Προς το περιεχόμενο

μεταβαση απο pc σε...mac


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα,

μετα και από παρότρινση καποιου συμφορουμίτη ....

έχω αποφασίσει να δοκιμάσω ακόμα μια υπολογιστική πλατφόρμα..... αυτήν των mac .

από το '90 περίπου ασχολούμαι με υπολογιστικά συστήματα και τεχνολογία pc,και λίγο linux (τρέλα.. μεγάλη), αλλά πάντα ξερογλυφόμουν και για έναν mac.

έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα mac book pro και χρειάζομαι μερικές συμβουλές .

εκείνο που θα ήθελα απο εσας ,και περισσότερο από παιδιά που έχουν την εμπειρία της μετάβασης pc ->mac, είναι να μου πείτε τι μπορεί να δυσκολέψει την καθημερινή συμβίωση με έναν mac αφού έχω συνηθήσει τοοοοσα χρόνια να δουλεύω με pc.

εδώ θέλω να σας πώ ότι δε φοβάμαι τόσο το χειρισμό του λειτουργικού, αλλά τη διαχείριση, όσο και την αποθήκευση αρχείων, σημειώστε ότι έχω ένα home server (freenas) στον οποίο και αποθηκεύω ,τα πάντα απο αρχεία, κεντρικά (photos docs movies κλπ) έτσι ώστε να είναι προσβάσιμα από παντού στο σπίτι.

ερώτηση , υπάρχει δυνατότητα δικτυακής επικ/νιας Mac με freenas?

μπορώ να σώζω ταινίες από ψηφιακή videocamera (avchd αρχεία) αλλά και να τις αναπαράγω στο mac και σε pc ? :-D

επιπλέον ....με τα αρχεία word excel κλπ πώς τα λειτουργείτε εσείς ?:X

επίσης mkv ταινίες αναπαράγονται εύκολα ? mp3 ? :devil:

καθημερινές εργασίες mail surfing κλπ είναι εύκολα?

για παιχνίδια δε ρωτάω αφού δεν παίζω:o

για photoς ξέρω ότι οι Mac είναι κορυφή αρα :X

θέλω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας ,τί μπορέι να με δυσκολέψει σε αυο το εγχείρημα .

όρεξη για να ψαχτώ έχω, όπως άλλωστε κάνω εδώ και χρόνια με τα μηχανήματα του διαόλου:devil:.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδη ειχα το ιδιο θεμα σε συμβουλευω να μπεις στο site της apple και να δεις τα βιντεακια που εχουν για τη χρηση του IMac, βοηθανε!!

Μπορεις να διαβασεις το θεμα μου, να δεις αποψεις. Ο τιλτος του ηταν απο windows σε mac, λιγες σελιδες πισω ;)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα το ιδιο θεμα σε συμβουλευω να μπεις στο site της apple και να δεις τα βιντεακια που εχουν για τη χρηση του IMac, βοηθανε!!

Μπορεις να διαβασεις το θεμα μου, να δεις αποψεις. Ο τιλτος του ηταν απο windows σε mac, λιγες σελιδες πισω ;)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

σε αυχαριστώ θα τα κοιταξω κατι άλλο απο hardaware τα οποια χρησιμοποιώ σε Pc πχ θσβ πληκτρολογιο ασυρματο Mouse ,usb hub παιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδεθείς με το nas, από το finder νομίζω πρέπει να πας στο go-connect to server και μετά να βάλεις smb://IP address

 

Για mkv κτλ files εγκατέστησε το videolan, πρέπει να υποστηρίζει σχεδόν όλα τα formats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν παιζεις παιχνιδια μην το σκεφτεσαι καν ,,, με τα mac θα ξαναβρεις την αγαπη σου για τους υπολογιστες

Αν και τα νεα imac ειναι πολυ δυνατα ακομα και για παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τα post 6+7

 

η αλήθεια είναι κάπου στην μέση... ούτε παράδεισος είναι αλλά ούτε κόλαση. Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά για να κάνεις "δοκιμή" για να δεις και μόνος σου.

 

Εμένα πχ δεν με κράτησαν τα mac 2 φορές που δοκίμασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τα post 6+7

 

η αλήθεια είναι κάπου στην μέση... ούτε παράδεισος είναι αλλά ούτε κόλαση. Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά για να κάνεις "δοκιμή" για να δεις και μόνος σου.

