Προς το περιεχόμενο

Τουρκία: Ξεκινάει την δημιουργία της δικιάς της "Silicon Valley"


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
τεσπα=...??

ΟΠταν=...??

δλδ=...??

Γτ=..??

ΕΡυρωπη=..??

αποκατ5ασταση=..??

Κζι=..??

 

Ενώ εσύ δεν γίνεσαι ρεζίλι με αυτά που γράφεις;;

Επίσης να σου πω ότι βάζουμε τόνους στις λέξεις και όταν βάζουμε τελεία ξεκινάμε με κεφαλαίο.

 

Δαιν ντραιπωμασται λε γο που το θαιτης κε οσ επιχιριμα για το αν θα βρει δουλια το πεδι.+τω ωτι του το αιθεσες πρωσβλιτικα

 

Μα του το ειπα και σε πμ .Αν ειναι να μαθει να γραφει σωστα αν εγω τρωω το διπλο χρονο για να γραφω στο νετ χωρις συντομογραφιες ,κτλ .Θα το κανω ..Κουτσομπολη ,να κρινεις τα παντα..Δεν σου ξεφευγει τπτ.Τουλαχιστον αν εσεις εχετε τον χρονο να ελεγχετε ποιος βαζει τονους και ποιου του ξεφυγε καμια τελεια και κανουμε διαγωνισμο για του ποιου του φευγουν οι λιγοτερες τελειες πειτε μου .Να το ξερω ..Και βαλτε και κανα χρηματικο ποσο επαθλο μην τρωμε χρονο αδικα..

 

Βεβαια ,το να σου λεει καποιος οτι δεν ξερεις ορθογραφια και να σου απανταει και εσενα σου εφυγε μια τελεια εκει .Και να μην σου εφυγε η τελεια ολο κατι αλλο θα κανεις και να νομιζει οτι βγαινει και απο πανω με απαντηση δημοτικου ειναι και ο λογος που φτασαμε εκει που φτασαμε.Κουτοπονηριες..

Επεξ/σία από saya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πόσο χρόνο κερδίζει κάποιος γράφοντας "Γτ" αντί για "Γιατι" πάντα το είχα απορία.. saya.. είναι κομματάκι ειρωνικό να "την λες" σε κάποιον για ορθογραφία όταν γράφεις έτσι.. anyway.. δεν είναι το θέμα μας.

 

Ο Γκάλης τα είπε όπως πρέπει για τα περι αποχής..

 

Χωρίς να ακυρώνω το υπόλοιπο σεντονάκι :lol: βέβαια.. εδώ είναι το ζουμί..

Πιστεύετε πραγματικά ότι κάτι άλλαξε;;; Αυτό άραγε χρειαζόμαστε;;; Μία καθημερινή δόση αισιοδοξίας;;; Μήπως (λέω μήπως) αυτή η καθημερινή μαυρίλα από τα ΜΜΕ έχουν επηρεάσει την ψυχολογία μας;;; Μήπως έτσι μας θέλουν;;; Μήπως αυτός είναι ο σκοπός τους;;;

Μήπως να μην τους κάνουμε την χάρη;;;

 

Περίεργο μου φαίνεται οτι κάποιος που είναι αισιόδοξος πρέπει να χαρακτηρίζεται γραφικός ή ρομαντικός.. Να 'ρχίσουμε να κλαίμε και να μοιρολογάμε.. αλλα τόσα χρόνια που το κάνουμε αυτό τι καταλάβαμε? (χάριν γραφής το πρώτο πρόσωπο γιατί και φυσικά βγάζω τον εαυτό μου εκτός αυτών των συμπεριφορών).

