα λεφτά του μπαμπά στην τσέπη.

 

Εντύπωση μου κάνει όμως το πόσο "ενδιαφέρον" έδειξαν μερικοί επειδή απλά μια χώρα κάνει ένα βήμα μπροστά. Μήπως επειδή αυτή η χώρα λέγεται "Τουρκία"???:rolleyes:

Αν είχε διαφορετικό όνομα θα είχε το θέμα 100+ posts???:rolleyes::rolleyes: Αλλαζωνία ή βλακεία λοιπόν? Αναρωτιέμαι...

 

Συγνώμη αν τυχόν έθηξα κανόνες ή μέλη του φόρουμ.

Tωρα θα γινω κακια εγω αλλα τεσπα .ΟΠταν πατε και μου σπουδαζετε σε σχολες που δεν υπαρχει ζητηση στην ελλαδα δεν ξερετε οτι πολυ πιθανον ειναι να βρεθειτε εξω;Τι να κανουμε η Ελλαδα δεν εχει βιομηχανιες και πολλες εταιριες κτλ.Βεβαια με υτα που κανουν δλδ να θελουν να κανουν την εκπαιδευση ιδιωτικη .Και να προωθουν τα ιδιωτικα κολεγια να δου6με ποσοι θα σπουδαζουν μετα..Επομενως εφοσον τα ξερετε απο πριν τι γκρινιαζετε;Τους εκπληκτους παιζουμε;Επισης μου σπαει τα νευρα οταν βλεπω τελειως ανορθογραφα ατομα να παραπονιουνται οτι δεν βρισκουν δουλεια στην ελλαδα.Μ<ε αυτη την ορθογραφια γτ να επιλεγεις εσυ;

Μετα σου φταιει ο αλλος που δεν σε επελεξε;Γτ ;Για να γραφεις το επενδυση με η και να γινει ρεζιλι;Τα αγγλικα σου δεν ξερω πως ειναι.

 

Tωρα ο λογος που συμβαινουν αυτα με τα ποστς ειναι ακριβως γτ πολλοι νεοελληνες εχουν την ταση να εχουν αποψη για τα παντα οπως εσυ που βεβαια η αποψη τους ειναι και η σωστη για αυτους χωρις να εχουν ιδεα.Να σε πληροφορησω λοιπον οτι στην Τουρκια ειδικα φευγει πολυς κοσμος για το εξωτερικο.Για καλυτερες συνθηκες εργασιας .Και αυτος ειναι και ενας βασικος λογος που δεν μπαινουν στην ΕΡυρωπη .Γτ θα γεμισει η Ευρωπη Τουρκους που δεν θα μιλανε καν την γλωσσα και θα ζουν απο τα επιδοματα ανεργιας οπως στην Γερμανια.Ειναι και 70 εκκατομυρια..Αρα τι μου λες οτι απο εδω φευγουν οι πτυχιουχοι;Μεταξυ μας οταν ξερετε οτι δεν μπορειτε να βρειτε δουλεια εδω αρα ειναι πολυ πιθανον να φυγετε .τι φταιω εγω η ο καθενας αλλος που εσυ σπουδασες αυτο που σπουδασες;

Επεξ/σία από saya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Γτ = ...;

 

 

"γαμώτο".....;

 

 

 

 

Tωρα ο λογος που συμβαινουν αυτα με τα ποστς ειναι ακριβως γτ πολλοι νεοελληνες εχουν την ταση να εχουν αποψη για τα παντα οπως εσυ που βεβαια η αποψη τους ειναι και η σωστη για αυτους χωρις να εχουν ιδεα.

 

 

uctqsobscdyvs60czyngdvgea1.gif

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Tωρα θα γινω κακια εγω αλλα τεσπα .ΟΠταν πατε και μου σπουδαζετε σε σχολες που δεν υπαρχει ζητηση στην ελλαδα δεν ξερετε οτι πολυ πιθανον ειναι να βρεθειτε εξω;Τι να κανουμε η Ελλαδα δεν εχει βιομηχανιες και πολλες εταιριες κτλ.Βεβαια με υτα που κανουν δλδ να θελουν να κανουν την εκπαιδευση ιδιωτικη .Και να προωθουν τα ιδιωτικα κολεγια να δου6με ποσοι θα σπουδαζουν μετα..Επομενως εφοσον τα ξερετε απο πριν τι γκρινιαζετε;Τους εκπληκτους παιζουμε;Επισης μου σπαει τα νευρα οταν βλεπω τελειως ανορθογραφα ατομα να παραπονιουνται οτι δεν βρισκουν δουλεια στην ελλαδα.Μ<ε αυτη την ορθογραφια γτ να επιλεγεις εσυ;

Μετα σου φταιει ο αλλος που δεν σε επελεξε;Γτ ;Για να γραφεις το επενδυση με η και να γινει ρεζιλι;Τα αγγλικα σου δεν ξερω πως ειναι.