 

Εμένα πχ δεν με κράτησαν τα mac 2 φορές που δοκίμασα

Εισαι το πρωτο ατομο που ακουω να λέει κατι τετοιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scissorhands, προφανώς δεν έχεις εμπειρία σε Mac από πρώτο χέρι, ή αν έχεις, ήταν πριν από πολύ καιρό.

 

Ενδεικτικά:

 

Ο πυρήνας του Mac OS X είναι βασισμένος στο BSD UNIX. Μάλιστα έχει επίσημα πιστοποιηθεί ως UNIX. Αν κάποιος έχει τις απαραίτητες γνώσεις, μπορεί να "πειράξει" το σύστημα πολύ περισσότερο απ' ότι μπορεί να πειράξει τα Windows. Δεν είναι λοιπόν πως δεν μπορείς να το "πειράξεις", είναι πως στο 99% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να το πειράξεις.

 

To iTunes υποστηρίζει πολλά φορματ ήχου, όπως MP3, AIFF, WAV, WMA χωρίς DRM, MPEG-4, AAC, FLAC. Δεν σε υποχρεώνει να κατεβάζεις τραγούδια αποκλειστικά από το iTunes Store, αλλά ακόμα κι αν το κάνεις, εδώ και κάμποσο καιρό τα τραγούδια που πουλάει το iTunes store είναι DRM-free, άρα μπορείς να τα βάλεις και να τα ακούσεις σε όποια συσκευη θέλεις. Τέλος, αν δε σου αρέσει, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς καν το iTunes. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον audio player της επιλογής σου στο Mac OS X.

 

Η αντιπρόσωπος της Apple στην Ελλάδα δεν είναι η Rainbow. Εδώ και λίγο καιρό έχει αναλάβει την αντιπροσωπεία η iSquare (θυγατρική της Infoquest).

 

Η εγγύηση στα Apple δεν ακυρώνεται "αν βάλει χέρι ο κάτοχος". Δεδομένου του γεγονότος πως στα Mac το integration είναι μεγάλο - σε μια πλακέτα είναι κολλημένα τα περισσσότερα υποσυστήματα (CPU, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου κλπ) όπως γίνεται συνήθως σε όλους τους φορητούς υπολογιστές ανεξαρτήτως μάρκας - είναι λογικό να μην μπορεί να τα πειράξει ο χρήστης. Αυτά που δεν είναι κολλημένα στην πλακέτα (πχ RAM, HDD, μπαταρία) μπορείς να τα αλλάξεις μόνος σου χωρίς να χάσεις την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν ζητούνται συμβουλές για μετάβαση από Windows σε MacOS X...

 

... δεν είναι "συμβουλή" τα μηνύματα που καταφέρονται εναντίον του MacOS X. Ιδίως σε forum που ασχολείται μόνο με MacOS X.

 

Τα μηνύματα trolling δεν είναι αποδεκτά στο forum αυτό. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι το πρωτο ατομο που ακουω να λέει κατι τετοιο!!

 

είναι που μιλάω... γιατί εγώ ξέρω και άλλους 2... :P

 

edite: βρεεεεεϊ... με τα delete σας δεν βγάζει άλλο νόημα το πρώτο μου post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι ήδη είχες αγοράσει το Mac :)

 

Αυτό που νομίζω θα δυσκολέψει περισσότερο είναι το finder αλλά και η διαχείριση των παραθύρων γενικότερα, το resize αλλά και το full screen mode

 

Για διαχείρηση emails/office θα πρότεινα το office 2011. Είναι ότι πιο πλήρες κυκλοφορεί και αξίζει τα λεφτά του. Η έκδοση που περιέχει το outlook είναι πιο ακριβή δυστυχώς αλλά αν έχεις μεγάλο inbox και μεγάλο καθημερινό όγκο αλληλογραφίας το default mail client του macos (mail νομίζω λέγεται) είναι απλό και με προβλήματα σε μεγάλους φακέλους. Άλλη επιλογή για office suite είναι το open office αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Για το freenas και mkv έγραψα παραπάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για mails νομίζω το Mail.app θα τον καλύψει απόλυτα, και θα του προσφέρει το απαιτούμενο integration και με τα υπόλοιπα features (address book, calendar, safari - ipod/iphone μελλοντικά - κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι που μιλάω... γιατί εγώ ξέρω και άλλους 2... :P

 

edite: βρεεεεεϊ... με τα delete σας δεν βγάζει άλλο νόημα το πρώτο μου post...