 

Θα θελα να γράψω κι άλλα, αλλά με βλέπω για καραμπινάτο ban αν το κάνω :-ρ καθώς θα γίνει άκρως πολιτικό αναγκαστικά, καθώς απο κεί πηγάζουν τα χίλια μύρια κακά.. Ναι φταίει και ο κόσμος, αλλά το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι, και αυτή η νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί στον έλληνα είναι απο σπόρους που πετάξανε "οι απο πάνω"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σπαστικό με τις πολλές τελείες το έχω και εγώ κακιά συνήθεια ! :(

 

εγώ πλέον το έχω περιορίσει σε δύο.. :-ρ

παλιά να δείς κείμενα.. άστα να πάνε! Αλλά είναι "αναγκαστικό" για να δώσεις το ρυθμό που θα είχε αν έλεγες αυτο που γράφεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλά το πόσο χρόνο κερδίζει κάποιος γράφοντας "Γτ" αντί για "Γιατι" πάντα το είχα απορία.. saya.. είναι κομματάκι ειρωνικό να "την λες" σε κάποιον για ορθογραφία όταν γράφεις έτσι.. anyway.. δεν είναι το θέμα μας.

 

Ο Γκάλης τα είπε όπως πρέπει για τα περι αποχής..

 

Χωρίς να ακυρώνω το υπόλοιπο σεντονάκι :lol: βέβαια.. εδώ είναι το ζουμί..

 

 

Περίεργο μου φαίνεται οτι κάποιος που είναι αισιόδοξος πρέπει να χαρακτηρίζεται γραφικός ή ρομαντικός.. Να 'ρχίσουμε να κλαίμε και να μοιρολογάμε.. αλλα τόσα χρόνια που το κάνουμε αυτό τι καταλάβαμε? (χάριν γραφής το πρώτο πρόσωπο γιατί και φυσικά βγάζω τον εαυτό μου εκτός αυτών των συμπεριφορών).

 

Θα θελα να γράψω κι άλλα, αλλά με βλέπω για καραμπινάτο ban αν το κάνω :-ρ καθώς θα γίνει άκρως πολιτικό αναγκαστικά, καθώς απο κεί πηγάζουν τα χίλια μύρια κακά.. Ναι φταίει και ο κόσμος, αλλά το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι, και αυτή η νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί στον έλληνα είναι απο σπόρους που πετάξανε "οι απο πάνω"...

Ειμαι υπερ και των greeklish στο νετ .Αλλα μην το πεις πουθενα.:devil::devil:Δλδ το προβλημα μας τωρα δεν ειναι οτι του την ειπα.Ειναι οτι εχω το θρασος να την λεω σε καποιον για την ορθογραφια του οταν εχω επιλεξει να χρησιμοποιω ατονικο στο νετ.Μαλιστα..το ποιος θα την πει τελευταιος σε ποιον παιζουμε;Ωραια μου την ειπες ,μπραβο σου .Τελος....εγω παντως δεν το ειπα αυτο για να του την πω.Αρα δεν παιζω..παιξτε μονοι σας.Τα παιδακια παιζουν..

Επεξ/σία από saya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με έχει καλύψει ο digekas, αλλά με αφορμή την αναζήτηση για τον πεφωτισμένο ηγέτη, που θα τον ψηφίσουν όλοι, θα ήθελα να θυμήσω μερικά στοιχεία:

 

Ανέκαθεν ψηφίζαμε με λανθασμένα κριτήρια, αλλά και τώρα που -υποτίθεται- ξυπνήσαμε και βάλαμε μυαλό (...), ψηφίσαμε:

 

1. Κικίλια ... για να πέσει το μνηνόμιο

2. Ψωμιάδη, για να πολεμήσει το "κράτος της Αθήνας" (8 χρόνια το πολεμάει και θέλει άλλα 4 για να ρίξει το κάστρο)

3. Άδωνι, για να στείλει τους πακιστανούς στο Πακιστάν

4. Παφίλη, για να διώξει τους Κινέζους από το λιμάνι

 

Επίσης, ψηφίσαμε για νομάρχη:

5. Την γιαγιά μου, μια θεία μου, και έναν συνδικαλιστή του ΟΑΣΑ (από αυτούς που παίρνουν επίδομα για να ζεσταίνουν τη μηχανή των λεωφορείων!!!) γιατί είναι κατά του μνημονίου και θέλουν να τους επιστραφεί το δώρο του Πάσχα.

 

Να θυμίσω ότι κανένας από τους προαναφερθέντες δεν έχει καμία αρμοδιότητα για αυτά που διαφημίζει.