 

Tωρα ο λογος που συμβαινουν αυτα με τα ποστς ειναι ακριβως γτ πολλοι νεοελληνες εχουν την ταση να εχουν αποψη για τα παντα οπως εσυ που βεβαια η αποψη τους ειναι και η σωστη για αυτους χωρις να εχουν ιδεα.Να σε πληροφορησω λοιπον οτι στην Τουρκια ειδικα φευγει πολυς κοσμος για το εξωτερικο.Για καλυτερες συνθηκες εργασιας .Και αυτος ειναι και ενας βασικος λογος που δεν μπαινουν στην ΕΡυρωπη .Γτ θα γεμισει η Ευρωπη Τουρκους που δεν θα μιλανε καν την γλωσσα και θα ζουν απο τα επιδοματα ανεργιας οπως στην Γερμανια.Ειναι και 70 εκκατομυρια..Αρα τι μου λες οτι απο εδω φευγουν οι πτυχιουχοι;Μεταξυ μας οταν ξερετε οτι δεν μπορειτε να βρειτε δουλεια εδω αρα ειναι πολυ πιθανον να φυγετε .τι φταιω εγω η ο καθενας αλλος που εσυ σπουδασες αυτο που σπουδασες;

Τα παραπάνω σχόλια του D.Luffy (χωρίς να ξέρω τι έχει σπουδάσει) πιστεύω πως ισχύουν για οτιδήποτε σπουδές κι αν ακολουθήσει κάποιος νέος σήμερα. Απλά, κάποιοι τομείς έχουν (ελαφρώς) καλύτερη αποκατάσταση. Φαντάζομαι έχεις υπόψη κι εσύ την απορία πολλών έφηβων και νέων, τι να σπουδάσω για να βρω μια αξιοπρεπή δουλειά και να μην πεινάσω. Παλιά μια απάντηση ήταν δημόσιος υπάλληλος, σήμερα δεν ξέρω.

 

Απ τη στιγμή που παραπονιέσαι για την ορθογραφία των άλλων, φρόντισε πρώτα τη δική σου. Στην ελληνική γλώσσα ισχύει το μονοτονικό σύστημα, μετά από τελεία ακολουθεί κεφαλαίο γράμμα, λέξη «γτ» δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από antonl
Thanks στον αποκάτω :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τα παραπάνω σχόλια του digekas (χωρίς να ξέρω τι έχει σπουδάσει) πιστεύω πως ισχύουν για οτιδήποτε σπουδές κι αν ακολουθήσει κάποιος νέος σήμερα. Απλά, κάποιοι τομείς έχουν (ελαφρώς) καλύτερη αποκατάσταση. Φαντάζομαι έχεις υπόψη κι εσύ την απορία πολλών έφηβων και νέων, τι να σπουδάσω για να βρω μια αξιοπρεπή δουλειά και να μην πεινάσω. Παλιά μια απάντηση ήταν δημόσιος υπάλληλος, σήμερα δεν ξέρω.

 

Απ τη στιγμή που παραπονιέσαι για την ορθογραφία των άλλων, φρόντισε πρώτα τη δική σου. Στην ελληνική γλώσσα ισχύει το μονοτονικό σύστημα, μετά από τελεία ακολουθεί κεφαλαίο γράμμα, λέξη «γτ» δεν υπάρχει.