 

 

βαλε και μενα για τριτο (βεβαια αν αρχισω να μιλαω θα ακουστω σαν fanboy γι αυτο θα μιλησω πιο πολυ για τα αρνητικα).

 

αν δεν σου χρειαζεται πραγματικα ή αν δεν εχεις τα χρηματα μην το παρεις. κανει τα παντα πολυ καλα παρα πολυ γρηγορα (καπως ετσι επρεπε να ειναι το καταραμενο το linux) ειναι πολυ σταθερο καταπληκτικη ποιοτητα κατασκευης και design απιστευτες ευκολιες για αλλα εχει μερικους σπαστικους περιορισμους (μικροασυμβατοτητες με NTFS, προβληματακια με αναπαραγωγη HD mkv(δεν υποστηριζει hardware acceleration και μετα απο λιγη ωρα γινεται θρακα), gaming (για οποιον τον απασχολει) συγχρονισμος με windows mobile και symbian συσκευες και λογω της ελλεψης προβληματων σου στερει την "χαρα¨ του tweaking).

σκεψου καλα τι χρειαζεσαι απο εφαρμογες και λειτουργιες και προγραμματα και προχωρα αναλογα.

 

αν και εδω που τα λεμε με ενα μεγαλο δισκο και ενα καλο triple boot δεν εχεις να φοβασαι κατι αλλα ειναι το θεμα οτι θα εχεις ουσιαστικα 2 ή 3 pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Στην αρχή θα σε εκνευρίσουν πάρα πολλά πράγματα, τα οποία βέβαια με τον καιρό και μετά από αρκετό ψάξιμο θα τα λύσεις. Φυσικά υπάρχουν και πράγματα που θα λατρέψεις.

 

Προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια αγόρασα 5 φορές Macbook και άλλες τόσες φορές τσατίστηκα και τα πούλησα για να επιστρέψω σε Windows. Εδώ και κανένα μήνα μου γύρισε πάλι η βίδα και ξαναγόρασα το Macbook Pro 2010. Έχω όμως την εντύπωση ότι είμαι περισσότερο "ερωτευμένος" κατασκευαστικά με το Macbook (trackpad, οθόνη, πληκτρολόγιο, ποιότητα κατασκευής, design) και λιγότερο με το λειτουργικό του σύστημα.

 

Σε πολύ γενικές γραμμές αν είσαι άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει παραχωρήσεις (gaming, προγράμματα της microsoft, εξειδικευμένο software ή και hardware υλικό όπως π.χ. tv tuners) τότε τα Windows αποτελούν μια πιο ολοκληρωμένη και προπάντων φτηνότερη λύση.

 

Αν από την άλλη είσαι ανήσυχο πνεύμα και έχεις τον χρόνο αλλά και την υπομονή να ασχοληθείς με κάτι εντελώς διαφορετικό, τότε θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα την μετάβαση. Είναι ένα κόσμος εντελώς διαφορετικός και κάθε τι που ανακαλύπτεις σου δίνει μια χαρά που δύσκολα την παίρνεις από windows (ειδικά αν ασχολείσαι όλη σου την ζωή με αυτά).

 

Τέλος ένα ακόμη πράγμα που θα σε συμβούλευα είναι ποτέ να μην κατηγορείς τα Mac ή να επισημαίνεις κάποια αδυναμία τους και ειδικότερα σε εξειδικευμένα forums ή sites. Οι Mac users είναι αρκετά φανατικοί και τόσο δεμένοι ιδεολογικά με το μηχάνημα τους, που δύσκολα δέχονται διαφορετικές απόψεις. Ορισμένες φορές μου αρέσει αυτό το πάθος, αλλά κάποιες άλλες φορές καταντά εκνευριστικό. Αυτό το λέω εκ πείρας και ας με συγχωρέσει ο super moderator για την διαπίστωση.

 

Apple Macbook Pro 13.3' 2.4 GHz , 250 GB HDD, 4GB DDR3 RAM, GT 320

 

Τα macbook δεν φοράνε την Nvidia GT320M αλλά την απλή Nvidia 320M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...