 

Οι εκλογές βγάζουν δήμαρχο. Ψηφίζουμε για να κάνουμε κανα πεζοδρόμιο που να χωράει παιδικό καροτσάκι (είμαι νέος πατέρας και δεν μπορω να βγαλω το μωρό από το σπίτι), για να μαζέψουμε τα σκουπίδια (θέμα λυμμένο στην Ευρώπη από το 1950 - εδώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι η μεγάλη εθνική μας πρόκληση), για να φυτέψουμε κανα δέντρο στην Πεντέλη, να κάνουμε κανένα υπόγειο πάρκινγκ, κτλ

 

Αφου όλοι οι παραπάνω λένε παπαριές, γιατί ξαναβγαίνουν ? Ο μόνος που μιλούσε on topic ήταν ο Ψαριανός, και πήρε ... 4%.

 

Άρα, δεν μας φταίει κανένας ηγέτης. Η κούτρα μας μάς φταίει !!!!

 

 

Θα θυμίσω επίσης, και κάποια άλλα, αυταπόδεικτα γεγονότα, με τυχαία σειρά (όπως μου 'ρχονται):

 

1. Ο Βενιζέλος που διπλασίασε την Ελλάδα, δεν κατάφερε να επανεκλεγεί ούτε βουλευτής. Πέθανε αυτοεξόριστος στη Γαλλία

2. Ο Θόδωρος Κολοκοτρώνης φυλακίστηκε σε εκείνι την τρύπα στο Παλαμήδι ως προδότης και στο τσακ γλίτωσε την εκτέλεση.

3. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος κατηγορήθηκε ως πράκτορας των Τούρκων, φυλακίστηκε στην Ακρόπολη, δολοφονήθηκε και τον πέταξαν από τον Βράχο.

4. Ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε γιατί ξεκίνησε ... μεταρυθμίσεις (κάτι μου θυμίζει αυτό)

 

Θέλετε κι άλλα ? Πάμε πιο παλιά:

5. Μιλτιάδης (ναι, αυτός του Μαραθώνα). Καταδικάστηκε για χρέη προς το δημόσιο, και πέθανε στο κελί του (δεν είχε να πληρώσει)

6. Θεμιστοκλής (της ναυμαχίας). Εξορίστηκε, τον υποδέχτηκαν με τιμές οι ηττημένοι Πέρσες, και εκεί αυτοκτόνησε, για να μην τους οδηγήσει σε πόλεμο εναντίον της Ελλάδας

7. Ο Σωκράτης καταδικάστηκε και έκατσε και ήπιε το κόνιο

 

Ψαξτε επίσης για Αλκιβιάδη, Αριστείδη, Φειδία, Αριστοφάνη, Ικτίνο, κλπ, κλπ.

 

Όλοι οι μεγάλοι Έλληνες εξορίστηκαν, διώχθηκαν και τουλάχιστον απομακρύνθηκαν από την εξουσία.

Και αυτός που έμεινε στην ιστορία, είναι ο Ανδρέας, που το '80 διόρισε την μισή Ελλάδα σε ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΔΕΗ, Ολυμπιακή με μισθούς διπλάσιους από αυτούς των καθηγητών πανεπιστημίων...

 

 

Άρα, δεν θέλω να ακούω διαμαρτυρίες από κανέναν. Το 50% της Αθήνας που δεν πήγε να ψηφίσει, θα μπορούσε να αφήσει το τηλεκοντρόλ (μιας και δεν πήγε για μπάνιο, όπως στις Ευρωεκλογές) και να πάει και να βγάλει από την 1η Κυριακή τον Ψαριανό ή κάποιον άλλο μικρό, που δεν ασχολήθηκε με το μνημόνιο, την Μέση Ανατολή και την τρύπα του όζοντος. Αυτό θα ήταν πραγματικός σεισμός. Αυτό θα τρόμαζε τα λαμόγια. Η αποχή τους συμφέρει... Και καλά "παίρνουν το μήνυμα" αλλά στην πραγματικότητα γελάνε, γιατί και πάλι οι ίδιοι βγαίνουν... Και 5 ψήφουν να έπαιρνε ο Κικίλιας σε όλη την Αττική, με τον 2ο να παίρνει τέσσερις, πάλι περιφερειάρχης θα ήταν, και φυσικά θα ξεχνούσε τον πόλεμο κατά του μνημονίου, το επόμενο πρωί.