 

Τι ειναι αυτο παλι;Ειναι δεδομενο οτι υπαρχει υπερπαραγωγη επιστημονων στην Ελλαδα σε πολλους τομεις .Αρα πολλοι θα φυγουν στο εξωτερικο .Δεν μπορει η χωρα να τους εχει ολους στο δημοσιο επειδη κατι σπουδασαν και δεν μπορουν να βρουν δουλεια στον τομεα τους.Γτ ειναι κοινο μυστικο οτι για αυτο σπουδαζει ολη η Ελλαδα .Οχι γτ ολοι εχουν αγαπη για την επιστημη αλλα γτ εχει περασει πλεον ως δεδομενο οτι θα σπουδασω κατι .Οτι να ναι και πρεπει το κρατος να μου βρει μια δουλεια στο δημοσιο.Και ας μην εχω ιδεα ,τι μου γινεται με το αντικειμενο.Και εστω οτι υπαρχουν καποια επαγγελματα τα οποια εχουν καλυτερη αποκατασταση απο αλλα.Αν πανε και σπουδασουν ολοι οι Ελληνες αυτα παλι το ιδιο θα συμβει.

 

Η Ελλαδα ηταν αγροτικη χωρα ,πλεον βεβαια δεν παραγουμε και τπτ .Αλλα εχουμε πλεονασμα επιστημονων που δεν μπορουν να βρουν δουλεια και καποιοι θα φυγουν στο εξωτερικο.Χμμμ.Καλα κανουν καποιοι λοιπον και φευγουν.την γκρινια δεν καταλαβαινω .Δεν το ξερανε;Εκτος αν ειναι γκρινια τυπου γτ στις 2,3 θεσεις που υπηρχαν πηραν αλλον και οχι εμενα.

 

Και αν δεν ξερετε βασικη ορθογραφια μπορειτε να χρησιμοποιησετε ενα λεξικο .θα σας βοηθησει .

Επεξ/σία από saya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτο παλι; [...]

Απάντηση στην ερώτηση που έκανες «αφού το ξερες πως αυτό που σπούδασες δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα, γιατί δε σπούδασες κάτι άλλο».

Αλλά τελικά δε βλέπω να προτείνεις κάτι διαφορετικό απ τον D.Luffy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση στην ερώτηση που έκανες «αφού το ξερες πως αυτό που σπούδασες δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα, γιατί δε σπούδασες κάτι άλλο».

Αλλά τελικά δε βλέπω να προτείνεις κάτι διαφορετικό απ τον D.Luffy.

 

Πως;Του προτεινω να μην γκρινιαζει γτ ο ιδιος επελεξε να σπουδασει οτισπουδασε παρα να δουλευει σε καποια δουλεια ως εργατης πχ χωρις να σπουδασει .Τουλαχιστον αυτος ειχε την επιλογη αν θα μεινει εδω και κανει κατι ασχετο η να βγει εξω και να δουλεψει στην ειδικοτητα του .Ομως εχει και αυτος ευθυνες ,δεν σας φταιει σε ολα η χωρα που δεν μπορουν να δουλεψουν στο αντικειμενο τους οσοι σπουδαζουν .Κζι το ξεραν κιολα .Δλδ οταν η μιση χωρα σπουδαζει τις ιδιες ειδικοτητες πως να βρουν ολοι αυτοι δουλεια στην ειδικοτητα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως;Του προτεινω να μην γκρινιαζει γτ ο ιδιος επελεξε να σπουδασει οτισπουδασε παρα να δουλευει σε καποια δουλεια ως εργατης πχ χωρις να σπουδασει .Τουλαχιστον αυτος ειχε την επιλογη αν θα μεινει εδω και κανει κατι ασχετο η να βγει εξω και να δουλεψει στην ειδικοτητα του .Ομως εχει και αυτος ευθυνες ,δεν σας φταιει σε ολα η χωρα που δεν μπορουν να δουλεψουν στο αντικειμενο τους οσοι σπουδαζουν .Κζι το ξεραν κιολα .Δλδ οταν η μιση χωρα σπουδαζει τις ιδιες ειδικοτητες πως να βρουν ολοι αυτοι δουλεια στην ειδικοτητα τους;

Δηλαδή κατά την άποψή σου, η λύση είναι να μην σπουδάζουν όσοι θέλουν να έχουν καλές πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα. Κι επίσης οι «εργάτες» έχουν καλύτερη τύχη.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κατά την άποψή σου, η λύση είναι να μην σπουδάζουν όσοι θέλουν να έχουν καλές πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα. Κι επίσης οι «εργάτες» έχουν καλύτερη τύχη.

Καλή συνέχεια.