 

Αλλά βάζω στοίχημα, ότι το 90% από εσάς που μοιρολογάτε, είτε δεν πήγατε, είτε ψηφίσατε με λανθασμένα κριτήρια... Άρα: αξίζουμε 1000% αυτά που παθαίνουμε !

 

τι ωραία που τα λες ρε φίλε, ποσο δίκιο έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια ρε συ πλάκα κάνουμε.... Γιατί σε αυτό το τόπο η ρητορική αναπτύσσεται με τόση ευκολία από αυτούς που για ίδια συμφέροντα ή απλά από χαζομάρα εθελοτυφλούν και κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους??? Το κόσμος εξελίσσεται κάθε δευτερόλεπτο και εμείς αρνούμαστε να αναθεωρήσουμε ενέργειες και απόψεις που μας έχουν οδηγήσει σε αδιέξοδο. Το κράτος δεν είναι κάτι μακρινό απρόσωπο και ξένο το κράτος το δομούμε το ψηφίζουμε και το αποτελούμε εμείς οι ίδιοι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσω μία χάρη; Ας μένουμε στο τι λέει ο καθένας και όχι στο πως το λέει, ας μην επικεντρωνόμαστε στα ορθογραφικά και στα συντακτικά λάθη γιατί πέρα από το ενδεχόμενο μίας φίμωσης ίσως να μένουμε στους τύπους και να χάνουμε την ουσία.

 

Συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με τον nikosgalis και διαφωνώ σε ελάχιστα σημεία (ίσως τα ίδια με τα οποία δεν συμφωνούν και πολλοί άλλοι μαζί μου).

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε εκτρέψει κάπως το θέμα αλλά αυτό ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο οπότε δεδομένης της καταστάσεως, ελπίζω οι διαχειριστές να μην προβούν στις λίγο-πολύ προβλεπόμενες κινήσεις.

 

Το ότι ψάχνουμε κάποιο είδωλο, ένα ίνδαλμα για να το πιστέψουμε και να το ακολουθήσουμε ίσως να είναι το πρώτο λάθος βήμα. Αυτό που βλέπω ή έστω αντιλαμβάνομαι από την πολιτική σκηνή όπως αυτή έχει στηθεί είναι ότι οι ηγέτες των περασμένων δεκαετιών ήταν λίγο πολύ μαριονέτες με την λογική ότι δεν χάραζαν εκείνοι την πορεία τους αλλά πίσω από αυτούς βρίσκονταν τα ίδια κάθε φορά πρόσωπα που στήριζαν όλους προεκλογικά, εξαγόραζαν την βουλευτική ή ακόμα και κυβερνητική τους υποστήριξη και ανεξάρτητα πολιτικής χροιάς (δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κάπως αλλιώς) είχαν ανθρώπους σε θέσεις κλειδιά για να κάνουν την δουλειά τους.

 

Προσωπικά νομίζω ότι πρέπει να πάψουμε να αναζητούμε ηγέτες και να αρχίσουμε να πιστεύουμε στον εαυτό μας. Να αφήσουμε στην άκρη τον ατομικισμό μας, τον καιροσκοπισμό μας, γενικά όλα αυτά που μας αποξενώνουν από το σύνολο και να αρχίσουμε να ενδιαφερόμαστε όχι για το εγώ αλλά για το εμείς.

 

Ίσως να έπρεπε να αρχίσουμε να ακούμε τον διπλανό μας, να ενδιαφερόμαστε για αυτόν και να περιμένουμε το ίδιο και από αυτόν. Ίσως να πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις αξίες μας, συλλογικά πάντα, αφού δεν υπάρχουν αυθεντίες που θα ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι, αλλά και αυτό ακόμα είναι διαπραγματεύσιμο.

 

Αποφεύγω να τοποθετούμε κομματικά και επικεντρώνομαι (θέλω να πιστεύω δλδ) (ας μου επιτραπεί η συντομογραφία) πολιτικά για ευνόητους λόγους. Τον Ψαριανό τον παρακολουθώ χρόνια και από όσο ξέρω δεν ανήκει στην ελίτ των διαπλεκόμενων παρά ταύτα αν είδατε την χθεσινή εκπομπή του Τσίμα ίσως να διαπιστώσατε κάποιες υπερβάσεις που σκοπό είχαν την αναστροφή του πολιτικού κλίματος αλλά επί της ουσίας ακύρωναν την μέχρι τώρα πολιτική υπόστασή τους.

 

Φυσικά και εξέφραζαν καθαρά και μόνο τις προσωπικές τους απόψεις, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν πιστεύουν ότι το επίπεδο της νοημοσύνης των νέων ανθρώπων είναι τόσο χαμηλό ή αν εκείνοι είναι τόσο αγαθοί που τους τούμπαραν σε αυτό το θέατρο του παραλόγου.

 

Κατά τα άλλα επιμένω στο ότι ακόμα και αν βρεθεί ο απόλυτα αδιάφθορος που θα τον κάνουμε αρχηγό/ηγέτη/ίνδαλμα/άγιο να τον προσκυνάμε, πάντα θα περιτριγυρίζεται από λιγότερο αγίους και αυτοί με την σειρά τους από άλλους και πάει λέγοντας. Για αυτό λέω ότι η εξουσία θα πρέπει να είναι απολύτως αποκεντρωμένη και στις θέσεις κλειδιά να υπάρχουν διαχειριστές, ο καθένας στον τομέα του, οι οποίοι σε πρώτη φάση θα κρίνονται δημόσια από άτομα με γνώσεις και ικανότητες και βάσει αυτής της κριτικής θα επιλέγει το σύνολο την πορεία μας.

 

Υπάρχει ένα άλλο μεγάλο θέμα, που υφίσταται και σήμερα, το πως κρίνει κάποιος σήμερα, αν οι γνώσεις του (μέσω της ενημέρωσής του) επαρκούν για να κατασταλάξει σε μία απόφαση και αν ο λόγος του και η ψήφος του θα πρέπει να έχει την ίδια βαρύτητα όπως των υπολοίπων που έχουν ενδιαφερθεί για το συγκεκριμένο (εκάστοτε) ζήτημα.

 

Προφανώς και δεν μπορούν να μπουν συντελεστές βαρύτητας στην ψήφο του κάθε πολίτη από την άλλη δεν μπορείς να έχεις πολίτες αδιάφορους που να ψηφίζουν ό,τι να 'ναι, όπως να 'ναι, αν όμως η ψηφοφορία που θα αφορούσε τα κοινά δεν ήταν κρυφή αλλά φανερή; Αν ο καθένας μας κρινόταν από το σύνολο για τις επιλογές του; Αν η ψηφοφορία δεν ήταν υποχρεωτική για όλα τα θέματα αλλά για αυτά που ο κάθε πολίτης πίστευε ότι είχε σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη; :-)

 

Διάβασα ότι μάλλον πρώτος σε σταυρούς στο Κολονάκι είναι ο Ψινάκης. Τι να πω μπράβο του, ό,τι το καλύτερο για εκείνον και για τον τόπο. Νομίζω όμως ότι κάπου χάνουμε το νόημα και ακόμα και αυτή η λεγόμενη αντίδραση παίρνει συγκεκριμένες κατευθυνόμενες γραμμές και αυτό μου φέρνει ακόμα μεγαλύτερη δυσφορία.

 

Έχω την εντύπωση ότι είμαστε παραφορτωμένοι με ταμπέλες είτε είναι πολιτικές, είτε θρησκευτικές, είτε ακόμα-ακόμα ποδοσφαιρικές και ακόμα περισσότερες κοινωνικές οπότε και έχουν τροχονομίσει τις ζωές μας και περιμένουν να συμπεριφερόμαστε με συγκεκριμένους τρόπους. Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε μία στάση, να κάτσουμε για λίγο στην άκρη, να δούμε την κίνηση και να αντιληφθούμε τους ρόλους μας. Ίσως τότε να αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο τα πράγματα και το σύστημα στο σύνολό του.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