 

Ωχ ,μου σπαει τα νευρα οταν παρερμηνευουν αυτο που λεω .Γτ δεν καταλαβαινεις τι λεω;Τοσο δυσκολο ειναι ;Δεν ειπα να μην σπουδαζει ο κοσμος ειδικα οσοι αξιζουν να σπουδασουν .Αλλα οχι δεν γινεται να σπουδαζουν ολοι και να εχουν ολοι αποκατ5ασταση στην Ελλαδα .Το αυτονοητο λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ,μου σπαει τα νευρα οταν παρερμηνευουν αυτο που λεω .Γτ δεν καταλαβαινεις τι λεω;Τοσο δυσκολο ειναι ;Δεν ειπα να μην σπουδαζει ο κοσμος ειδικα οσοι αξιζουν να σπουδασουν .Αλλα οχι δεν γινεται να σπουδαζουν ολοι και να εχουν ολοι αποκατ5ασταση στην Ελλαδα .Το αυτονοητο λεω..

 

τεσπα=...??

ΟΠταν=...??

δλδ=...??

Γτ=..??

ΕΡυρωπη=..??

αποκατ5ασταση=..??

Κζι=..??

 

Ενώ εσύ δεν γίνεσαι ρεζίλι με αυτά που γράφεις;;

Επίσης να σου πω ότι βάζουμε τόνους στις λέξεις και όταν βάζουμε τελεία ξεκινάμε με κεφαλαίο.

 

Δαιν ντραιπωμασται λε γο που το θαιτης κε οσ επιχιριμα για το αν θα βρει δουλια το πεδι.+τω ωτι του το αιθεσες πρωσβλιτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζούμε σε μια υπέροχη χώρα αλλα δυστυχως καταδυναστευόμαστε απο αλήτες , λαμόγια,ανίκανους και ηλίθιους.Αναρωτιέμαι που θα είμασταν αν μετα τον 2ο ΠΠ είχαμε 1 σωστό ηγέτη με όραμα και πυγμή.

Γενικά με έχει καλύψει ο digekas, αλλά με αφορμή την αναζήτηση για τον πεφωτισμένο ηγέτη, που θα τον ψηφίσουν όλοι, θα ήθελα να θυμήσω μερικά στοιχεία:

 

Ανέκαθεν ψηφίζαμε με λανθασμένα κριτήρια, αλλά και τώρα που -υποτίθεται- ξυπνήσαμε και βάλαμε μυαλό (...), ψηφίσαμε:

 

1. Κικίλια ... για να πέσει το μνηνόμιο

2. Ψωμιάδη, για να πολεμήσει το "κράτος της Αθήνας" (8 χρόνια το πολεμάει και θέλει άλλα 4 για να ρίξει το κάστρο)

3. Άδωνι, για να στείλει τους πακιστανούς στο Πακιστάν

4. Παφίλη, για να διώξει τους Κινέζους από το λιμάνι

 

Επίσης, ψηφίσαμε για νομάρχη:

5. Την γιαγιά μου, μια θεία μου, και έναν συνδικαλιστή του ΟΑΣΑ (από αυτούς που παίρνουν επίδομα για να ζεσταίνουν τη μηχανή των λεωφορείων!!!) γιατί είναι κατά του μνημονίου και θέλουν να τους επιστραφεί το δώρο του Πάσχα.

 

Να θυμίσω ότι κανένας από τους προαναφερθέντες δεν έχει καμία αρμοδιότητα για αυτά που διαφημίζει.

 

Οι εκλογές βγάζουν δήμαρχο. Ψηφίζουμε για να κάνουμε κανα πεζοδρόμιο που να χωράει παιδικό καροτσάκι (είμαι νέος πατέρας και δεν μπορω να βγαλω το μωρό από το σπίτι), για να μαζέψουμε τα σκουπίδια (θέμα λυμμένο στην Ευρώπη από το 1950 - εδώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι η μεγάλη εθνική μας πρόκληση), για να φυτέψουμε κανα δέντρο στην Πεντέλη, να κάνουμε κανένα υπόγειο πάρκινγκ, κτλ

 

Αφου όλοι οι παραπάνω λένε παπαριές, γιατί ξαναβγαίνουν ? Ο μόνος που μιλούσε on topic ήταν ο Ψαριανός, και πήρε ... 4%.

 

Άρα, δεν μας φταίει κανένας ηγέτης. Η κούτρα μας μάς φταίει !!!!