 

Υ.Γ. Και για να μην βγαίνουμε τελείως off-topic και για να υπάρχουν και άλλοθι (:lol:) μπράβο στην Τουρκία για την "Silicon Valley" που θέλει να δημιουργήσει, κρίμα που δεν είμαστε ακόμα υπό την κατοχή της ώστε να έχουμε μία ελπίδα να δημιουργηθεί εδώ στην αποικία της ή έστω κάπου εδώ κοντά!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να μαθει να γραφει σωστα αν εγω τρωω το διπλο χρονο για να γραφω στο νετ χωρις συντομογραφιες ,κτλ .Θα το κανω ..Κουτσομπολη ,να κρινεις τα παντα..Δεν σου ξεφευγει τπτ.Τουλαχιστον αν εσεις εχετε τον χρονο να ελεγχετε ποιος βαζει τονους και ποιου του ξεφυγε καμια τελεια και κανουμε διαγωνισμο για του ποιου του φευγουν οι λιγοτερες τελειες πειτε μου .

 

Έχεις κάνει θέμα 100 ποστ το γεγονός ότι έγραψα το επένδυση με η αντί για υ. Μάθε πρώτα να αρθρώνεις σωστό κείμενο χωρίς να αραδιάζεις αυτά που θέλεις να πεις με μη κατανοητό τρόπο, πες και κανένα επιχείρημα αφού αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά και στο θέμα που συζητάμε και μετά κάνε και υποδείξεις για ορθογραφία. Άσε και κατα μέρους τις δικαιολογίες ότι δήθεν δεν έχεις χρόνο (κάθησες και έγραψες ένα σωρό ποστ άρα χρόνο έχεις μπόλικο). Με προσβολές το μόνο που καταφέρνεις είναι πρώτα να γελοιοποιήσεις τον εαυτό σου, όχι εμένα όπως πολύ λανθασμένα πιστεύεις.

 

Digekas, το συγνώμη πηγαινε για το αν έθιξα κάποιον, όχι ότι θεωρώ ότι έκανα κάποιο λάθος στην επιλογή μου. "Συγνώμη" λες μερικές φορές ως ένδειξη σεβασμού. Ούτε προσβολή νοημοσύνης ούτε τίποτα. Άσχετα βέβαια με το αν λαμβάνεις πάντα κι εσύ ο ίδιος το σεβασμό που δείχνεις στους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... λαμβάνεις πάντα κι εσύ ο ίδιος το σεβασμό που δείχνεις στους άλλους...

 

Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. :-)

 

Μην παρεξηγηθείς, γενική η αναφορά μου, πολλές φορές η ευγένεια και ο καθωσπρεπισμός οδηγούν σε ανοχές που πολλές φορές δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (περί τύπων και όχι ουσίας η κουβέντα όπως προανέφερα). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έχεις κάνει θέμα 100 ποστ το γεγονός ότι έγραψα το επένδυση με η αντί για υ. Μάθε πρώτα να αρθρώνεις σωστό κείμενο χωρίς να αραδιάζεις αυτά που θέλεις να πεις με μη κατανοητό τρόπο, πες και κανένα επιχείρημα αφού αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά και στο θέμα που συζητάμε και μετά κάνε και υποδείξεις για ορθογραφία. Άσε και κατα μέρους τις δικαιολογίες ότι δήθεν δεν έχεις χρόνο (κάθησες και έγραψες ένα σωρό ποστ άρα χρόνο έχεις μπόλικο). Με προσβολές το μόνο που καταφέρνεις είναι πρώτα να γελοιοποιήσεις τον εαυτό σου, όχι εμένα όπως πολύ λανθασμένα πιστεύεις.

 

Digekas, το συγνώμη πηγαινε για το αν έθιξα κάποιον, όχι ότι θεωρώ ότι έκανα κάποιο λάθος στην επιλογή μου. "Συγνώμη" λες μερικές φορές ως ένδειξη σεβασμού. Ούτε προσβολή νοημοσύνης ούτε τίποτα. Άσχετα βέβαια με το αν λαμβάνεις πάντα κι εσύ ο ίδιος το σεβασμό που δείχνεις στους άλλους...

 

Θελεις επιχειρημα;Ωραια θα το εχεις .Καλο μου,ετσι οπως ολοι πανε φροντιστηρια πλεον και ολοι περνανε σε σχολες εστω με 5,6,7και παιρνουν ενα πτυχιο απο καποιο τει της ανω κατω Κολοπετινιτσας εμενα δεν μου λεει τιποτα ειδικα αν ο πτυχιουχος δεν ξερει ορθογραφια και εχει κακους τροπους.Ειδικα αν θελουμε λιγο κοσμο εδω.Και αν θελουμε τους καλύτερους εδω και οι χειροτεροι να πανε εξωτερικο .Ενα βασικο προσον κατα την γνωμη μου ειναι να ξερουν βασικη ορθογραφια.Τωρα εγω ειπα την γνωμη μου.Αρα καλα κανεις να εισαι εκει που εισαο που δεν σου ζητουν και ελληνικα.Πως σου ηρθε οτι θελω να σε προσβαλλω δεν ξερω .αν ηθελα θα το εριχνα στην πλακα με τα ανορθογραφα κειμενα οπως καναν αλλοι.Εγω την γνωμη μου ειπα και μπορει να μην σου αρεσει το δεχομαι .Θελει μαγκια να παραδεχεσαι κατι και να μην το ριχνεις στην τρελη και αυτο δεν το περιμενω απο κανεναν υποχρεωτικα.

 

Οσο για το ρεζιλι που σας πειραξε .Ε,ναι σορρυ κιολας αλλα ακομη και τις ανορθογραφες πινακιδες στο δρομο η στα μαγαζια της θεωρουν αστειο .Ειναι λιγο περιεργο να μπαινεις σε σοβαρη επιχειρηση η γραφειο και να βλεπεις οτι δεν ξερουν βασικη ορθογραφια.Αρα σαφως και ρεζιλι .Πως επρεπε να το πω δλδ;Ντροπη;Θα ακουγοταν καλυτερα;

 

Και το ξερω οτι στα ειπα λιγο εξω απο τα δοντια αλλα μιλαγα γενικα για την ολη κατασταση .Που ολοι πλεον μπαινουν σε καποια σχολη .Πολλες απο αυτες χωρις αντικειμενο .Και χωρις προοπτικη εδω και περιμενουν να βρουν καποια δουλεια στην Ελλαδα .Ε δεν νομιζω οτι γινεται και ας ακουγεται ασχημο.Πολλοι δεν θα βρουν δουλεια εδω και θα καταληξουν εξω .Kαι πολυ καλα θα κανουν γτ σε πολυ κοσμο δεν αρεσει αυτο το πραγμα που και η κουτση Μαρια πλεον που μπορει να μην μιλαει καν ελληνικα εχει παρει ενα πτυχιο απο ενα τει και ας περασε με 5..Τωρα αν στο εξωτερικο εχουν ελλειψη απο ατομα της συγκεκριμνης ειδικοτητας ας τους παρουν .

 

Οσο για τα παιχνιδακια ,τις χαζες προσβολες και τις υπολοιπες ανωριμοτητες ,ενταξει οπως ειπαμε τα παιδακια παιζουν .Δεν με χαλαει..Ισως επρεπε να το θεσω και εγω πιο διπλωματικα και να μην το πω ευθεως.Μου ξεφυγε..

Επεξ/σία από saya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. :-)

 

Μην παρεξηγηθείς, γενική η αναφορά μου, πολλές φορές η ευγένεια και ο καθωσπρεπισμός οδηγούν σε ανοχές που πολλές φορές δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (περί τύπων και όχι ουσίας η κουβέντα όπως προανέφερα). :-)

 

No offence taken Digekas.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να σταματήσει άμεσα τόσο η offtopic συζήτηση περί ορθογραφικών λαθών όσο και οι επί προσωπικού αναφορές και αντεγκλήσεις. Όσοι έχετε προσωπικές διαφορές (ή τις δημιουργήσατε στην πορεία εδώ μέσα), να τις λύσετε μέσω p.m. ΟΧΙ ΕΔΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...