 

 

Θα θυμίσω επίσης, και κάποια άλλα, αυταπόδεικτα γεγονότα, με τυχαία σειρά (όπως μου 'ρχονται):

 

1. Ο Βενιζέλος που διπλασίασε την Ελλάδα, δεν κατάφερε να επανεκλεγεί ούτε βουλευτής. Πέθανε αυτοεξόριστος στη Γαλλία

2. Ο Θόδωρος Κολοκοτρώνης φυλακίστηκε σε εκείνι την τρύπα στο Παλαμήδι ως προδότης και στο τσακ γλίτωσε την εκτέλεση.

3. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος κατηγορήθηκε ως πράκτορας των Τούρκων, φυλακίστηκε στην Ακρόπολη, δολοφονήθηκε και τον πέταξαν από τον Βράχο.

4. Ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε γιατί ξεκίνησε ... μεταρυθμίσεις (κάτι μου θυμίζει αυτό)

 

Θέλετε κι άλλα ? Πάμε πιο παλιά:

5. Μιλτιάδης (ναι, αυτός του Μαραθώνα). Καταδικάστηκε για χρέη προς το δημόσιο, και πέθανε στο κελί του (δεν είχε να πληρώσει)

6. Θεμιστοκλής (της ναυμαχίας). Εξορίστηκε, τον υποδέχτηκαν με τιμές οι ηττημένοι Πέρσες, και εκεί αυτοκτόνησε, για να μην τους οδηγήσει σε πόλεμο εναντίον της Ελλάδας

7. Ο Σωκράτης καταδικάστηκε και έκατσε και ήπιε το κόνιο

 

Ψαξτε επίσης για Αλκιβιάδη, Αριστείδη, Φειδία, Αριστοφάνη, Ικτίνο, κλπ, κλπ.

 

Όλοι οι μεγάλοι Έλληνες εξορίστηκαν, διώχθηκαν και τουλάχιστον απομακρύνθηκαν από την εξουσία.

Και αυτός που έμεινε στην ιστορία, είναι ο Ανδρέας, που το '80 διόρισε την μισή Ελλάδα σε ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΔΕΗ, Ολυμπιακή με μισθούς διπλάσιους από αυτούς των καθηγητών πανεπιστημίων...

 

 

Άρα, δεν θέλω να ακούω διαμαρτυρίες από κανέναν. Το 50% της Αθήνας που δεν πήγε να ψηφίσει, θα μπορούσε να αφήσει το τηλεκοντρόλ (μιας και δεν πήγε για μπάνιο, όπως στις Ευρωεκλογές) και να πάει και να βγάλει από την 1η Κυριακή τον Ψαριανό ή κάποιον άλλο μικρό, που δεν ασχολήθηκε με το μνημόνιο, την Μέση Ανατολή και την τρύπα του όζοντος. Αυτό θα ήταν πραγματικός σεισμός. Αυτό θα τρόμαζε τα λαμόγια. Η αποχή τους συμφέρει... Και καλά "παίρνουν το μήνυμα" αλλά στην πραγματικότητα γελάνε, γιατί και πάλι οι ίδιοι βγαίνουν... Και 5 ψήφουν να έπαιρνε ο Κικίλιας σε όλη την Αττική, με τον 2ο να παίρνει τέσσερις, πάλι περιφερειάρχης θα ήταν, και φυσικά θα ξεχνούσε τον πόλεμο κατά του μνημονίου, το επόμενο πρωί.

 

Αλλά βάζω στοίχημα, ότι το 90% από εσάς που μοιρολογάτε, είτε δεν πήγατε, είτε ψηφίσατε με λανθασμένα κριτήρια... Άρα: αξίζουμε 1000% αυτά που παθαίνουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα=...??

ΟΠταν=...??

δλδ=...??

Γτ=..??

ΕΡυρωπη=..??

αποκατ5ασταση=..??

Κζι=..??

 

Ενώ εσύ δεν γίνεσαι ρεζίλι με αυτά που γράφεις;;

Επίσης να σου πω ότι βάζουμε τόνους στις λέξεις και όταν βάζουμε τελεία ξεκινάμε με κεφαλαίο.

 

Δαιν ντραιπωμασται λε γο που το θαιτης κε οσ επιχιριμα για το αν θα βρει δουλια το πεδι.+τω ωτι του το αιθεσες πρωσβλιτικα

 

Τα εκκατομμύρια ξέχασες, το βασικότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...